kscd - en to ar translation catalogue (60 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
ar: أخرج  القرص حين الانتهاء من التشغيل

en: loop track
ar: تكرار المسار

en: loop disc
ar: تكرار القرص

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
ar: عشوائي

en: WELCOME!
ar: أهلا وسهلا!

en: eject CD
ar: أخرج CD

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
ar: KsCD - لائحة المسارات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">الألبوم</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">السنة</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
ar: المسار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
ar: عنوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
ar: الطول

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
ar: خط النص:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
ar: لون النص:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: URL:
ar: العنوان:

en: KDE CD player
ar: مشغل الأقراص المدمجة لكدي

en: Configure Shortcuts...
ar: اضبط الاختصارات...

en: Configure...
ar: اضبط...

en: Download Info
ar: معلومات التنزيل

en: Upload Info
ar: معلومات الرفع

en: Play/Pause
ar: تشغيل/إيقاف مؤقت

en: Stop
ar: قف

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
ar: التالي

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
ar: السابق

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
ar: أخرج

en: Volume Up
ar: زد الصوت

en: Volume Down
ar: اخفض الصوت

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
ar: عشوائي

en: Repeat Track
ar: أعد المسار

en: Repeat Album
ar: أعد الألبوم

en: Show Tracklist
ar: أظهر لائحة المسارات

en: Mute/Unmute
ar: اكتم/لا تكتم

en: Minimize
ar: صغر

en: No disc
ar: لا يوجد قرص

en: Invalid disc
ar: قرص غير صالح

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
ar: عام

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Appearance
ar: المظهر

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
ar: المشرف الحالي  ، و التحديث إلى  Solid/Phonon ، و الوصل بـ QDBus

en: Previous maintainer
ar: المشرف السابق

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
ar: مكتبة رجل العمل تحدث، CDTEXT، CDDA

en: Workman library, previous maintainer
ar: مكتبة رجل العمل، مشرف سابق

en: Patches galore
ar: ترقيعات بالجملة

en: Workman library
ar: مكتبة وركمان

en: UI Work
ar: عمل واجهة المستخدم

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
ar: شكر خاص لـ freedb.org على توفيره لقاعدة بيانات مجانية للأقراص شبيهة بـ CDDB

en: Start playing
ar: ابدأ التشغيل

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
ar: ابدأ التشغيل عند إدخال القرص.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
ar: عند تحديد هذا الخيار الاسطوانة سوف تبدأ بالعمل تلقائياً عند إدخالها إلى مشغل الاسطونات.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
ar: أخرج القرص عند الانتهاء من التشغيل.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
ar: عند تحديد هذا الخيار الاسطوانة سوف تخرج  تلقائياً عند انتهائها.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
ar: لون النص الذي سيستعمل في اللوحة.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
ar: غير لون النص في اللوحة

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
ar: الخط المستخدم في اللوحة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
ar: غير خط النص في اللوحة

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
ar: الجلد الذي سيستعمله البرنامج

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
ar: غير جلد البرنامج

en: Unknown album
ar: ألبوم مجهول

en: Unknown artist
ar: فنان مجهول

en: Unknown title
ar: عنوان مجهول
