kde-cli-tools - en to ar translation catalogue (10 entries)

en: Broadcast Notifications
ar: بث الإخطارات

en: A tool that emits a notification for all users by sending it on the system DBus
ar: أداة تبث الإخطارات لكل المستخدمين عن طريق إرسالها في باص النظام

en: (c) 2016 Kai Uwe Broulik
ar: (c) 2016 كاي أووي بروليك

en: Name of the application that should be associated with this notification
ar: اسم التطبيق المراد ربطه بهذا الإشعار

en: A brief one-line summary of the notification
ar: ملخص من سطر واحد لهذا الإخطار

en: Icon for the notification
ar: أيقونة الإخطار

en: A comma-separated list of user IDs this notification should be sent to. If omitted, the notification will be sent to all users.
ar: قائمة بمعرفات المستخدمين مفصولة بفاصلة الذين سيستلموا هذا الإخطار. إذا لم تحدد سيرسل إلى جميع المستخدمين.

en: Timeout for the notification
ar: مهلة الإخطار

en: Keep the notification in the history until the user closes it
ar: أبقِ الإخطار في التاريخ حتى يغلقه المستخدم

en: The actual notification body text
ar: نص محتوى الفعلي للإخطار
