kdelibs_colors4 - en to ar translation catalogue (453 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
ar: أزرق أليس

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
ar: أبيض عتيق

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
ar: أبيض عتيق 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
ar: أبيض عتيق 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
ar: أبيض عتيق 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
ar: أبيض عتيق 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
ar: لوزي مبيّض

[ctx: color]
en: BlueViolet
ar: بنفسجي أزرق

[ctx: color]
en: CadetBlue
ar: أزرق عسكري

[ctx: color]
en: CadetBlue1
ar: أزرق عسكري 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
ar: أزرق عسكري 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
ar: أزرق عسكري 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
ar: أزرق عسكري 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
ar: أزرق زهري

[ctx: color]
en: DarkBlue
ar: أزرق غامق

[ctx: color]
en: DarkCyan
ar: سياني غامق

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
ar: تبري غامق

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
ar: تبري غامق 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
ar: تبري غامق 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
ar: تبري غامق 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
ar: تبري غامق 4

[ctx: color]
en: DarkGray
ar: رمادي غامق

[ctx: color]
en: DarkGreen
ar: أخضر غامق

[ctx: color]
en: DarkGrey
ar: رمادي غامق

[ctx: color]
en: DarkKhaki
ar: كاكي غامق

[ctx: color]
en: DarkMagenta
ar: ماجنطي غامق

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
ar: زيتوني غامق

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
ar: زيتوني غامق 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
ar: زيتوني غامق 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
ar: زيتوني غامق 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
ar: زيتوني غامق 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
ar: برتقالي غامق

[ctx: color]
en: DarkOrange1
ar: برتقالي غامق 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
ar: برتقالي غامق 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
ar: برتقالي غامق 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
ar: برتقالي غامق 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
ar: سحلبي غامق

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
ar: سحلبي غامق 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
ar: سحلبي غامق 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
ar: سحلبي غامق 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
ar: سحلبي غامق 4

[ctx: color]
en: DarkRed
ar: أحمر غامق

[ctx: color]
en: DarkSalmon
ar: زهري غامق

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
ar: أخضر بحري غامق

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
ar: أخضر بحري غامق 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
ar: أخضر بحري غامق 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
ar: أخضر بحري غامق 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
ar: أخضر بحري غامق 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
ar: أزرق أردوازي

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
ar: رمادي أردوازي غامق

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
ar: رمادي أردوازي غامق 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
ar: رمادي أردوازي غامق 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
ar: رمادي أردوازي غامق 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
ar: رمادي أردوازي غامق 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
ar: رمادي أردوازي غامق 1

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
ar: فيروزي غامق

[ctx: color]
en: DarkViolet
ar: بنفسجي غامق

[ctx: color]
en: DeepPink
ar: وردي عميق

[ctx: color]
en: DeepPink1
ar: وردي عميق 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
ar: وردي عميق 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
ar: وردي عميق 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
ar: وردي عميق 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
ar: أزرق سماوي عميق

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
ar: أزرق سماوي عميق 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
ar: أزرق سماوي عميق 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
ar: أزرق سماوي عميق 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
ar: أزرق سماوي عميق 4

[ctx: color]
en: DimGray
ar: رمادي شاحب

[ctx: color]
en: DimGrey
ar: رمادي شاحب

[ctx: color]
en: DodgerBlue
ar: أزرق زورقي

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
ar:  أزرق زورقي 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
ar:  أزرق زورقي 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
ar:  أزرق زورقي 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
ar:  أزرق زورقي 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
ar: أبيض زهري

[ctx: color]
en: ForestGreen
ar: أخضر غابوي

[ctx: color]
en: GhostWhite
ar: أبيض شبحي

[ctx: color]
en: GreenYellow
ar: أصفر مخضّر

[ctx: color]
en: HotPink
ar: وردي حار

[ctx: color]
en: HotPink1
ar: وردي حار 1

[ctx: color]
en: HotPink2
ar: وردي حار 2

[ctx: color]
en: HotPink3
ar: وردي حار 3

[ctx: color]
en: HotPink4
ar: وردي حار 4

[ctx: color]
en: IndianRed
ar: أحمر هندي

[ctx: color]
en: IndianRed1
ar: أحمر هندي 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
ar: أحمر هندي 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
ar: أحمر هندي 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
ar: أحمر هندي 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
ar: خزامي محَمر

