kioclient - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (20 entries)

en: 
    Syntax:
sr@ijekavianlatin: 
    Sintaksa:

en:             #   'dest' may be "trash:/" to move the files
                #   to the trash.
sr@ijekavianlatin:             #   Odredište može biti trash:/, za premiještanje
                #   fajlova u smeće.

en: *** Examples:
sr@ijekavianlatin: *** Primeri:

en: KIO Client
sr@ijekavianlatin: K‑U/I klijent

en: Command-line tool for network-transparent operations
sr@ijekavianlatin: Alatka komandne linije za mrežnoprozirne postupke

en: Non-interactive use: no message boxes. If you don't want a graphical connection, use --platform offscreen
sr@ijekavianlatin: Neinteraktivna upotreba: bez prozora sa porukama. Ako ne želite grafičku vezu, upotrebite --platform offscreen.

en: Overwrite destination if it exists (for copy and move)
sr@ijekavianlatin: Prebriši odredište ako postoji (za kopiranje i premiještanje)

en: file or URL
sr@ijekavianlatin: Fajl ili URL

en: urls...
sr@ijekavianlatin: URL‑ovi...

en: Source URL or URLs
sr@ijekavianlatin: Izvorni URL ili URL‑ovi

en: Destination URL
sr@ijekavianlatin: Odredišni URL

en: url
sr@ijekavianlatin: URL

en: Show available commands
sr@ijekavianlatin: Prikaži raspoložive naredbe

en: Command (see --commands)
sr@ijekavianlatin: Naredba (vidi --commands)

en: command
sr@ijekavianlatin: naredba

en: Arguments for command
sr@ijekavianlatin: Argumenti uz naredbu

[ctx: @info:shell]
en: %1: Syntax error, not enough arguments
sr@ijekavianlatin: %1: Sintaksna greška, nedovoljno argumenata.

[ctx: @info:shell]
en: %1: Syntax error, too many arguments
sr@ijekavianlatin: %1: Sintaksna greška, previše argumenata.

en: Destination where to download the files
sr@ijekavianlatin: Odredište gde treba preuzeti fajlove.

[ctx: @info:shell]
en: %1: Syntax error, unknown command '%2'
sr@ijekavianlatin: %1: Sintaksna greška, nepoznata naredba „%2“.
