kcron - en to nds translation catalogue (171 entries)

en: No password entry found for uid '%1'
nds: Keen Passwoortindrag för UID "%1" funnen

[ctx: Generation Message + current date]
en: File generated by KCron the %1.
nds: Datei vun KCron op den %1 opstellt

en: <em>No output.</em>
nds: <em>Keen Utgaav.</em>

en: <em>No error.</em>
nds: <em>Keen Fehler.</em>

en: <p><strong>Command:</strong> %1</p><strong>Command could not be started</strong>
nds: <p><strong>Befehl:</strong> %1</p><strong>Befehl lett sik nich starten.</strong>

en: <p><strong>Command:</strong> %1</p><strong>Standard Output :</strong><pre>%2</pre><strong>Error Output :</strong><pre>%3</pre>
nds: <p><strong>Befehl:</strong> %1</p><strong>Standardutgaav:</strong> <pre>%2</pre><strong>Fehlerutgaav:</strong> <pre>%3</pre>

en: An error occurred while updating crontab.
nds: Dat geev en Fehler bi't Opfrischen vun de Opgaventabell.

en: Unable to open crontab file for writing
nds: De Opgaventabell-Datei lett sik nich schrieven

en: The file %1 could not be opened.
nds: De Datei "%1" lett sik nich opmaken.

en: every day
nds: elk Dag

en: 1st
nds: 1.

en: 2nd
nds: 2.

en: 3rd
nds: 3.

en: 4th
nds: 4.

en: 5th
nds: 5.

en: 6th
nds: 6.

en: 7th
nds: 7.

en: 8th
nds: 8.

en: 9th
nds: 9.

en: 10th
nds: 10.

en: 11th
nds: 11.

en: 12th
nds: 12.

en: 13th
nds: 13.

en: 14th
nds: 14.

en: 15th
nds: 15.

en: 16th
nds: 16.

en: 17th
nds: 17.

en: 18th
nds: 18.

en: 19th
nds: 19.

en: 20th
nds: 20.

en: 21st
nds: 21.

en: 22nd
nds: 22.

en: 23rd
nds: 23.

en: 24th
nds: 24.

en: 25th
nds: 25.

en: 26th
nds: 26.

en: 27th
nds: 27.

en: 28th
nds: 28.

en: 29th
nds: 29.

en: 30th
nds: 30.

en: 31st
nds: 31.

en: Mon
nds: Ma.

en: Tue
nds: Di.

en: Wed
nds: Mi.

en: Thu
nds: Du.

en: Fri
nds: Fr.

en: Sat
nds: Sa.

en: Sun
nds: Sü.

en: Monday
nds: Maandag

en: Tuesday
nds: Dingsdag

en: Wednesday
nds: Middeweken

en: Thursday
nds: Dunnersdag

en: Friday
nds: Freedag

en: Saturday
nds: Sünnavend

en: Sunday
nds: Sünndag

en: No comment
nds: Keen Kommentar

en: You have been blocked from using KCron	                      by either the /etc/cron.allow file or the /etc/cron.deny file.	                      
    
    Check the crontab man page for further details.
nds: Na een vun de Dateien "/etc/cron.allow"	                      un "/etc/cron.deny" muttst Du KCron nich bruken.	                      
    
    Kiek op de man-Siet "crontab", wenn Du mehr weten wullt.

