kde-menu - en to ar translation catalogue (14 entries)

en: Menu item '%1' could not be highlighted.
ar: عنصر القائمة '%1' لا يمكن إبرازه.

en: KDE Menu query tool.
    This tool can be used to find in which menu a specific application is shown.
    The --highlight option can be used to visually indicate to the user where
    in the KDE menu a specific application is located.
ar: أداة استعلام قائمة الكيدي قائمة
    يمكن استخدام هذه الأداة للعثور على القائمة الفرعية التي ينتمي إليها التطبيق.
    يمكن استعمال خيار --highlight للإشارة البصرية للمستخدم أين 
    يمكن أن يجد التطبيق في قائمة الكيدي.

en: kde-menu
ar: قائمة الكيدي

en: Author
ar: المؤلف

en: Output data in UTF-8 instead of local encoding
ar: بيانات الخرج بترميز UTF-8 بدلاً من الترميز المحلي

en: Print menu-id of the menu that contains
    the application
ar: اطبع رقم معرِّف القائمة
    التي تحتوي التطبيق.

en: Print menu name (caption) of the menu that
    contains the application
ar: اطبع اسم القائمة التي
    تحتوي التطبيق.

en: Highlight the entry in the menu
ar: أبرز المدخلة في القائمة

en: Do not check if sycoca database is up to date
ar: لا تفحص حداثة قاعدة المعلومات sycoca.

en: The id of the menu entry to locate
ar: رقم هوية مدخلة القائمة المراد تحديد مكانها.

en: You must specify an application-id such as 'kde4-konsole.desktop'
ar: يجب عليك تحديد معرف التطبيق مثل  'kde4-konsole.desktop'

en: You must specify at least one of --print-menu-id, --print-menu-name or --highlight
ar: يجب أن تخصص على الأقل واحد من-print-menu-id أو  --print-menu-name أو --highlight

en: No menu item '%1'.
ar: لا يوجد عنصر قائمة '%1'.

en: Menu item '%1' not found in menu.
ar: عنصر القائمة '%1' غير موجود في القائمة.
