kuiviewer - en to it translation catalogue (16 entries)

en: Unable to locate or load KUiViewer KPart.
it: Impossibile localizzare o caricare il componente KPart di KUiViewer.

en: *.ui *.UI|User Interface Files
it: *.ui *.UI|File interfaccia utente

note: i18n: ectx: ToolBar (styleBar)
en: Style
it: Stile

[ctx: Default style]
en: Default
it: Predefinito

en: Set the style used for the view.
it: Imposta lo stile usato per la visualizzazione.

en: Copy as Image
it: Copia come immagine

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza

en: Displays Designer's UI files
it: Visualizza i file UI di Designer

en: Original author
it: Autore originale

en: Screenshot capability
it: Funzionalità di acquisizione della schermate.

en: Subwindow-like display of UI files
it: Visualizzazione di file UI usando sotto-finestre

en: Document to open
it: Documento da aprire

en: Save screenshot to file and exit
it: Salva schermata su file ed esci

en: Screenshot width
it: Larghezza della schermata

en: Screenshot height
it: Altezza della schermata
