ktraderclient - en to ar translation catalogue (6 entries)

en: David Faure
ar: ديفيد فيور

en: A command-line tool for querying the KDE trader system
ar: أداة سطر الأوامر  لاستعلام نظام trader  للكِيدِي

en: A MIME type
ar: نوع تنسيق الملف

en: A servicetype, like KParts/ReadOnlyPart or KMyApp/Plugin
ar: نوع servicetype ، مثل KParts/ReadOnlyPart أو KMyApp/Plugin

en: A constraint expressed in the trader query language
ar: محدد معبر عنه بلغة استعلام trader

en: Output only paths to desktop files
ar: إخراج المسارات إلى ملفات سطح المكتب فقط
