timezones4 - en to ar translation catalogue (675 entries)

en: Africa/Abidjan
ar: إفريقيا/أبيجان

en: Africa/Accra
ar: إفريقيا/أكرا

en: Africa/Addis_Ababa
ar: إفريقيا/أديس_أبيبا

en: Africa/Algiers
ar: إفريقيا/الجزائر_العاصمة

en: Africa/Asmara
ar: إفريقيا/أسمره

en: Africa/Asmera
ar: إفريقيا/أسمره

en: Africa/Bamako
ar: إفريقيا/باماكو

en: Africa/Bangui
ar: إفريقيا/بانغوي

en: Africa/Banjul
ar: إفريقيا/بانجول

en: Africa/Bissau
ar: إفريقيا/بيساو

en: Africa/Blantyre
ar: إفريقيا/بلانتير

en: Africa/Brazzaville
ar: إفريقيا/برازافيل

en: Africa/Bujumbura
ar: إفريقيا/بوجمبورا

en: Africa/Cairo
ar: إفريقيا/القاهرة

en: Africa/Casablanca
ar: إفريقيا/الدار_البيضاء

en: Africa/Ceuta
ar: إفريقيا/سبتة

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
ar: سبتة و مليلية

en: Africa/Conakry
ar: إفريقيا/كوناكري

en: Africa/Dakar
ar: إفريقيا/داكار

en: Africa/Dar_es_Salaam
ar: إفريقيا/دار_السّلام

en: Africa/Djibouti
ar: إفريقيا/جيبوتي

en: Africa/Douala
ar: إفريقيا/دوالا

en: Africa/El_Aaiun
ar: إفريقيا/العين

en: Africa/Freetown
ar: إفريقيا/فريتاون

en: Africa/Gaborone
ar: إفريقيا/غابورون

en: Africa/Harare
ar: إفريقيا/هراري

en: Africa/Johannesburg
ar: إفريقيا/جوهانسبورغ

en: Africa/Kampala
ar: إفريقيا/كمبالا

en: Africa/Khartoum
ar: إفريقيا/الخرطوم

en: Africa/Kigali
ar: إفريقيا/كيغالي

en: Africa/Kinshasa
ar: إفريقيا/كنشاسا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
ar: غرب جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: Africa/Lagos
ar: إفريقيا/لاغوس

en: Africa/Libreville
ar: إفريقيا/ليبروفيل

en: Africa/Lome
ar: إفريقيا/لومي

en: Africa/Luanda
ar: إفريقيا/لواندا

en: Africa/Lubumbashi
ar: إفريقيا/لوبومباشي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
ar: شرق جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: Africa/Lusaka
ar: إفريقيا/لوساكا

en: Africa/Malabo
ar: إفريقيا/مالابو

en: Africa/Maputo
ar: إفريقيا/مابوتو

en: Africa/Maseru
ar: إفريقيا/ماسيرو

en: Africa/Mbabane
ar: إفريقيا/مباباني

en: Africa/Mogadishu
ar: إفريقيا/مقاديشو

en: Africa/Monrovia
ar: إفريقيا/مونروفيا

en: Africa/Nairobi
ar: إفريقيا/نيروبي

en: Africa/Ndjamena
ar: إفريقيا/نجامينا

en: Africa/Niamey
ar: إفريقيا/نيامي

en: Africa/Nouakchott
ar: إفريقيا/نواقشط

en: Africa/Ouagadougou
ar: إفريقيا/واغادوغو

en: Africa/Porto-Novo
ar: إفريقيا/بورتو-نوفو

en: Africa/Pretoria
ar: إفريقيا/بريتوريا

en: Africa/Sao_Tome
ar: إفريقيا/ساو_تومي

en: Africa/Timbuktu
ar: إفريقيا/تمبكتو

en: Africa/Tripoli
ar: إفريقيا/طرابلس

en: Africa/Tunis
ar: إفريقيا/تونس

en: Africa/Windhoek
ar: إفريقيا/ويندهوك

en: America/Adak
ar: أمريكا/أداك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
ar: جزر ألوشيان

en: America/Anchorage
ar: أمريكا/أنكورايج

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
ar: توقيت ألاسكا

en: America/Anguilla
ar: أمريكا/أنغويلا

en: America/Antigua
ar: أمريكا/أنتيغوا

en: America/Araguaina
ar: أمريكا/أراغوينا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tocantins
ar: توكانتينس

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ar: أمريكا/أرجنتينا/بوينس_أيرس

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Buenos Aires (BA, CF)
ar: بوينس ايرس (BA, CF)

en: America/Argentina/Catamarca
ar: أمريكا/أرجنتينا/كاتاماركا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
ar: كاتاماركا (CT) ، وتشوبوت (CH)

en: America/Argentina/ComodRivadavia
ar: أمريكا/أرجنتينا/كومود_ريدافيا

en: America/Argentina/Cordoba
ar: أمريكا/أرجنتينا/قرطبة

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
ar: أغلب المواقع (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
ar: أغلب المواقع (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
ar: أمريكا/أرجنتينا/خوخوي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Jujuy (JY)
ar: جوجوي (JY)

en: America/Argentina/La_Rioja
ar: أمريكا/لا_ريوخا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: La Rioja (LR)
ar: لاريوخا (LR)

en: America/Argentina/Mendoza
ar: أمريكا/أرجنتينا/مندوزا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mendoza (MZ)
ar: ميندوزا (MZ)

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
ar: أمريكا/أرجنتينا/ريو_غاييغوس

