filetypes - en to tr translation catalogue (66 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
tr: Sol Tık Eylemi (yalnızca Konqueror dosya yöneticisi için)

en: Show file in embedded viewer
tr: Dosyayı gömülü görüntüleyicide göster

en: Show file in separate viewer
tr: Dosyayı ayrı izleyicide göster

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
tr: Buradan Konqueror dosya yöneticisinin bu gruba ait bir dosyaya tıkladığınızda ne yapacağını belirleyebilirsiniz. Konqueror dosyayı yerleşik bir görüntüleyicide gösterebilir veya ayrı bir uygulama başlatabilir. Belirli bir dosya türü için bu yapılandırmayı dosya türü yapılandırmasında 'Gömülüm' bölümünden değiştirebilirsiniz. Dolphin her zaman dosyaları ayrı bir görüntüleyicide gösterir

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
tr: Bu simge seçilen dosya türü ile ilişkilendirilmiş olan simgeyi gösterir. Başka bir simge seçmek için üzerine tıklayın.

en: Filename Patterns
tr: Dosya Adı Dizgileri

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
tr: Bu kutuda, seçili türdeki dosyaları tanımlamak için kullanılabilecek dizgilerin listesi yer almaktadır. Ör. text/plain için *.txt kalıbını kullanırsanız .txt ile biten tüm dosyalar düz metin dosyası olarak tanınacaktır.

en: Add...
tr: Ekle...

en: Add a new pattern for the selected file type.
tr: Seçili dosya türü için yeni bir dizgi ekleyin.

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove the selected filename pattern.
tr: Seçili dosya adı dizgisini kaldır.

en: Description:
tr: Açıklama:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
tr: Buraya, seçili dosya türündeki dosyalar için kısa bir açıklama girebilirsiniz (ör. 'HTML Sayfası'). Bu açıklama Konqueror gibi uygulamalar tarafından dizin içeriğinin gösterilmesinde kullanılacaktır.

en: Left Click Action in Konqueror
tr: Konqueror'da Sol Tık Eylemi

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
tr: Diske kaydedilip kaydedilmeyeceğini sor (Yalnızca Konqueror için)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
tr: Buradan Konqueror dosya yöneticisinin bu tür bir dosyaya tıkladığınızda ne yapacağını belirleyebilirsiniz. Konqueror dosyayı yerleşik bir görüntüleyicide gösterebilir veya ayrı bir uygulama başlatabilir. Eğer 'Grup ayarlarını kullan' seçilmiş ise Konqueror bu grup için belirlenmiş ayarlara göre hareket edecektir; örnek olarak image/png dosya türü için 'image' grubunun ayarları kullanılır. Dolphin her zaman dosyaları ayrı bir görüntüleyicide gösterir.

en: &General
tr: &Genel

en: &Embedding
tr: &Gömülüm

en: Add New Extension
tr: Yeni Uzantı Ekle

en: Extension:
tr: Uzantı:

en: File type %1
tr: Dosya türü %1

en: Use settings for '%1' group
tr: '%1' grubu için ayarları kullan

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
tr: <p><h1>Dosya İlişkileri</h1> Bu modül sayesinde, belli bir dosya türüyle hangi uygulamaların ilişkilendirileceğini belirleyebilirsiniz. Dosya türlerine MIME tipleri de denilmektedir. (MIME, "Çok Amaçlı İnternet Posta Uzantıları" ifadesinin İngilizce karşılığının kısaltmasıdır.)</p><p> Bir dosya ilişkisi şu ögelerden oluşur: <ul><li>Bir dosyanın MIME türünü belirlemeye ilişkin kurallar,örneğin *.png ile biten tüm dosyalar anlamına gelen "image/png";</li> <li>MIME türüne ilişkin kısa bir açıklama, örneğin,  "image/png" basit bir şekilde söylenecek olursa 'PNG Resmi;</li> <li> Bir MIME türüne ait dosyaların görüntülenmesinde kullanılacak bir simge. Örneğin bu sayede dosya tarayıcısının görünümünde dosyanın türünü (en azından sık kullandığınız dosya türlerini) kolayca tanıyabilirsiniz;</li> <li>Belli bir MIME türündeki dosyaların açılmasında kullanılacak uygulamaların listesi. Birden fazla uygulama kullanılacaksa liste önceliğe göre sıralanır.</li></ul> Bazı MIME türlerinin ilişkilendirilmiş dosya adı dizgileri olmaması sizi şaşırtabilir; bu durumlarda KDE doğrudan dosya içeriğini inceleyerek MIME türünü belirleyebilir.</p>

en: Search for file type or filename pattern...
tr: Dosya türü veya dosya adı dizgisi ara...

