filetypes - en to ja translation catalogue (65 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
ja: 左クリック時の動作 (Konqueror ファイルマネージャのみ)

en: Show file in embedded viewer
ja: 組込みビューアでファイルを表示

en: Show file in separate viewer
ja: 外部ビューアでファイルを表示

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
ja: <qt>このグループに属するファイルをクリックしたときの Konqueror ファイルマネージャの挙動を設定します。Konqueror の組込みビューアで表示することも、別のアプリケーションを起動して表示することもできます。この設定は、各ファイルタイプの「組込み」タブでファイルタイプごとに変更できます。Dolphin の場合は、ファイルは常に別のビューアに表示されます。</qt>

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
ja: このボタンには選択したファイルタイプに関連付けられているアイコンが表示されます。ボタンをクリックするとアイコンを変更できます。

en: Filename Patterns
ja: ファイル名パターン

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
ja: <qt>このボックスには選択したファイルタイプを識別するためのファイル名パターンが一覧表示されます。例えば <tt>*.txt</tt> というパターンは <tt>text/plain</tt> というファイルタイプに関連付けられています。これによってファイル名が <tt>.txt</tt> で終るファイルはすべてプレーンテキストと判断されます。</qt>

en: Add...
ja: 追加...

en: Add a new pattern for the selected file type.
ja: 選択したファイルタイプに新しいパターンを追加します。

en: Remove
ja: 削除

en: Remove the selected filename pattern.
ja: 選択したファイル名パターンを削除します。

en: Description:
ja: 説明:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
ja: 選択したファイルタイプについて「HTML ページ」のような簡単な説明を入力することができます。これは Konqueror などのアプリケーションがフォルダの内容を表示するときに使用します。

en: Left Click Action in Konqueror
ja: 左クリック時の動作

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
ja: 代わりにディスクに保存するかどうか尋ねる (Konqueror ブラウザのみ)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
ja: <qt>このグループに属するファイルをクリックしたときの Konqueror ファイルマネージャの挙動を設定します。Konqueror の組込みビューアで表示することも、別のアプリケーションを起動して表示することもできます。「...グループの設定を使う」を選択すると Konqueror はそのファイルタイプが属するグループの設定に従って動作します。例えばファイルタイプが <tt>image/png</tt> であれば <tt>image</tt> グループの設定に従います。Dolphin の場合は、ファイルは常に別のビューアに表示されます。</qt>

en: &General
ja: 全般(&G)

en: &Embedding
ja: 組込み(&B)

en: Add New Extension
ja: 新しい拡張子を追加

en: Extension:
ja: 拡張子:

en: File type %1
ja: ファイルタイプ %1

en: Use settings for '%1' group
ja: %1 グループの設定を使う

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
ja: <qt><h1>ファイルの関連付け</h1><p>このモジュールでは、どのアプリケーションをどのファイルタイプに関連付けるかを指定します。ファイルタイプは MIME タイプ (MIME は “Multipurpose Internet Mail Extensions” の略) とも呼ばれます。</p><p>ファイルの関連付けは以下の情報で構成されます。</p><ul><li>ファイルの MIME タイプを判定するルール: 例えばファイル名パターン <tt>*.png</tt> (ファイル名が <tt>.png</tt> で終るファイル) は、MIME タイプ <tt>image/png</tt> に関連付けられています。</li><li>MIME タイプの簡単な説明: MIME タイプ <tt>image/png</tt> なら「PNG 画像」となります。</li><li>その MIME タイプのファイルを表示するために使用するアイコン: 少なくともよく利用するファイルタイプについては、ファイルマネージャやファイル選択ダイアログなどで、アイコンによってファイルタイプが分かるようになります。</li><li>その MIME タイプを扱うアプリケーションのリスト: アプリケーションが複数ある場合は、優先順位の高いものから順に表示します。</li></ul><p>一部の MIME タイプにはファイル名パターンが関連付けられていませんが、そのようなファイルタイプについても、KDE は直接ファイルの内容を調べることで MIME タイプを判定することができます。</p></qt>

