filetypes - en to ru translation catalogue (66 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
ru: Действие левой кнопки мыши (только для диспетчера файлов Konqueror)

en: Show file in embedded viewer
ru: Показать файл с помощью встроенной программы просмотра

en: Show file in separate viewer
ru: Показать файл с помощью другой программы просмотра

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
ru: Здесь вы можете настроить реакцию диспетчера файлов Konqueror на щелчок левой клавиши мыши на имени файла, принадлежащего к этой группе. Konqueror может вывести содержимое файла на экран, используя внутреннюю программу просмотра, или запустить внешнюю программу. Вы можете поменять эти установки на вкладке «Встраивание» в настройках типа файла. Dolphin всегда открывает файлы во внешних программах.

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
ru: Эта кнопка показывает значок, связанный с выбранным типом файла. Нажмите её для смены значка.

en: Filename Patterns
ru: Шаблоны имён файлов

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
ru: Здесь находится список масок, которые идентифицируют данный тип файлов. Например, маска *.txt соответствует типу «text/plain»; все файлы с расширением «.txt» считаются простыми текстовыми файлами.

en: Add...
ru: Добавить...

en: Add a new pattern for the selected file type.
ru: Добавить новую маску для выбранного типа файлов.

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove the selected filename pattern.
ru: Удалить выбранный шаблон.

en: Description:
ru: Описание:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
ru: Вы можете ввести краткое описание для файлов данного типа (например, «HTML Page»). Это описание может быть использовано программами, такими как Konqueror, для отображения содержимого каталога.

en: Left Click Action in Konqueror
ru: При нажатии левой кнопки мыши в Konqueror

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
ru: Предлагать вместо этого сохранение на диск (только для Konqueror)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
ru: Здесь вы можете настроить реакцию диспетчера файлов Konqueror на щелчок мышью на имени файла данного типа. Konqueror может вывести содержимое файла, используя встроенную программу просмотра, или запустить внешнюю программу. Если установлен параметр «Использовать настройку группы», то Konqueror будет вести себя в соответствии с настройками той группы, к которой относится тип файла, например, «image», если тип этого файла — «image/png». Dolphin всегда открывает файлы во внешних программах.

en: &General
ru: &Общие

en: &Embedding
ru: &Встраивание

en: Add New Extension
ru: Добавить новое расширение

en: Extension:
ru: Расширение:

en: File type %1
ru: Тип файла %1

en: Use settings for '%1' group
ru: Использовать настройку для группы «%1»

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
ru: <p><h1>Привязки файлов</h1> В этом модуле определяются привязки типов файлов к различным приложениям. Под типом файла обычно понимается MIME-тип (Multipurpose Internet Mail Extensions.)</p><p>Для каждого типа определяются следующие параметры: <ul><li>Правила для выяснения MIME-типа файла. Например, маска файлов *.kwd, означающая «все файлы с расширением .kwd», ассоциируется с MIME-типом x-kword.</li><li>Краткое описание MIME-типа. Например, описание MIME-типа x-kword - это «Документ KWord».</li><li>Значок, который будет использован для отображения данного MIME-типа для упрощения узнавания типа файла, скажем, в Konqueror (по крайней мере, для наиболее часто используемых вами файлов!) </li><li>Список приложений, которые можно использовать для открытия файлов данного MIME-типа. Если таких приложений больше, чем одно, то им следует задать приоритеты.</li></ul> Вы можете с удивлением обнаружить, что некоторые MIME-типы не имеют ассоциированных с ними масок. В этом случае KDE может распознать MIME-тип непосредственно по содержимому файла.</p>

en: Search for file type or filename pattern...
ru: Введите тип файла или расширение файла...

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
ru: Введите часть шаблона имени файла. В списке будут показаны только совпадающие файлы. Либо введите часть имени файла, как оно появляется в списке.

en: Known Types
ru: Известные типы

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
ru: Здесь представлено дерево известных типов файлов. Нажмите «+» для раскрытия категории или «-» для её закрытия. Выберите тип файлов (например, text/html для HTML-файлов) для просмотра или редактирования описания этого типа файлов, используя элементы управления справа.

en: Click here to add a new file type.
ru: Нажмите для добавления нового типа файлов.

en: &Remove
ru: &Удалить

en: Select a file type by name or by extension
ru: Выберите тип файлов по имени или расширению

en: &Revert
ru: &Восстановить

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
ru: Восстановить системные параметры типа файла

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
ru: Нажмите эту кнопку для восстановления системных параметров типа файла.

en: Delete this file type definition completely
ru: Удалить параметры типа файла

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
ru: Нажмите эту кнопку для удаления параметров типа файла. Это возможно только для параметров, установленных пользователем.

en: File Type Editor
ru: Редактор типов файлов

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
ru: Программа KDE для редактирования типов файлов — упрощённая версия для редактирования одного типа файлов

en: (c) 2000, KDE developers
ru: © Разработчики KDE, 2000

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
ru: Привязать диалог к приложению, указанному по winid

en: File type to edit (e.g. text/html)
ru: Тип для редактирования (напр. text/html)

en: %1 File
ru: Файл %1

en: Edit File Type %1
ru: Редактирование типа файла %1

en: Create New File Type %1
ru: Создать новый тип файла %1

en: Application Preference Order
ru: Приоритет приложений

en: Services Preference Order
ru: Приоритет компонентов

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
ru: Это список приложений, связанных с файлами выбранного типа. Этот список показывается в контекстном меню Konqueror, когда вы выбираете пункт «Открыть с помощью...». Если к данному типу привязано более одной программы, то список сортируется по приоритетам. Чем выше программа в списке, тем больший приоритет она имеет.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
ru: Это список компонентов, связанных с выбранным типом. Этот список показывается в контекстном меню Konqueror, при выборе пункта «Просмотреть в...». Если для данного типа существует более одного приложения, предоставляющего встроенный просмотр, то список сортируется по приоритетам. Чем выше приложение в списке, тем больший приоритет оно имеет.

en: Move &Up
ru: &Вверх

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
ru: Присваивает более высокий приоритет выбранному приложению, перемещая его вверх по списку.
    Это влияет на выбранное приложение только в том случае, если к данному типу файлов привязано более одного приложения.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
ru: Присваивает более высокий приоритет выбранному компоненту, перемещая его вверх по списку.

en: Move &Down
ru: В&низ

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
ru: Присваивает более низкий приоритет выбранному приложению, перемещая его вниз по списку.
    Это влияет на выбранное приложение только в том случае, если к данному типу файлов привязано более одного приложения.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
ru: Присваивает более низкий приоритет выбранному компоненту, перемещая его вниз по списку.

en: Add a new application for this file type.
ru: Добавить приложение для данного типа.

en: Edit...
ru: Правка...

en: Edit command line of the selected application.
ru: Правка командной строки выбранного приложения

en: Remove the selected application from the list.
ru: Удалить выбранное приложение из списка.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
ru: Нет

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
ru: Нет

en: Add Service
ru: Добавить службу

en: Select service:
ru: Выберите службу:

en: Create New File Type
ru: Создать новый тип файла

en: Group:
ru: Группа:

en: Select the category under which the new file type should be added.
ru: Выберите категорию, в которой будет создан новый тип файлов.

en: Type name:
ru: Имя типа:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
ru: Введите имя типа файла. Если вы выбрали «image» как категорию и ввели здесь «custom», будет создан файл типа «image/custom».