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
tr: Bir dosya adı dizgisinin bir kısmını girin, listede, yalnızca bu dosya dizgisine uyan dosya türleri görünecektir. Alternatif olarak dosya türünün bir kısmını listede göründüğü gibi girin.

en: Known Types
tr: Bilinen Türler

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
tr: Buradan sisteminizdeki bilinen dosya türlerinin hiyerarşik bir listesini görebilirsiniz. Bir kategorinin altında yeralanları görmek için '+', gizlemek için '-' işaretine tıklayın. Sağdaki denetimleri kullanarak bakmak/düzenlemek istediğiniz bir dosya türü (ör. HTML dosyaları için metin/html) seçin.

en: Click here to add a new file type.
tr: Yeni bir dosya türü eklemek için buraya tıklayınız.

en: &Remove
tr: &Kaldır

en: Select a file type by name or by extension
tr: Addan ya da uzantıdan bir dosya türü seç

en: &Revert
tr: Es&ki Haline Döndür

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
tr: Bu dosya türünü sistem tarafından belirlenen başlangıç durumuna döndür

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
tr: Bu dosya türünün ayarlarını öntanımlı sistem ayarlarına geri almak ve yapılan ilgili değişiklikleri silmek için buraya tıklayın. Sistem genel ayarları dosya türleri silinemez, ancak isterseniz ilgili eylem listesini boşaltarak kullanılmalarını engelleyebilirsiniz (yine de dosya içeriğine bakarak etkin olan bazı eylemler çalışmayı sürdürebilir).

en: Delete this file type definition completely
tr: Bu dosya türü açıklamasını tamamen sil

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
tr: Bu dosya türünün tanımını tamamen silmek için bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bu seçenek yalnızca kullanıcı tarafında tanımlanmış dosya türleri için geçerlidir. Sistem genel ayarları dosya tipleri silinemez; ancak isterseniz ilgili eylem listesini boşaltarak kullanılmalarını engelleyebilirsiniz (yine de dosya içeriğine bakarak etkin olan bazı eylemler çalışmayı sürdürebilir).

en: File Type Editor
tr: Dosya Türü Düzenleyicisi

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
tr: KDE dosya türü düzenleyici - tek bir dosya türü eklemek için basitleştirilmiş sürüm

en: (c) 2000, KDE developers
tr: (c) 2000, KDE geliştiricileri

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
tr: Konuşma penceresini winid ile belirtilen pencere için geçici yapar

en: File type to edit (e.g. text/html)
tr: Düzenlenecek dosya türü (örn. text/html)

en: %1 File
tr: %1 Dosyası

en: Edit File Type %1
tr: Dosya Türü Düzenle %1

en: Create New File Type %1
tr: Yeni Dosya Türü Ekle %1

en: Application Preference Order
tr: Uygulama Tercih Sırası

en: Services Preference Order
tr: Hizmetler Tercih Sırası

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
tr: Bu, seçili dosya türündeki dosyalarla ilişkilendirilmiş uygulamaların bir listesidir. Bu liste, Konqueror'un bağlam menülerinde "Birlikte aç..."ı seçtiğinizde gösterilir. Bu dosya tipiyle birden fazla uygulama ilişkilendirildiği takdirde, bu liste, en üstteki uygulama diğerlerine öncelikli olacak şekilde önceliğe göre sıralanır.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
tr: Bu, seçili dosya türündeki dosyalarla ilişkilendirilmiş uygulamaların bir listesidir. Bu liste, Konqueror'un sağ tıklama menülerinde "Bununla önizle..."  seçeneğini seçtiğinizde gösterilir. Bu dosya tipiyle birden fazla uygulama ilişkilendirilmişse, bu liste, en üstteki uygulama diğerlerinden daha öncelikli olacak şekilde sıralanır.

en: Move &Up
tr: &Yukarı Taşı

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
tr: Seçili uygulamayı listenin daha yukarısına alarak, ona
    daha yüksek bir öncelik kazandırır. Not: Dosya türü birden
    fazla uygulamayla ilişkilendirilmişse, bu işlem yalnızca seçili
    uygulamayı etkileyecektir.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
tr: Seçili hizmeti listede yukarı taşıyarak
    daha yüksek bir öncelik atar.

en: Move &Down
tr: &Aşağı Taşı

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
tr: Seçili uygulamayı listenin daha aşağısına almak,
    ona daha düşük bir öncelik verir. Not: Dosya türü birden 
    fazla uygulamayla ilişkilendirilmişse, bu işlem yalnızca seçili
    uygulamayı etkileyecektir.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
tr: Seçili hizmeti listede aşağı taşıyarak
    daha düşük bir öncelik atar.

en: Add a new application for this file type.
tr: Bu dosya türü için yeni bir uygulama ekle.

en: Edit...
tr: Düzenle...

en: Edit command line of the selected application.
tr: Seçilen uygulamanın komut satırını düzenleyin.

en: Remove the selected application from the list.
tr: Seçili uygulamayı listeden çıkar.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Add Service
tr: Hizmet Ekle

en: Select service:
tr: Hizmet seç:

en: Create New File Type
tr: Yeni Dosya Türü Oluştur

en: Group:
tr: Grup:

en: Select the category under which the new file type should be added.
tr: Yeni dosya türünün altına ekleneceği bir kategori seçin.

en: Type name:
tr: Tür adı:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
tr: Bir dosya türü adını yazın. Örneğin, eğer kategori olarak 'image' ögesini seçip 'custom' seçeneğini belirtirseniz dosya türü 'image/custom' dosya türü olarak oluşturulacaktır.
