kcron - en to ja translation catalogue (94 entries)

en: No password entry found for uid '%1'
ja: UID %1 のパスワードのエントリが見つかりません

[ctx: Generation Message + current date]
en: File generated by KCron the %1.
ja: %1に KCron によって生成されたファイル。

en: <em>No output.</em>
ja: 出力はありません。

en: <em>No error.</em>
ja: エラーはありません。

en: <p><strong>Command:</strong> %1</p><strong>Command could not be started</strong>
ja: <p>コマンド: %1</p>コマンドを起動することができませんでした

en: <p><strong>Command:</strong> %1</p><strong>Standard Output :</strong><pre>%2</pre><strong>Error Output :</strong><pre>%3</pre>
ja: <p>コマンド: %1</p>標準出力:<pre>%2</pre>エラー出力:<pre>%3</pre>

en: An error occurred while updating crontab.
ja: crontab の更新中にエラーが発生しました。

en: Unable to open crontab file for writing
ja: crontab ファイルを書き込みのために開けません

en: The file %1 could not be opened.
ja: ファイル ‘%1’ を開けませんでした。

en: every day
ja: 毎日

en: 1st
ja: 1日

en: 2nd
ja: 2日

en: 3rd
ja: 3日

en: 4th
ja: 4日

en: 5th
ja: 5日

en: 6th
ja: 6日

en: 7th
ja: 7日

en: 8th
ja: 8日

en: 9th
ja: 9日

en: 10th
ja: 10日

en: 11th
ja: 11日

en: 12th
ja: 12日

en: 13th
ja: 13日

en: 14th
ja: 14日

en: 15th
ja: 15日

en: 16th
ja: 16日

en: 17th
ja: 17日

en: 18th
ja: 18日

en: 19th
ja: 19日

en: 20th
ja: 20日

en: 21st
ja: 21日

en: 22nd
ja: 22日

en: 23rd
ja: 23日

en: 24th
ja: 24日

en: 25th
ja: 25日

en: 26th
ja: 26日

en: 27th
ja: 27日

en: 28th
ja: 28日

en: 29th
ja: 29日

en: 30th
ja: 30日

en: 31st
ja: 31日

en: Mon
ja: 月曜日

en: Tue
ja: 火曜日

en: Wed
ja: 水曜日

en: Thu
ja: 木曜日

en: Fri
ja: 金曜日

en: Sat
ja: 土曜日

en: Sun
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: No comment
ja: コメントなし

en: You have been blocked from using KCron	                      by either the /etc/cron.allow file or the /etc/cron.deny file.	                      
    
    Check the crontab man page for further details.
ja: /etc/cron.allow または /etc/cron.deny ファイルで KCron の使用を禁止されています。
    
    詳細については crontab の man ページを参照してください。

en: every month
ja: 毎月

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

[ctx: May long]
en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

[ctx: July long]
en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: At system startup
ja: システムの起動時

[ctx: 1:Time Description, 2:Date Description]
en: %1, %2
ja: %2 %1

[ctx: Every 'days of week']
en: every %1
ja: 毎週%1

[ctx: 'Days of month' of 'Months']
en: %1 of %2
ja: %2 の %1

[ctx: 1:Day of month, 2:Day of week]
en: %1 as well as %2
ja: %1 および %2

en: , and
ja:  と

en:  and
ja:  と

[ctx: Hour::Minute list]
en: At %1
ja: %1

en: Every minute | Every %1 minutes
ja[0]: %1 分おき

en: Override default home folder.
ja: デフォルトのホームディレクトリを上書きする。

en: Email output to specified account.
ja: 指定したアカウントにメールを送る。

en: Override default shell.
ja: デフォルトのシェルを上書き。

en: Folders to search for program files.
ja: プログラムファイルを探すディレクトリ。

en: Dynamic libraries location.
ja: ダイナミックライブラリの場所。

en: Local Variable
ja: ローカル変数

[ctx: Do not use any quote characters (') in this string]
en: End of script execution. Type Enter or Ctrl+C to exit.
ja: スクリプトの実行が完了しました。Enter または Ctrl+C で終了します。

en: Custom selection
ja: カスタム

en: Each minute
ja: 毎分

en: Every 2 minutes
ja: 2 分おき

en: Every 5 minutes
ja: 5 分おき

en: Every 10 minutes
ja: 10 分おき

en: Every 15 minutes
ja: 15 分おき

en: Every 20 minutes
ja: 20 分おき

en: Every 30 minutes
ja: 30 分おき
