kcmhtmlsearch - en to ar translation catalogue (23 entries)

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine. You can get ht://dig at the
ar: ميزة البحث النصي الكامل تجعلك تستفيد من محرك بحث HTML ht://dig. يمكنك الحصول على ht://dig في

en: Information about where to get the ht://dig package.
ar: معلومات حول مكان إيجاد حزمة ht://dig.

en: ht://dig home page
ar: صفحة ht://dig الرئيسية

en: Program Locations
ar: أماكن البرنامج

en: Enter the path to your htdig program here, e.g. /usr/local/bin/htdig
ar: أدخل مسار برنامج htdig الخاص بك هنا, مثلاً /usr/local/bin/htdig

en: Enter the path to your htsearch program here, e.g. /usr/local/bin/htsearch
ar: أدخل مسار برنامج htsearch الخاص بك هنا, مثلاً /usr/local/bin/htsearch

en: Enter the path to your htmerge program here, e.g. /usr/local/bin/htmerge
ar: أدخل مسار برنامج htmerge الخاص بك هنا, مثلاً /usr/local/bin/htmerge

en: Scope
ar: النطاق

en: Here you can select which parts of the documentation should be included in the fulltext search index. Available options are the KDE Help pages, the installed man pages, and the installed info pages. You can select any number of these.
ar: هنا يمكنك انتقاء أجزاء التوثيق التي تريدها أن تكون موجودة في فهرس البحث النصي الكامل. الخيارات المتوفرة هي صفحات مساعدة كيدي, صفحات المساعدة الموجودة, و صفحات المعلومات الموجودة. يمكنك انتقاء أي عدد من هؤلاء.

en: &KDE help
ar: م&ساعدة كيدي

en: &Man pages
ar: صفحات ال&مساعدة

en: &Info pages
ar: صفحات المع&لومات

en: Additional Search Paths
ar: مسارات البحث الإضافية

en: Here you can add additional paths to search for documentation. To add a path, click on the <em>Add...</em> button and select the folder from where additional documentation should be searched. You can remove folders by clicking on the <em>Delete</em> button.
ar: هنا يمكنك إضافة مسارات إضافية للبحث عن التوثيق. لإضافة مسار إنقر على زر <em>أضف...</em> و انتقي المجلد الذي منه يجب البحث عن التوثيق الإضافي. يمكنك إزالة المجلدات بالنقر على زر <em>إحذف</em>.

en: Add...
ar: أضف...

en: Delete
ar: إحذف

en: Language Settings
ar: إعدادات اللغة

en: Here you can select the language you want to create the index for.
ar: هنا يمكنك انتقاء اللغة التي تريد إنشاء فهرس لها.

en: &Language
ar: الل&غة

en: Generate Index...
ar: توليد فهرس...

en: Click this button to generate the index for the fulltext search.
ar: إنقر هذا الزر لتوليد فهرس للبحث النصي الكامل.

en: without name
ar: بدون اسم

en: <h1>Help Index</h1> This configuration module lets you configure the ht://dig engine which can be used for fulltext search in the KDE documentation as well as other system documentation like man and info pages.
ar: <h1>فهرس المساعدة</h1> وحدة التشكيل هذه تسمح لك بضبط محرك ht://dig الذي يمكن استخدامه للبحث النصي الكامل في توثيق كيدي بالإضافة إلى أنظمة التوثيق الأخرى مثل صفحات المساعدة و المعلومات.