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
ar: خزامي محَمر 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
ar: خزامي محَمر 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
ar: خزامي محَمر 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
ar: خزامي محَمر 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
ar: أخضر عشبي

[ctx: color]
en: LemonChiffon
ar: ليموني فاقع

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
ar: لفتي 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
ar: لفتي 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
ar: لفتي 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
ar: لفتي 4

[ctx: color]
en: LightBlue
ar: أزرق فاتح

[ctx: color]
en: LightBlue1
ar: أزرق فاتح 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
ar: أزرق فاتح 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
ar: أزرق فاتح 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
ar: أزرق فاتح 4

[ctx: color]
en: LightCoral
ar: مرجاني فاتح

[ctx: color]
en: LightCyan
ar: سياني فاتح

[ctx: color]
en: LightCyan1
ar: سياني فاتح 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
ar: سياني فاتح 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
ar: سياني فاتح 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
ar: سياني فاتح 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
ar: تبري فاتح

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
ar: تبري فاتح 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
ar: تبري فاتح 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
ar: تبري فاتح 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
ar: تبري فاتح 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
ar: أصفرتبري فاتح

[ctx: color]
en: LightGray
ar: رمادي فاتح

[ctx: color]
en: LightGreen
ar: أخضر فاتح

[ctx: color]
en: LightGrey
ar: رمادي فاتح

[ctx: color]
en: LightPink
ar: وردي فاتح

[ctx: color]
en: LightPink1
ar: وردي فاتح 1

[ctx: color]
en: LightPink2
ar: وردي فاتح 2

[ctx: color]
en: LightPink3
ar: وردي فاتح 3

[ctx: color]
en: LightPink4
ar: وردي فاتح 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
ar: زهري فاتح

[ctx: color]
en: LightSalmon1
ar: زهري فاتح 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
ar: زهري فاتح 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
ar: زهري فاتح 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
ar: زهري فاتح 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
ar: أخضر بحري فاتح

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
ar: أزرق سماوي فاتح

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
ar: أزرق سماوي فاتح 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
ar: أزرق سماوي فاتح 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
ar: أزرق سماوي فاتح 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
ar: أزرق سماوي فاتح 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
ar: أزرق أردوازي فاتح

[ctx: color]
en: LightSlateGray
ar: رمادي أردوازي فاتح

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
ar: رمادي أردوازي فاتح

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
ar: أزرق فولاذي فاتح

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
ar: أزرق فولاذي فاتح 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
ar: أزرق فولاذي فاتح 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
ar: أزرق فولاذي فاتح 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
ar: أزرق فولاذي فاتح 4

[ctx: color]
en: LightYellow
ar: أصفر فاتح

[ctx: color]
en: LightYellow1
ar: أصفر فاتح 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
ar: أصفر فاتح 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
ar: أصفر فاتح 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
ar: أصفر فاتح 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
ar: أخضر ليموني

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
ar: زبرجدي وسط

[ctx: color]
en: MediumBlue
ar: أزرق وسط

[ctx: color]
en: MediumOrchid
ar: سحلبي وسط

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
ar: سحلبي وسط 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
ar: سحلبي وسط 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
ar: سحلبي وسط 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
ar: سحلبي وسط 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
ar: أرجواني وسط

[ctx: color]
en: MediumPurple1
ar: أرجواني وسط 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
ar: أرجواني وسط 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
ar: أرجواني وسط 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
ar: أرجواني وسط 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
ar: أخضر بحري وسط

