kuiviewer - en to pt translation catalogue (17 entries)

en: Unable to locate or load KUiViewer KPart.
pt: Não foi possível localizar a KPart do KuiViewer.

en: *.ui *.UI|User Interface Files
pt: *.ui *.UI|Ficheiro de Interface de Utilizador

note: i18n: ectx: ToolBar (styleBar)
en: Style
pt: Estilo

[ctx: Default style]
en: Default
pt: Predefinição

en: Set the style used for the view.
pt: Define o estilo usado na visualização.

en: Copy as Image
pt: Copiar como Imagem

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

en: Displays Designer's UI files
pt: Mostra os ficheiros UI do Designer

en: Original author
pt: Autor original

en: Screenshot capability
pt: Capacidade de captura de imagem

en: Subwindow-like display of UI files
pt: Apresentação em sub-janelas dos ficheiros UI

en: Document to open
pt: O documento a abrir

en: Save screenshot to file and exit
pt: Gravar imagem para ficheiro e sair

en: Screenshot width
pt: Largura da imagem

en: Screenshot height
pt: Altura da imagem