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Santa Cruz (SC)
ar: سانتا كروز (SC)

en: America/Argentina/Salta
ar: أمريكا/أرجنتينا/سالتا

en: America/Argentina/San_Juan
ar: أمريكا/أرجنتينا/سان_خوان

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Juan (SJ)
ar: سان خوان (SJ)

en: America/Argentina/San_Luis
ar: أمريكا/أرجنتينا/سان_لويس

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Luis (SL)
ar: سان لويس (SL)

en: America/Argentina/Tucuman
ar: أمريكا/أرجنتينا/توكومان

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tucuman (TM)
ar: توكومان (TM)

en: America/Argentina/Ushuaia
ar: أمريكا/أرجنتينا/أوشوايا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
ar: تييرا ديل فويغو (TF)

en: America/Aruba
ar: أمريكا/أروبا

en: America/Asuncion
ar: أمريكا/أسنسيون

en: America/Atikokan
ar: أمريكا/أنتيغوا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
ar: التوقيت الشرقي -- أتكوكن ، أونتاريو وساوثامبتون الأول ، نونافوت

en: America/Atka
ar: أمريكا/أتكا

en: America/Bahia
ar: أمريكا/باهيا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bahia
ar: باهيا

en: America/Barbados
ar: أمريكا/بربادوس

en: America/Belem
ar: أمريكا/بيليم

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
ar: أمابا ، إي بارا

en: America/Belize
ar: أمريكا/بيليز

en: America/Blanc-Sablon
ar: أمريكا/بلانك-سابلون

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
ar: التوقيت الأطلسي - كيبيك - السفلى نورث شور

en: America/Boa_Vista
ar: أمريكا/بوا_فيستا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Roraima
ar: رورايما

en: America/Bogota
ar: أمريكا/بوغوتا

en: America/Boise
ar: أمريكا/بوويز

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
ar: التوقيت الجبلي - ايداهو و جنوب شرق ولاية أوريغون

en: America/Buenos_Aires
ar: أمريكا/بوينس_أيرس

en: America/Calgary
ar: أمريكا/كلغري

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
ar: التوقيت الجبلي -- البرتا و شرق كولومبيا البريطانية و غرب سسكتشوان

en: America/Cambridge_Bay
ar: أمريكا/كامبردج_بي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
ar: التوقيت الجبلي -- غرب نونافوت

en: America/Campo_Grande
ar: أمريكا/كامبو_غراندي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso do Sul
ar: ماتو غروسو دو سول

en: America/Cancun
ar: أمريكا/كانكن

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
ar: التوقيت المركزي - ولاية كوينتانا رو

en: America/Caracas
ar: أمريكا/كاراكاس

en: America/Catamarca
ar: أمريكا/كاتاماركا

en: America/Cayenne
ar: أمريكا/كايان

en: America/Cayman
ar: أمريكا/كايمان

en: America/Chicago
ar: أمريكا/شيكاغو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
ar: التوقيت المركزي

en: America/Chihuahua
ar: أمريكا/شيواوا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
ar: التوقيت الجبلي -- تشيهواهوا

en: America/Coral_Harbour
ar: أمريكا/ميناء كورال

en: America/Cordoba
ar: أمريكا/قرطبة

en: America/Costa_Rica
ar: أمريكا/كوستاريكا

en: America/Cuiaba
ar: أمريكا/كوييابا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso
ar: ماتو غروسو

en: America/Curacao
ar: أمريكا/كوراكاو

en: America/Danmarkshavn
ar: أمريكا/دانماركشافن

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
ar: الساحل الشرقي وشمال Scoresbysund

en: America/Dawson
ar: أمريكا/داوسن

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
ar: توقيت المحيط الهادئ - شمال يوكون

en: America/Dawson_Creek
ar: أمريكا/داوسن_كريك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
ar: التوقيت الجبلي - داوسون كريك و فورت سانت جون ، كولومبيا البريطانية

en: America/Denver
ar: أمريكا/دنفر

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
ar: التوقيت الجبلي

en: America/Detroit
ar: أمريكا/ديترويت

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
ar: التوقيت الشرقي - ميتشيغان - معظم المواقع

en: America/Dominica
ar: أمريكا/دومينيكا

en: America/Edmonton
ar: أمريكا/أدمنتون

en: America/Eirunepe
ar: أمريكا/أيرونيبي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
ar: دبليو أمازوناس

en: America/El_Salvador
ar: أمريكا/السّلفادور

en: America/Ensenada
ar: أمريكا/انسنادا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
ar: توقيت المحيط الهادي

en: America/Fort_Wayne
ar: أمريكا/فورت واين

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - معظم المواقع

en: America/Fortaleza
ar: أمريكا/فورتاليزا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
ar: شمال شرق البرازيل (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
ar: أمريكا / فريدريكتون