en: every month
nds: elk Maand

en: January
nds: Januor

en: February
nds: Februor

en: March
nds: März

[ctx: May long]
en: May
nds: Mai

en: June
nds: Juni

[ctx: July long]
en: July
nds: Juli

en: October
nds: Oktober

en: December
nds: Dezember

en: At system startup
nds: Bi't Hoochfohren

[ctx: Every 'days of week']
en: every %1
nds: elk %1

[ctx: 'Days of month' of 'Months']
en: %1 of %2
nds: %1. %2

[ctx: 1:Day of month, 2:Day of week]
en: %1 as well as %2
nds: %1. un op %2

[ctx: 1:Hour, 2:Minute]
en: %1:%2
nds: %1.%2

en: , and
nds: , un

en:  and
nds:  un

[ctx: Hour::Minute list]
en: At %1
nds: Klock %1

en: Every minute | Every %1 minutes
nds[0]: Elk Minuut
nds[1]: Elk %1 Minuten

en: Override default home folder.
nds: Standard-Tohuusorner övergahn

en: Email output to specified account.
nds: Utgaav mit Nettbreef na fastleggt Konto sennen

en: Override default shell.
nds: Standardkonsool övergahn

en: Folders to search for program files.
nds: Ornern för't Söken na Programmdateien

en: Dynamic libraries location.
nds: Steed vun de dünaamschen Bibliotheken

en: Local Variable
nds: Lokaal Variabel

en: Scheduled Tasks
nds: Plaant Opgaven

en: Scheduling
nds: Planen

en: Command
nds: Befehl

en: Description
nds: Beschrieven

en: Environment Variables
nds: Ümgeven-Variabeln

en: System Crontab
nds: Systeem-Opgaventabell

en: All Users Crontabs
nds: (Systeem-Opgaventabell)

[ctx: Crontab of user login]
en: Crontab of user %1
nds: Opgaven-Tabell för Bruker "%1"

en: Cron Options
nds: Cron-Instellen

en: Print cron&tab
nds: Opgaven&tabell drucken

en: Print &all users
nds: &All Brukers drucken

en: Show the following Cron:
nds: Disse Opgaav wiesen

en: Personal Cron
nds: Persöönlich Opgaav

en: System Cron
nds: Systeem-Opgaav

en: Task Scheduler
nds: Opgavenpleger

en: KDE Task Scheduler
nds: KDE-Opgavenpleger

en: (c) 2008, Nicolas Ternisien
    (c) 1999-2000, Gary Meyer
nds: © 2008, Nicolas Ternisien
    © 1999-2000, Gary Meyer

en: The following error occurred while initializing KCron:
    
    %1
    
    KCron will now exit.
nds: Dat geev den nakamen Fehler bi't Torechtmaken vun KCron:
    
    %1
    
    KCron beendt sik nu.

en: You can use this application to schedule programs to run in the background.
    To schedule a new task now, click on the Tasks folder and select Edit/New from the menu.
nds: Du kannst dit Programm bruken, wenn Du Programmen in'n Achtergrund lopen laten wullt.
    Wenn Du nu en niege Opgaav planen wullt, klick op den Opgavenorner un in't Menü denn op Bewerken/Nieg.

en: Welcome to the Task Scheduler
nds: Willkamen to den Opgavenpleger

en: Add or modify a scheduled task
nds: En plaant Opgaav tofögen oder ännern

en: <i>This task will be executed at the specified intervals.</i>
nds: <i>Disse Opgaav warrt jümmers na de angeven Tiet utföhrt.</i>

en: &Command:
nds: &Befehl:

en: &Run as:
nds: Utföh&ren as:

en: Co&mment:
nds: Ko&mmentar:

en: &Enable this task
nds: Disse Opgaav &anmaken

en: Run at system &bootup
nds: Bi't &Hoochfohren opropen

en: Run &every day
nds: &Elk Dag opropen

en: Days of Month
nds: Daag vun den Maand

en: Months
nds: Maanden

en: Days of Week
nds: Daag vun de Week

en: Minutes
nds: Minuten

en: Preselection:
nds: Vörinstellen:

en: Clear selection
nds: Afkören

en: Custom selection
nds: Egen Köör

en: Each minute
nds: Elk Minuut

en: Every 2 minutes
nds: Elk 2 Minuten

en: Every 5 minutes
nds: Elk 5 Minuten

en: Every 10 minutes
nds: Elk 10 Minuten

en: Every 15 minutes
nds: Elk 15 Minuten

en: Every 20 minutes
nds: Elk 20 Minuten

en: Every 30 minutes
nds: Elk 30 Minuten

en: Hours
nds: Stünnen

en: AM:
nds: Vm:

en: PM:
nds: Nm:

en: <i>Please type a valid command line...</i>
nds: <i>Bitte en gellen Befehlsreeg ingeven...</i>

en: <i>Please select an executable program...</i>
nds: <i>Bitte en utföhrbor Programm utsöken...</i>

en: <i>Please browse for a program to execute...</i>
nds: <i>Bitte en Programm utsöken, dat Du opropen wullt...</i>

en: <i>This task is disabled.</i>
nds: <i>Disse Opgaav is utmaakt.</i>

en: <i>This task will be run on system bootup.</i>
nds: <i>Disse Opgaav warrt bi't Hoochfohren opropen.</i>

en: <i>Please select from the 'Months' section...</i>
nds: <i>Bitte en Maand utsöken...</i>

en: <i>Please select from either the 'Days of Month' or the 'Days of Week' section...</i>
nds: <i>Bitte en Datum oder en Weekdag utsöken...</i>

en: <i>Please select from the 'Hours' section...</i>
nds: <i>Bitte en Stünn utsöken...</i>

en: <i>Please select from the 'Minutes' section...</i>
nds: <i>Bitte en Minuut utsöken...</i>

en: Set All
nds: All setten

en: Clear All
nds: All leddig maken

en: <b>Scheduled Tasks</b>
nds: <b>Plaant Opgaven</b>

[ctx: Do not use any quote characters (') in this string]
en: End of script execution. Type Enter or Ctrl+C to exit.
nds: Skript utföhrt. Mit Ingaavtast oder Strg+C verlaten.

en: New Task
nds: Nieg Opgaav

en: Modify Task
nds: Opgaav ännern

en: User
nds: Bruker

en: Scheduling Details
nds: Plaan-Enkelheiten

[ctx: Adds a new task]
en: New &Task...
nds: Nieg &Opgaav...

en: Create a new task.
nds: En nieg Opgaav opstellen

en: M&odify...
nds: Ä&nnern...

en: Modify the selected task.
nds: Utsöcht Opgaav ännern

en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: Delete the selected task.
nds: Utsöcht Opgaav wegdoon

en: &Run Now
nds: Nu sta&rten

en: Run the selected task now.
nds: Utsöcht Opgaav nu starten

en: Enabled
nds: Anmaakt

en: Disabled
nds: Utmaakt

en: Add or modify a variable
nds: En Variabel tofögen oder ännern

[ctx: The environmental variable name ie HOME, MAILTO etc]
en: &Variable:
nds: &Variabel:

en: Va&lue:
nds: Wee&rt:

en: &Enable this variable
nds: Disse Variabel &bruken

en: <i>This variable will be used by scheduled tasks.</i>
nds: <i>Disse Variabel warrt vun Opgaven bruukt.</i>

en: <i>This variable is disabled.</i>
nds: <i>Disse Variabel is utmaakt.</i>

en: <i>Please enter the variable name...</i>
nds: <i>Bitte den Naam för de Variabel ingeven...</i>

en: <i>Please enter the variable value ...</i>
nds: <i>Bitte den Weert för de Variabel ingeven...</i>

en: <b>Environment Variables</b>
nds: <b>Ümgeven-Variabeln</b>

en: Modify Variable
nds: Variable ännern

en: New Variable
nds: Nieg Variabel

en: Variable
nds: Variabel

en: Value
nds: Weert

en: Comment
nds: Kommentar

[ctx: Adds a new variable]
en: New &Variable...
nds: Nieg &Variabel...

en: Create a new variable.
nds: Nieg Variabel opstellen

en: Modify the selected variable.
nds: Utsöcht Variabel ännern

en: Delete the selected variable.
nds: Utsöcht Variabel wegdoon