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
ar: أزرق أردوازي وسط

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
ar: أخضر ربيعي وسط

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
ar: فيروزي وسط

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
ar: أحمر بنفسجي وسط

[ctx: color]
en: MidnightBlue
ar: أزرق ليلي

[ctx: color]
en: MintCream
ar: قشدة نعناعية

[ctx: color]
en: MistyRose
ar: وردي غامض

[ctx: color]
en: MistyRose1
ar: وردي غامض 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
ar: وردي غامض 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
ar: وردي غامض 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
ar: وردي غامض 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
ar: أبيض نافاهو

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
ar: أبيض نافاهو 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
ar: أبيض نافاهو 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
ar: أبيض نافاهو 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
ar: أبيض نافاهو 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
ar: أزرق البحرية

[ctx: color]
en: OldLace
ar: قيطان قديم

[ctx: color]
en: OliveDrab
ar: زيتوني شاحب

[ctx: color]
en: OliveDrab1
ar: زيتوني شاحب 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
ar: زيتوني شاحب 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
ar: زيتوني شاحب 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
ar: زيتوني شاحب 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
ar: أحمر برتقالي

[ctx: color]
en: OrangeRed1
ar: أحمر برتقالي 1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
ar: أحمر برتقالي 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
ar: أحمر برتقالي 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
ar: أحمر برتقالي 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
ar: تبري فاقع

[ctx: color]
en: PaleGreen
ar: أخضر باهت

[ctx: color]
en: PaleGreen1
ar: أخضر باهت 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
ar: أخضر باهت 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
ar: أخضر باهت 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
ar: أخضر باهت 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
ar: فيروزي باهت

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
ar: فيروزي باهت 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
ar: فيروزي باهت 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
ar: فيروزي باهت 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
ar: فيروزي باهت 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
ar: أحمر بنفسجي باهت

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
ar: أحمر بنفسجي باهت 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
ar: أحمر بنفسجي باهت 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
ar: أحمر بنفسجي باهت 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
ar: أحمر بنفسجي باهت 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
ar: خليط الببايا

[ctx: color]
en: PeachPuff
ar: خوخي فاقع

[ctx: color]
en: PeachPuff1
ar: خوخي فاقع 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
ar: خوخي فاقع 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
ar: خوخي فاقع 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
ar: خوخي فاقع 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
ar: أزرق أدهم

[ctx: color]
en: RosyBrown
ar: بني وردي

[ctx: color]
en: RosyBrown1
ar: بني وردي 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
ar: بني وردي 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
ar: بني وردي 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
ar: بني وردي 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
ar: أزرق ملكي

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
ar: أزرق ملكي 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
ar: أزرق ملكي 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
ar: أزرق ملكي 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
ar: أزرق ملكي 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
ar: بني سرجي

[ctx: color]
en: SandyBrown
ar: بني رملي

[ctx: color]
en: SeaGreen
ar: أخضر بحري

[ctx: color]
en: SeaGreen1
ar: أخضر بحري 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
ar: أخضر بحري 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
ar: أخضر بحري 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
ar: أخضر بحري 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
ar: أزرق سماوي

[ctx: color]
en: SkyBlue1
ar: أزرق سماوي 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
ar: أزرق سماوي 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
ar: أزرق سماوي 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
ar: أزرق سماوي 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
ar: أزرق أردوازي

[ctx: color]
en: SlateBlue1
ar: أزرق أردوازي 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
ar: أزرق أردوازي 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
ar: أزرق أردوازي 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
ar: أزرق أردوازي 4

[ctx: color]
en: SlateGray
ar: رمادي أردوازي

[ctx: color]
en: SlateGray1
ar: رمادي أردوازي 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
ar: رمادي أردوازي 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
ar: رمادي أردوازي 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
ar: رمادي أردوازي 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
ar: رمادي أردوازي

[ctx: color]
en: SpringGreen
ar: أخضر ربيعي

[ctx: color]
en: SpringGreen1
ar: أخضر ربيعي 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
ar: أخضر ربيعي 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
ar: أخضر ربيعي 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
ar: أخضر ربيعي 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
ar: أزرق فولاذي

