filetypes - en to da translation catalogue (66 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
da: Venstreklik-handling (kun til Konqueror filhåndtering)

en: Show file in embedded viewer
da: Vis fil i indlejret fremviser

en: Show file in separate viewer
da: Vis fil i separat fremviser

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
da: Her kan du indstille hvad Konquerors filhåndtering vil gøre, når man klikker på en fil tilhørende denne gruppe. Konqueror kan vise filen i en indlejret fremviser eller starte et separat program. Man kan ændre denne indstilling for en specifik filtype under fanebladet "Indlejring" under konfiguration af filtyper. Dolphin viser altid filer en separat fremviser

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
da: Denne knap viser ikonet tilknyttet den valgte filtype. Klik på den for at vælge et andet ikon.

en: Filename Patterns
da: Filnavnmønstre

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
da: Dette felt indeholder en liste med mønstre, som kan bruges til at identificere filer af den valgte type. F.eks. skal du bruge mønstret *.txt for filtypen 'text/plain', så alle filer der ender på '.txt' vil blive genkendt som almindelige tekstfiler.

en: Add...
da: Tilføj...

en: Add a new pattern for the selected file type.
da: Tilføj et nyt mønster for den valgte filtype.

en: Remove
da: Fjern

en: Remove the selected filename pattern.
da: Fjern det valgte filnavnmønster.

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
da: Du kan indtaste en kort beskrivelse for filer af den valgte filtype (f.eks. 'HTML-side'). Beskrivelsen vil blive brugt af programmer som Konqueror til at vise indholdet af mapper.

en: Left Click Action in Konqueror
da: Venstreklik-handling i Konqueror

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
da: Spørg om der skal gemmes til disk i stedet (kun til Konqueror webbrowser)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
da: Her kan du indstille hvad Konquerors filhåndtering vil gøre, når man klikker på en fil af denne type. Konqueror kan vise filen i en indlejret fremviser eller starte et separat program. Hvis den er sat til "Brug indstillinger for gruppen G", så vil filhåndteringen opføre sig efter indstillingen af gruppen G, hvortil denne type hører, f.eks. "billede" hvis den aktuelle filtype er image/png. Dolphin viser altid filer  en separat fremviser.

en: &General
da: &Generelt

en: &Embedding
da: &Indlejring

en: Add New Extension
da: Tilføj ny endelse

en: Extension:
da: Endelse:

en: File type %1
da: Filtype %1

en: Use settings for '%1' group
da: Brug indstillinger for gruppen "%1"

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
da: <p><h1>Filtilknytninger</h1> Dette modul tillader dig at vælge hvilke programmer, som er tilknyttet en bestemt filtype. Filtyper refereres også tilsom MIME-typer (MIME er et akronym som står for "Multipurpose Internet Mail Extensions".)</p><p> En filtilknytning består af følgende:<ul><li>Regler der bestemmer MIME-typen af en fil. For eksempel er filmønstret *.png, som betyder 'alle filer med navne der ender på .png', tilknyttet MIME-typen 'image/png' er altså simpelthen et 'PNG-billede'.)</li><li>Et ikon som bruges til at vise filer af en given MIME-type, så man nemt kan identificere filen i en filhåndterings- eller filvælgerdialog (i det mindste for de typer du ofte bruger!)</li> <li>En liste af programmer som kan bruges til at åbne filer af en given MIME-type. Hvis der er mere end ét sådant program, ordnes de efter prioritet.</li></ul> Det vil måske overraske dig at nogle MIME-typer ikke har noget tilknyttet filmønster! I disse tilfælde bestemmer KDE MIME-typen ved direkte at undersøge indholdet af filen.</p>

en: Search for file type or filename pattern...
da: Søg efter filtype eller filnavnmønster...

