kcron - en to sv translation catalogue (186 entries)

[ctx: @title Note: that is an HTML tag]
en: <b>Tasks</b>
sv: <b>Aktiviteter</b>

[ctx: @title Note: that is an HTML tag]
en: <b>Environment Variables</b>
sv: <b>Miljövariabler</b>

[ctx: @title:column]
en: Scheduling
sv: Schemaläggning

[ctx: @title:column]
en: Command
sv: Kommando

[ctx: @title:column]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @title:column]
en: Variable
sv: Variabel

[ctx: @title:column]
en: Value
sv: Värde

[ctx: @title:column]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: @title]
en: Crontab of user %1
sv: Crontab för användaren %1

en: No password entry found for uid '%1'
sv: Ingen lösenordspost hittades för användar-ID "%1"

[ctx: Generation Message + current date]
en: File generated by KCron the %1.
sv: Fil skapad av Kcron %1.

en: <em>No output.</em>
sv: <em>Ingen utmatning.</em>

en: <em>No error.</em>
sv: <em>Inget fel.</em>

en: <p><strong>Command:</strong> %1</p><strong>Command could not be started</strong>
sv: <p><strong>Kommando:</strong> %1</p><strong>Kommandot kunde inte utföras</strong>

en: <p><strong>Command:</strong> %1</p><strong>Standard Output :</strong><pre>%2</pre><strong>Error Output :</strong><pre>%3</pre>
sv: <p><strong>Kommando:</strong> %1</p><strong>Standardutmatning:</strong><pre>%2</pre><strong>Felutmatning:</strong><pre>%3</pre>

en: An error occurred while updating crontab.
sv: Ett fel uppstod vid uppdatering av crontab.

en: Unable to open crontab file for writing
sv: Kunde inte öppna crontab-filen för skrivning

en: The file %1 could not be opened.
sv: Filen %1 kunde inte öppnas.

en: KAuth::ExecuteJob Error
sv: Fel för KAuth::ExecuteJob

en: every day
sv: varje dag

en: 1st
sv: 1:a

en: 2nd
sv: 2:a

en: 3rd
sv: 3:e

en: 4th
sv: 4:e

en: 5th
sv: 5:e

en: 6th
sv: 6:e

en: 7th
sv: 7:e

en: 8th
sv: 8:e

en: 9th
sv: 9:e

en: 10th
sv: 10:e

en: 11th
sv: 11:e

en: 12th
sv: 12:e

en: 13th
sv: 13:e

en: 14th
sv: 14:e

en: 15th
sv: 15:e

en: 16th
sv: 16:e

en: 17th
sv: 17:e

en: 18th
sv: 18:e

en: 19th
sv: 19:e

en: 20th
sv: 20:e

en: 21st
sv: 21:a

en: 22nd
sv: 22:a

en: 23rd
sv: 23:e

en: 24th
sv: 24:e

en: 25th
sv: 25:e

en: 26th
sv: 26:e

en: 27th
sv: 27:e

en: 28th
sv: 28:e

en: 29th
sv: 29:e

en: 30th
sv: 30:e

en: 31st
sv: 31:a

en: Mon
sv: mån

en: Tue
sv: tis

en: Wed
sv: ons

en: Thu
sv: tor

en: Fri
sv: fre

en: Sat
sv: lör

en: Sun
sv: sön

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Sunday
sv: söndag

en: No comment
sv: Inga kommentarer

en: You have been blocked from using KCron	                      by either the /etc/cron.allow file or the /etc/cron.deny file.	                      
    
    Check the crontab man page for further details.
sv: Du har blockerats från att använda Kcron antingen av filen /etc/cron.allow eller filen /etc/cron.deny.
    
