kstart - en to mai translation catalogue (22 entries)

en: KStart
mai: के-स्टार्ट

en: (C) 1997-2000 Matthias Ettrich (ettrich@kde.org)
mai: (C) 1997-2000 मैथियास एट्रिच (ettrich@kde.org)

en: Matthias Ettrich
mai: मेथियास एट्रिच

en: David Faure
mai: डेविड फाउरे

en: Richard J. Moore
mai: रिचर्ड जे मूर

en: Command to execute
mai: चलाबए लेल कमांड

en: A regular expression matching the window title
mai: विंडो शीर्षक सँ मेल खाएत नियमित एक्सप्रेशन

en: Desktop on which to make the window appear
mai: डेस्कटाप जतए विंडो प्रकट हुए

en: Make the window appear on the desktop that was active
    when starting the application
mai: सक्रिय डेस्कटाप पर विंडो प्रकट अछि
    जखन अनुप्रयोग प्रारंभ अछि

en: Make the window appear on all desktops
mai: सभटा डेस्कटाप पर विंडो प्रकट अछि

en: Iconify the window
mai: विंडो केँ प्रतीक रूप बनाबू

en: Maximize the window
mai: विंडो अधिकतम करू

en: Maximize the window vertically
mai: विंडो केँ खडा रूपेँ अधिकतम करू

en: Maximize the window horizontally
mai: विंडो केँ आडा रूपेँ अधिकतम करू

en: Show window fullscreen
mai: विंडो पूरे स्क्रीन मे देखाबू

en: The window type: Normal, Desktop, Dock, Toolbar, 
    Menu, Dialog, TopMenu or Override
mai: विंडो किस्म: सामान्य, डेस्कटाप, डाक, अओजारपट्टी, 
    मेनू, समाद, शीर्षमेनू अथवा ओवरराइड

en: Jump to the window even if it is started on a 
    different virtual desktop
mai: विंडो पर चलि जाउ तखनो जखन ई प्रारंभ भए कोनो 
    भिन्न आभासी डेस्कटाप पर

en: Try to keep the window above other windows
mai: विंडो केँ आन विंडो केर उप्पर रखबाक कोसिस करू

en: Try to keep the window below other windows
mai: विंडो केँ आन विंडो केर नीच्चाँ रखबाक कोसिस करू

en: The window does not get an entry in the taskbar
mai: विंडो कार्य पट्टी मे प्रविष्टि नहि पाएल गेल

en: The window does not get an entry on the pager
mai: विंडो पेजर मे प्रविष्टि नहि पाएल गेल

en: No command specified
mai: कोनो कमांड निर्दिष्ट नहि अछि
