kcmicons - en to ar translation catalogue (55 entries)

en: Use of Icon
ar: استخدام الأيقونة

[ctx: @label The icon rendered by default]
en: Default
ar: مبدئي

[ctx: @label The icon rendered as active]
en: Active
ar: نشط

[ctx: @label The icon rendered as disabled]
en: Disabled
ar: معطل

en: Size:
ar: الحجم:

en: Animate icons
ar: حرّك الأيقونات

en: Set Effect...
ar: عيّن التأثير...

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: Small Icons
ar: أيقونات صغيرة

en: Panel
ar: اللوحة

en: Dialogs
ar: مربعات الحوار

en: All Icons
ar: كلّ الأيقونات

en: Setup Default Icon Effect
ar: إعداد تأثير الأيقونة المبدئي

en: Setup Active Icon Effect
ar: إعداد تأثير الأيقونة النشطة

en: Setup Disabled Icon Effect
ar: إعداد تأثير الأيقونة الخاملة

en: &Effect:
ar: ال&تأثير:

en: No Effect
ar: لا تأثير

en: To Gray
ar: إلى الرمادي

en: Colorize
ar: لوّن

en: Gamma
ar: جاما

en: Desaturate
ar: إلغاء الإشباع

en: To Monochrome
ar: إلى أحاديِّ اللون

en: &Semi-transparent
ar: &شبه شفاف

en: Preview
ar: المعاينة

en: Effect Parameters
ar: موسطات التأثير

en: &Amount:
ar: ال&كمية:

en: Co&lor:
ar: اللو&ن:

en: &Second color:
ar: اللون ال&ثاني:

en: Name
ar: الاسم

en: Description
ar: الوصف

en: Install Theme File...
ar: ثبّت سِمة جديدة...

en: Install a theme archive file you already have locally
ar: ثبت سمة مضغوطة تملكها مسبقا محلبا

en: If you already have a theme archive locally, this button will unpack it and make it available for KDE applications
ar: إذا كنت تملك سمة مضغوطة، هذا الزر سيفك الضغط عنها ويجعلها متوفرة لتطبيقات كدي

en: Get New Themes...
ar: أحصل على سِمة جديدة...

en: Get new themes from the Internet
ar: استيراد مخطط اللون من الإنترنت

en: You need to be connected to the Internet to use this action. A dialog will display a list of themes from the http://www.kde.org website. Clicking the Install button associated with a theme will install this theme locally.
ar: يجب أن تتصل بالإنترنت للقيام بهذه الخطوة. ستظهر قائمة للسمات من الموقع http://www.kde.org. يالضغط على .زر التثبيت المقابل لإحدى السمات سيقوم بثبيت السمية محليا

en: Remove Theme
ar: أزل السِمة

en: Remove the selected theme from your disk
ar: احذف السمة المحددة من القرص

en: This will remove the selected theme from your disk.
ar: هذا سيقوم بحذف السمة المحددة من القرص.

en: Select the icon theme you want to use:
ar: انتق سِمة الأيقونات التي ترغب باستخدامها:

en: Drag or Type Theme URL
ar: اسحب أو اكتب عنوان السِمة

en: Unable to find the icon theme archive %1.
ar: لم استطع إيجاد أرشيف سِمة الأيقونات %1.

en: Unable to download the icon theme archive;
    please check that address %1 is correct.
ar: لم استطع تنزيل أرشيف سِمة الأيقونات;
    من فضلك تأكد من صحة العنوان %1 .

en: The file is not a valid icon theme archive.
ar: الملف ليس أرشيف سِمة أيقونات صالح.

en: A problem occurred during the installation process; however, most of the themes in the archive have been installed
ar: هناك مشكلة حدثت أثناء عملية التثبيت; على أية حال, معظم السِمات في الأرشيف قد تم تثبيتها

en: Installing icon themes
ar: جاري تثبيت سِمات الأيقونات

en: <qt>Installing <strong>%1</strong> theme</qt>
ar: <qt>جاري تثبيت <strong>سِمة</strong> %1</qt>

en: <qt>Are you sure you want to remove the <strong>%1</strong> icon theme?<br /><br />This will delete the files installed by this theme.</qt>
ar: <qt>هل أنت متأكد من حذف <strong>%1</strong>سمة الأيقونة؟<br /><br />هذا سيقوم بحذف الملفات المثبتة مع هذه السمة.</qt>

en: Confirmation
ar: تأكيد

en: &Theme
ar: ال&سِمة

en: Ad&vanced
ar: مت&قدم

en: Icons
ar: الأيقونات

en: Icons Control Panel Module
ar: وحدة لوحة التحكم بالأيقونات
