filetypes - en to mk translation catalogue (63 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
mk: Дејство за лев клик (само за менаџерот на датотеки Konqueror)

en: Show file in embedded viewer
mk: Прикажи датотека во вгнезден прегледувач

en: Show file in separate viewer
mk: Прикажи датотека во посебен прегледувач

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
mk: Тука може да конфигурирате што ќе направи Konqueror како менаџер на датотеки кога ќе кликнете на датотека од оваа група. Konqueror може ја прикаже датотеката во вгнездениот прегледувач или да изврши посебна апликација. Ова поставување може да го смените за одреден тип на датотека во ливчето „Вградување“ во конфигурацијата на типовите на датотеки. „Делфин“ секогаш ги прикажува датотеките во посебен прегледувач.

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
mk: Ова копче ја прикажува иконата асоцирана со избраниот тип на датотека. Кликнете на него за да изберете друга икона.

en: Filename Patterns
mk: Облици на имиња на датотеки

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
mk: Ова поле содржи листа на облици што може да се користат за да се препознаат датотеките од избраниот тип. На пример, обликот *.txt е поврзан со датотеки од типот „text/plain“; односно сите датотеки што завршуваат на „.txt“ се препознаваат како текстуални датотеки.

en: Add...
mk: Додај...

en: Add a new pattern for the selected file type.
mk: Додај нов облик за избраниот тип на датотека.

en: Remove
mk: Отстрани

en: Remove the selected filename pattern.
mk: Избриши го избраниот облик на име на датотека.

en: Description:
mk: Опис:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
mk: Може да внесете краток опис за датотеките од избраниот тип (на пр. „HTML-страница“). Описот ќе се користи од апликациите како Konqueror за прикажување на содржината на имениците.

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
mk: Прашај дали да снимиш на диск наместо тоа (само за прелистувачот Konqueror)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
mk: Тука може да конфигурирате што ќе направи менаџерот на датотеки Konqueror кога ќе кликнете на датотека од овој тип. Konqueror може да ја прикаже датотеката во вгнездениот прегледувач, или да изврши посебна апликација. Ако е поставено на „Користи ги поставувањата на групата Г“ Konqueror ќе се однесува според поставувањата на групата Г на која ѝ припаѓа оваа датотека, на пример „image“ ако моменталниот тип на датотека е image/png. „Делфин“ секогаш ги прикажува датотеките во посебен прегледувач.

en: &General
mk: &Општо

en: &Embedding
mk: &Вгнездување

en: Add New Extension
mk: Додај нова наставка

en: Extension:
mk: Наставка:

en: File type %1
mk: Тип на датотека %1

en: Use settings for '%1' group
mk: Користи ги поставувањата за групата „%1“

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
mk: <p><h1>Асоцијации на датотеки</h1>Овој модул ви овозможува да изберете кои апликации се поврзани со одреден тип на датотека. Типовите на датотеки се исто така познати како MIME типови (MIME е акроним за „Multipurpose Internet Mail Extensions“.)</p><p> Една асоцијација на датотеки се состои од следното: <ul><li>Правила за одредување на MIME типот на датотеката. На пример, датотечниот облик *.kwd, што значи „сите датотеки со имиња што завршуваат со .kwd“, е поврзан со MIME типот „x-kword“.</li> <li>Краток опис на MIME типот. На пример, описот на MIME типот „x-kword“ е едноставно „KWord документ“.)</li> <li>Икона што ќе се користи за прикажување на датотеките од соодветниот MIME тип, за лесно препознавање на типот на датотеката во, на пример, пoглед во Konqueror (барем за типовите датотеки што ги користите често)</li> <li>Листа на апликации што можат да се користат за отворање на датотеки од соодветниот MIME тип. Ако може да се користи повеќе од една апликација листата е подредена според приоритет.</li></ul> Можеби ќе ве изненади што некои МИМЕ типови немаат асоцирано датотечен облик. Во тие случаи, Konqueror е способен автоматски да го одреди MIME типот преку непосредно испитување на содржината на датотеката.</p>

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
mk: Внесете дел од облик на име на датотека. Само типовите на датотеки што се совпаѓаат со обликот ќе се појават во листата. Или може да внесете дел од името на типот на датотека како што се појавува во листата.

en: Known Types
mk: Познати типови

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
mk: Тука може да видите хиерархиска листа на типовите на датотеки кои се познати на вашиот систем. Кликнете на знакот „+“ за да се прикаже категорија или на знакот „-“ за да се сокрие. Изберете тип на датотека (на пр. text/html за HTML датотеки) за да ги видите или измените информациите за тој тип користејќи ги контролите оддесно.

