kdesu5 - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (38 entries)

en: Runs a program with elevated privileges.
sr@ijekavianlatin: Pokreće program sa uzdignutim ovlašćenjima.

en: Copyright (c) 1998-2000 Geert Jansen, Pietro Iglio
sr@ijekavianlatin: © 1998-2000, Gert Jansen, Pijetro Iljo

en: Geert Jansen
sr@ijekavianlatin: Gert Jansen

en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: održavalac

en: Pietro Iglio
sr@ijekavianlatin: Pijetro Iljo

en: Original author
sr@ijekavianlatin: prvobitni autor

en: Specifies the command to run as separate arguments
sr@ijekavianlatin: Zadaje naredbu koju treba izvršiti, kao zasebne argumente

en: Specifies the command to run as one string
sr@ijekavianlatin: Zadaje naredbu koju treba izvršiti, kao jednu nisku

en: Run command under target uid if <file> is not writable
sr@ijekavianlatin: Izvrši naredbu pod ciljnim UID‑om ako fajl nije upisiv

en: Specifies the target uid
sr@ijekavianlatin: Zadaje ciljni UID

en: Do not keep password
sr@ijekavianlatin: Ne pamti lozinku

en: Stop the daemon (forgets all passwords)
sr@ijekavianlatin: Zaustavi demon (zaboravlja sve lozinke)

en: Enable terminal output (no password keeping)
sr@ijekavianlatin: Uključi terminalski izlaz (bez pamćenja lozinke)

en: Set priority value: 0 <= prio <= 100, 0 is lowest
sr@ijekavianlatin: Postavi prioritet: 0 <= prioritet <= 100, 0 najniži

en: Use realtime scheduling
sr@ijekavianlatin: Stvarnovremensko raspoređivanje

en: Do not display ignore button
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuj dugme za ignorisanje

en: Specify icon to use in the password dialog
sr@ijekavianlatin: Zadaje ikonicu u dijalogu za lozinke

en: Do not show the command to be run in the dialog
sr@ijekavianlatin: Ne prikazuj naredbu za izvršavanje u dijalogu

[ctx: Transient means that the kdesu app will be attached to the app specified by the winid so that it is like a dialog box rather than some separate program]
en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
sr@ijekavianlatin: Čini dijalog vezanim za X program određen ID‑om prozora

en: Embed into a window
sr@ijekavianlatin: Ugnezdi u prozor

en: Cannot execute command '%1'.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim naredbu „%1“.

en: Cannot execute command '%1'. It contains invalid characters.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim naredbu „%1“. Sadrži loše znakove.

en: Illegal priority: %1
sr@ijekavianlatin: Neispravan prioritet: %1

en: No command specified.
sr@ijekavianlatin: Nije navedena naredba.

en: Su returned with an error.
sr@ijekavianlatin: su vrati grešku.

en: Command:
sr@ijekavianlatin: Naredba:

en: realtime:
sr@ijekavianlatin: Stvarnovremensko:

en: Priority:
sr@ijekavianlatin: Prioritet:

en: Run as %1
sr@ijekavianlatin: Pokreni kao %1

en: Please enter your password below.
sr@ijekavianlatin: Unesite svoju lozinku.

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below or click Ignore to continue with your current privileges.
sr@ijekavianlatin: Radnja koju ste zahtijevali traži <em>korjena ovlašćenja</em>. Unesite korjenu lozinku ili kliknite na dugme <i>Ignoriši</i> da produžite sa trenutnim ovlašćenjima.

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below.
sr@ijekavianlatin: Radnja koju ste zahtijevali traži <em>korjena ovlašćenja</em>. Unesite ispod <b>korjenu</b> lozinku.

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below or click Ignore to continue with your current privileges.
sr@ijekavianlatin: Radnja koju ste zahtijevali traži dodatna ovlašćenja. Unesite ispod lozinku korisnika <b>%1</b> ili kliknite na dugme <i>Ignoriši</i> da produžite sa trenutnim ovlašćenjima.

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below.
sr@ijekavianlatin: Radnja koju ste zahtijevali traži dodatna ovlašćenja. Unesite ispod lozinku korisnika <b>%1</b>.

en: Conversation with su failed.
sr@ijekavianlatin: Razgovor sa su nije uspio.

en: The program 'su' could not be found.<br />Ensure your PATH is set correctly.
sr@ijekavianlatin: Naredba <tt>su</tt> nije pronađen.<br />Provjerite da li je <tt>$PATH</tt> ispravno postavljena.

en: Permission denied.<br />Possibly incorrect password, please try again.<br />On some systems, you need to be in a special group (often: wheel) to use this program.
sr@ijekavianlatin: Dozvola odbijena.<br />Možda je lozinka pogrešna, pokušajte ponovo.<br />Na nekim sistemima morate biti u specijalnoj grupi (često: <tt>wheel</tt>) da biste koristili ovaj program.

en: Internal error: illegal return from SuProcess::checkInstall()
sr@ijekavianlatin: Unutrašnja greška: neispravno vraćanje iz „SuProcess::checkInstall()“
