kcmkded - en to ar translation catalogue (19 entries)

en: KDE Service Manager
ar: مدير الخدمات للكيدي

en: <h1>Service Manager</h1><p>This module allows you to have an overview of all plugins of the KDE Daemon, also referred to as KDE Services. Generally, there are two types of service:</p><ul><li>Services invoked at startup</li><li>Services called on demand</li></ul><p>The latter are only listed for convenience. The startup services can be started and stopped. In Administrator mode, you can also define whether services should be loaded at startup.</p><p><b> Use this with care: some services are vital for KDE; do not deactivate services if you do not know what you are doing.</b></p>
ar: <h1>مدير الخدمات</h1><p>هذه الوحدة تسمح لك بنظرة عامة لكل ملحقات رقيب كيدي  و التنفيذ ، المعروف أيضاً تحت عنوان خدمات كيدي. إجمالاً يوجد نوعين من الخدمات:</p><ul><li>الخدمات المستدعاة عند بدء التشغيل</li><li>الخدمات المستدعاة عند الحاجة</li></ul><p>و هذه الأخيرة فقط معروضة  للمناسبة. يمكن بدء و إيقاف تشغيل خدمات بدء التشغيل. في نمط الإدارة ، تستطيع أيضاً تحديد أي من الخدمات يتم تحميلها عند بدء التشغيل .</p><p><b> استخدم هذا بحذر: بعض الخدمات هي حيوية لِــ كيدي ، لا تعطل نشاط خدمات إذا لم تكن على علم تماماً بما تريد فعله.</b></p>

en: Running
ar: قيد التشغيل

en: Not running
ar: متوقف عن التشغيل

en: Load-on-Demand Services
ar: خدمات التحميل عند الطلب

en: This is a list of available KDE services which will be started on demand. They are only listed for convenience, as you cannot manipulate these services.
ar: هذه لائحة بخدمات كيدي المتوفرة التي سيتم بدء تشغيلها عند الطلب. و هي فقط معروضة لإعلامك ، لأنه ليس بإمكانك التلاعب بهذه الخدمات.

en: Service
ar: الخدمة

en: Status
ar: الحالة

en: Description
ar: الوصف

en: Startup Services
ar: خدمات بدء التشغيل

en: This shows all KDE services that can be loaded on KDE startup. Checked services will be invoked on next startup. Be careful with deactivation of unknown services.
ar: هذا يظهر كلّ الخدمات التي يمكن تحميلها عند بدء تشغيل كيدي. الخدمات المؤشر عليها سيتم تشغيلها عند بدء التشغيل في المرة القادمة. كن حذراً عند تعطيل الخدمات المجهولة.

en: Use
ar: استخدم

en: Start
ar: إبدأ

en: Stop
ar: أوقف

en: Unable to contact KDED.
ar: غير قادر على الاتصال بــ KDED.

en: Unable to start server <em>%1</em>.
ar: غير قادر على بدء الخادم <em>%1</em>.

en: Unable to start service <em>%1</em>.<br /><br /><i>Error: %2</i>
ar: عاجز عن تشغيل خدمة <em>%1</em>.<br /><br /><i>الخطأ: %2</i>

en: Unable to stop server <em>%1</em>.
ar: غير قادر على إيقاف الخادم <em>%1</em>.

en: Unable to stop service <em>%1</em>.<br /><br /><i>Error: %2</i>
ar: عاجز عن إيقاف خدمة<em>%1</em>.<br /><br /><i>الخطأ: %2</i>
