kdesu - en to sv translation catalogue (37 entries)

en: KDE su
sv: KDE-su

en: Runs a program with elevated privileges.
sv: Kör ett program med utökad behörighet.

en: Copyright (c) 1998-2000 Geert Jansen, Pietro Iglio
sv: Copyright © 1998-2000 Geert Jansen, Pietro Iglio

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Specifies the command to run as separate arguments
sv: Anger kommandot att köra som separata argument

en: Specifies the command to run as one string
sv: Anger kommandot att köra som en sträng

en: Run command under target uid if <file> is not writable
sv: Kör kommando under mål-uid om <fil> inte är skrivbar

en: Specifies the target uid
sv: Anger mål-uid

en: Do not keep password
sv: Behåll inte lösenordet

en: Stop the daemon (forgets all passwords)
sv: Stoppa demonen (glöm alla lösenord)

en: Enable terminal output (no password keeping)
sv: Använd terminalutskrift (sparar inte lösenord)

en: Set priority value: 0 <= prio <= 100, 0 is lowest
sv: Ange prioritetsvärde: 0 <= prio <= 100, 0 är lägst

en: Use realtime scheduling
sv: Använd realtidsschemaläggning

en: Do not display ignore button
sv: Visa inte knappen Ignorera

en: Specify icon to use in the password dialog
sv: Anger ikon att använda i lösenordsdialogrutan

en: Do not show the command to be run in the dialog
sv: Visa inte kommandot som ska köras i dialogrutan

[ctx: Transient means that the kdesu app will be attached to the app specified by the winid so that it is like a dialog box rather than some separate program]
en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
sv: Gör dialogrutan tillfällig för ett X-program angivet av fönsterid

en: Embed into a window
sv: Inbädda i ett fönster

en: Cannot execute command '%1'.
sv: Kan inte utföra kommandot '%1'.

en: Cannot execute command '%1'. It contains invalid characters.
sv: Kan inte utföra kommandot '%1'. Det innehåller ogiltiga tecken.

en: Illegal priority: %1
sv: Otillåten prioritet: %1

en: No command specified.
sv: Inget kommando angett.

en: Su returned with an error.
sv: Su returnerade ett fel.

en: Command:
sv: Kommando:

en: realtime:
sv: realtid:

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Run as %1
sv: Kör som %1

en: Please enter your password below.
sv: Ange ditt lösenord nedan.

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below or click Ignore to continue with your current privileges.
sv: Åtgärden du har begärt kräver <b>administratörsbehörighet</b>. Ange lösenordet för <b>root</b>nedan eller klicka på Ignorera för att fortsätta med din aktuella behörighet.

en: The action you requested needs <b>root privileges</b>. Please enter <b>root's</b> password below.
sv: Åtgärden du har begärt kräver <b>administratörsbehörighet</b>. Ange lösenordet för <b>root</b>nedan.

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below or click Ignore to continue with your current privileges.
sv: Åtgärden du har begärt kräver ytterligare behörighet. Ange lösenordet för <b>%1</b> nedan eller klicka på Ignorera för att fortsätta med din aktuella behörighet.

en: The action you requested needs additional privileges. Please enter the password for <b>%1</b> below.
sv: Åtgärden du har begärt kräver ytterligare behörighet. Ange lösenordet för <b>%1</b> nedan.

en: Conversation with su failed.
sv: Konversation med su misslyckades.

en: The program 'su' could not be found.<br />Ensure your PATH is set correctly.
sv: Programmet 'su' hittades inte.<br />Kontrollera att din sökväg är korrekt.

en: Permission denied.<br />Possibly incorrect password, please try again.<br />On some systems, you need to be in a special group (often: wheel) to use this program.
sv: Rättigheter saknas.<br />Möjligen felaktigt lösenord, försök igen.<br />På vissa system måste du tillhöra en särskild grupp (ofta: wheel) för att använda programmet.

en: Internal error: illegal return from SuProcess::checkInstall()
sv: Internt fel: Otillåtet returvärde från SuProcess::checkInstall()
