filetypes - en to fi translation catalogue (66 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
fi: Hiiren vasemman painikkeen napsautuksen toiminto (vain Konqueror)

en: Show file in embedded viewer
fi: Näytä tiedosto upotetussa katselimessa

en: Show file in separate viewer
fi: Näytä tiedosto erillisessä ohjelmassa

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
fi: Tässä voi muokata, mitä Konqueror tekee napsautettaessa tähän ryhmään kuuluvaa tiedostoa. Konqueror voi näyttää tiedoston upotettuna tai käynnistää sen erilliseen sovellukseen. Tietyn tiedostotyypin asetuksia voi muutta asetusten ”Upotus”-välilehdeltä. Tiedostot Dolphin näyttää aina erillisessä ohjelmassa

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
fi: Tästä painikkeesta näkyy tiedostotyyppiin liitetty kuvake. Kuvakkeen voi vaihtaa napsauttamalla sitä.

en: Filename Patterns
fi: Tiedostonimikuviot

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
fi: Tämä kenttä sisältää tiedostonimikuviot, joilla tiedosto yhdistetään johonkin tiedostotyyppiin. Esimerkiksi *.txt osoittaa tyypiksi ”text/plain”. Tiedostoja, joiden pääte on ”.txt”, pidetään siis tekstitiedostoina.

en: Add...
fi: Lisää…

en: Add a new pattern for the selected file type.
fi: Lisää valitulle tiedostotyypille uusi tiedostopääte.

en: Remove
fi: Poista

en: Remove the selected filename pattern.
fi: Poista valittu tiedostopääte.

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
fi: Valitulle tiedostotyypille voi antaa lyhyen kuvauksen (esim. HTML-sivu). Kuvausta käytetään sovelluksissa kuten Konquerorissa näyttämään kansion sisältö.

en: Left Click Action in Konqueror
fi: Hiiren vasemman painikkeen napsautuksen toiminto Konquerorissa

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
fi: Kysy, tallennetaanko levylle näyttämisen sijaan (vain Konqueror)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
fi: Tästä voi muokata, mitä Konquerorin tiedostonhallinta tekee napsautettaessa tämän tyyppistä tiedostoa. Konqueror voi näyttää tiedoston upotettuna tai avata sen erilliseen sovellukseen. Jos asetus ”Käytä ryhmän X asetuksia” on käytössä, Konqueror toimii sen ryhmän asetusten mukaisesti, johon tiedosto kuuluu (esimerkiksi ”image”, jos tyyppi on ”image/png”). Tiedostot Dolphin avaa aina erilliseen ohjelmaan.

en: &General
fi: &Perusasetukset

en: &Embedding
fi: &Upotus

en: Add New Extension
fi: Lisää uusi pääte

en: Extension:
fi: Pääte:

en: File type %1
fi: Tiedostotyyppi %1

en: Use settings for '%1' group
fi: Käytä ryhmän ”%1” asetuksia

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
fi: <p><h1>Tiedostokytkökset</h1> Tässä voit valita, millä sovelluksella eri tyypin tiedostoja avataan. Tiedostotyyppejä kutsutaan myös MIME-tyypeiksi (lyhenne sanoista ”Multipurpose Internet Mail Extensions”).</p><p> Tiedostokytkös koostuu seuraavista tiedoista: <ul><li>Tiedoston MIME-tyypin määrittelevistä säännöistä. Esimerkiksi tiedostokuvio *.png, joka tarkoittaa kaikkia merkkeihin ”.png” päättyviä tiedostonimiä, on kytketty MIME-tyyppiin "image/png".</li> <li>Lyhyestä MIME-tyypin kuvauksesta. Esimerkiksi "image/png"-tyypin kuvaus on lyhyesti ”PNG-kuva”</li> <li>Kuvakkeesta, joka tämän MIME-tyypin tiedostoille näytetään, jotta voit helposti tunnistaa sen esimerkiksi tiedostonhallinnassa tai tiedostonvalintaikkunassa (ainakin usein käyttämäsi tyypit).</li> <li>Niiden sovellusten luettelosta, joilla tämän MIME-tyypin tiedostoja avataan ja käsitellään. Jos useampia sovelluksia on käytettävissä, sovellusluettelo järjestetään ensisijaisuuden mukaan.</li></ul> Saatat yllättyä siitä, ettei joillakin MIME-tyypeillä ole tiedostonimikuvioita. Tällöin KDE päättelee tiedoston tyypin suoraan sen sisällöstä.</p>

en: Search for file type or filename pattern...
fi: Etsi tiedostotyyppiä tai nimikuviota…

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
fi: Anna tiedostonimikuvio, niin luetteloon jäävät vain siihen sopivat tiedostotyypit. Vaihtoehtoisesti voi kirjoittaa osan tiedostotyypin nimeä muodossa, jossa se luettelossa esiintyy.

en: Known Types
fi: Tunnetut tyypit

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
fi: Tässä näkyy hierarkkinen luettelo järjestelmän tuntemista tiedostotyypeistä. Luokan voi laajentaa napsauttamalla ”+” tai supistaa napsauttamalla ”–”. Tarkastele tai muokkaa tiedostotyypin tietoja valitsemalla se (esimerkiksi HTML-tiedostoille ”text/html”) ja käyttämällä oikean reunan toimintopainikkeita.