[ctx: color]
en: SteelBlue1
ar: أزرق فولاذي 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
ar: أزرق فولاذي 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
ar: أزرق فولاذي 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
ar: أزرق فولاذي 4

[ctx: color]
en: VioletRed
ar: أحمر بنفسجي

[ctx: color]
en: VioletRed1
ar: أحمر بنفسجي 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
ar: أحمر بنفسجي 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
ar: أحمر بنفسجي 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
ar: أحمر بنفسجي 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
ar: دخاني مبيّض

[ctx: color]
en: YellowGreen
ar: أخضر مصفرّ

[ctx: color]
en: aquamarine
ar: زبرجدي

[ctx: color]
en: aquamarine1
ar:  زبرجدي 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
ar:  زبرجدي 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
ar:  زبرجدي 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
ar:  زبرجدي 4

[ctx: color]
en: azure
ar: لاجوردي

[ctx: color]
en: azure1
ar: لاجوردي 1

[ctx: color]
en: azure2
ar: لاجوردي 2

[ctx: color]
en: azure3
ar: لاجوردي 3

[ctx: color]
en: azure4
ar: لاجوردي 4

[ctx: color]
en: beige
ar: بيج

[ctx: color]
en: bisque
ar: خردلي

[ctx: color]
en: bisque1
ar: خردلي 1

[ctx: color]
en: bisque2
ar: خردلي 2

[ctx: color]
en: bisque3
ar: خردلي 3

[ctx: color]
en: bisque4
ar: خردلي 4

[ctx: color]
en: black
ar: أسود

[ctx: color]
en: blue
ar: أزرق

[ctx: color]
en: blue1
ar: أزرق 1

[ctx: color]
en: blue2
ar: أزرق 2

[ctx: color]
en: blue3
ar: أزرق 3

[ctx: color]
en: blue4
ar: أزرق 4

[ctx: color]
en: brown
ar: بنّي

[ctx: color]
en: brown1
ar: بنّي 1

[ctx: color]
en: brown2
ar: بنّي 2

[ctx: color]
en: brown3
ar: بنّي 3

[ctx: color]
en: brown4
ar: بنّي 4

[ctx: color]
en: burlywood
ar: قهوي

[ctx: color]
en: burlywood1
ar: قهوي 1

[ctx: color]
en: burlywood2
ar: قهوي 2

[ctx: color]
en: burlywood3
ar: قهوي 3

[ctx: color]
en: burlywood4
ar: قهوي 4

[ctx: color]
en: chartreuse
ar: سفرجلي

[ctx: color]
en: chartreuse1
ar: سفرجلي 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
ar: سفرجلي 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
ar: سفرجلي 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
ar: سفرجلي 4

[ctx: color]
en: chocolate
ar: شكلاطي

[ctx: color]
en: chocolate1
ar: شكلاطي 1

[ctx: color]
en: chocolate2
ar: شكلاطي 2

[ctx: color]
en: chocolate3
ar: شكلاطي 3

[ctx: color]
en: chocolate4
ar: شكلاطي 4

[ctx: color]
en: coral
ar: مرجاني

[ctx: color]
en: coral1
ar: مرجاني 1

[ctx: color]
en: coral2
ar: مرجاني 2

[ctx: color]
en: coral3
ar: مرجاني 3

[ctx: color]
en: coral4
ar: مرجاني 4

[ctx: color]
en: cornsilk
ar: ذروي

[ctx: color]
en: cornsilk1
ar: ذروي 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
ar: ذروي 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
ar: ذروي 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
ar: ذروي 4

