kurifilter - en to ar translation catalogue (43 entries)

[ctx: @title:column Name label from web shortcuts column]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title:column]
en: Shortcuts
ar: اختصارات

[ctx: @title:column]
en: Preferred
ar: مُفضّل

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this box to select the highlighted web shortcut as preferred.<nl/>Preferred web shortcuts are used in places where only a few select shortcuts can be shown at one time.
ar: علّم هذا المربع لتحديد اختصار الوِب المُبرز كمفضّل.<nl/>اختصارات الوِب المفضلّة تٌُستخدم في أماكن حيث يمكن إظهار عدّة اختصارات محدّدة في وقت واحد.

[ctx: @item:inlistbox No default web shortcut]
en: None
ar: لاشيء

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In this module you can configure the web shortcuts feature. Web shortcuts allow you to quickly search or lookup words on the Internet. For example, to search for information about the KDE project using the Google engine, you simply type <emphasis>gg:KDE</emphasis> or <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>If you select a default search engine, then you can search for normal words or phrases by simply typing them into the input widget of applications that have built-in support for such a feature, e.g Konqueror.</para>
ar: <para>في هذه الوحدة يمكنك ضبط ميزة اختصارات الوب. اختصارات الويب تسمح لك بالبحث السريع في الإنترنت. على سبيل المثال لتبحث عن معلومات عن مشروع كدي بواسطة محرك بحث جوجل، يمكنك ببساطة كتابة <emphasis>gg:KDE</emphasis> أو <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>إذا حددت محرك البحث الافتراضي، فإن الكلمات و العبارات سيتم البحث عنها في محرك المحدد بمجرد طباعتها في التطبيقات التي تدعم هذه الميزة بشكل مسبق، مثل كونكيور.</para>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: <html><head/><body><p>Enable or disable web shortcuts. </p><p>Web shortcuts allow you to quickly access or search for information located online or on your hard drive. </p><p>KDE comes with many predefined Web shortcuts. One such Web shortcut is the Google (TM) search shortcut. To use it, you simply type the keyword 'gg' followed by the keyword delimiter and the search term, e.g. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>مكّن أو عطّل اختصارات الوِب. </p><p>اختصارات الوِب تسمح لك بالوصول أو البحث عن المعلومات الموجودة على الإنترنت أو قرصك الصلب بسرعة. </p><p>يأتي كدي بالكثير من اختصارات الوِب المعرّفة مسبقًا. منها اختصار الوِب لشريط أدوات بحث جوجل (TM) مثلًا. لاستخدامه، ببساطة تطبع الكلمة المفتاحية 'gg' متبوعةً بفاصل الكلمة المفتاحية ثمّ مفتاح بحثك، على سبيل المثال <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web shortcuts
ar: &مكّن اختصارات الويب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSelectedShortcutsOnly)
en: &Use preferred shortcuts only
ar: است&خدم الاختصارات المفضّلة فقط

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for shortcut
ar: ابحث عن اختصار

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web shortcut
ar: أضف اختصار وِب جديد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
ar: &جديد...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbChange)
en: Modify the highlighted Web shortcut
ar: عدّل اختصار الوِب المُبرز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
ar: غ&يّر...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete the highlighted Web shortcut
ar: احذف اختصار الوِب المُبرز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
ar: اح&ذف

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
ar: <qt>
    اختر محرك البحث المراد استخدامه لمربعات الإدخال التي تقدّم خدمات بحث تلقائيّة عند طباعة كلمات أو جمل عادية بدلاً عن عناوين إنترنت. لتعطيل هذا الخيار  انتق <b>لاشيء</b> من القائمة.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: Default Web &shortcut:
ar: ا&ختصار الوِب الافتراضي:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
ar: اختر الحد الذي يفصل الكلمة المفتاح عن العبارة أو الكلمة التي يراد بحثها.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
ar: &فاصل الكلمة المفتاحية:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Choose a delimiter to mark the Web shortcut keyword.
ar: اختر فاصلًا لتعليم كلمة اختصار الوِب المفتاحية.

[ctx: Colon as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Colon
ar: نقطتان

[ctx: Space as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Space
ar: فراغ

en: No preferred search providers were found.
ar: لم أجِد أيّ مزوّد بحث مفضّل.

en: No search providers were found.
ar: لم أجِد أيّ مزوّد بحث.

en: Search F&ilters
ar: مر&شحات البحث

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
ar: مبدئي

en: Modify Web Shortcut
ar: عدّل اختصار الوِب

en: New Web Shortcut
ar: اختصار وِب جديد

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
ar: الاختصار "%1" مستخدم مسبقًا لـ "%2". يرجى استخدام واحدًا آخر.

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
ar: الاختصارات التالية مستخدمة مسبقًا. يرجى استخدام اختصارات أخرى.
    %1

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
ar: اختصار عنوان URL لا يحوي ماسك مكان \{...} لاستعلام المستخدم.
    هذا يعني أن الصفحة نفسها ستُزار دائمًا، بغضّ النظر عن النص المطبوع في اختصار الوِب.

en: Keep It
ar: حافظ عليه

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
ar: أدخل الاسم المقروء لمزوّد البحث هنا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbName)
en: Shortcut &name:
ar: ا&سم الاختصار:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbQuery) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leQuery) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leQuery)
en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
ar: <qt>
    أدخل هنا صيغة ال URI التي تستعمل لإجراء البحث في محرك البحث.<br/>لإجراء البحث على نص بشكل كامل من الممكن أستعمال الرمز \{@} أو \{0}.<br/>
    من المفضل استخدام \{@}  لأنها تزيل كل متغيرات (name=value) من السلسلة الناتجة، بينما عند استخدام \{0} فإنها تستبدل بسلسلة البحث غير المعدّلة.<br/> تستطيع أستعمال  \{1} ... \{n} لتحديد كلمات معينة من سلسلة البحث، و \{name}  لتحديد قيمة معطى عن طريق 'name=value' في سلسلةالبحث المحددة من  المستخدم.<br/> بالإضافة لذلك تستطيع تحديد أكثر من مرجع  (أسماء، أرقام، نصوص ) في نفس الوقت (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>أول حالة تطابق (من اليسار) يتم استعمالها لقيمة بديلة داخل صيغة العنوان الناتجة.  <br/>من الممكن استعمال سلسلة الحروف المحصورة ضمن علامتي اقتباس كقيمة افتراضية في حال عدم وجود تطابق من أي من المراجع المحددة.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbQuery)
en: Shortcut &URL:
ar: اختصار &عنوان URL:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
ar: اختر طقم المحارف التي ستستخدمها لترميز بحثك.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbShortcut)
en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
ar: <qt>
    الاختصارات التي أدخلتها هنا يمكن استخدامها كمخططات pseudo-URI في الكيدي. مثلاً الاختصار <b>av</b> يمكن استخدامه في كما في <b>av</b>:<b>بحثي</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbShortcut)
en: &Shortcuts:
ar: الا&ختصارات:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
ar: اختر لوحة المحارف التي ستستخدم لترميز استعلام بحثك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
ar: &طقم المحارف:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbPaste)
en: Insert query placeholder
ar: أدرج ماسك مكان استعلام
