kcmnotify - en to ar translation catalogue (12 entries)

en: <h1>System Notifications</h1>KDE allows for a great deal of control over how you will be notified when certain events occur. There are several choices as to how you are notified:<ul><li>As the application was originally designed.</li><li>With a beep or other noise.</li><li>Via a popup dialog box with additional information.</li><li>By recording the event in a logfile without any additional visual or audible alert.</li></ul>
ar: <h1>نظام التنبيهات</h1>تسمح لك الكيدي بحرية أكبر في التحكم بكيفيةالتي تريد أن تنبه بها عندما يحدث حدث معين. توجد العديد من الخيارات حول كيفية تنبيهك:<ul><li>كما صمم البرنامج من أصل.</li><li>بييب أو أي ضوت أخر.</li><li>بواسطة مربع حوار منبثق يعرضمعلومات إضافية.</li><li>بواسطة تسجيل الحدث في ملف السجل بدون أي تنبيه بصري أو صوتي.</li></ul>

en: Event source:
ar: مصدر الحدث:

en: &Applications
ar: ال&تطبيقات

en: &Player Settings
ar: إع&دادات القارئ

en: KNotify
ar: كنوتوفي

en: System Notification Control Panel Module
ar: وحدة لوحة التحكم بتنبيهات النظام

en: (c) 2002-2006 KDE Team
ar: (c) 2002-2006 طاقم كيدي

en: Original implementation
ar: كما هو في الأصل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbSoundSystem)
en: Use the &KDE sound system
ar: استخدم ن&ظام الصوت للكيدي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbExternal)
en: &Use an external player
ar: اس&تخدم قارئ خارجي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Player:
ar: ال&قارئ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbNone)
en: &No audio output
ar: لا يوجد خ&رْج صوتي
