kcron - en to hi translation catalogue (99 entries)

en: No password entry found for uid '%1'
hi: यूआईडी '%1' के लिए कोई पासवर्ड प्रविष्टि नहीं मिली

en: An error occurred while updating crontab.
hi: क्रॉनटैब अद्यतन करने के दौरान एक त्रुटि हुई.

en: every day
hi: हर दिन

en: 1st
hi: 1हला

en: 2nd
hi: 2रा

en: 3rd
hi: 3रा

en: 4th
hi: 4था

en: 5th
hi: 5वाँ

en: 6th
hi: 6ठा

en: 7th
hi: 7वाँ

en: 8th
hi: 8वाँ

en: 9th
hi: 9वाँ

en: 10th
hi: 10वाँ

en: 11th
hi: 11वाँ

en: 12th
hi: 12वाँ

en: 13th
hi: 13वाँ

en: 14th
hi: 14वाँ

en: 15th
hi: 15वाँ

en: 16th
hi: 16वाँ

en: 17th
hi: 17वाँ

en: 18th
hi: 18वाँ

en: 19th
hi: 19वाँ

en: 20th
hi: 20वाँ

en: 21st
hi: 21वाँ

en: 22nd
hi: 22वाँ

en: 23rd
hi: 23वाँ

en: 24th
hi: 24वाँ

en: 25th
hi: 25वाँ

en: 26th
hi: 26वाँ

en: 27th
hi: 27वाँ

en: 28th
hi: 28वाँ

en: 29th
hi: 29वाँ

en: 30th
hi: 30वाँ

en: 31st
hi: 31वाँ

en: Mon
hi: सोम

en: Tue
hi: मंगल

en: Wed
hi: बुध

en: Thu
hi: गुरू

en: Fri
hi: शुक्र

en: Sat
hi: शनि

en: Sun
hi: रवि

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: गुरुवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Sunday
hi: रविवार

en: January
hi: जनवरी

en: February
hi: फरवरी

en: March
hi: मार्च

en: April
hi: अप्रैल

[ctx: May long]
en: May
hi: मई

en: June
hi: जून

[ctx: July long]
en: July
hi: जुलाई

en: August
hi: अगस्त

en: September
hi: सितम्बर

en: October
hi: अक्टूबर

en: November
hi: नवम्बर

en: December
hi: दिसम्बर

en: At system startup
hi: जब कम्प्यूटर चालू हो

en: , and
hi: , और

en:  and
hi: और

en: Override default home folder.
hi: डिफ़ॉल्ट होम फ़ोल्डर को बदलें.

en: Email output to specified account.
hi: आउटपुट को उल्लेखित एकाउन्ट को ईमेल करें

en: Override default shell.
hi: डिफ़ॉल्ट शेल को बदलें.

en: Folders to search for program files.
hi: प्रोग्राम फ़ाइलों को ढूंढने के लिए फ़ोल्डर.

en: Description
hi: वर्णन

en: Cron Options
hi: क्रॉन विकल्प

en: Print cron&tab
hi: क्रॉन-टैब छापें (&t)

en: Print &all users
hi: सभी उपयोक्ता छापें (&a)

en: Task Scheduler
hi: टास्क शेड्यूलर

en: KDE Task Scheduler
hi: केडीई टास्क शेड्यूलर

en: Gary Meyer
hi: गेरी मेयर

en: Robert Berry
hi: रॉबर्ट बेरी

en: James Ots
hi: जेम्स ओट्स

en: Alberto G. Hierro
hi: अल्बर्टो जी हिएरो

en: The following error occurred while initializing KCron:
    
    %1
    
    KCron will now exit.
hi: के-क्रॉन प्रारंभ करने में निम्न त्रुटि हूई:
    
    %1
    
    के-क्रॉन अब बाहर होगा.

en: You can use this application to schedule programs to run in the background.
    To schedule a new task now, click on the Tasks folder and select Edit/New from the menu.
hi: आप इस अनुप्रयोग का उपयोग प्रोग्रामों को पृष्ठभूमि में चलाने के लिए सारणीबद्ध करने के लिए कर सकते हैं.
    एक नया कार्य सारिणीबद्ध करने के लिए टास्क फ़ोल्डर में क्लिक करें तथा मेन्यू में से चुनें संपादन/नया.

en: Welcome to the Task Scheduler
hi: टास्क शेड्यूलर में आपका स्वागत है

en: &Run as:
hi: ऐसे चलाएँ: (&R)

en: Co&mment:
hi: टिप्पणीः (&m)

en: Days of Month
hi: माह के दिन

en: Months
hi: माह

en: Days of Week
hi: सप्ताह के दिन

en: Minutes
hi: मिनट्स

en: Hours
hi: घंटे

en: Set All
hi: सभी नियत करें

en: Clear All
hi: सभी साफ करें

en: Modify Task
hi: कार्य परिवर्धित करें

en: M&odify...
hi: परिवर्धित करें... (&o)

en: &Delete
hi: मिटाएँ (&D)

en: &Run Now
hi: अभी चलाएँ (&R)

en: Run the selected task now.
hi: चुने गए कार्य अभी चलाएँ

[ctx: The environmental variable name ie HOME, MAILTO etc]
en: &Variable:
hi: वेरिएबलः (&V)

en: Va&lue:
hi: मूल्यः (&l)

en: <i>Please enter the variable value ...</i>
hi: <i>कृपया परिवर्तनीय (वेरिएबल) मूल्यम भरें ...</i>

en: Modify Variable
hi: वेरिएबल परिवर्धित करें

en: Value
hi: मान
