khelpcenter - en to ar translation catalogue (126 entries)

en: KDE Help Center
ar: مركز مساعدة كيدي

en: The KDE Help Center
ar: مركز المساعدة لِـ كيدي

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
ar: (c) 1999-2011, مطوري مركز المساعدة لـِ كيدي

en: Original Author
ar: المؤلف الأصلي

en: Info page support
ar: دعم صفحة المعلومات

en: URL to display
ar: الموقع للعرض

en: Top-Level Documentation
ar: توثيق المستوى الأعلى

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
ar: إنجليزي

en: Font Configuration
ar: تشكيل الخط

en: Sizes
ar: أحجام

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
ar: أ&دنى مقاس للخط:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
ar: مقا&س الخط الأوسط:

en: Fonts
ar: الخطوط

en: S&tandard font:
ar: الخط ال&قياسي:

en: F&ixed font:
ar: الخط ال&ثابت:

en: S&erif font:
ar: خط S&erif:

en: S&ans serif font:
ar: خط S&ans serif:

en: &Italic font:
ar: خط م&ائل:

en: &Fantasy font:
ar: خط ت&خيلي:

en: Encoding
ar: الترميز

en: &Default encoding:
ar: الترميز الإفتراض&ي:

en: Use Language Encoding
ar: استخدم ترميز اللغة

en: &Font size adjustment:
ar: عدّل حجم الخ&ط:

en: By Topic
ar: حسب الموضوع

en: Alphabetically
ar: أبجدياً

en: Rebuilding glossary cache...
ar: أعد بناء الذاكرة المخبئة للمصطلحات...

en: Rebuilding cache... done.
ar: إعادة بناء الذاكرة المخبئة... انتهت.

en: Error
ar: خطأ

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
ar: تعذر إظهار مدخل القاموس المنتقى: تعذر فتح الملف 'glossary.html. in'!

en: See also:
ar: انظر أيضاً:

en: KDE Glossary
ar: قاموس كيدي

en: ht://dig
ar: .ht://dig

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
ar: ميزة البحث النصي الكامل تجعلك تستفيد من محرك بحث ht://dig HTML.

en: Information about where to get the ht://dig package.
ar: معلومات حول مكان إيجاد حزمة ht://dig

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
ar: يمكنك الحصول على  ht://dig في صفحة البيت لـ ht://dig

en: Program Locations
ar: أماكن البرنامج

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
ar: أدخل عنوان برنامج htsearch.

en: Indexer:
ar: المفهرس:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
ar: أدخل مسار برنامج الفهرسة htdig هنا.

en: htdig database:
ar: قاعدة بيانات htdig:

en: Enter the path to the htdig database folder.
ar: أدخل مسار مجلد قاعدة بيانات htdig.

en: By Category
ar: بواسطة الفئة

en: Change Index Folder
ar: غيّر مجلد الفهرسة

en: Index folder:
ar: مجلد الفهرسة:

en: Build Search Indices
ar: أنشء فهارس البحث

en: Index creation log:
ar: سجل وقائع إنشاء الفهرسة:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
ar: أغلق

en: Index creation finished.
ar: انتهى إنشاء الفهرسة.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
ar: قف

en: Details &lt;&lt;
ar: تفاصيل &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
ar: تفاصيل &gt;&gt;

en: Build Search Index
ar: أنشء فهرسة بحث

en: Build Index
ar: أنشء فهرسة

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
ar: لكي تتمكن من البحث عن مستند, تحتاج إلى وجود فهرس بحث
    عمود الحالة من القائمة أدناه سيظهر  إذا كان هناك  
    فهرس للمستند.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
ar: لإنشاء الفهرسة ، حدّد المربع في القائمة ثم إضغط الزر
    "أنشء فهرسة".

en: Search Scope
ar: نطاق البحث

en: Status
ar: الحالة

en: Change...
ar: غيّر...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
ar: <qt>المجلد <b>%1</b> غير موجود. تعذر إنشاء الفهرسة.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
ar: موافق