[ctx: color]
en: cyan
ar: سياني

[ctx: color]
en: cyan1
ar: سياني 1

[ctx: color]
en: cyan2
ar: سياني 2

[ctx: color]
en: cyan3
ar: سياني 3

[ctx: color]
en: cyan4
ar: سياني 4

[ctx: color]
en: firebrick
ar: آجوري

[ctx: color]
en: firebrick1
ar: آجوري 1

[ctx: color]
en: firebrick2
ar: آجوري 2

[ctx: color]
en: firebrick3
ar: آجوري 3

[ctx: color]
en: firebrick4
ar: آجوري 4

[ctx: color]
en: gainsboro
ar: أكدر

[ctx: color]
en: gold
ar: ذهبي

[ctx: color]
en: gold1
ar: ذهبي  1

[ctx: color]
en: gold2
ar: ذهبي 2

[ctx: color]
en: gold3
ar: ذهبي 3

[ctx: color]
en: gold4
ar: ذهبي 4

[ctx: color]
en: goldenrod
ar: تبري

[ctx: color]
en: goldenrod1
ar: تبري 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
ar: تبري 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
ar: تبري 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
ar: تبري

[ctx: color]
en: green
ar: أخضر

[ctx: color]
en: green1
ar: أخضر 1

[ctx: color]
en: green2
ar: أخضر 2

[ctx: color]
en: green3
ar: أخضر 3

[ctx: color]
en: green4
ar: أخضر 4

[ctx: color]
en: honeydew
ar: قثّائي

[ctx: color]
en: honeydew1
ar: قثّائي 1

[ctx: color]
en: honeydew2
ar: قثّائي 2

[ctx: color]
en: honeydew3
ar: قثّائي 3

[ctx: color]
en: honeydew4
ar: قثّائي 4

[ctx: color]
en: ivory
ar: عاجي

[ctx: color]
en: ivory1
ar: عاجي 1

[ctx: color]
en: ivory2
ar: عاجي 2

[ctx: color]
en: ivory3
ar: عاجي 3

[ctx: color]
en: ivory4
ar: عاجي 4

[ctx: color]
en: khaki
ar: كاكي

[ctx: color]
en: khaki1
ar:  كاكي 1

[ctx: color]
en: khaki2
ar: كاكي 2

[ctx: color]
en: khaki3
ar: كاكي 3

[ctx: color]
en: khaki4
ar: كاكي 4

[ctx: color]
en: lavender
ar: خزامي

[ctx: color]
en: linen
ar: كتّاني

[ctx: color]
en: magenta
ar: ماجنتي

[ctx: color]
en: magenta1
ar: ماجنتي 1

[ctx: color]
en: magenta2
ar: ماجنتي 2

[ctx: color]
en: magenta3
ar: ماجنتي 3

[ctx: color]
en: magenta4
ar: ماجنتي 4

[ctx: color]
en: maroon
ar: كستنائي

[ctx: color]
en: maroon1
ar: كستنائي 1

[ctx: color]
en: maroon2
ar: كستنائي 2

[ctx: color]
en: maroon3
ar: كستنائي 3

[ctx: color]
en: maroon4
ar: كستنائي 4

[ctx: color]
en: moccasin
ar: أديم

[ctx: color]
en: navy
ar: بحري

[ctx: color]
en: orange
ar: برتقالي

[ctx: color]
en: orange1
ar: برتقالي 1

[ctx: color]
en: orange2
ar: برتقالي 2

[ctx: color]
en: orange3
ar: برتقالي 3

[ctx: color]
en: orange4
ar: برتقالي 4

[ctx: color]
en: orchid
ar: سحلبي

[ctx: color]
en: orchid1
ar: سحلبي 1

[ctx: color]
en: orchid2
ar: سحلبي 2

[ctx: color]
en: orchid3
ar: سحلبي 3

[ctx: color]
en: orchid4
ar: سحلبي 4

[ctx: color]
en: peru
ar: طيني

[ctx: color]
en: pink
ar: وردي

[ctx: color]