    För ytterligare detaljinformation, titta i manualsidan för crontab.

en: every month
sv: varje månad

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

[ctx: May long]
en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

[ctx: July long]
en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: root
sv: rot

en: At system startup
sv: Vid systemstart

[ctx: Every 'days of week']
en: every %1
sv: varje %1

[ctx: 'Days of month' of 'Months']
en: %1 of %2
sv: den %1 %2

[ctx: 1:Day of month, 2:Day of week]
en: %1 as well as %2
sv: %1 liksom %2

en: , and
sv: , och

en:  and
sv:  och

[ctx: Hour::Minute list]
en: At %1
sv: Vid %1

en: Every minute | Every %1 minutes
sv[0]: Varje minut
sv[1]: Var %1:e minut

en: Override default home folder.
sv: Överskrid förvald hemkatalog.

en: Email output to specified account.
sv: E-posta utdatan till specificerat konto.

en: Override default shell.
sv: Överskrid förvalt skal.

en: Folders to search for program files.
sv: Kataloger att söka i efter programfiler.

en: Dynamic libraries location.
sv: Plats för dynamiska bibliotek.

en: Local Variable
sv: Lokal variabel

[ctx: Do not use any quote characters (') in this string]
en: End of script execution. Type Enter or Ctrl+C to exit.
sv: Slut på körning av skriptet. Tryck på returtangenten eller Ctrl+C för att avsluta.

[ctx: @info]
en: <message>Choose a program to run</message>
sv: <message>Välj ett program att köra</message>

[ctx: @info]
en: <message>Please type a valid command line</message>
sv: <message>Ange en giltig kommandorad...</message>

[ctx: @info]
en: <message>Please select an executable program</message>
sv: <message>Välj ett körbart program...</message>

[ctx: @info]
en: <message>Please select from the <b>Months</b> section</message>
sv: <message>Välj från sektionen <b>Månader</b></message>

[ctx: @info]
en: <message>Please select from either the <b>Days of Month</b> or the <b>Days of Week</b> section</message>
sv: <message>Välj antingen från sektionen <b>Månadens dagar</b> eller <b>Veckans dagar</b></message>

[ctx: @info]
en: <message>Please select from the <b>Hours</b> section</message>
sv: <message>Välj från sektionen <b>Timmar</b></message>

[ctx: @info]
en: <message>Please select from the <b>Minutes</b> section</message>
sv: <message>Välj från sektionen <b>Minuter</b></message>

[ctx: @text]
en: Show:
sv: Visa:

[ctx: @title:tab]
en: User Schedule
sv: Användarschema

[ctx: @title:tab]
en: System Schedule
sv: Systemschema

[ctx: @action:button]
en: Print Summary…
sv: Skriv ut sammanfattning…

en: Welcome to Task Scheduler!
sv: Välkommen till jobbschemaläggaren.

[ctx: @info]
en: Schedule programs to run in the background. Set tasks to run on a fixed schedule and automate repetitive tasks like downloading files or sending emails. <link url='%1'>Learn more</link>
sv: Schemalägg program att köras i bakgrunden. Ställ in aktiviteter så att de körs enligt ett fast schema och automatisera repetitiva uppgifter som att ladda ner filer eller skicka e-post. <link url='%1'>Läs mer</link>

[ctx: @action:button]
en: Go to Dashboard
sv: Gå till instrumentpanel

[ctx: @title]
en: Edit Task
sv: Redigera aktivitet

[ctx: @title]
en: New Task
sv: Ny aktivitet

[ctx: @action:button]
en: Edit Task
sv: Redigera aktivitet

[ctx: @action:button accessible]
en: Edit Task
sv: Redigera aktivitet

[ctx: @action:button]
en: New Task
sv: Ny aktivitet

[ctx: @action:button accessible]
en: New Task
sv: Ny aktivitet

[ctx: @label:textbox]
en: Command:
sv: Kommando:

[ctx: @action:button]
en: Browse the Program
sv: Bläddra i programmet

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable this task
sv: Aktivera aktiviteten

[ctx: @label:listbox]
en: User:
sv: Användare:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
sv: Kommentar:

[ctx: @label:checkbox]
en: Run:
sv: Kör:

