kde-inotify-survey - en to eo translation catalogue (8 entries)

[ctx: @title]
en: Inotify Instance Capacity Low
eo: Inotify-Instanca Kapacito Malalta

[ctx: @info]
en: You have too many applications wanting to monitor file changes! When the capacity is exhausted it will prevent further file monitoring from working correctly. Either close some applications or increase the limit. Currently using %1% of instances and %2% of watches.
eo: Vi havas tro da aplikaĵoj, kiuj volas monitori dosierŝanĝojn! Kiam la enhavkapablo estas elĉerpita ĝi malhelpos pluan dosiermonitoradon funkcii ĝuste. Aŭ fermu iujn aplikojn aŭ pliigu la limon. Aktuale uzante %1% de instancoj kaj %2% de observiloj.

[ctx: @info]
en: You have too many applications wanting to monitor file changes! When the capacity is exhausted it will prevent further file monitoring from working correctly. Your capacity cannot be increased. Try closing some applications to recover additional resources. Currently using %1% of instances and %2% of watches.
eo: Vi havas tro da aplikaĵoj, kiuj volas monitori dosierŝanĝojn! Kiam la enhavkapablo estas elĉerpita ĝi malhelpos pluan dosiermonitoradon funkcii ĝuste. Via enhavkapablo ne povas esti pliigita. Provu fermi iujn aplikojn por restarigi pliajn rimedojn. Aktuale uzante %1% da instancoj kaj %2% de observiloj.

[ctx: @action]
en: Increase Instance Limit
eo: Pligrandigi Instanclimon

[ctx: @title]
en: Inotify Watch Capacity Low
eo: Inotify-Observila Kapacito Malalta

[ctx: @info]
en: Your open applications want to watch too many files for changes! When the capacity is exhausted it will prevent further file monitoring from working correctly. Either close some applications or increase the limit. Currently using %1% of instances and %2% of watches.
eo: Viaj malfermitaj aplikaĵoj volas observi tro da dosieroj pri ŝanĝoj! Kiam la enhavkapablo estas elĉerpita ĝi malhelpos pluan dosiermonitoradon funkcii ĝuste. Aŭ fermu iujn aplikojn aŭ pliigu la limon. Aktuale uzante %1% de instancoj kaj %2% de observiloj.

[ctx: @info]
en: Your open applications want to watch too many files for changes! When the capacity is exhausted it will prevent further file monitoring from working correctly. Your capacity cannot be increased. Try closing some applications to recover additional resources. Currently using %1% of instances and %2% of watches.
eo: Viaj malfermitaj aplikaĵoj volas observi tro da dosieroj pri ŝanĝoj! Kiam la enhavkapablo estas elĉerpita ĝi malhelpos pluan dosiermonitoradon funkcii ĝuste. Via enhavkapablo ne povas esti pliigita. Provu fermi iujn aplikojn por restarigi pliajn rimedojn. Aktuale uzante %1% de instancoj kaj %2% de observiloj.

[ctx: @action]
en: Increase Watch Limit
eo: Pligrandigi Observilan Limon
