filetypes - en to sv translation catalogue (66 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
sv: Åtgärd vid vänsterklick (bara för Konquerors filhanterare)

en: Show file in embedded viewer
sv: Visa fil i inbäddad visare

en: Show file in separate viewer
sv: Visa fil i separat visare

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
sv: Här kan du anpassa vad filhanteraren Konqueror ska göra när du klickar på en fil som tillhör den här gruppen. Konqueror kan visa filen i en inbäddad visare eller starta ett separat program. Du kan ändra inställningen för en specifik filtyp under fliken "Inbäddning" i filtypsinställningen. Dolphin visar alltid filer i separata program.

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
sv: Den här knappen visar ikonen associerad med den valda filtypen. Klicka på den för att välja en annan ikon.

en: Filename Patterns
sv: Filnamnsmönster

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
sv: Denna ruta innehåller en lista på mönster som kan användas för att identifiera filer av den valda typen. Mönstret *.txt är till exempel associerat med filtypen "text/plain"; alla filer som har ändelsen ".txt" identifieras som rena textfiler.

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Add a new pattern for the selected file type.
sv: Lägg till ett nytt mönster för den valda filtypen.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove the selected filename pattern.
sv: Ta bort det valda filnamnsmönstret.

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
sv: Du kan ange en kort beskrivning för filer av den valda filtypen (t ex "HTML-sida"). Den här beskrivningen kommer att användas av program som t ex Konqueror för att visa innehåll i kataloger.

en: Left Click Action in Konqueror
sv: Åtgärd vid vänsterklick i Konqueror

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
sv: Fråga om spara till disk istället (bara för Konquerors webbläsare)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
sv: Här kan du anpassa vad filhanteraren Konqueror ska göra när du klickar på en fil av den här typen. Konqueror kan antingen visa filen i en inbäddad visare eller starta ett separat program. Om inställd till "Använd inställningar för G grupp", kommer Konqueror att uppträda enligt inställningarna för gruppen G som typen tillhör, t ex "bild" om den aktuella filtypen är image/png. Dolphin visar alltid filer i separata program.

en: &General
sv: A&llmänt

en: &Embedding
sv: Inbä&ddning

en: Add New Extension
sv: Lägg till ny filnamnsändelse

en: Extension:
sv: Filnamnsändelse:

en: File type %1
sv: Filtyp %1

en: Use settings for '%1' group
sv: Använd inställningar för "%1"-grupp

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
sv: <p><h1>Filbindningar</h1> Denna modul låter dig välja vilka program som är associerade med en angiven filtyp. Filtyper kallas också Mime-typer (Mime är en akronym vilken står för "Multipurpose Internet Mail Extensions".)</p><p>En filbindning består av följande: <ul><li>Regler för att avgöra filens Mime-typ. Till exempel, filmönstret *.png, vilket betyder att 'alla filer med namn som slutar med .png', är associerade med Mime-typen "image/png".</li> <li>En kort beskrivning av Mime-typen, till exempel är beskrivningen av Mime-typen "image/png" helt enkelt 'PNG-bild'.</li> <li>En ikon som används för att visa filer av den angivna Mime-typen, så att du enkelt kan identifiera filtypen, t ex i en filhanterare eller filvalsdialogruta (åtminstone för de typer du använder ofta.)</li> <li>En lista med de program som kan användas för att öppna filer av den angivna Mime-typen. Om mer än ett program kan användas ordnas listan efter prioritet.</li></ul> Du kan bli överraskad när du finner att vissa Mime-typer inte har några associerade filmönster. I dessa fall kan KDE direkt avgöra Mime-typen genom att undersöka filens innehåll.</p>

en: Search for file type or filename pattern...
sv: Sök efter filtyp eller filnamnsmönster...

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
sv: Ange en del av ett filnamnsmönster. Bara filtyper med ett matchande filmönster kommer att visas i listan. Som alternativ, ange en del av ett filtypnamn som det visas i listan.

en: Known Types
sv: Kända typer

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
sv: Här du kan se en hierarkisk lista på vilka filtyper som är kända på systemet. Klicka på tecknet "+" för att expandera en kategori, eller tecknet "-" för att komprimera den. Välj en filtyp (t ex text/html för HTML-filer) för visa/redigera informationen för den filtypen med hjälp av kontrollerna till höger.

en: Click here to add a new file type.
sv: Klicka här för att lägga till en ny filtyp.