[ctx: @label:checkbox]
en: When system starts
sv: Vid systemstart

[ctx: @label:checkbox]
en: Every day
sv: Varje dag

[ctx: @title:group]
en: Months
sv: Månader

[ctx: @title:group]
en: Days of Month
sv: Månadens dagar

[ctx: @title:group]
en: Days of Week
sv: Veckans dagar

[ctx: @title:group]
en: Hours
sv: Timmar

[ctx: @title:group]
en: Minutes
sv: Minuter

[ctx: @label:listbox]
en: Selection:
sv: Val:

en: Custom selection
sv: Eget urval

en: Each minute
sv: Varje minut

en: Every 2 minutes
sv: Varannan minut

en: Every 5 minutes
sv: Var 5:e minut

en: Every 10 minutes
sv: Var 10:e minut

en: Every 15 minutes
sv: Var 15:e minut

en: Every 20 minutes
sv: Var 20:e minut

en: Every 30 minutes
sv: Var 30:e minut

[ctx: @action:button]
en: January
sv: januari

[ctx: @action:button]
en: February
sv: februari

[ctx: @action:button]
en: March
sv: mars

[ctx: @action:button]
en: April
sv: april

[ctx: @action:button]
en: May
sv: maj

[ctx: @action:button]
en: June
sv: juni

[ctx: @action:button]
en: July
sv: juli

[ctx: @action:button]
en: August
sv: augusti

[ctx: @action:button]
en: September
sv: september

[ctx: @action:button]
en: October
sv: oktober

[ctx: @action:button]
en: November
sv: november

[ctx: @action:button]
en: December
sv: december

[ctx: @action:button]
en: Monday
sv: måndag

[ctx: @action:button]
en: Tuesday
sv: tisdag

[ctx: @action:button]
en: Wednesday
sv: onsdag

[ctx: @action:button]
en: Thursday
sv: torsdag

[ctx: @action:button]
en: Friday
sv: fredag

[ctx: @action:button]
en: Saturday
sv: lördag

[ctx: @action:button]
en: Sunday
sv: söndag

[ctx: @title:group]
en: Scheduled Tasks
sv: Schemalagda aktiviteter

[ctx: @title:column]
en: User
sv: Användare

[ctx: @title:column]
en: Scheduling Details
sv: Schemaläggningsinformation

[ctx: @action:button]
en: Add Task…
sv: Lägg till aktivitet…

[ctx: @action:button]
en: Edit Task…
sv: Redigera aktivitet…

[ctx: @action:button]
en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: @action:button]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: @action:button]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: @action:button]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: @action:button]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:button]
en: Run task
sv: Kör aktivitet

[ctx: @action:button]
en: Add…
sv: Lägg till…

[ctx: @action:button]
en: Edit…
sv: Redigera…

[ctx: @action:button]
en: Run
sv: Kör

[ctx: @label:checkbox]
en: Select all
sv: Markera alla

[ctx: @title]
en: Edit Variable
sv: Redigera variabel

[ctx: @title]
en: New Variable
sv: Ny variabel

[ctx: @action:button]
en: Edit Variable
sv: Redigera variabel

[ctx: @action:button accessible]
en: Edit Variable
sv: Redigera variabel

[ctx: @action:button]
en: New Variable
sv: Ny variabel

[ctx: @action:button accessible]
en: New Variable
sv: Ny variabel

[ctx: @info]
en: <message>Please enter the variable name</message>
sv: <message>Ange variabelnamnet</message>

[ctx: @info]
en: <message>Please enter the variable value</message>
sv: <message>Ange variabelvärdet</message>

[ctx: @label:listbox]
en: Variable:
sv: Variabel:

[ctx: @label:textbox]
en: Value:
sv: Värde:

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable this variable
sv: Aktivera variabeln

[ctx: @title:group]
en: Environment Variables
sv: Miljövariabler

[ctx: @action:button]
en: Add Variable…
sv: Lägg till variabel…

[ctx: @action:button]
en: Edit Variable…
sv: Redigera variabel…