en: Click here to add a new file type.
mk: Кликнете тука за да додадете нов тип на датотека.

en: &Remove
mk: &Отстрани

en: Select a file type by name or by extension
mk: Изберете тип на датотека според име или наставка

en: &Revert
mk: В&рати назад

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
mk: Го враќа типот на датотеки на почетната системска дефиниција

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
mk: Кликнете тука за да го вратите типот на датотеки на почетната системска дефиниција, притоа отповикувајќи ги измените направени на типот. Забележете дека системските типови не може да бидат избришани. Сепак, може да ја исчистите нивната листа на шеми (наставки) за да ја минимизирате можноста тие да бидат употребени (но одредувањето на типот на датотека според содржината на датотеката сепак може да биде употребено).

en: Delete this file type definition completely
mk: Целосно ја брише дефиницијата на овој тип датотеки

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
mk: Кликнете тука за целосно да ја избришете дефиницијата за овој тип датотеки. Ова е можно само за кориснички дефинирани типови. Системските типови не може да бидат избришани. Сепак, може да ја исчистите нивната листа на шеми (наставки) за да ја минимизирате можноста тие да бидат употребени (но одредувањето на типот на датотека според содржината на датотеката сепак може да биде употребено).

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
mk: KDE Уредувач на типови на датотеки - поедноставена верзија за уредување на еден тип на датотека

en: (c) 2000, KDE developers
mk: (c) 2000, развивачите на KDE

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
mk: Го прави дијалогот транзиентен за прозорецот зададен со winid

en: File type to edit (e.g. text/html)
mk: Тип на датотека за изменување (на пр. text/html)

en: %1 File
mk: %1-датотека

en: Edit File Type %1
mk: Уреди тип на датотека %1

en: Create New File Type %1
mk: Создај нов тип на датотека %1

en: Application Preference Order
mk: Редослед на апликации

en: Services Preference Order
mk: Редослед на сервиси

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
mk: Ова е листа на апликации поврзани со датотеките од избраниот тип на датотека. Листата се прикажува во контекстните менија на Konqueror кога ќе изберете „Отвори со...“. Ако со овој тип на датотека се асоцирани повеќе апликации, тогаш листата е подредена според приоритет одозгора надолу, и најгорниот елемент има предност пред сите други.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
mk: Ова е листа на сервиси поврзани со датотеките од избраниот тип на датотека. Листата се прикажува во контекстните менија на Konqueror кога ќе изберете „Отвори со...“. Ако со овој тип на датотека се асоцирани повеќе апликации, тогаш е листата подредена според приоритет одозгора надолу, и најгорниот елемент има предност пред сите други.

en: Move &Up
mk: На&горе

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
mk: Ѝ доделува повисок приоритет на избраната
    апликација, преместувајќи ја нагоре во листата.
    Ова има ефект само врз избраната апликација
    доколку типот на датотеката е асоциран со повеќе од
    една апликација.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
mk: Му доделува повисок приоритет на избраниот
    сервис, преместувајќи го нагоре во листата.

en: Move &Down
mk: На&долу

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
mk: Ѝ доделува понизок приоритет на избраната
    апликација, преместувајќи ја надолу во листата.
    Ова има ефект само врз избраната апликација
    доколку типот на датотеката е асоциран со повеќе од
    една апликација.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
mk: Му доделува понизок приоритет на избраниот
    сервис, преместувајќи го надолу во листата.

en: Add a new application for this file type.
mk: Додадете нова апликација за овој тип на датотека.

en: Edit...
mk: Уреди...

en: Edit command line of the selected application.
mk: Уредете ја командната линија на избраната апликација.

en: Remove the selected application from the list.
mk: Ја отстранува избраната апликација од листата.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
mk: Нема

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
mk: Нема

en: Add Service
mk: Додај сервис

en: Select service:
mk: Изберете сервис:

en: Create New File Type
mk: Создај нов тип на датотека

en: Group:
mk: Група:

en: Select the category under which the new file type should be added.
mk: Изберете категорија во која ќе се додаде новиот тип на датотека.

en: Type name:
mk: Име на тип:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
mk: Внесете го името на типот на датотека. На пример, ако сте избрале „слика“ како категорија и тука сте внеле „сопствено“, ќе биде креиран типот „image/custom“.
