filetypes - en to nb translation catalogue (65 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
nb: Handling ved venstreklikk (bare for Konqueror filbehandler)

en: Show file in embedded viewer
nb: Vis fila i det innebygde visningsprogrammet

en: Show file in separate viewer
nb: Vis fila i et eget visningsprogram

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
nb: Her kan du velge hva filbehandleren Konqueror skal gjøre når du velger en fil som hører til denne gruppen. Konqueror kan vise fila i et visinngsprogram inni Konqueror-vinduet, eller starte et eget visingsprogram. Du kan endre innstillingene for en filtype under «Inkludering» i filtypeoppsettet Dolphin viser alltid filer i et egen visningsprogram.

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
nb: Denne knappen viser ikonet som tilhører den valgte filtypen. Klikk på det for å velge et annet ikon.

en: Filename Patterns
nb: Filnavnmønster

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
nb: Denne boksen inneholder en liste over mønstre som kan brukes til å identifisere filer av den valgte typen. F.eks. kan du bruke mønsteret *.txt for filtypen text/plain slik at alle filer som slutter på '.txt' vil bli gjenkjent som rene tekstfiler.

en: Add...
nb: Legg til …

en: Add a new pattern for the selected file type.
nb: Legg til et nytt mønster for den valgte filtypen.

en: Remove
nb: Fjern

en: Remove the selected filename pattern.
nb: Fjern det valgte filnavnmønsteret.

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
nb: Her kan du skrive inn en kort beskrivelse for filene av den valgte filtypen (f.eks. 'HTML-side'). Denne beskrivelsen vil bli brukt av programmer som Konqueror for å vise kataloginnholdet.

en: Left Click Action in Konqueror
nb: Handling ved venstreklikk i Konqueror

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
nb: Spør om det skal lagres til disk i stedet (bare for Konqueror nettleser)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
nb: Her kan du velge hva filbehandleren Konqueror skal gjøre når du trykker på en fil av denne typen. Konqueror kan vise fila i et innebygget visningsprogram, eller starte et eget visningsprogram. Hvis du velger 'Bruk innstillinger for gruppe G', vil Konqueror bruke innstillingene for den gruppa filtypen hører til, f eks «image» hvis filtypen er «image/png». Dolphin viser alltid filer i et eget visningsprogram.

en: &General
nb: &Generelt

en: &Embedding
nb: &Inkludering

en: Add New Extension
nb: Legg til nytt etternavn

en: Extension:
nb: Etternavn:

en: File type %1
nb: Filtype %1

en: Use settings for '%1' group
nb: Bruk innstillingene for gruppa «%1»

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
nb: <p><h1>Filtilordninger</h1>Med denne modulen kan du velge hvilket program som er tilordnet en gitt filtype. Filtyper blir også kalt  MIME-typer (MIME er et akronym som står for «Multipurpose Internet Mail Extensions».)</p><p>En filtilordning består av følgende:<ul><li>Regler for å bestemme MIME-typen til en fil. F eks betyr filmønsteret *.kwd 'alle filnavn som slutter på .kwd' og er tilordnet MIME-typen «x-kword».</li><li>En kort beskrivelse av MIME-typen. F.eks. beskrivelsen av MIME-typen «x-kword» er bare 'KWord-dokument'.</li> <li>Et ikon som brukes til å vise den gitte MIME-typen slik at du lett kan se mime-typen den tilhører, f.eks. Konqueror-visning (i det minste for typer du bruker ofte).</li><li>En liste over programmer som kan brukes til å åpne filer med den oppgitte MIME-typen. Hvis mer enn ett program kan bli brukt, vil denne lista være sortert etter prioritet.</li></ul>Du kan bli overrasket når du finner MIME-typer uten mønster til filnavn! I slike tilfeller vil Konqueror kunne bestemme MIME-typen direkte ved å se på innholdet til fila.</p>

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
nb: Oppgi en del av mønsteret til filnavnet. Bare filtyper som passer med filmønsteret vil opptre i lista. Det kan også oppgis en del av et filtypenavn slik det vises i lista.

en: Known Types
nb: Kjente typer

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
nb: Her kan du se en hierarkisk liste over filtypene som er installert på systemet ditt. Klikk på '+'-tegnet for å utvide en kategori eller for å trekke den sammen. Velg en filtype (f.eks. text/html for HTML-filer) for å redigere den ved hjelp av kontrollene til høyre.