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
ar: التوقيت الأطلسي -- نوفا سكوتيا (معظم الأماكن) ، وجزيرة الأمير إدوارد

en: America/Glace_Bay
ar: أمريكا/غلاس_بي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
ar: التوقيت الأطلسي -- نوفا سكوتيا -- الأماكن التي لا تراعي DST 1966-1971

en: America/Godthab
ar: أمريكا/غودتهاب

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
ar: معظم الأماكن

en: America/Goose_Bay
ar: أمريكا/غوس_بي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
ar: التوقيت الأطلسي - لابرادور - معظم المواقع

en: America/Grand_Turk
ar: أمريكا/غراند_تورك

en: America/Grenada
ar: أمريكا/غرينادا

en: America/Guadeloupe
ar: أمريكا/غوادلوب

en: America/Guatemala
ar: أمريكا/غواتيمالا

en: America/Guayaquil
ar: أمريكا/غواياكويل

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
ar: البر الرئيسى

en: America/Guyana
ar: أمريكا/غوييانا

en: America/Halifax
ar: أمريكا/هاليفاكس

en: America/Havana
ar: أمريكا/هافانا

en: America/Hermosillo
ar: أمريكا/هرموزيلو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
ar: التوقيت الجبلي - سونورا

en: America/Indiana/Indianapolis
ar: أمريكا/إنديانا/بوليس

en: America/Indiana/Knox
ar: أمريكا/إنديانا/نوكس

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - بلدة ستارك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
ar: التوقيت المركزي - انديانا - بلدة ستارك

en: America/Indiana/Marengo
ar: أمريكا/إنديانا/مارنغو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - بلدة كروفورد

en: America/Indiana/Petersburg
ar: أمريكا/إنديانا/بتروسبورج

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
ar: التوقيت المركزي - انديانا - بلدة بايك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - بلدة بايك

en: America/Indiana/Tell_City
ar: أمريكا/إنديانا/تل_ستي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
ar: التوقيت المركزي - انديانا - بلدة بيري

en: America/Indiana/Vevay
ar: أمريكا/إنديانا/فيفاي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - بلدة سويسرا

en: America/Indiana/Vincennes
ar: أمريكا/إنديانا/فينسنيس

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - بلدات دايفنسس و دوبوا و نوكس ومارتن

en: America/Indiana/Winamac
ar: أمريكا/إنديانا/وينماك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
ar: التوقيت الشرقي - انديانا - بلدة بولاسكي

en: America/Indianapolis
ar: أمريكا/إنديانابوليس

en: America/Inuvik
ar: أمريكا/إينوفيك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
ar: التوقيت الجبلي - غرب الأقاليم الشمالية الغربية

en: America/Iqaluit
ar: أمريكا/إيكالويت

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
ar: التوقيت الشرقي - شرق نونافوت - معظم المواقع

en: America/Jamaica
ar: أمريكا/جامايكا

en: America/Jujuy
ar: أمريكا/خوخوي

en: America/Juneau
ar: أمريكا / جانيو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
ar: توقيت ألاسكا - ألاسكا بانهندل

en: America/Kentucky/Louisville
ar: أمريكا / كنتاكي / لويزفيل

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
ar: التوقيت الشرقي - كنتاكي - منطقة لويسفيل

en: America/Kentucky/Monticello
ar: أمريكا/كنتاكي/مونتيسيلو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
ar: التوقيت الشرقي - كنتاكي - بلدة واين

en: America/Knox_IN
ar: أمريكا/إنديانا_نوكس

en: America/La_Paz
ar: أمريكا/لاباز

en: America/Lima
ar: أمريكا/ليما

en: America/Los_Angeles
ar: أمريكا/لوس_أنجلس

en: America/Louisville
ar: أمريكا/لويسفيل

en: America/Maceio
ar: أمريكا/ماسييو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alagoas, Sergipe
ar: ألاغوس ، سيرغيبي

en: America/Managua
ar: أمريكا/ماناغوا

en: America/Manaus
ar: أمريكا/ماناوس

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
ar: شرق أمازوناس

en: America/Marigot
ar: أمريكا / ماريغو

en: America/Martinique
ar: أمريكا/مارتينيك

en: America/Mazatlan
ar: أمريكا/مازاتلان

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
ar: التوقيت الجبلي - دإ باخا ، ناياريت ، سينالوا

en: America/Mendoza
ar: أمريكا/مندوزا

en: America/Menominee
ar: أمريكا/مينوميني

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
ar: التوقيت المركزي - ميتشيغان - بلدات ديكينسون ، وجوجباك ، وأيرون ، ومنومني

en: America/Merida
ar: أمريكا/ميريدا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
ar: التوقيت المركزي - كامبيتشي ، يوكاتان

en: America/Mexico_City
ar: أمريكا/مكسيكو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
ar: التوقيت المركزي - معظم المواقع

en: America/Miquelon
ar: أمريكا/ميكويلون

en: America/Moncton
ar: أمريكا/مونكتون

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
ar: التوقيت الأطلسي - نيو برونزويك

en: America/Monterrey
ar: أمريكا/مونتيري

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
ar: التوقيت المركزي -- كواهويلا ، دورانغو ، ولاية نويفو ليون ، تاماوليباس

en: America/Montevideo
ar: أمريكا/مونتيفيديو

en: America/Montreal
ar: أمريكا/مونريال

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
ar: التوقيت الشرقي - كيبيك - معظم المواقع

en: America/Montserrat
ar: أمريكا/مونتسيرات

en: America/Nassau
ar: أمريكا/ناسو

en: America/New_York
ar: أمريكا/نيويورك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
ar: التوقيت الشرقي

en: America/Nipigon
ar: أمريكا/نيبيغون

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
ar: التوقيت الشرقي - أونتاريو و كيبيك - الأماكن التي لا تراعي DST 1967-1973

en: America/Nome
ar: أمريكا/نومي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
ar: توقيت ألاسكا - غرب ألاسكا

en: America/Noronha
ar: أمريكا/نورونيا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
ar: جزر الأطلسي

en: America/North_Dakota/Center
ar: أمريكا/داكوتا_الشّمالية/سنتر

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
ar: التوقيت المركزي - نورث داكوتا -  بلدة اوليفر

