kdesu - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Runs a program with elevated privileges.
ja: 上位の権限でプログラムを実行します。

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Specifies the command to run as one string
ja: 実行するコマンドを一つの文字列として指定

en: Run command under target uid if <file> is not writable
ja: <file> が書き込み不可であればターゲット UID でコマンドを実行

en: Specifies the target uid
ja: ターゲット UID を指定

en: Do not keep password
ja: パスワードを保持しない

en: Stop the daemon (forgets all passwords)
ja: デーモンを停止 (すべてのパスワードを消去)

en: Enable terminal output (no password keeping)
ja: 端末出力を有効に (パスワードは保持しない)

en: Set priority value: 0 <= prio <= 100, 0 is lowest
ja: 優先度の設定: 0 <= 優先度 <= 100、0 が最小

en: Use realtime scheduling
ja: リアルタイムスケジューリングを使う

en: Do not display ignore button
ja: 「無視」ボタンを表示しない

en: Specify icon to use in the password dialog
ja: パスワード入力ダイアログで使用するアイコンを指定する

en: Do not show the command to be run in the dialog
ja: ダイアログで実行されるコマンドを表示しない

[ctx: Transient means that the kdesu app will be attached to the app specified by the winid so that it is like a dialog box rather than some separate program]
en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
ja: このダイアログを winid で指定された X アプリケーションに対して一時的なものにする

en: Illegal priority: %1
ja: 無効な優先度: %1

en: No command specified.
ja: コマンドが指定されていません。

en: Su returned with an error.
ja: su がエラーを返しました。

en: Command:
ja: コマンド:

en: realtime:
ja: リアルタイム:

en: Priority:
ja: 優先度:

en: Run as %1
ja: %1 で実行

en: Please enter your password below.
ja: 下にパスワードを入力してください。

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below or click Ignore to continue with your current privileges.
ja: <qt>実行には <b>root</b> 権限が必要です。下に <b>root</b> のパスワードを入力するか、「無視」をクリックして現在の権限で続行してください。</qt>

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below.
ja: <qt>実行には <b>root</b> 権限が必要です。下に <b>root</b> のパスワードを入力してください。</qt>

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below or click Ignore to continue with your current privileges.
ja: <qt>実行には別の権限が必要です。下に <b>%1</b> のパスワードを入力するか、「無視」をクリックして現在の権限で続行してください。</qt>

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below.
ja: <qt>実行には別の権限が必要です。下に <b>%1</b> のパスワードを入力してください。</qt>

en: Conversation with su failed.
ja: su との交信に失敗しました。

en: The program 'su' could not be found.<br />Ensure your PATH is set correctly.
ja: <qt>プログラム <tt>su</tt> が見つかりませんでした。<br/><tt>$PATH</tt> が正しく設定されているか確認してください。</qt>

en: Internal error: illegal return from SuProcess::checkInstall()
ja: 内部エラー: SuProcess::chekInstall() が不正な値を返しました