en: pink1
ar: وردي 1

[ctx: color]
en: pink2
ar: وردي 2

[ctx: color]
en: pink3
ar: وردي 3

[ctx: color]
en: pink4
ar: وردي 4

[ctx: color]
en: plum
ar: إجاصي

[ctx: color]
en: plum1
ar: إجاصي 1

[ctx: color]
en: plum2
ar: إجاصي 2

[ctx: color]
en: plum3
ar: إجاصي 3

[ctx: color]
en: plum4
ar: إجاصي 4

[ctx: color]
en: purple
ar: أرجواني

[ctx: color]
en: purple1
ar: أرجواني 1

[ctx: color]
en: purple2
ar: أرجواني 2

[ctx: color]
en: purple3
ar: أرجواني 3

[ctx: color]
en: purple4
ar: أرجواني 4

[ctx: color]
en: red
ar: أحمر

[ctx: color]
en: red1
ar: أحمر 1

[ctx: color]
en: red2
ar: أحمر 2

[ctx: color]
en: red3
ar: أحمر 3

[ctx: color]
en: red4
ar: أحمر 4

[ctx: color]
en: salmon
ar: زهري

[ctx: color]
en: salmon1
ar: زهري 1

[ctx: color]
en: salmon2
ar: زهري 2

[ctx: color]
en: salmon3
ar: زهري 3

[ctx: color]
en: salmon4
ar: زهري 4

[ctx: color]
en: seashell
ar: صدفي

[ctx: color]
en: seashell1
ar: صدفي 1

[ctx: color]
en: seashell2
ar: صدفي 2

[ctx: color]
en: seashell3
ar: صدفي 3

[ctx: color]
en: seashell4
ar: صدفي 4

[ctx: color]
en: sienna
ar: ترابي

[ctx: color]
en: sienna1
ar: ترابي 1

[ctx: color]
en: sienna2
ar: ترابي 2

[ctx: color]
en: sienna3
ar: ترابي 3

[ctx: color]
en: sienna4
ar: ترابي 4

[ctx: color]
en: snow
ar: ثلجي

[ctx: color]
en: snow1
ar: ثلجي 1

[ctx: color]
en: snow2
ar: ثلجي 2

[ctx: color]
en: snow3
ar: ثلجي 3

[ctx: color]
en: snow4
ar: ثلجي 4

[ctx: color]
en: tan
ar: أسمر

[ctx: color]
en: tan1
ar: أسمر 1

[ctx: color]
en: tan2
ar: أسمر 2

[ctx: color]
en: tan3
ar: أسمر 3

[ctx: color]
en: tan4
ar:  أسمر 4

[ctx: color]
en: thistle
ar: بلّاني

[ctx: color]
en: thistle1
ar: بلّاني 1

[ctx: color]
en: thistle2
ar: بلّاني 2

[ctx: color]
en: thistle3
ar: بلّاني 3

[ctx: color]
en: thistle4
ar: بلّاني 4

[ctx: color]
en: tomato
ar: طمامطي

[ctx: color]
en: tomato1
ar: طمامطي 1

[ctx: color]
en: tomato2
ar: طمامطي 2

[ctx: color]
en: tomato3
ar: طمامطي 3

[ctx: color]
en: tomato4
ar: طمامطي 4

[ctx: color]
en: turquoise
ar: فيروزي

[ctx: color]
en: turquoise1
ar: فيروزي 1

[ctx: color]
en: turquoise2
ar: فيروزي 2

[ctx: color]
en: turquoise3
ar: فيروزي 3

[ctx: color]
en: turquoise4
ar: فيروزي 4

[ctx: color]
en: violet
ar: بنفسجي

[ctx: color]
en: wheat
ar: قمحي

[ctx: color]
en: wheat1
ar: قمحي 1

[ctx: color]
en: wheat2
ar: قمحي 2

[ctx: color]
en: wheat3
ar: قمحي 3

[ctx: color]
en: wheat4
ar: قمحي 4

[ctx: color]
en: white
ar: أبيض

[ctx: color]
en: yellow
ar: أصفر

[ctx: color]
en: yellow1
ar: أصفر 1

[ctx: color]
en: yellow2
ar: أصفر 2

[ctx: color]
en: yellow3
ar: أصفر 3

[ctx: color]
en: yellow4
ar: أصفر 4