en: Click here to add a new file type.
fi: Lisää uusi tiedostotyyppi napsauttamalla tästä.

en: &Remove
fi: &Poista

en: Select a file type by name or by extension
fi: Valitse tiedostotyyppi nimen tai päätteen mukaan

en: &Revert
fi: &Palauta

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
fi: Palauta tyyppi alkuperäiseen järjestelmänlaajuiseen määritykseensä

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
fi: Palauta tyyppi alkuperäiseen järjestelmänlaajuiseen määritykseensä napsauttamalla tästä. Näin kumotaan tiedostotyyppiin tehdyt muutokset. Huomaa, että järjestelmänlaajuisia tiedostotyyppejä ei voi poistaa. Niiden tiedostonimikuviot voi kuitenkin poistaa, jolloin niiden mahdollisuus tulla käytetyksi pienenee, mutta niin voi kuitenkin käydä, jos tyyppi päätellään tiedoston sisällöstä.

en: Delete this file type definition completely
fi: Poista tämän tiedostotyypin määritys kokonaan

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
fi: Poista tämän tiedostotyypin määritys kokonaan napsauttamalla tästä. Vain käyttäjän määrittämän tyypin voi poistaa, ei järjestelmänlaajuisia. Järjestelmänlaajuisten tyyppien tiedostonimikuvioluettelon voi tyhjentää, jolloin niiden mahdollisuus tulla käytetyksi pienenee, mutta tiedostotyyppi voidaan myös päätellä tiedoston sisällöstä.

en: File Type Editor
fi: Tiedostotyyppimuokkain

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
fi: KDE:n tiedostotyyppimuokkain – yksinkertaistettu versio yksittäisen tiedostotyypin muokkaamiseen

en: (c) 2000, KDE developers
fi: © 2000, KDE:n kehittäjät

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
fi: Tekee ikkunasta määritetyn ikkunan ali-ikkunan

en: File type to edit (e.g. text/html)
fi: Muokattava tiedostotyyppi (esim. text/html)

en: %1 File
fi: %1-tiedosto

en: Edit File Type %1
fi: Muokkaa tiedostotyyppiä %1

en: Create New File Type %1
fi: Luo uusi tiedostotyyppi %1

en: Application Preference Order
fi: Sovellusten etusijaisuus

en: Services Preference Order
fi: Palvelujen etusijaisuus

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
fi: Tämä on luettelo valittuun tiedostotyyppiin kytketyistä sovelluksista. Tämä luettelo näkyy Konquerorin kontekstivalikossa valitessasi ”Avaa ohjelmalla…”. Jos tiedostotyyppiin on kytketty useampia sovelluksia, luettelo järjestetään ensisijaisuuden mukaan siten, että ylimmäinen sovellus ottaa etusijan.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
fi: Tämä on luettelo  valittuun tiedostotyyppiin kytketyistä palveluista. Tämä luettelo näytetään Konquerorin kontekstivalikossa valitessasi ”Esikatsele sovelluksessa…”. Jos tiedostotyyppiin on kytketty useampia sovelluksia, luettelo järjestetetään ensisijaisuuden mukaan siten, että ylimmäinen sovellus ottaa etusijan.

en: Move &Up
fi: Nosta &ylemmäs

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
fi: Nostaa valitun sovelluksen ensisijaisuutta
    siirtämällä sitä luettelossa ylemmäs. Huom!
    Tämä vaikuttaa valittuun tiedostotyyppiin vain,
    jos se on kytketty useampaan sovellukseen.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
fi: Nostaa valitun palvelun ensisijaisuutta
    siirtämällä sitä ylemmäs luettelossa.

en: Move &Down
fi: &Laske alemmas

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
fi: Laskee valitun sovelluksen ensisijaisuutta
    siirtämällä sitä alemmas luettelossa. Huom!
    Tämä vaikuttaa valittuun tiedostotyyppiin vain,
    jos se on kytketty useampaan sovellukseen.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
fi: Laskee valitun palvelun ensisijaisuutta
    siirtämällä sitä alemmäs luettelossa.

en: Add a new application for this file type.
fi: Lisää tiedostotyyppiin uusi sovellus.

en: Edit...
fi: Muokkaa…

en: Edit command line of the selected application.
fi: Muokkaa valitun sovelluksen komentoriviä.

en: Remove the selected application from the list.
fi: Poista valittu sovellus luettelosta.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
fi: Ei mitään

en: Add Service
fi: Lisää palvelu

en: Select service:
fi: Valitse palvelu:

en: Create New File Type
fi: Luo uusi tiedostotyyppi

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Select the category under which the new file type should be added.
fi: Valitse luokka, johon uusi tiedostotyyppi lisätään.

en: Type name:
fi: Tyypin nimi:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
fi: Kirjoita tiedostotyypin nimi. Jos esimerkiksi valitset luokaksi kuvatyypin (image) ja kirjoitat tähän ”custom”, tiedostotyyppistä tulee ”image/custom”.