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
da: Indtast en del af et filnavnmønster. Kun filtyper med et passende filmønster vil ses på listen. Alternativt kan du indtaste en del af filtypenavnet som det vises i listen.

en: Known Types
da: Kendte typer

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
da: Her kan du se en hierarkisk liste af filtyperne som er kendt på dit system. Klik på '+'-tegnet for at udvide en kategori, eller '-'-tegnet for at kollapse den. Vælg en filtype (f.eks. text/html for HTML-filer) for at se/rette information for den filtype ved brug af kontrollerne til højre.

en: Click here to add a new file type.
da: Klik her for at tilføje en ny filtype.

en: &Remove
da: &Fjern

en: Select a file type by name or by extension
da: Vælg en filtypeudfra navn eller udfra endelse

en: &Revert
da: Vend &tilbage

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
da: Sæt denne filtype tilbage til dens oprindelige systemomfattende definition

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
da: Tryk her for at sætte filen tilbage til dens oprindelige systemomfattende definition, hvilket fortryder alle ændringer du har lavet af filtypen. Bemærk at systemomfattende filtyper ikke kan slettes. Du kan dog tømme deres mønsterliste, for at minimere sandsynligheden for at de bliver brugt (men filtype-bestemmelse ud fra filindhold vil stadig kunne komme til at bruge dem).

en: Delete this file type definition completely
da: Slet denne filtype fuldstændigt

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
da: Tryk her for at slette denne filtype-definition fuldstændigt. Dette er kun muligt for brugerdefinerede filtyper. Systemomfattende filtyper kan ikke slettes. Du kan dog tømme deres mønsterliste, for at minimere sandsynligheden for at de bliver brugt (men filtype-bestemmelse ud fra filindhold vil stadig kunne komme til at bruge dem).

en: File Type Editor
da: Filtype-editor

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
da: KDE Filtype-editor - forenklet version til redigering af én filtype

en: (c) 2000, KDE developers
da: (c) 2000, KDE-udviklere

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
da: Gør dialogen gennemgående for vinduet specificeret af win-ID

en: File type to edit (e.g. text/html)
da: Filtype at redigere (f.eks. tekst/html)

en: %1 File
da: %1-fil

en: Edit File Type %1
da: Redigér filtype %1

en: Create New File Type %1
da: Opret ny filtype %1

en: Application Preference Order
da: Foretrukken programrækkefølge

en: Services Preference Order
da: Foretrukken rækkefølge af tjenester

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
da: Dette er en liste over programmer tilknyttet filer af den valgte filtype. Denne liste vises i Konqueror's menuer, når du vælger 'Åbn med...'. Hvis mere end ét program er tilknyttet denne filtype, så er listen ordnet efter prioritet med den øverste som den hyppigst brugte.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
da: Dette er en liste over tjenester tilknyttet filer af den valgte filtype. Denne liste vises i Konquerors menuer når du vælger "Forhåndsvis med...". Hvis mere end en tjeneste er tilknyttet denne filtype, så sorteres listen efter prioritet hvor det øverste element får forrang over de andre.

en: Move &Up
da: Flyt &op

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
da: Tildeler en højere prioritet til det valgte
    program, idet det flyttes op i listen. 
    Bemærk, at dette kun påvirker den valgte filtype, hvis
    det samme program er tilknyttet andre filtyper.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
da: Knytter en højere prioritet til den valgte
    tjeneste ved at flytte den op ad listen.

en: Move &Down
da: Flyt &ned

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
da: Knytter en lavere prioritet til det valgte program, idet
    det flyttes ned i listen. Bemærk: Dette påvirker kun
    den valgte filtype hvis det samme program er
    tilknyttet andre filtyper.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
da: Knytter en lavere prioritet til den valgte
    tjeneste ved at flytte den ned ad listen.

en: Add a new application for this file type.
da: Tilføjer et nyt program for denne filtype.

en: Edit...
da: Redigér...

en: Edit command line of the selected application.
da: Redigér kommandolinje for det valgte program.

en: Remove the selected application from the list.
da: Fjern det valgte program fra listen.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
da: Ingen

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
da: Ingen

en: Add Service
da: Tilføj tjeneste

en: Select service:
da: Vælg tjeneste:

en: Create New File Type
da: Opret ny filtype

en: Group:
da: Gruppe:

en: Select the category under which the new file type should be added.
da: Vælg den kategori under hvilken den nye filtype skal tilføjes.

en: Type name:
da: Indtast navn:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
da: Indtast navnet på filtypen. Hvis du for eksempel valgte 'image' som kategori og du indtaster 'brugerdefineret' her, vil filtypen 'image/custom' blive oprettet.
