kioclient - en to ja translation catalogue (14 entries)

en: 
    Syntax:
ja: 
    構文:

en:   kioclient exec file:/root/Desktop/emacs.desktop
                 // Starts emacs
ja:   kioclient exec file:/root/Desktop/emacs.desktop
                 // emacs を起動します

en: KIO Client
ja: KIO クライアント

en: Command-line tool for network-transparent operations
ja: ネットワーク透過な操作のためのコマンドラインツール

en: Overwrite destination if it exists (for copy and move)
ja: (コピーと移動のとき) 対象が存在する場合、上書きする

en: file or URL
ja: ファイルまたは URL

en: Source URL or URLs
ja: ソース URL (単一または複数)

en: Destination URL
ja: 行き先 URL

en: Show available commands
ja: 利用可能なコマンドを表示

en: Command (see --commands)
ja: コマンド (--commands を参照)

en: Arguments for command
ja: コマンドの引数

[ctx: @info:shell]
en: %1: Syntax error, not enough arguments
ja: %1: 構文エラー: 引数が足りません

[ctx: @info:shell]
en: %1: Syntax error, too many arguments
ja: %1: 構文エラー: 引数が多すぎます

[ctx: @info:shell]
en: %1: Syntax error, unknown command '%2'
ja: %1: 構文エラー: 不明なコマンド %2