en: America/North_Dakota/New_Salem
ar: أمريكا/داكوتا_الشّمالية/نيوسليم

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
ar: التوقيت المركزي - نورث داكوتا - مورتون المقاطعات (باستثناء منطقة Mandan)

en: America/Ontario
ar: أمريكا / اونتاريو

en: America/Panama
ar: أمريكا/باناما

en: America/Pangnirtung
ar: أمريكا/بانغنيرتنغ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
ar: التوقيت الشرقي - Pangnirtung ، نونافوت

en: America/Paramaribo
ar: أمريكا/باراماريبو

en: America/Phoenix
ar: أمريكا/فينكس

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
ar: التوقيت الجبلي - أريزونا

en: America/Port-au-Prince
ar: أمريكا/بورت_أو_برنس

en: America/Port_of_Spain
ar: أمريكا/بورت_أوف_سباين

en: America/Porto_Acre
ar: أمريكا/بورتو_أكري

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Acre
ar: أكري

en: America/Porto_Velho
ar: أمريكا/بورتو_فيليو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rondonia
ar: روندونيا

en: America/Puerto_Rico
ar: أمريكا/بورتو_ريكو

en: America/Rainy_River
ar: أمريكا/رايني_ريفر

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
ar: التوقيت المركزي -- نهر ريني و فورت فرانسيس ، أونتاريو

en: America/Rankin_Inlet
ar: أمريكا/رانكين_إنلت

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
ar: التوقيت المركزي - سنترال نونافوت

en: America/Recife
ar: أمريكا/ريسيفي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pernambuco
ar: بيرنامبيوكو

en: America/Regina
ar: أمريكا/ريجينا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
ar: التوقيت المركزي - سسكتشوان - معظم المواقع

en: America/Resolute
ar: أمريكا/ريسولت

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
ar: التوقيت الشرقي -- رسوليت ، نونافو

en: America/Rio_Branco
ar: أمريكا/ريو_برانكو

en: America/Rosario
ar: أمريكا/روزاريو

en: America/Santarem
ar: أمريكا/سانترايم

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
ar: بارا الغربية

en: America/Santiago
ar: أمريكا/سانتياغو

en: America/Santo_Domingo
ar: أمريكا/سانتو_دومينغو

en: America/Sao_Paulo
ar: أمريكا/ساو_باولو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ar: شرق وجنوب شرق البرازيل (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
ar: أمريكا/ساسكاتون

en: America/Scoresbysund
ar: أمريكا/سكورسبيسوند

en: America/Shiprock
ar: أمريكا/شيبروك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
ar: التوقيت الجبلي - النافاجو

en: America/St_Barthelemy
ar: أمريكا/سانت بارتيليمي

en: America/St_Johns
ar: أمريكا/سانت_جونس

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
ar: توقيت نيوفواندلاند ، بما في ذلك جنوب شرق لابرادور

en: America/St_Kitts
ar: أمريكا/سانت_كيتس

en: America/St_Lucia
ar: أمريكا/سانتا_لوسيا

en: America/St_Thomas
ar: أمريكا/سانت_توماس

en: America/St_Vincent
ar: أمريكا/سانت_فينسنت

en: America/Swift_Current
ar: أمريكا/سويفت_كيورنت

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
ar: التوقيت المركزي - سسكتشوان - الغرب الاوسط

en: America/Tegucigalpa
ar: أمريكا/تيغوسيغالبا

en: America/Thule
ar: أمريكا/تولي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Thule / Pituffik
ar: ثول / بتوفاك

en: America/Thunder_Bay
ar: أمريكا/ثندر_بي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
ar: التوقيت الشرقي - خليج ثندر ، أونتاريو

en: America/Tijuana
ar: أمريكا/تيخوانا

en: America/Toronto
ar: أمريكا/تورونتو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
ar: التوقيت الشرقي - أونتاريو - معظم المواقع

en: America/Tortola
ar: أمريكا/تورتولا

en: America/Vancouver
ar: أمريكا/فانكوفر

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
ar: وقيت المحيط الهادئ - غرب كولومبيا البريطانية

en: America/Virgin
ar: أمريكا/فرجينيا

en: America/Whitehorse
ar: أمريكا/وايتهورس

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
ar: توقيت المحيط الهادئ - جنوب يوكون

en: America/Winnipeg
ar: أمريكا/وينيباغ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
ar: التوقيت المركزي - غرب أونتاريو ومانيتوبا

en: America/Yakutat
ar: أمريكا/ياكوتات

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
ar: توقيت ألاسكا - رقبة ألاسكا بانهندل

en: America/Yellowknife
ar: أمريكا/ييلونايف

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
ar: التوقيت الجبلي -- سنترال الأقاليم الشمالية الغربية

en: Antarctica/Casey
ar: أنتاركتيكا/كاسي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
ar: محطة كيسي ، جزيرة بيلي

en: Antarctica/Davis
ar: أنتاركتيكا/دايفس

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
ar: محطة ديفيس ، فيستفولد هيلز

en: Antarctica/DumontDUrville
ar: أنتاركتيكا/دومنت_دورفيل

en: Antarctica/Mawson
ar: أنتاركتيكا/ماوسن

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
ar: محطة موسن ، خليج هولم

en: Antarctica/McMurdo
ar: أنتاركتيكا/ماك_موردو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
ar: محطة ماكمورد ، جزيرةة روس

en: Antarctica/Palmer
ar: أنتاركتيكا/بالمر

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
ar: محطة بالمر ، جزيرة أنفيرس