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
ar: مفقود

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
ar: المستند '%1' (%2):

en: No document type.
ar: لا نوع للمستند.

en: No search handler available for document type '%1'.
ar: لا يوجد مداوِل بحث متوفر  لنوع المستند '%1'.

en: No indexing command specified for document type '%1'.
ar: لا يوجد أمر  محدّد لفهرسة نوع المستند '%1'.

en: Failed to build index.
ar: تعذر بناء الفهارس

en: Error executing indexing build command:
    %1
ar: خطأ عند تنفيذ أمر بناء الفهرسة:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
ar: غير قادر على بدء تنفيذ الأمر '%1'.

en: KHelpCenter Index Builder
ar: أداة  بناء فهرسة مركز  المساعدة

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
ar: (c) 2003, مطوري مركز مساعدة كيدي

en: Document to be indexed
ar: المستند المطلوب فهرسته

en: Index directory
ar: دليل الفهرسة

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
ar: المسار إلى دليل الفهرسة.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
ar: المسار إلى الدليل الذي يحتوي على فهارس البحث.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
ar: لسان المتصفح الظاهر حالياً

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: &حرّر

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: &أعرض

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ar: أ&ذهب

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: Search Error Log
ar: سجل وقائع أخطاء البحث

en: Preparing Index
ar: جاري تحضير الفهرسة

en: Ready
ar: جاهز

en: Previous Page
ar: الصفحة السابقة

en: Moves to the previous page of the document
ar: ينتقل إلى الصفحة السابقة من المستند

en: Next Page
ar: الصفحة التالية

en: Moves to the next page of the document
ar: ينتقل إلى الصفحة التالية من المستند

en: Table of &Contents
ar: جدول ال&محتويات

en: Table of contents
ar: جدول المحتويات

en: Go back to the table of contents
ar: أذهب إلى جدول المحتويات

en: &Last Search Result
ar: آ&خر نتائج البحث

en: Configure Fonts...
ar: اضبط الخطوط...

en: Increase Font Sizes
ar: زيادة أحجام الخط

en: Decrease Font Sizes
ar: تقليل أحجام الخط

en: &Search
ar: &إبحث

en: &Contents
ar: ال&محتويات

en: Search Options
ar: خيارات البحث

en: G&lossary
ar: القا&موس

en: Start Page
ar: صفحة البداية

en: Unable to run search program.
ar: غير قادر على تنفيذ برنامج البحث.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
ar: لا يوجد فهرس بحث حتى الآن, هل تريد إنشاء الفهرس الآن؟

en: Create
ar: أنشء

en: Do Not Create
ar: لا تنشئ

en: Error: No document type specified.
ar: خطأ: لا يوجد نوع مستند محدّد.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
ar: خطأ: لا يوجد مداوِل بحث لنوع المستند '%1'.

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
ar: تعذر تهيئة مداوٍل البحث من الملف '%1'.

en: No valid search handler found.
ar: لم أجد مداول بحث صالح.

en: Search Results for '%1':
ar: نتائج البحث لـِ'%1':

en: Search Results
ar: نتائج البحث

en: Error executing search command '%1'.
ar: خطأ عند تنفيذ أمر البحث '%1'.

en: Error: %1
ar: الخطأ: %1

en: '%1' not found, check your installation
ar: '%1' غير موجود، تأكّد من تثبيته

en: '%1' not found, install the package containing it
ar: '%1' غير موجود، ثبّت الحزمة التي تحتويه

en: No search command or URL specified.
ar: لا يوجد أمر بحث أو رابط عنوان URL محدّد.

en: and
ar: و

en: or
ar: أو

en: &Method:
ar: ال&طريقة:

en: Max. &results:
ar: أقصى &عدد للنتائج:

en: &Scope selection:
ar: ا&ختيار النطاق:

en: Scope
ar: النطاق

en: Build Search &Index...
ar: أنشء &فهرس البحث...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
ar: مخصص

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
ar: مبدئي

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
ar: الكل

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
ar: مجهول

en: Copy Link Address
ar: انسخ عنوان الرابط
