kstart - en to hi translation catalogue (23 entries)

en: KStart
hi: के-स्टार्ट

en: Utility to launch applications with special window properties 
    such as iconified, maximized, a certain virtual desktop, a special decoration
    and so on.
hi: विशिष्ट विंडो गुणों के साथ अनुप्रयोगों को प्रारंभ करने वाली यूटिलिटी 
    उदाहरण के लिए प्रतीक-रूप में, अधिकतम, किसी विशेष आभासी डेस्कटॉप में, विशेष सजावट सहित
    इत्यादि, इत्यादि.

en: (C) 1997-2000 Matthias Ettrich (ettrich@kde.org)
hi: (C) 1997-2000 मैथियास एट्रिच (ettrich@kde.org)

en: Matthias Ettrich
hi: मेथियास एट्रिच

en: David Faure
hi: डेविड फॉउरे

en: Richard J. Moore
hi: रिचर्ड जे मूर

en: Command to execute
hi: चलाने के लिए कमांड

en: A regular expression matching the window title
hi: विंडो शीर्षक से मेल खाता नियमित एक्सप्रेशन

en: Desktop on which to make the window appear
hi: डेस्कटॉप जहाँ विंडो प्रकट हों

en: Make the window appear on the desktop that was active
    when starting the application
hi: सक्रिय डेस्कटॉप पर विंडो प्रकट हों
    जब अनुप्रयोग प्रारंभ हों

en: Make the window appear on all desktops
hi: सभी डेस्कटॉप पर विंडो प्रकट हों

en: Iconify the window
hi: विंडो को प्रतीक रूप बनाएँ

en: Maximize the window
hi: विंडो अधिकतम करें

en: Maximize the window vertically
hi: विंडो को खड़े रूप में अधिकतम करें

en: Maximize the window horizontally
hi: विंडो को आड़े रूप में अधिकतम करें

en: Show window fullscreen
hi: विंडो पूरे स्क्रीन में दिखाएँ

en: The window type: Normal, Desktop, Dock, Toolbar, 
    Menu, Dialog, TopMenu or Override
hi: विंडो क़िस्म: सामान्य, डेस्कटॉप, डॉक, औजारपट्टी, 
    मेन्यू, संवाद, शीर्षमेन्यू या ओवरराइड

en: Jump to the window even if it is started on a 
    different virtual desktop
hi: विंडो पर चले जाएँ तब भी जब यह प्रारंभ हो किसी 
    भिन्न आभासी डेस्कटॉप पर

en: Try to keep the window above other windows
hi: विंडो को अन्य विंडो के ऊपर रखने की कोशिश करें

en: Try to keep the window below other windows
hi: विंडो को अन्य विंडो के नीचे रखने की कोशिश करें

en: The window does not get an entry in the taskbar
hi: विंडो कार्य पट्टी में प्रविष्टि नहीं पाया

en: The window does not get an entry on the pager
hi: विंडो पेजर में प्रविष्टि नहीं पाया

en: No command specified
hi: कोई कमांड निर्दिष्ट नहीं है