en: Antarctica/Rothera
ar: القطب_الجنوبي/روثيرا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
ar: محطة روثيرا ، جزيرة أدليد

en: Antarctica/South_Pole
ar: أنتاركتيكا/القطب_الجنوبي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
ar: محطة أموندسن سكوت ، القطب الشمالي

en: Antarctica/Syowa
ar: أنتاركتيكا/سايووا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
ar: محطة سيوا ، E Ongul I

en: Antarctica/Vostok
ar: أنتاركتيكا/فوستك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
ar: محطة فوستوك ، القطب الجنوبي المغناطيسي

en: Arctic/Longyearbyen
ar: أركتيك/لونغيربين

en: Asia/Aden
ar: آسيا/عدن

en: Asia/Almaty
ar: آسيا/الماتي

en: Asia/Amman
ar: آسيا/عمّان

en: Asia/Anadyr
ar: آسيا/أنادير

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
ar: موسكو +10 - بحر بيرينغ

en: Asia/Aqtau
ar: آسيا/أكتاوو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
ar: اتيراو (Atirau ، Gur'yev) ، Mangghystau (Mankistau)

en: Asia/Aqtobe
ar: آسيا/أكتوبي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe (Aktobe)
ar: Aqtobe (اكتوبي)

en: Asia/Ashgabat
ar: آسيا/أشغبت

en: Asia/Ashkhabad
ar: آسيا/عشق أباد

en: Asia/Baghdad
ar: آسيا/بغداد

en: Asia/Bahrain
ar: آسيا/البحرين

en: Asia/Baku
ar: آسيا/باكو

en: Asia/Bangkok
ar: آسيا/بانكوك

en: Asia/Beijing
ar: آسيا/بكين

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
ar: شرق الصين - بكين وقوانغدونغ وشانغهاي ، الخ.

en: Asia/Beirut
ar: آسيا/بيروت

en: Asia/Bishkek
ar: آسيا/بيشكك

en: Asia/Brunei
ar: آسيا/بروناي

en: Asia/Calcutta
ar: آسيا/كلكتا

en: Asia/Choibalsan
ar: آسيا/شويبالسان

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dornod, Sukhbaatar
ar: دورنود ، سخباتار

en: Asia/Chongqing
ar: آسيا/تشونغكنغ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
ar: وسط الصين - سيتشوان ويوننان وقوانغشى ، وشنشى ، وقويتشو ، الخ.

en: Asia/Chungking
ar: آسيا/تشونغكنغ

en: Asia/Colombo
ar: آسيا/كولومبو

en: Asia/Dacca
ar: آسيا/دكّا

en: Asia/Damascus
ar: آسيا/دمشق

en: Asia/Dhaka
ar: آسيا/دكّا

en: Asia/Dili
ar: آسيا/ديلي

en: Asia/Dubai
ar: آسيا/دبي

en: Asia/Dushanbe
ar: آسيا/دوشانبي

en: Asia/Gaza
ar: آسيا/غزة

en: Asia/Harbin
ar: آسيا/هاربن

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
ar: هيلونغجيانغ (باستثناء Mohe) ، جيلين

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ar: آسيا/تشو تشا منه

en: Asia/Hong_Kong
ar: آسيا/هونغ_كونغ

en: Asia/Hovd
ar: آسيا/هوفد

en: Asia/Irkutsk
ar: آسيا/إيركوتسك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
ar: موسكو +05 - بحيرة بايكال

en: Asia/Jakarta
ar: آسيا/جاكارتا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
ar: جافا و سومطرا

en: Asia/Jayapura
ar: آسيا/جايابورا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
ar: إيريان جايا و مولوكاس

en: Asia/Jerusalem
ar: آسيا/القدس

en: Asia/Kabul
ar: آسيا/كابول

en: Asia/Kamchatka
ar: آسيا/كامشاتكا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
ar: موسكو +09 - كامتشاتكا

en: Asia/Karachi
ar: آسيا/كراتشي

en: Asia/Kashgar
ar: آسيا/كشغر

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
ar: غرب شينجيانغ والتبت

en: Asia/Katmandu
ar: آسيا/كاتماندو

en: Asia/Kolkata
ar: آسيا/كولكاتا

en: Asia/Krasnoyarsk
ar: آسيا/كراسنويارسك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
ar: موسكو +04 - نهر يناسي

en: Asia/Kuala_Lumpur
ar: آسيا/كوالالمبور

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
ar: شبه جزيرة ماليزيا

en: Asia/Kuching
ar: آسيا/كوشينغ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
ar: الصباح و ساراواك

en: Asia/Kuwait
ar: آسيا/الكويت

en: Asia/Macao
ar: آسيا/ماكاو

en: Asia/Macau
ar: آسيا/ماكو

en: Asia/Magadan
ar: آسيا/ماغادان

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
ar: موسكو +08 - ماغادان

en: Asia/Makassar
ar: آسيا/ماكاسّار

en: Asia/Manila
ar: آسيا/مانيلا

en: Asia/Muscat
ar: آسيا/مسقط

en: Asia/Nicosia
ar: آسيا/نيقوسيا

en: Asia/Novosibirsk
ar: آسيا/نوفوسيبيرسك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
ar: موسكو +03 - نوفوسيبيرسك

en: Asia/Omsk
ar: آسيا/أومسك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
ar: موسكو +03 - غرب سيبيريا

en: Asia/Oral
ar: آسيا/أورال

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
ar: غرب كازاخستان

en: Asia/Phnom_Penh
ar: آسيا/بنوم_بين

en: Asia/Pontianak
ar: آسيا/بونتيياناك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
ar: وسط و غرب بورنيو

