kde-cli-tools - en to az translation catalogue (66 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
az: Sol düymə əməlləri (ancaq Konqueror fayl meneceri üçün)

en: Show file in embedded viewer
az: Faylı, daxili proqram ilə göstərin

en: Show file in separate viewer
az: Faylı başqa proqram ilə göstərin

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
az: Siz burada bu qrupa aid faylın üzərində siçanın sol düyməsi ilə vurduqda Konqueror fayl menecerinin reaksiyasını ayarlaya bilərsiniz. Konqueror faylın tərkibini daxili proqram və ya xarici proqramdan istifadə edərək ekranda göstərə bilər. Siz bunu fayl tiplərinin ayarlarında "Yerləşdirmə" vərəqində dəyişə bilərsiniz. Dolphin həmişə faylları daxili proqramda açır.

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
az: Bu düymə seçilmiş fayl növlərinə bağlı ikonu ekranda göstərir. Buna vuraraq müxtəlif ikonları seçə bilərsiniz.

en: Filename Patterns
az: Fayl adı nümunələri

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
az: Bu qutu seçilmiş fayl növlərinin identifikasiyası üçün isitifadə oluna bilən nümunələrin siyahısından ibarətdir. Məsələn *.txt nümunəsi 'text/plain' fayl növünə bağlıdır. '.txt' sonluğu ilə bitən bütün fayllar düz mətn sənədləri kimi tanınır.

en: Add...
az: Əlavə edin...

en: Add a new pattern for the selected file type.
az: Seçilmiş fayl tipləri üçün yeni nümunə əlavə edin.

en: Remove
az: Silmək

en: Remove the selected filename pattern.
az: Seçilmiş fayl növlərini silmək.

en: Description:
az: Təfərrüatlar:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
az: Seçilmiş fayl növlərinin faylları üçün qısa təfərrüat daxil edə bilərsiniz (məs., 'HTML Səhifə'). Bu təfərrüat Konqueror kimi proqramlar tərəfindən qovluqların tərkiblərini göstərmək üçün istifadə olunacaq.

en: Left Click Action in Konqueror
az: Konqueror-də siçanın sol düymə fəaliyyəti

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
az: Diskdə saxlayıb saxlamamağı soruşmaq (yalnız Konqueror brauzeri üçün)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
az: Burada siz bu növ faylların üzərinə vurduğunuz zaman Konqueror fayl menecerinin nə edəcəyini tənzimləməyə bilərsiniz. Konqurer ya bu faylı daxili fayllara baxış proqramında göstərə bilər və ya başqa bir proqramda aça bilər. "G qrupu üçün ayarlardan istifadə et" ayarı təyin olunarsa, fayl meneceri bu növün aid olduğu G qrupunun parametrlərinə uyğun davranacaqdır; məsələn, cari fayl növü image/png olarsa, 'image' göstəriləcəkdir. Dolphin həmişə faylları ayrı bir görüntüdə göstərir.

en: &General
az: Ə&sas

en: &Embedding
az: Y&erləşdirilmiş

en: Add New Extension
az: Yeni uzantı əlavə etmək

en: Extension:
az: Uzantı:

en: File type %1
az: Fayl növü %1

en: Use settings for '%1' group
az: '%1' qrup üçün ayarları istifadə edin

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
az: <p><h1>Fayl birləşmələri</h1> Bu modul göstərilən faylın növü ilə bağlı tətbiqləri seçmənizə icazə verir. Fayl növləri həmçinin MİME növləri kimi adlandırılır (MİME "Multipurpose Internet Mail Extensions" ("Çoxməqsədli İnternet Poçt Uzantıları") adının qısaltmasıdır).</p><p> Fayl birləşmələri bunlardan ibarətdir: <ul><li>Bir faylın MIME tipini müəyyənləşdirmə qaydaları, məsələn, ".png ilə bitən adları olan bütün sənədlər" mənasını verən ".png" adı, MIME tipi "image / png" ilə əlaqələndirilir;</li><li>MIME tipinin qısa təsviri, məsələn MIME tipli "image/png" təsviri sadəcə "PNG image" olaraq bilinir;</li><li>Verilmiş MİME növü fayllarının görüntülənmək üçün istifadə olunacaq bir ikon; beləcə bir fayl meneceri və ya bir fayl seçimi dialoqundakı fayl növünü asanlıqla müəyyənləşdirə bilərsiniz (ən azından tez-tez istifadə etdiyiniz növlər üçün);</li><li>Müəyyən bir MİME növündəki faylları açmaq üçün istifadə olunan tətbiqlərin siyahısı - birdən çox tətbiq istifadə olunursa siyahı üstünlük dərəcəsinə görə sıralanır.</li></ul> Bəzi MİME növlərinə bağlı fayl adı nümunələrinin olmadığını aşkarlamaq sizi təəcübləndirə bilər; Bu halda KDE faylın tərkibini araşdıraraq növünü müəyyən etməyə qadirdir.</p>

en: Search for file type or filename pattern...
az: Fayl növü və fayl adı nümunəsi üçün axtarış...

