kdesu - en to da translation catalogue (36 entries)

en: Runs a program with elevated privileges.
da: Kører et program med forhøjede privilegier.

en: Copyright (c) 1998-2000 Geert Jansen, Pietro Iglio
da: Ophavsret (c) 1998-2000 Geert Jansen, Pietro Iglio

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Original author
da: Oprindelig forfatter

en: Specifies the command to run as separate arguments
da: Angiver kommandoen der skal køres som separate argumenter

en: Specifies the command to run as one string
da: Angiver kommandoen der skal køres som én streng

en: Run command under target uid if <file> is not writable
da: Kør kommando under mål-identitet hvis <fil> ikke er skrivbar

en: Specifies the target uid
da: Angiver mål-identiteten

en: Do not keep password
da: Husk ikke adgangskode

en: Stop the daemon (forgets all passwords)
da: Stands dæmonen (glemmer alle adgangskoder)

en: Enable terminal output (no password keeping)
da: Aktivér terminaloutput (husk ikke adgangskoder)

en: Set priority value: 0 <= prio <= 100, 0 is lowest
da: Sæt prioritetsværdi: 0 <= prio <= 100, 0 er lavest

en: Use realtime scheduling
da: Brug realtidsskemalægning

en: Do not display ignore button
da: Vis ikke Ignorér-knappen

en: Specify icon to use in the password dialog
da: Angiv ikon der skal bruges i adgangskodedialogen

en: Do not show the command to be run in the dialog
da: Vis ikke kommandoen der skal køres i dialogen

[ctx: Transient means that the kdesu app will be attached to the app specified by the winid so that it is like a dialog box rather than some separate program]
en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
da: Gør dialogen flygtig for et X-program angivet ved winid

en: Embed into a window
da: Indlejr i et vindue

en: Cannot execute command '%1'.
da: Kan ikke køre kommandoen "%1".

en: Cannot execute command '%1'. It contains invalid characters.
da: Kan ikke køre kommandoen "%1". Den indeholder ugyldige tegn.

en: Illegal priority: %1
da: Ulovlig prioritet: %1

en: No command specified.
da: Ingen kommando er angivet.

en: Su returned with an error.
da: Su returnerede med en fejl.

en: Command:
da: Kommando:

en: realtime:
da: realtid:

en: Priority:
da: Prioritet:

en: Run as %1
da: Kør som %1

en: Please enter your password below.
da: Indtast venligst din adgangskode nedenfor.

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below or click Ignore to continue with your current privileges.
da: Denne handling kræver <b>root-privilegier</b>. Indtast venligst roots adgangskode nedenfor eller klik på Ignorér for at fortsætte med dine nuværende privilegier.

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below.
da: Den ønskede handling kræver <b>root-privilegier</b>. Indtast adgangskoden for <b>root</b> nedenfor.

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below or click Ignore to continue with your current privileges.
da: Denne handling behøver flere privilegier. Indtast adgangskode for <b>%1</b> nedenfor eller klik på Ignorér for at fortsætte med dine nuværende privilegier.

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below.
da: Den ønskede handling kræver yderligere privilegier. Indtast adgangskode for <b>%1</b> nedenfor.

en: Conversation with su failed.
da: Konversation med su mislykkedes.

en: The program 'su' could not be found.<br />Ensure your PATH is set correctly.
da: Programmet 'su' kan ikke findes.<br /> Sørg for at din PATH er sat korrekt.

en: Permission denied.<br />Possibly incorrect password, please try again.<br />On some systems, you need to be in a special group (often: wheel) to use this program.
da: Tilladelse nægtet.<br />Muligvis forkert adgangskode, prøv igen.<br />På nogle systemer, skal du være i en særlig gruppe (ofte: wheel) for at bruge dette program.

en: Internal error: illegal return from SuProcess::checkInstall()
da: Intern fejl: ulovligt svar fra SuProcess::checkInstall()
