kreadconfig - en to ast translation catalogue (6 entries)

en: Read KConfig entries - for use in shell scripts
ast: Lleer entraes de KConfig - pa usar en scripts de consola

en: Use <file> instead of global config
ast: Usar <ficheru> en llugar de la configuración global

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
ast: Grupu nel que guetar. Usar de forma repetida pa grupos anidaos.

en: Key to look for
ast: Clave a guetar

en: Default value
ast: Valor predetermináu

en: Type of variable
ast: Triba de variable
