kdesu - en to mk translation catalogue (30 entries)

en: Runs a program with elevated privileges.
mk: Извршува програма со зголемени привилегии.

en: Copyright (c) 1998-2000 Geert Jansen, Pietro Iglio
mk: Авторски права (c) 1998-2000 Geert Jansen, Pietro Iglio

en: Maintainer
mk: Одржувач

en: Original author
mk: Оригинален автор

en: Run command under target uid if <file> is not writable
mk: Изврши ја командата под uid ако во <датотеката> не може да се запише

en: Specifies the target uid
mk: Го наведува целниот uid

en: Do not keep password
mk: Не ја чувај лозинката

en: Stop the daemon (forgets all passwords)
mk: Запри го даемонот (ги заборава сите лозинки)

en: Enable terminal output (no password keeping)
mk: Овозможи излез во терминал (не ги чува лозинките)

en: Set priority value: 0 <= prio <= 100, 0 is lowest
mk: Поставување на приоритет: 0 <= приоритет <= 100, каде 0 е најмал

en: Use realtime scheduling
mk: Користи распоредување во реално време

en: Do not display ignore button
mk: Не го прикажувај копчето Игнорирај

en: Specify icon to use in the password dialog
mk: Наведи икона која ќе се користи во дијалогот за лозинка

en: Do not show the command to be run in the dialog
mk: Не ја покажувај во дијалогот командата што ќе се изврши

[ctx: Transient means that the kdesu app will be attached to the app specified by the winid so that it is like a dialog box rather than some separate program]
en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
mk: Го прави дијалогот транзиентен за X-апликација зададена со ид. на прозорец.

en: Illegal priority: %1
mk: Нелегален приоритет: %1

en: No command specified.
mk: Не е наведена наредба.

en: Su returned with an error.
mk: SU излезе со грешка.

en: Command:
mk: Наредба:

en: realtime:
mk: во реално време:

en: Priority:
mk: Приоритет:

en: Run as %1
mk: Изврши како %1

en: Please enter your password below.
mk: Внесете ја подолу Вашата лозинка.

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below or click Ignore to continue with your current privileges.
mk: За дејството што го барате се потребни <b>привилегии за root</b>. Внесете ја лозинката за <b>root</b> или кликнете на „Игнорирај“ за да продолжите со Вашите тековни привилегии.

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below.
mk: За дејството што го барате се потребни <b>привилегии за root</b>. Внесете ја лозинката за <b>root</b>.

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below or click Ignore to continue with your current privileges.
mk: За дејството што го барате се потребни додатни привилегии. Внесете лозинка за <b>%1</b> или кликнете на „Игнорирај“ за да продолжите со вашите тековни привилегии.

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below.
mk: За дејството што го барате се потребни додатни привилегии. Внесете лозинка за <b>%1</b>.

en: Conversation with su failed.
mk: Комуникацијата со su не успеа.

en: The program 'su' could not be found.<br />Ensure your PATH is set correctly.
mk: Програмата „su“ не беше пронајдена.<br />Проверете дали е добро поставена Вашата патека $PATH.

en: Internal error: illegal return from SuProcess::checkInstall()
mk: Внатрешна грешка: Нелегален излез од SuProcess::checkInstall()
