kstart - en to pa translation catalogue (23 entries)

en: KStart
pa: ਕੇ-ਸਟਾਰਟ

en: Utility to launch applications with special window properties 
    such as iconified, maximized, a certain virtual desktop, a special decoration
    and so on.
pa: ਸਹੂਲਤ, ਜੋ ਕਿ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਖਾਸ ਵਿੰਡੋ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ ਨਾਲ ਚਲਾਉਦੀ ਹੈ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ
    ਆਈਕਾਨ-ਰੂਪ, ਵੱਧੋ-ਵੱਧ, ਇੱਕ ਖਾਸ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ, ਇੱਕ ਖਾਸ ਸਜਾਵਟ ਨਾਲ ਅਤੇ
    ਹੋਰ।

en: (C) 1997-2000 Matthias Ettrich (ettrich@kde.org)
pa: (C) ੧੯੯੭-੨੦੦੦ Matthias Ettrich (ettrich@kde.org)

en: Matthias Ettrich
pa: ਮੈਥੂਸ ਇੱਟਰਿਚ

en: David Faure
pa: ਡੇਵਿਡ ਫਾਉਰੀ

en: Richard J. Moore
pa: ਰਿਚਰਡ ਜੇ. ਮੂਰੇ

en: Command to execute
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਕਮਾਂਡ

en: A regular expression matching the window title
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਇਟਲ ਨਾਲ ਮੇਲ ਖਾਂਦਾ ਨਿਯਮਿਤ ਸਮੀਕਰਨ

en: Desktop on which to make the window appear
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ, ਜਿਸ ਉੱਤੇ ਕਿ ਵਿੰਡੋ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇਗੀ

en: Make the window appear on the desktop that was active
    when starting the application
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਉਸੇ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ
    ਕਿ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਈ ਹੋਵੇ।

en: Make the window appear on all desktops
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਸਭ ਡੈਸਕਟਾਪ ਵਿੱਚ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਓ

en: Iconify the window
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਈਕਾਨ-ਰੂਪ ਵਿੱਚ

en: Maximize the window
pa: ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ

en: Maximize the window vertically
pa: ਲੰਬਕਾਰੀ ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਕਰੋ

en: Maximize the window horizontally
pa: ਖਿਤਿਜੀ ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ

en: Show window fullscreen
pa: ਵਿੰਡੋ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਵੇਖੋ

en: The window type: Normal, Desktop, Dock, Toolbar, 
    Menu, Dialog, TopMenu or Override
pa: ਵਿੰਡੋ ਕਿਸਮ ਸਧਾਰਨ, ਡੈਸਕਟਾਪ, ਤਰਦਾ, ਟੂਲਬਾਰ,
    ਮੇਨੂ, ਡਾਈਲਾਗ, ਉੱਤੇ-ਮੇਨੂ ਜਾਂ ਉੱਤੇ

en: Jump to the window even if it is started on a 
    different virtual desktop
pa: ਵਿੰਡੋ ਉੱਤੇ ਜਾਓ, ਭਾਵੇਂ ਕਿ ਇਹ ਵੱਖਰੇ ਵੁਰਚੁਅਲ ਡੈਸਕਟਾਪ
    ਵਿੱਚ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਹੋਵੇ।

en: Try to keep the window above other windows
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਹੋਰ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਦੇ ਉੱਤੇ ਰੱਖਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ

en: Try to keep the window below other windows
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਹੋਰ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਤੋਂ ਹੇਠਾਂ ਰੱਖਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ

en: The window does not get an entry in the taskbar
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਸਕਬਾਰ ਵਿੱਚ ਐਂਟਰੀ ਨਾ ਲਵੇ

en: The window does not get an entry on the pager
pa: ਵਿੰਡੋ ਪੇਜ਼ਰ ਵਿੱਚ ਐਂਟਰੀ ਨਾ ਲਵੇ

en: No command specified
pa: ਕੋਈ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ