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
ja: ファイル名パターンの一部を入力してください。パターンにマッチしたファイルタイプのみがリストに表示されます。リストに表示されるファイルタイプの名前の一部を入力してもかまいません。

en: Known Types
ja: 既知のタイプ

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
ja: <qt>あなたのシステム上で認識されているファイルタイプを階層的に一覧表示しています。プラス記号 (+) をクリックするとカテゴリが展開し、マイナス記号 (-) をクリックするとカテゴリが閉じます。ファイルタイプ (例えば HTML については <tt>text/html</tt>) を選択して、パネルの右側で参照/編集してください。</qt>

en: Click here to add a new file type.
ja: ここをクリックして新しいファイルタイプを追加します。

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: Select a file type by name or by extension
ja: ファイルタイプを名前または拡張子で選択

en: &Revert
ja: 戻す(&R)

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
ja: このファイルタイプの定義をシステム全体の初期値に戻します

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
ja: ここをクリックするとこのファイルタイプの定義がシステム全体の初期値に戻され、すべての変更が失われます。システム全体のファイルタイプが削除されないことに注意してください。しかし、パターンリストを空にして使用される可能性を最小限にすることはできます。(しかしファイルの内容からファイルタイプが判別された場合、最終的にはそれらが使用されます)

en: Delete this file type definition completely
ja: このファイルタイプの定義を完全に削除します

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
ja: ここをクリックするとこのファイルタイプの定義が完全に削除されます。これはユーザ定義のファイルタイプに対してのみ有効です。システム全体のファイルタイプは削除されません。しかし、パターンリストを空にして使用される可能性を最小限にすることはできます。(しかしファイルの内容からファイルタイプが判別された場合、最終的にはそれらが使用されます)

en: File Type Editor
ja: ファイルタイプエディタ

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
ja: KDE ファイルタイプエディタ - 単一のファイルタイプを編集するための簡略版のファイルタイプエディタ

en: (c) 2000, KDE developers
ja: (c) 2000, KDE 開発チーム

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
ja: winid で指定されたウィンドウのダイアログをトランジェントにする

en: File type to edit (e.g. text/html)
ja: 編集するファイルタイプ (例: text/html)

en: %1 File
ja: %1 ファイル

en: Edit File Type %1
ja: ファイルタイプ %1 を編集

en: Create New File Type %1
ja: 新しいファイルタイプ %1 を作成

en: Application Preference Order
ja: アプリケーションの優先順位

en: Services Preference Order
ja: サービスの優先順位

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
ja: <qt>これは選択したファイルタイプに関連付けられているアプリケーションの一覧です。Konqueror のコンテキストメニューで「アプリケーションで開く...」を選択したときにも表示されます。関連付けられたアプリケーションが複数ある場合は、優先順位の高いものから順に表示します。</qt>

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
ja: これは選択したファイルタイプに関連付けられているサービスの一覧です。Konqueror のコンテキストメニューで「コンポーネントでプレビュー...」を選択したときにも表示されます。関連付けられたサービスが複数ある場合は、優先順位の高いものから順に表示します。

en: Move &Up
ja: 上へ移動(&U)

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
ja: 選択したアプリケーションを上へ移動し、優先順位を上げます。
    これはファイルタイプに関連付けられたアプリケーションが複数ある場合のみ有効です。

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
ja: 選択したサービスを上へ移動し、優先順位を上げます。

en: Move &Down
ja: 下へ移動(&D)

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
ja: 選択したアプリケーションを下へ移動し、優先順位を下げます。
    これはファイルタイプに関連付けられたアプリケーションが複数ある場合のみ有効です。

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
ja: 選択したサービスを下へ移動し、優先順位を下げます。

en: Add a new application for this file type.
ja: このファイルタイプに他のアプリケーションを追加します。

en: Edit...
ja: 編集...

en: Edit command line of the selected application.
ja: 選択したアプリケーションのコマンドライン設定を編集します。

en: Remove the selected application from the list.
ja: 選択したアプリケーションをリストから削除します。

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
ja: (なし)

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
ja: (なし)

en: Add Service
ja: サービスを追加

en: Select service:
ja: サービスを選択:

en: Create New File Type
ja: 新しいファイルタイプを作成

en: Group:
ja: グループ:

en: Select the category under which the new file type should be added.
ja: 新しいファイルタイプを追加するカテゴリを選択してください。

en: Type name:
ja: タイプ名:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
ja: ファイルタイプの名前を入力します。カテゴリに “image” を選択してここに “custom” と入力すると、image/custom というファイルタイプが生成されます。
