filetypes - en to hsb translation catalogue (62 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
hsb: Akcija za lěwy klik (jenož za Konqueror jako datajowy rjadowak)

en: Show file in embedded viewer
hsb: Pokaž dataju w integrowanym pokazowarju

en: Show file in separate viewer
hsb: Pokaž dataju w separatnym pokazowarju

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
hsb: Tu móžeće konfigěrować, što ma datajowy manager Konqueror činić, hdyž tłóčiće na dataju, kotraž k tutej skupinje słuša. Datajowymanager móže hrać dataju w integrowanym pokazowarju abo seperatny program startować. Móžeće nastajenja za specifiske dataje w jězdniku 'integrowane' konfiguraciskeho dialoga změnić.

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
hsb: Tutón knefl pokazuje wobrazk, kotryž je zwjazany z wuzwolenym datajowym typom. Tłóčće na njeho, hdyž chceće hinaši wobrazk wuzwolić.

en: Filename Patterns
hsb: Mustry datajowych mjenow

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
hsb: Tutón kasćik wobsahuje lisćinu mustrow, kotrež so wužiwaja, zo bychu so dataje identifikowali, kotrež słušeja k wuzwolenemu typej. Na př. muster '*.txt' je asociěrowany z datajowym typom 'text/plain', štož rěka, zo so wšitke dataje, kónčace so na '.txt' jako proste tekstowedataje spóznawaja.

en: Add...
hsb: Dodać ...

en: Add a new pattern for the selected file type.
hsb: Přidaj nowy muster za wuzwolenu datajowu družinu.

en: Remove
hsb: Wumaznyć

en: Remove the selected filename pattern.
hsb: Wotstroń wubrany muster datajowych mjenow.

en: Description:
hsb: Wopisanje:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
hsb: Možeće krótke wopisanje datajowych typow zapodać (na př. 'HTML-strona' ) Tute wopisanje wužiwaja programy kaž Konqueror při pokazowanju wobsaha zapiska.

en: Left Click Action in Konqueror
hsb: Akcija za klik z lěwym myšacym kneflom w Konquerorje

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
hsb: So woprašeć, hač mam město toho do diska zawěsćić (jenož za Konqueror)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
hsb: Tu móžeće konfigěrować, što ma datajowy manager Konqueror činić, tłóčiće-li na dataju tutoho typa. Konqueror móže dataju w integrowanym pokazowarju pokazować abo separatny program startować. Jeli so wuzwoli 'Wužiwaj nastajenja za skupinu G', zadźerži so Konqueror po nastajenjach za skupinu G, ke kotrejž  tutón typ słuša, na př. 'image' je-li aktualna družina datajow je image/png. Dolphin pokazuje dataje přeco w separatnym přehladowarju.

en: &General
hsb: &Generelnje

en: &Embedding
hsb: &Integrowany

en: Add New Extension
hsb: Dodaj nowu ekstensiju

en: Extension:
hsb: Ekstensija:

en: File type %1
hsb: Družina dataje: %1

en: Use settings for '%1' group
hsb: Wužiwaj nastajenja za skupinu '%1'

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
hsb: <p><h1>Datajowe asociacije</h1> Tutón modul Wam dowoli wuzwolić, kotre programy so z kajkimi datajemi asociěruja. Datajowe družiny mjenuja so tež MIME-typy (MIME je skrótšenka za "Multipurpose Internet Mail Extensions".)</p><p> Datajowa asociacija wobsteji z: <ul><li>prawidłow za zwěsćenje MIME-typa dataje. Na př je *.png, štož steji za wšitke dataje, kiž so na '.png' kónča, so asociěruje z MIME-družiny "image/png".</li> <li>krótkeho wopisanja MIME-typa. Na př. je wopisanje MIME-typa"imae/png" prosće 'PNG wobraz'.)</li> <li>wobrazka za pokazowanje datajow dateho MIME-typa, tak zo móžeće dataje dateho typa jednorje identifikować, na př. we woknje Konquerora abo w dialogu za wuběranje dataje</li> <li>lisćiny programow, kiž hodźa so wužiwać, zo by dataje dateho MIME-typa wočinił. Jeli hodźi so wjace hač jedyn program wužiwać, je lisćina po prioriće rjadowana. </li></ul> Snadź Was překwapi, zo někotre MIME-typy nimaja asociěrowane mustry za datajowe mjena! W tutych padach móže KDEMIME-typ zwěsćić pohladawši do dataje.</p>

en: Search for file type or filename pattern...
hsb: Muster datajowych mjenow abo datajowu družinu namakać...

