nepomuk - en to ar translation catalogue (8 entries)

en: Parsing of file %1 failed (%2)
ar: فشل (%2) في قراءه الملف %1

en: Invalid desktop query: '%1'
ar: استعلام سطح مكتب غير صالح: '%1'

en: Invalid SPARQL query: '%1'
ar: استعلام SPARQL غير صالح: '%1'

[ctx: @info - notification message]
en: Nepomuk Semantic Desktop needs the Virtuoso RDF server to store its data. Installing the Virtuoso Soprano plugin is mandatory for using Nepomuk.
ar: سطح مكتب نبومك الدلالي يحتاج إلى خادم Virtuoso RDF ليحفظ في البيانات. تثبيت ملحق  Virtuoso Soprano إلزامي لاستعمال نبومك.

[ctx: @info - notification message]
en: Nepomuk Semantic Desktop needs the Virtuoso RDF server to store its data. Installing the Virtuoso server and ODBC driver is mandatory for using Nepomuk.
ar: سطح مكتب نبومك الدلالي يحتاج إلى خادم Virtuoso RDF ليحفظ في البيانات. تثبيت خادم Virtuoso و تعريف ODBC إلزامي لاستعمال نبومك.

en: Nepomuk Storage
ar: مخزن نبومك

en: Developer
ar: مُطوّر

en: Maintainer
ar: مُشرف