en: Asia/Pyongyang
ar: آسيا/بيونغ_ينغ

en: Asia/Qatar
ar: آسيا/قطر

en: Asia/Qyzylorda
ar: آسيا/كيزيلوردا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
ar: كيزيلوردا (Kyzylorda ، Kzyl - Orda)

en: Asia/Rangoon
ar: آسيا/رانغون

en: Asia/Riyadh
ar: آسيا/الرّياض

en: Asia/Saigon
ar: آسيا/سايغون

en: Asia/Sakhalin
ar: آسيا/ساخالين

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
ar: موسكو +07 - جزيرة سخالين

en: Asia/Samarkand
ar: آسيا/سمرقند

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
ar: غرب أوزبكستان

en: Asia/Seoul
ar: آسيا/سيول

en: Asia/Shanghai
ar: آسيا/شنغهاي

en: Asia/Singapore
ar: آسيا/سنغافورة

en: Asia/Taipei
ar: آسيا/تايبي

en: Asia/Tashkent
ar: آسيا/طشقند

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
ar: شرق أوزبكستان

en: Asia/Tbilisi
ar: آسيا/تبيليسي

en: Asia/Tehran
ar: آسيا/طهران

en: Asia/Tel_Aviv
ar: آسيا/تل أبيب

en: Asia/Thimbu
ar: آسيا/ثيمبو

en: Asia/Thimphu
ar: آسيا/تيمفو

en: Asia/Tokyo
ar: آسيا/طوكيو

en: Asia/Ujung_Pandang
ar: آسيا/أوجونغ_باندانغ

en: Asia/Ulaanbaatar
ar: آسيا/أولانباتار

en: Asia/Ulan_Bator
ar: آسيا/أولان باتور

en: Asia/Urumqi
ar: آسيا/أورومكي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
ar: معظم شينجيانغ والتبت

en: Asia/Vientiane
ar: آسيا/فيينتيان

en: Asia/Vladivostok
ar: آسيا/فلاديفوستوك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
ar: موسكو +07 - نهر آمور

en: Asia/Yakutsk
ar: آسيا/ياكوتسك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
ar: موسكو +06 - نهر لينا

en: Asia/Yekaterinburg
ar: آسيا/ييكاتيرينبورغ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
ar: موسكو +02 - الاورال

en: Asia/Yerevan
ar: آسيا/يريفان

en: Atlantic/Azores
ar: الأطلسي/الازور

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
ar: الازور

en: Atlantic/Bermuda
ar: الأطلسي/برمودا

en: Atlantic/Canary
ar: الأطلسي/كاناري

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
ar: جزر الكاناري

en: Atlantic/Cape_Verde
ar: الأطلسي/كابي_فردي

en: Atlantic/Faeroe
ar: الأطلسي/فيرووي

en: Atlantic/Faroe
ar: الأطلسي/فيرووي

en: Atlantic/Jan_Mayen
ar: الأطلسي/جان_ماين

en: Atlantic/Madeira
ar: الأطلسي/ماديرا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
ar: جزر ماديرا

en: Atlantic/Reykjavik
ar: الأطلسي/ريكيافيك

en: Atlantic/South_Georgia
ar: الأطلسي/جيورجيا_الجنوبية

en: Atlantic/St_Helena
ar: الأطلسي/سانتا_هيلينا

en: Atlantic/Stanley
ar: الأطلسي/ستانلي

en: Australia/ACT
ar: أستراليا/إقليم العاصمة الأسترالية

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
ar: نيو ساوث ويلز - معظم المواقع

en: Australia/Adelaide
ar: أستراليا/أديلاييد

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
ar: حنوب أستراليا

en: Australia/Brisbane
ar: أستراليا/بريسبان

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
ar: كوينزلاند - معظم المواقع

en: Australia/Broken_Hill
ar: أستراليا/بروكن_هيل

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
ar: نيو ساوث ويلز - Yancowinna

en: Australia/Canberra
ar: أستراليا/كانبيرا

en: Australia/Currie
ar: أستراليا/كيرري

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
ar: تسمانيا - جزيرة الملك

en: Australia/Darwin
ar: أستراليا/داروين

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
ar: الإقليم الشمالي

en: Australia/Eucla
ar: أستراليا/إيوكلا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
ar: غرب أستراليا - منطقة إيوكلا

en: Australia/Hobart
ar: أستراليا/هوبارت

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
ar: تسمانيا -- معظم المواقع

en: Australia/LHI
ar: أستراليا / جزيرة لورد هاو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
ar: جزيرة لورد هاو

en: Australia/Lindeman
ar: أستراليا/ليندمان

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
ar: كوينزلاند - جزر هوليداي

en: Australia/Lord_Howe
ar: أستراليا/لورد_هووي

en: Australia/Melbourne
ar: أستراليا/ملبورن

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Victoria
ar: فيكتوريا

en: Australia/NSW
ar: أستراليا / نيو ساوث ويلز

en: Australia/North
ar: أستراليا/الشمال

en: Australia/Perth
ar: أستراليا/بيرث

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
ar: غرب أستراليا - معظم المواقع

