kcm_phonon - en to ar translation catalogue (60 entries)

en: Playback (%1)
ar: العزف (%1)

en: Recording (%1)
ar: التسجيل (%1)

en: Independent Devices
ar: جهاز مستقل

en: KDE Audio Hardware Setup
ar: منصب كدي للأجهزة الصوتية

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hardwareGroupBox)
en: Hardware
ar: جهاز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileLabel)
en: Profile
ar: الملف الشخصي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardLabel)
en: Sound Card
ar: بطاقة الصوت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deviceGroupBox)
en: Device Configuration
ar: تهيئة الجهاز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Connector
ar: موصل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel)
en: Sound Device
ar: الأجهزة الصوتية

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroupBox)
en: Speaker Placement and Testing
ar: مموضع ومختبر السبيكر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, inputGroupBox)
en: Input Levels
ar: مستوى الإدخال

[ctx: @info User changed Phonon backend]
en: To apply the backend change you will have to log out and back in again.
ar: لتطبيق التغيرات اخرج ثم لُج مجددا.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_select) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_select)
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
ar: قائمة الواجهات الخلفية لفونون الموجودة في نظامك. يحدد الترتيب المحدّد الترتيب الذي سيستعمله فونون.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_up) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, preferButton)
en: Prefer
ar: فضّل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_down) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deferButton)
en: Defer
ar: أجِل

en: Audio Playback
ar: قراءة الصوت

en: Audio Recording
ar: تسجيل صوتي

en: Video Recording
ar: تسجيل مرئي

en: Invalid
ar: غير صالح

en: Test the selected device
ar: اختبر الجهاز المحدد

en: Defines the default ordering of devices which can be overridden by individual categories.
ar: يحدد الترتيب المبدئي للأجهزة، ويمكن تغييرها في كل فئة على حدى.

en: Default Audio Playback Device Preference
ar: التفضيل المبدئي لقارئ الصوت

en: Default Audio Recording Device Preference
ar: التفضيل المبدئي لمسجل الصوت

en: Default Video Recording Device Preference
ar: التفضيل المبدئي لمسجل الفيديو

en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
ar: تفضيل قارئ الصوت للفئة '%1'

en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
ar: تفضيلات جهاز التسجيل الصوتي للفئة '%1'

en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
ar: تفضيلات جهاز التسجيل المرئي للفئة '%1'

en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
ar: طبق قائمة تفضيلات الأجهزة المعروضة حالياً على فئات أجهزة إخراج الصوت التالية:

en: Default/Unspecified Category
ar: فئة مبدئية/غير معينة

en: Your backend may not support audio recording
ar: قد لا تدعم الخلفية التسجيل الصوتي

en: Your backend may not support video recording
ar: قد لا تدعم الخلفية التسجيل المرئي

en: Testing %1
ar: يختبر %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, categoryTree) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, categoryTree)
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
ar: الفئات المتباينة لحالات استخدام الوسائط. يمكنك اختيارجهاز مفضل من كل فئة لتستعمله تطبيقات فونون.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAdvancedDevicesCheckBox)
en: Show advanced devices
ar: اعرض الأجهزة المتقدمة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyPreferencesButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Use the currently shown device list for more categories.
ar: طبق قائمة الأجهزة المعروضة على فئات إضافية.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Apply Device List To...
ar: طبق قائمة الأجهزة على...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, deviceList)
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
ar: عُثر على مخارج صوتية في نظامك ملائمة للفئة المختارة. اختر الجهاز الذي تريد استخدامه.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceList)
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
ar: يحدد ترتيب الأجهزة أفضليتها. إن لم يعمل الجهاز الأول فسيستخدم فونون الجهاز التالي وهكذا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, testPlaybackButton)
en: Test
ar: اختبر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, preferButton)
en: prefer the selected device
ar: فضّل الجهاز المحدّد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deferButton)
en: no preference for the selected device
ar: لا يوجد تفضيلات للجهاز المُنتقى

en: Phonon Configuration Module
ar: وحدة إعداد فونون

en: Copyright 2006 Matthias Kretz
ar: حقوق النسخ محفوظة 2006 - Matthias Kretz

en: Device Preference
ar: تفضيلات الجهاز

en: Backend
ar: الواجهة الخلفية

en: Audio Hardware Setup
ar: تنصيب جهاز صوتي

en: Front Left
ar: يسار المقدمة

en: Front Left of Center
ar: يسار مقدمة الوسط

en: Front Center
ar: مقدمة الوسط

en: Mono
ar: مونو

en: Front Right of Center
ar: يمين مقدمة الوسط

en: Front Right
ar: يمين المقدمة

en: Side Left
ar: يسار الجانب

en: Side Right
ar: يمين الجانب

en: Rear Left
ar: يسار المؤخرة

en: Rear Center
ar: وسط المؤخرة

en: Rear Right
ar: يمين المؤخرة

en: Subwoofer
ar: مضخم الصوت

en: Unknown Channel
ar: قناة غير معلومة
