kstart - en to tr translation catalogue (7 entries)

en: KStart
tr: K Başlat

en: Utility to launch applications
tr: Uygulamaları başlatmak için izlence

en: (C) 1997-2000 Matthias Ettrich (ettrich@kde.org)
tr: © 1997–2000 Matthias Ettrich (ettrich@kde.org)

en: Command to execute
tr: Yürütülecek komut

en: Alternative to <command>: desktop file name to start, e.g. org.kde.kate
tr: <komut>’a alternatif: Başlatılacak masaüstü dosyası; örneğin, org.kde.kate

en: Optional URL to pass to the application when using --application
tr: --application kullanırken uygulamaya geçirilecek isteğe bağlı URL

en: No command specified
tr: Belirtilen komut yok
