kdesu - en to bs translation catalogue (37 entries)

en: Runs a program with elevated privileges.
bs: Pokreće program sa uzdignutim ovlašćenjima.

en: Copyright (c) 1998-2000 Geert Jansen, Pietro Iglio
bs: © 1998-2000, Gert Jansen, Pijetro Iljo

en: Geert Jansen
bs: Gert Jansen

en: Maintainer
bs: Održavalac

en: Pietro Iglio
bs: Pijetro Iljo

en: Original author
bs: Prvobitni autor

en: Specifies the command to run as separate arguments
bs: Navodi naredbe za izvršenje kao odvojene argumente

en: Specifies the command to run as one string
bs: Navodi naredbe za izvršenje kao jedan niz

en: Run command under target uid if <file> is not writable
bs: Izvrši naredbu pod ciljnim UID‑om ako datoteka nije upisiva

en: Specifies the target uid
bs: Zadaje ciljni UID

en: Do not keep password
bs: Ne pamti lozinku

en: Stop the daemon (forgets all passwords)
bs: Zaustavi demon (zaboravlja sve lozinke)

en: Enable terminal output (no password keeping)
bs: Uključi terminalski izlaz (bez pamćenja lozinke)

en: Set priority value: 0 <= prio <= 100, 0 is lowest
bs: Postavi prioritet: 0 &lt;= prioritet &lt;= 100, 0 najniži

en: Use realtime scheduling
bs: Stvarnovremensko raspoređivanje

en: Do not display ignore button
bs: Ne prikazuj dugme za ignorisanje

en: Specify icon to use in the password dialog
bs: Zadaje ikonu u dijalogu za lozinke

en: Do not show the command to be run in the dialog
bs: Ne prikazuj naredbu za izvršavanje u dijalogu

[ctx: Transient means that the kdesu app will be attached to the app specified by the winid so that it is like a dialog box rather than some separate program]
en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
bs: Čini dijalog vezanim za X program određen ID‑om prozora

en: Embed into a window
bs: Integrisati u prozor

en: Cannot execute command '%1'.
bs: Ne mogu izvršiti naredbu '%1'.

en: Illegal priority: %1
bs: Neispravan prioritet: %1

en: No command specified.
bs: Nije navedena naredba.

en: Su returned with an error.
bs: Naredba su se vratila s greškom.

en: Command:
bs: Naredba:

en: realtime:
bs: stvarnovremensko:

en: Priority:
bs: Prioritet:

en: Run as %1
bs: Pokreni kao %1

en: Please enter your password below.
bs: Unesite svoju lozinku.

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below or click Ignore to continue with your current privileges.
bs: <html>Radnja koju ste zahtijevali traži <em>korjena ovlašćenja</em>. Unesite korjenu lozinku ili kliknite na dugme <interface>Ignoriši</interface> da produžite sa trenutnim ovlašćenjima.</html>.

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below.
bs: Radnja koju ste zahtijevali traži <em>korjena ovlašćenja</em>. Unesite ispod <b>korjenu</b> lozinku.

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below or click Ignore to continue with your current privileges.
bs: <html>Radnja koju ste zahtijevali traži dodatna ovlašćenja. Unesite ispod lozinku korisnika <b>%1</b> ili kliknite na dugme <interface>Ignoriši</interface> da produžite sa trenutnim ovlašćenjima.</html>.

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below.
bs: Radnja koju ste zahtijevali traži dodatna ovlašćenja. Unesite ispod lozinku korisnika <b>%1</b>.

en: Conversation with su failed.
bs: Razgovor sa <command>su</command> nije uspio.

en: The program 'su' could not be found.<br />Ensure your PATH is set correctly.
bs: <html>Naredba <command>su</command> nije pronađen.<br />Provjerite da li je <envar>PATH</envar> ispravno postavljena.</html>.

en: Permission denied.<br />Possibly incorrect password, please try again.<br />On some systems, you need to be in a special group (often: wheel) to use this program.
bs: Odobrenje nije dato.<br />Možda neispravna lozinka, pokušajte ponovo.<br />Na nekim sistemima morate biti u posebnoj grupi (često: wheel) da koristite ovaj program.

en: Internal error: illegal return from SuProcess::checkInstall()
bs: Unutrašnja greška: neispravno vraćanje iz <icode>SuProcess::checkInstall()</icode>