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
az: Fayl adı nümunəsinin bir hissəsini daxil edin; siyahıda yalnız uyğun fayl nümunəsinə sahib fayl növləri görünür. Alternativ olaraq fayl növü adının bir hissəsini siyahıda göründüyü kimi daxil edin.

en: Known Types
az: Naməlum növlər

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
az: Burada siz sisteminizin tanıdığı fayl növlərinin budaqlanan siyahısını görə bilərsiniz. '+' işarəsinə vurmaq budaqlanmanı açır, '-' işarəsinə vurmaq isə yığır. Sağdakı idarəetməni istifadə edərək baxmaq/düzəliş etmək üçün fayl növünü (məs.,HTML faylları üçün, text/html) seçin.

en: Click here to add a new file type.
az: Yeni fayl tipi əlavə etmək üçün buraya vurun.

en: &Remove
az: &silin

en: Select a file type by name or by extension
az: Adına və genişlənməsinə görə fayl növlərini seçin

en: &Revert
az: Əvvəlki halına qayta&rmaq

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
az: Bu fayl növünü sistem tərəfindən təyin edilən ilkin vəziyyətinə qaytarın

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
az: Bu fayl növünü sistem tərəfindən təyin edilən ilkin vəziyyətinə qaytarın, hansı ki, fayl tipi üzərində edilən bütün dəyişikliklər ləğv ediləcək. Sistemi tərəfindən təyin olunan fayl növü silinə bilməz. Bununla belə siz nümunələr siyahısını boşalda bilərsiniz (lakin fayl tərkibindəki fayl növləri yenə istifadə oluna bilər).

en: Delete this file type definition completely
az: Bu fayl növü açıqlamalarını tamamilə silin

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
az: Fayl növü açıqlamalarını tamamilə silmək üçün buraya vurun. Bu yalnız istifadəçi tərəfindən müəyyən edilmiş fayl növləri üçün mümkündür. Sistem tərəfindən təyin olunmuş fayl növləri silinə bilməz. Bununla belə siz nümunələr siyahısını boşalda bilərsiniz (lakin fayl tərkibindəki fayl növləri yenə istifadə oluna bilər).

en: File Type Editor
az: Fayl növü redaktoru

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
az: KDE fayl növü redaktoru - tək fayl növlərinə düzəliş etmək üçün sadələşdirilmiş versiyadır

en: (c) 2000, KDE developers
az: (c) 2000, KDE tərtibatçıları

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
az: Dialoq pəncərəsini winid tərəfindən göstərilən pəncərə ilə əlaqələndirir

en: File type to edit (e.g. text/html)
az: Düzəliş üçün fayl növü (məs., text/html)

en: %1 File
az: %1 Fayl

en: Edit File Type %1
az: Düzəliş olunan fayl növü %1

en: Create New File Type %1
az: Yeni fayl növü yarat %1

en: Application Preference Order
az: Üstünlük verilən tətbiqlərin sırası

en: Services Preference Order
az: Üstünlük verilən xidmətlərin sırası

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
az: Bu seçilmiş fayl növləri faylları ilə bağlı tətbiqlərin siyahısıdır. Bu siyahı siz Konqueror-in kontekst menyusunda "Bununla aç..." seçimini etdiyiniz zaman görünür. Birdən çox tətbiqlər bu fayl növü ilə əlaqələndirilirsə, siyahıda elementlər ən çox üstünlük verilənlərdən başlayaraq sıralanır.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
az: Bu seçilmiş fayl növləri faylları ilə bağlı xidmətlərin siyahısıdır. Bu siyahı siz Konqueror-in kontekst menyusunda "Bununla bax..." seçimini etdiyiniz zaman görünür. Birdən çox xidmətlər bu fayl növü ilə əlaqələndirilirsə, siyahıda xidməıtlər ən çox üstünlük verilənlərdən başlayaraq sıralanır.

en: Move &Up
az: Yuxarı &sürüşdür

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
az: Seçilmiş tətbiqi siyahıda yuxarı 
    sürüşdürərək ən yüksək üstünlük
    dərəcəsi verin. Qeyd:  Əgər fayl növləri
    birdən çox tətbiqlərlə bağlıdırsa, bu
    yalnız seçilmiş tətbiqə təsir edir.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
az: Seçilmiş xidməti siyahıda yuxarı 
    sürüşdürərək ən yüksək üstünlük
    dərəcəsi verin.

en: Move &Down
az: Aşağı &Sürüşdür

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
az: Seçilmiş tətbiqi siyahıda aşağı 
    sürüşdürərək ən aşağı üstünlük
    dərəcəsi verin. Qeyd:  Əgər fayl növləri
    birdən çox tətbiqlərlə bağlıdırsa, bu
    yalnız seçilmiş tətbiqə təsir edir.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
az: Seçilmiş xidməti siyahıda aşağı 
    sürüşdürərək ən aşağı üstünlük
    dərəcəsi verin.

en: Add a new application for this file type.
az: Bu fayl növü üçün yeni tətbiq əlavə edin.

en: Edit...
az: Düzəliş edin...

en: Edit command line of the selected application.
az: Seçilmiş tətbiqlərin əmrlər sətrinə düzəliş edin.

en: Remove the selected application from the list.
az: Seçilmiş tətbiqləri siyahıdan silin.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
az: Heç biri

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
az: Heç biri

en: Add Service
az: Xidmət əlavə edin

en: Select service:
az: Xidməti seçin:

en: Create New File Type
az: Yeni fayl növü yaradın

en: Group:
az: Qrup:

en: Select the category under which the new file type should be added.
az: Yeni fayl növü əlavə olunacaq kateqoriyanı seçin.

en: Type name:
az: Növün adı:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
az: Fayl növü üçün ad yazın. Misal üçün, 'image' kateqoriyasını seçmisinizsə və burada 'custom' yazarsanız, 'image/custom' fayl növü yaradılacaqdır.