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
hsb: Zapodaj dźěl mustra datajowych mjenow. Jenož datajowe typy, kotrež so k mustrej hodźa, so do lisćiny přiwozmu. Nimo toho móžeće dźěl mjeno datajoweje družiny zapodać, kotraž so w lisćinje jewi.

en: Known Types
hsb: Znate družiny

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
hsb: Tu widźiće hirarchisku lisćinu družinow datajow, kotrež su systemej znate. Stłóčće na '+' za rozšěrjene pokazowanje kategorije abo na '-' za krótke pokazowanje. Wuzwolće družinu dataje (na př. text/html za HTML-dataje) k pokazowanju/editowanju informacijow wo družinje dataje z tłóčatkami na prawym boku.

en: Click here to add a new file type.
hsb: Stłóčće tu, zo byšće nowu družinu datajow dodali.

en: &Remove
hsb: &Wumaznyć

en: Select a file type by name or by extension
hsb: Wuzwolće datajowu družinu po ekstensiji abo mjenje.

en: &Revert
hsb: &Wróćo

en: File Type Editor
hsb: Wobdźěłar za družinu dataje

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
hsb: KDE editor družinow datajow - zjednorjena werzija za editowanje jeničkeje datajoweje družiny

en: (c) 2000, KDE developers
hsb: (c) 2000, KDE wuwiwarjo

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
hsb: Sčini nachwilny dialog za wokno, specifikowane přez winid

en: File type to edit (e.g. text/html)
hsb: Družina dataje, kiž ma so editować (na př. text/html)

en: %1 File
hsb: %1 dataja

en: Edit File Type %1
hsb: Edituj družinu datajow %1

en: Create New File Type %1
hsb: Nowu datajowu družinu '%1' stworić

en: Application Preference Order
hsb: Rjadowanje programow po preferency

en: Services Preference Order
hsb: Rjadowanje słužbow po preferency

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
hsb: To je lisćina programow, kiž so z datajemi wuzwoleneho typa asociěruja. Tuta lisćina  so pokazuje w kontekstowych menijach Konquerora, hdyž woliće "Wočinić z ...". Je-li wjace hač jedyn program z tutej datajowej družinu asociěrowany, je lisćina po prioriće rjadowana z najwažnišim programom horjeka.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
hsb: To je lisćina słužbow, kiž so z datajemi wuzwoleneho typa asociěruja. Tuta lisćina  so pokazuje w kontekstowych menijach Konquerora, hdyž woliće "Wobhladować z ...". Je-li wjace hač jedna słužba z tutej datajowej družinu asociěrowana, je lisćina po prioriće rjadowana z najwažnišejsłužu horjeka.

en: Move &Up
hsb: Suwaj &horje

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
hsb: Přirjaduje wuzwolenemu programej wjetšu wažnosć a suwa jón w lisćinje horje. Kedźbu: To so jenož wuskutkuje, je-li datajowa družina z wjace hač jednym programom asociěrowana.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
hsb: Přirjaduje wuzwolenej słužbje wjetšu wažnosć a suwa ju w lisćinje horje.

en: Move &Down
hsb: Suwaj &dele

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
hsb: Přirjaduje wuzwolenemu programej mjeńšu wažnosć a suwa jón w lisćinje dele. Kedźbu: To so jenož wuskutkuje, je-li datajowa družina z wjace hač jednym programom asociěrowana.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
hsb: Přirjaduje wuzwolenej słužbje mjeńšu wažnosć a suwa ju w lisćinje dele.

en: Add a new application for this file type.
hsb: Dodaj aplikaciju za tutu datajowu družinu.

en: Edit...
hsb: Editować...

en: Edit command line of the selected application.
hsb: Komandowu linku wuzwoleneho programa editować.

en: Remove the selected application from the list.
hsb: Wuzwolene programy z lisćiny wotstronić.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
hsb: Žane

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
hsb: Žane

en: Add Service
hsb: Dodaj serwis

en: Select service:
hsb: Wubjer serwis:

en: Create New File Type
hsb: Nowu datajowu družinu stworić

en: Group:
hsb: Skupina:

en: Select the category under which the new file type should be added.
hsb: Wuzwol kategoriju, pod kotrejž ma so nowa družina datajow dodać.

en: Type name:
hsb: Mjeno družiny:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
hsb: Zapodajće mjeno družiny dataje. Na př., hdyž sće 'wobraz' jako kategoriju wubrali a zapodaće tu 'tajki', so družina 'wobraz/tajki' wutwori.