en: Click here to add a new file type.
nb: Klikk her for å legge til en ny filtype.

en: &Remove
nb: &Fjern

en: Select a file type by name or by extension
nb: Velg en filtype etter navn eller etternavn

en: &Revert
nb: &Tilbakestill

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
nb: Tilbakestill denne filtypen til sin opprinelige definisjon for hele systemet

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
nb: Trykk her for å tilbakestille denne filtypen til sin første systemdefinisjon, noe som sletter alle endringer gjort til filtypen. Merk at systemdefinerte filtyper ikke kan slettes, men du kan tømme mønsterlista for dem slik at det blir mindre sjanse for at de blir brukt (men filtypebestemmelser ut fra innholdet i fila kan fremdeles komme til å bruke dem).

en: Delete this file type definition completely
nb: Slett denne filtypedefinisjonen fullstendig

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
nb: Trykk her for å slette denne filtypedefinisjonen fullstendig. Dette kan bare gjøres for brukerdefinerte filtyper. Systemdefinerte filtyper kan ikke slettes, men du kan tømme mønsterlista for dem slik at det blir mindre sjanse for at de blir brukt (men filtypebestemmelser ut fra innholdet i fila kan fremdeles komme til å bruke dem).

en: File Type Editor
nb: Filtyperedigerer

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
nb: Redigering av filtyper i KDE – forenklet versjon for redigering av en enkelt filtype

en: (c) 2000, KDE developers
nb: © 2000 KDE utviklerne

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
nb: Gjør dialogvinduet forbigående for det vinduet vindus-ID-en tilhører

en: File type to edit (e.g. text/html)
nb: Filtype som endres (f eks text/html)

en: %1 File
nb: %1 fil

en: Edit File Type %1
nb: Rediger filtype %1

en: Create New File Type %1
nb: Lag ny filtype %1

en: Application Preference Order
nb: Foretrukket programrekkefølge

en: Services Preference Order
nb: Foretrukket tenesterekkefølge

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
nb: Dette er en liste over programmer som er tilordnet filer av den valgte filtypen. Denne lista vises i Konquerors sprettoppmeny når du velger «Åpne med …». Hvis mer enn et program er tilordnet denne filtypen, vil lista være sortert etter prioritet der det øverste velges først.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
nb: Dette er en liste over tjenester som er tilordnet filer av den valgte filtypen. Denne lista vises i Konquerors sprettoppmeny når du velger «Forhåndsvis med …». Hvis mer enn en tjeneste er tilordnet denne filtypen, vil lista være sortert etter prioritet der det øverste velges først.fil

en: Move &Up
nb: Flytt &opp

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
nb: Gir det valgte programmet høyere prioritet og flytter det oppover
    i lista. Merk deg at dette bare påvirker det valgte programmet
    dersom filtypen er tilknyttet mer enn ett program.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
nb: Gir den valgte tjenesten høyere prioritet
    og flyttar den oppover i lista.

en: Move &Down
nb: Flytt &ned

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
nb: Gir det valgte programmet lavere prioritet
    og flytter det nedover i lista. Merk deg at
    dette bare påvirker det valgte programmet
    dersom filtypen er tilknyttet mer enn ett program.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
nb: Gir den valgte tjenesten lavere prioritet
    og flyttar den nedover i lista.

en: Add a new application for this file type.
nb: Legg til et nytt program for denne filtypen.

en: Edit...
nb: Endre …

en: Edit command line of the selected application.
nb: Endre kommandolinja til det valgte programmet.

en: Remove the selected application from the list.
nb: Fjern det valgte programmet fra lista.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
nb: Ingen

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
nb: Ingen

en: Add Service
nb: Legg til tjeneste

en: Select service:
nb: Velg tjeneste:

en: Create New File Type
nb: Lag ny filtype

en: Group:
nb: Gruppe:

en: Select the category under which the new file type should be added.
nb: Velg hvilken kategori den nye fila skal legges til.

en: Type name:
nb: Typenavn:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
nb: Oppgi navnet på filtypen. Hvis du dor eksempel valgte «image» som kategori og du oppgir «custom» her, så blir filtypen «image/custom» bli opprettet.
