kcron - en to se translation catalogue (49 entries)

en: 1st
se: 1. b.

en: 2nd
se: 2. b.

en: 3rd
se: 3. b.

en: 4th
se: 4. b.

en: 5th
se: 5. b.

en: 6th
se: 6. b.

en: 7th
se: 7. b.

en: 8th
se: 8. b.

en: 9th
se: 9. b.

en: 10th
se: 10. b.

en: 11th
se: 11. b.

en: 12th
se: 12. b.

en: 13th
se: 13. b.

en: 14th
se: 14. b.

en: 15th
se: 15. b.

en: 16th
se: 16. b.

en: 17th
se: 17. b.

en: 18th
se: 18. b.

en: 19th
se: 19. b.

en: 20th
se: 20. b.

en: 21st
se: 21. b.

en: 22nd
se: 22. b.

en: 23rd
se: 23. b.

en: 24th
se: 24. b.

en: 25th
se: 25 b.

en: 26th
se: 26. b.

en: 27th
se: 27. b.

en: 28th
se: 28. b.

en: 29th
se: 29. b.

en: 30th
se: 30. b.

en: 31st
se: 31. b.

en: Mon
se: Vuos

en: Tue
se: Maŋ

en: Wed
se: Gask

en: Thu
se: Duor

en: Fri
se: Bear

en: Sat
se: Láv

en: Sun
se: Sotn

en: January
se: Ođđajagemánnu

en: February
se: Guovvamánnu

en: March
se: Njukčamánnu

en: April
se: Cuoŋománnu

[ctx: May long]
en: May
se: Miessemánnu

en: June
se: Geassemánnu

en: August
se: Borgemánnu

en: September
se: Čakčamánnu

en: October
se: Golggotmánnu

en: November
se: Skábmamánnu

en: December
se: Juovlamánnu