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: Select a file type by name or by extension
sv: Välj en filtyp efter namn eller filändelse

en: &Revert
sv: Åte&rställ

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
sv: Återställ filtypen till dess ursprungliga systemomfattande definition

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
sv: Klicka här för att återställa filtypen till dess ursprungliga systemomfattande definition, vilket ångrar alla ändringar gjorda av filtypen. Observera att systemomfattande filtyper inte kan tas bort. Du kan dock tömma deras mönsterlista, för att minimera chansen att de används (men bestämning av filtyp från filens innehåll kan sluta med att de används ändå).

en: Delete this file type definition completely
sv: Ta bort definitionen av filtypen helt och hållet

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
sv: Klicka här för att ta bort definitionen av filtypen helt och hållet. Det är bara möjligt för användardefinierade filtyper. Systemomfattande filtyper kan inte tas bort. Du kan dock tömma deras mönsterlista, för att minimera chansen att de används (men bestämning av filtyp från filens innehåll kan sluta med att de används ändå).

en: File Type Editor
sv: Filtypeditor

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
sv: En filtypseditor för KDE - förenklad version för redigering av en enstaka filtyp

en: (c) 2000, KDE developers
sv: © 2000, KDE-utvecklarna

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
sv: Gör dialogen tillfällig för fönstret som anges av fönsteridentifikationen

en: File type to edit (e.g. text/html)
sv: Filtyp att redigera (t ex text/html)

en: %1 File
sv: %1 fil

en: Edit File Type %1
sv: Redigera filtyp %1

en: Create New File Type %1
sv: Skapa ny filtyp %1

en: Application Preference Order
sv: Önskad ordning av program

en: Services Preference Order
sv: Önskad ordning av tjänster

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
sv: Det här är en lista på program associerade med filer av den valda filtypen. Den här listan visas i Konquerors sammanhangsmenyer när du väljer "Öppna med...". Om mer än ett program är associerad med den här filtypen ordnas listan efter prioritet med företräde för den övre posten framför de andra.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
sv: Det här är en lista på tjänster associerade med filer av den valda filtypen. Listan visas i Konquerors sammanhangsmenyer när du väljer ett "Förhandsgranska med..."-alternativ. Om mer än ett program är associerad med filtypen ordnas listan efter prioritet med företräde för den övre posten framför de andra.

en: Move &Up
sv: Flytta &upp

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
sv: Tilldelar en högre prioritet till det valda
    programmet och flyttar upp det i listan. Observera:
    Det här påverkar bara det valda programmet om
    filtypen är associerad med mer än ett program.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
sv: Tilldelar en högre prioritet till den valda
    tjänsten och flyttar upp den i listan.

en: Move &Down
sv: Flytta &ner

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
sv: Tilldelar en lägre prioritet till det valda
    programmet och flyttar ner det i listan. Observera:
    Det här påverkar bara det valda programmet om
    filtypen är associerad med mer än ett program.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
sv: Tilldelar en lägre prioritet till den valda
    tjänsten och flyttar ner den i listan.

en: Add a new application for this file type.
sv: Lägg till ett nytt program för den här filtypen.

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Edit command line of the selected application.
sv: Redigera kommandoraden för det valda programmet.

en: Remove the selected application from the list.
sv: Ta bort det valda programmet från listan.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
sv: Inget

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
sv: Ingen

en: Add Service
sv: Lägg till tjänst

en: Select service:
sv: Välj tjänst:

en: Create New File Type
sv: Skapa en ny filtyp

en: Group:
sv: Grupp:

en: Select the category under which the new file type should be added.
sv: Välj under vilken kategori den nya filtypen ska bli tillagd.

en: Type name:
sv: Typnamn:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
sv: Skriv in filtypens namn. Om du till exempel valde 'image' som kategori, och du skriver 'custom' här, skapas filtypen 'image/custom'.