en: Australia/Queensland
ar: أستراليا/كوينزلاند

en: Australia/South
ar: أستراليا/الجنوب

en: Australia/Sydney
ar: أستراليا/سيدني

en: Australia/Tasmania
ar: أستراليا/تسمانيا

en: Australia/Victoria
ar: أستراليا/فيكتوريا

en: Australia/West
ar: أستراليا/غرب

en: Australia/Yancowinna
ar: أستراليا/يانكوينا

en: Brazil/Acre
ar: برازيل/أكرا

en: Brazil/DeNoronha
ar: برازيل/دينومونها

en: Brazil/East
ar: برازيل/شرق

en: Brazil/West
ar: البرازيل/غرب

en: Canada/Atlantic
ar: كندا / المحيط الأطلسي

en: Canada/Central
ar: كندا / الوسط

en: Canada/East-Saskatchewan
ar: كندا / شرق سسكتشوان

en: Canada/Eastern
ar: كندا / الشرقية

en: Canada/Mountain
ar: كندا / الجبال

en: Canada/Newfoundland
ar: كندا / نيوفاوندلاند

en: Canada/Pacific
ar: كندا / المحيط الهادي

en: Canada/Saskatchewan
ar: كندا / سسكتشوان

en: Canada/Yukon
ar: كندا / يوكون

en: Chile/Continental
ar: شيلي / كونتنتال

en: Chile/EasterIsland
ar: شيلي / الجزيرة الشرقية

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
ar: جزيرة الفصح و ذ سالا غوميز

en: Cuba
ar: كوبا

en: Egypt
ar: مصر

en: Eire
ar: جمهورية ايرلندا

en: Europe/Amsterdam
ar: أوروبا/أمستردام

en: Europe/Andorra
ar: أوروبا/أندورا

en: Europe/Athens
ar: أوروبا/أثينا

en: Europe/Belfast
ar: أوروبا/بلفاست

en: Europe/Belgrade
ar: أوروبا/بلغراد

en: Europe/Berlin
ar: أوروبا/برلين

en: Europe/Bratislava
ar: أوروبا/براتيسلافا

en: Europe/Brussels
ar: أوروبا/بروكسل

en: Europe/Bucharest
ar: أوروبا/بوخارست

en: Europe/Budapest
ar: أوروبا/بودابست

en: Europe/Chisinau
ar: أوروبا/شيزيناو

en: Europe/Copenhagen
ar: أوروبا/كوبنهاجن

en: Europe/Dublin
ar: أوروبا/دبلن

en: Europe/Gibraltar
ar: أوروبا/جبل_طارق

en: Europe/Guernsey
ar: أوروبا/جيورنسي

en: Europe/Helsinki
ar: أوروبا/هلسنكي

en: Europe/Isle_of_Man
ar: أوروبا/ايسل_أوف_مان

en: Europe/Istanbul
ar: أوروبا/إسطنبول

en: Europe/Jersey
ar: أوروبا/جيرسي

en: Europe/Kaliningrad
ar: أوروبا/كالينينغراد

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
ar: موسكو 01 - كالينينجراد

en: Europe/Kiev
ar: أوروبا/كييف

en: Europe/Lisbon
ar: أوروبا/لشبونة

en: Europe/Ljubljana
ar: أوروبا/ليوبليانا

en: Europe/London
ar: أوروبا/لندن

en: Europe/Luxembourg
ar: أوروبا/لوكسمبورغ

en: Europe/Madrid
ar: أوروبا/مدريد

en: Europe/Malta
ar: أوروبا/مالطا

en: Europe/Mariehamn
ar: أوروبا/ماريهامن

en: Europe/Minsk
ar: أوروبا/منسك

en: Europe/Monaco
ar: أوروبا/موناكو

en: Europe/Moscow
ar: أوروبا/موسكو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
ar: موسكو +00 - غرب روسيا

en: Europe/Oslo
ar: أوروبا/أوسلو

en: Europe/Paris
ar: أوروبا/باريس

en: Europe/Podgorica
ar: أوروبا/بودجوريكا

en: Europe/Prague
ar: أوروبا/براغ

en: Europe/Riga
ar: أوروبا/ريغا

en: Europe/Rome
ar: أوروبا/روما

en: Europe/Samara
ar: أوروبا/سامارا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
ar: موسكو +01 -- سامارا ، يدمرتيا

