kstart - en to ne translation catalogue (24 entries)

en: KStart
ne: केडीई स्टार्ट

en: Utility to launch applications with special window properties 
    such as iconified, maximized, a certain virtual desktop, a special decoration
    and so on.
ne: विशिष्ट सञ्झ्याल गुणसँगै अनुप्रयोगहरू सुरुआत गर्ने युटिलिटी
    जस्तै प्रतिमामय पारिएको, अधिक्तम पारिएको, निश्चित वास्तविक डेस्कटप, एउटा विशिष्ट सजावट
    र इत्यादि ।

en: (C) 1997-2000 Matthias Ettrich (ettrich@kde.org)
ne: (C) 1997-2000 माथियस इट्रिच (ettrich@kde.org)

en: Matthias Ettrich
ne: माथियस इट्रिच

en: David Faure
ne: डेभिड फउर

en: Richard J. Moore
ne: रिचार्ड जे, मोर

en: Command to execute
ne: कार्यान्वयन गर्ने आदेश

en: A regular expression matching the window title
ne: सञ्झ्याल शीर्षकसँग मिल्दो नियमित अभिव्यक्ति

en: A string matching the window class (WM_CLASS property)
    The window class can be found out by running
    'xprop | grep WM_CLASS' and clicking on a window
    (use either both parts separated by a space or only the right part).
    NOTE: If you specify neither window title nor window class,
    then the very first window to appear will be taken;
    omitting both options is NOT recommended.
ne: सञ्झ्याल वर्ग (WM_CLASS property) सँग मिल्दो स्ट्रिङ
    सञ्झ्याल वर्ग 'xprop | grep WM_CLASS'
    चलाएर र सञ्झ्यालमा क्लिक गरेर फेला पार्न सकिन्छ
    (खाली स्थानले विभाजन गरेको दुवै भागहरू वा दायाँ भाग मात्र प्रयोग गर्नुहोस् ) ।
    द्रष्टब्य: यदि तपाईँले सञ्झ्याल शीर्षक वा सञ्झ्याल वर्ग नै निर्दिष्ट गर्नु भयो भने,
    धेरै पहिले देखिने सञ्झ्याल लिनुपर्नेछ;
    छोडिएका दुवै विकल्प सिफारिश गरिदैन ।

en: Desktop on which to make the window appear
ne: सञ्झ्याल देखिने बनाउने डेस्कटप

en: Make the window appear on the desktop that was active
    when starting the application
ne: अनुप्रयोग सुरुआत गर्दा डेस्कटपमा सञ्झ्याल सक्रिय रूपमा देखापर्ने बनाउनुहोस्

en: Make the window appear on all desktops
ne: सबै डेस्कटपमा सञ्झ्याल देखिने बनाउनुहोस्

en: Iconify the window
ne: सञ्झ्याल प्रतिमामय पार्नुहोस्

en: Maximize the window
ne: सञ्झ्याल बढाउनुहोस्

en: Maximize the window vertically
ne: सञ्झ्याल ठाडो रूपमा बढाउनुहोस्

en: Maximize the window horizontally
ne: सञ्झ्याल तेर्सो रूपमा बढाउनुहोस्

en: Show window fullscreen
ne: सञ्झ्यालको पूरा पर्दा देखाउनुहोस्

en: The window type: Normal, Desktop, Dock, Toolbar, 
    Menu, Dialog, TopMenu or Override
ne: सञ्झ्यालको प्रकार: सामान्य, डेस्कटप, डक, उपकरणपट्टी, 
    मेनु, संवाद, उच्च मेनु वा अधिलेखन

en: Jump to the window even if it is started on a 
    different virtual desktop
ne: यदि यो विभिन्न अवास्तविक डेस्कटपमा सुरु हुने भएता पनि
    सञ्झ्यालमा फड्कनुहोस्

en: Try to keep the window above other windows
ne: अन्य सञ्झ्यालहरू माथि सञ्झ्याल राख्ने प्रयास गर्नुहोस्

en: Try to keep the window below other windows
ne: अन्य सञ्झ्यालहरू मुनि सञ्झ्याल राख्ने प्रयास गर्नुहोस्

en: The window does not get an entry in the taskbar
ne: कार्यपट्टीमा सञ्झ्यालले प्रविष्टि प्राप्त गर्दैन

en: The window does not get an entry on the pager
ne: सञ्झ्यालले पेजरमा प्रविष्टि प्राप्त गर्दैन

en: No command specified
ne: आदेश निर्दिष्ट गरिएको छैन
