plasmapkg - en to ar translation catalogue (46 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
ar: ثبت واعرض واحذف حزم البلازما

en: Addon Name
ar: إسم الملحق

en: Service Type
ar: نوع الخدمة

en: Path
ar: المسار

en: Package types that are installable with this tool:
ar: أنواع الحزم القابلة للتثبيت مع هذه الأداة:

en: Built in:
ar: بُني في:

en: DataEngine
ar: محرك البيانات

en: Layout Template
ar: تصميم القالب

en: Plasmoid
ar: بلازمود

en: Runner
ar: مشغل

en: Theme
ar: سمة

en: Wallpaper Images
ar: صور الخلفية

en: Wallpaper Plugin
ar: ملحق الخلفية

en: KWin Effect
ar: مؤثر KWin

en: KWin Window Switcher
ar: مبدِّل نوافذ KWin

en: Provided by plugins:
ar: وٌفر بواسطة الملحقات:

en: Provided by .desktop files:
ar: وُفر بواسطة ملفات .desktop:

en: Plasma Package Manager
ar: مدير حزم بلازما

en: Original author
ar: المؤلف الأصلي

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
ar: أنشأ رقم SHA1 للحزمة في المسار <path>

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
ar: يعمل على الحزم المثبتة لجميع المستخدمين بالنسبة للتثبيت والحذف.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
ar: نوع الحزمة ، على سبيل المثال سمة ، خلفية شاشة ، بلازمويد ، محرك بيانات ، مشغل ، إلخ.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
ar: ثبت الحزم في <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
ar: حدث الحزم في <path>

en: List installed packages
ar: اسرد الحزم المثبتة

en: lists all known Package types that can be installed
ar: يسرد كل أنواع الحزم المعروفة والتي يمكن تثبيتها

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
ar: احذف الحزمة المسماة <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
ar: المسار المطلق لجذر الحزم. إذا لم يُعط فسوف يُبحث في أدلة البيانات القياسية لهذه الجلسة.

en: Failed to generate a Package hash for %1
ar: فشل في إنشاء رقم تحقق ل‍%1

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
ar: رقم SHA1 للحزم في %1: '%2'

[ctx: package type]
en: wallpaper
ar: خلفية شاشة

[ctx: package type]
en: plasmoid
ar: بلازمود

[ctx: package type]
en: theme
ar: سمة

[ctx: package type]
en: dataengine
ar: محرك البيانات

[ctx: package type]
en: runner
ar: مشغل

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
ar: ملحق الخلفية

[ctx: package type]
en: layout-template
ar: قالب-تصميم

[ctx: package type]
en: kwineffect
ar: مؤثر Kwin

[ctx: package type]
en: windowswitcher
ar: مبدِّل النوافذ

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
ar: لا يوجد مثبت مناسب للحزم من النوع %1

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
ar: لا يوجد مثبت مناسب للحزم من النوع %1. الخطأ: %2

en: Successfully removed %1
ar: حذف %1 بنجاح

en: Removal of %1 failed.
ar: فشل حذف %1.

en: Successfully installed %1
ar: تم تثبيت %1 بنجاح

en: Installation of %1 failed.
ar: فشل تثبيت %1.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
ar: يجب اختيار install أو remove أو upgrade أو list.