en: Europe/San_Marino
ar: أوروبا/سان_مارينو

en: Europe/Sarajevo
ar: أوروبا/سراييفو

en: Europe/Simferopol
ar: أوروبا/سمفيروبول

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
ar: وسط القرم

en: Europe/Skopje
ar: أوروبا/سكوبيي

en: Europe/Sofia
ar: أوروبا/صوفيا

en: Europe/Stockholm
ar: أوروبا/ستوكهولم

en: Europe/Tallinn
ar: أوروبا/تالين

en: Europe/Tirane
ar: أوروبا/تيران

en: Europe/Tiraspol
ar: أوروبا/تيراسبول

en: Europe/Uzhgorod
ar: أوروبا/أوزغورود

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
ar: ريوثنيا

en: Europe/Vaduz
ar: أوروبا/فادوز

en: Europe/Vatican
ar: أوروبا/الفاتيكان

en: Europe/Vienna
ar: أوروبا/فيينّا

en: Europe/Vilnius
ar: أوروبا/فيلنيوس

en: Europe/Volgograd
ar: أوروبا/فولجوجراد

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
ar: موسكو +00 - بحر قزوين

en: Europe/Warsaw
ar: أوروبا/وارسو

en: Europe/Zagreb
ar: أوروبا/زغرب

en: Europe/Zaporozhye
ar: أوروبا/زابوروزيي

en: Europe/Zurich
ar: أوروبا/زيوريخ

en: GB
ar: بريطانيا العظمى

en: GB-Eire
ar: بريطانيا العظمى -إيرلندا

en: Hongkong
ar: هونغ كونغ

en: Iceland
ar: آيسلند

en: Indian/Antananarivo
ar: الهندي/أنتاناناريفو

en: Indian/Chagos
ar: الهندي/تشاغوس

en: Indian/Christmas
ar: الهندي/الميلاد

en: Indian/Cocos
ar: الهندي/كوكوس

en: Indian/Comoro
ar: الهندي/جزر_القمر

en: Indian/Kerguelen
ar: الهندي/كرغويلن

en: Indian/Mahe
ar: الهندي/ماهي

en: Indian/Maldives
ar: الهندي/مالديف

en: Indian/Mauritius
ar: الهندي/جزيرة_موريس

en: Indian/Mayotte
ar: الهندي/مايوت

en: Indian/Reunion
ar: الهندي/ريوونيون

en: Iran
ar: إيران

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kwajalein
ar: كواجالييين

en: Libya
ar: ليبيا

en: Mexico/BajaNorte
ar: المكسيك / BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
ar: المكسيك /BajaSur

en: Mexico/General
ar: المكسيك / عام

en: NZ
ar: نيوزلندا

en: NZ-CHAT
ar: نيوزلندا-CHAT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
ar: جزر تشاتام

en: Navajo
ar: النافاجو

en: Pacific/Apia
ar: الهادي/أبيا

en: Pacific/Auckland
ar: الهادي/أوكلند

en: Pacific/Chatham
ar: الهادي/شاتهام

en: Pacific/Easter
ar: الهادي/جزيرة_الفصح

en: Pacific/Efate
ar: الهادي/إيفاتي

en: Pacific/Enderbury
ar: الهادي/أندربوري

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
ar: جزر فينيكس

en: Pacific/Fakaofo
ar: الهادي/فاكاووفو

en: Pacific/Fiji
ar: الهادي/فيجّي

en: Pacific/Funafuti
ar: الهادي/فونافوتي

en: Pacific/Galapagos
ar: الهادي/غالاباغوس

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
ar: جزر غالاباغوس

en: Pacific/Gambier
ar: الهادي/غامبير

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
ar: جزر جامبير

en: Pacific/Guadalcanal
ar: الهادي/غوادالكانال

en: Pacific/Guam
ar: الهادي/غوام

en: Pacific/Honolulu
ar: الهادي/هونولولو

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
ar: هاواي

en: Pacific/Johnston
ar: الهادي/جونستون

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
ar: جزيرة جونستون

en: Pacific/Kiritimati
ar: الهادي/كيريتيماتي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
ar: جزر الخط

en: Pacific/Kosrae
ar: الهادي/كوسراي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kosrae
ar: كوسراي

en: Pacific/Kwajalein
ar: الهادي/كواجالييين

en: Pacific/Majuro
ar: الهادي/ماجورو

en: Pacific/Marquesas
ar: الهادي/جزر_الماركيز

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
ar: جزر الماركيز

en: Pacific/Midway
ar: الهادي/ميدواي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
ar: جزر ميدواي

en: Pacific/Nauru
ar: الهادي/ناورو

en: Pacific/Niue
ar: الهادي/نيووي

en: Pacific/Norfolk
ar: الهادي/نورفولك

en: Pacific/Noumea
ar: الهادي/نومييا

en: Pacific/Pago_Pago
ar: الهادي/باغو_باغو

en: Pacific/Palau
ar: الهادي/بالاو

en: Pacific/Pitcairn
ar: الهادي/بيتكارن

en: Pacific/Ponape
ar: الهادي/بونابي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ponape (Pohnpei)
ar: Ponape (بوهنباي)

en: Pacific/Port_Moresby
ar: الهادي/بورت_مورسبي

en: Pacific/Rarotonga
ar: الهادي/راروتونغا

en: Pacific/Saipan
ar: الهادي/سايبان

en: Pacific/Samoa
ar: الهادي/ساموا

en: Pacific/Tahiti
ar: الهادي/تاهيتي

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
ar: جزر المجتمع

en: Pacific/Tarawa
ar: الهادي/تاراوا

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
ar: جزر جيلبرت

en: Pacific/Tongatapu
ar: الهادي/تونغاتابو

en: Pacific/Truk
ar: الهادي/تروك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
ar: تراك (Chuuk) وياب

en: Pacific/Wake
ar: الهادي/وايك

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
ar: جزيرة وايك

en: Pacific/Wallis
ar: الهادي/واليس

en: Pacific/Yap
ar: الهادي/ياب

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: ROC
ar: جمهورية الصين

en: ROK
ar: كوريا الجنوبية

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Turkey
ar: تركيا

en: US/Alaska
ar: الولايات المتحدا/ألاسكا

en: US/Aleutian
ar: الولايات المتحدة / أليوت

en: US/Arizona
ar: الولايات المتحدة / أريزونا

en: US/Central
ar: الولايات المتحدة / الوسط

en: US/East-Indiana
ar: الولايات المتحدة / شرق انديانا

en: US/Eastern
ar: الولايات المتحدة / الشرق

en: US/Hawaii
ar: الولايات المتحدة / هاواي

en: US/Indiana-Starke
ar: الولايات المتحدة / انديانا - ستارك

en: US/Michigan
ar: الولايات المتحدة / ميتشيغان

en: US/Mountain
ar: الولايات المتحدة / جبال

en: US/Pacific
ar: الولايات المتحدة / الهادي

en: US/Samoa
ar: الولايات المتحدة / ساموا
