kdelibs4-1 - en to ast translation catalogue (2064 entries)

en: Name
ast: Nome

en: Port
ast: Puertu

en: i18n() takes at least one argument
ast: i18n() toma al menos un argumentu

en: i18nc() takes at least two arguments
ast: i18nc() toma al menos dos argumentos

en: i18np() takes at least two arguments
ast: i18np() toma al menos dos argumentos

en: i18ncp() takes at least three arguments
ast: i18ncp() toma al menos trés argumentos

en: System Default (currently: %1)
ast: Predetermináu del sistema (anguaño: %1)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EditorChooser)
en: Editor Chooser
ast: Seleutor del editor

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
ast: La plantía necesita información sobre ti, que s'atroxa n'axenda.
    Nun foi a cargase'l complementu necesariu.
    
    Instala nel to sistema'l paquete KDEPIM/Kontact.

en: Only local files are supported.
ast: Namái se soporten ficheros llocales.

en: Keep output results from scripts
ast: Guardar los resultaos de la salida de los guiones

en: Check whether config file itself requires updating
ast: Comprobar si'l ficheru de configuración requier anovamientu

en: File to read update instructions from
ast: Ficheru del que lleer instrucciones d'anovamientu

en: KConf Update
ast: Anovamientu de KConf

en: KDE Tool for updating user configuration files
ast: Ferramienta de KDE p'anovar ficheros de configuración del usuariu

en: &About
ast: &Tocante a

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
ast: Nun hai información disponible.
    L'oxetu apurríu KAboutData nun esiste.

en: A&uthor
ast: A&utor

en: A&uthors
ast: A&utores

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
ast: Por favor usa <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> pa informar de fallos.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
ast: Por favor use <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: &Thanks To
ast: &Gracies a

en: T&ranslation
ast: T&raducción

en: &License Agreement
ast: Alcuerdu de &llicencia

en: Author
ast: Autor

en: Email
ast: Corréu-e

en: Homepage
ast: Páxina web

en: Task
ast: Xera

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
ast: <html><font size="5">%1</font><br/><b>versión %2</b><br/>Usando KDE %3</html>

en: Other Contributors:
ast: Otros contribuyentes:

en: (No logo available)
ast: (Dengún logo disponible)

en: About %1
ast: Tocante a %1

en: Undo: %1
ast: Desfacer: %1

en: Redo: %1
ast: Refacer: %1

en: &Undo
ast: &Desfacer

en: &Redo
ast: &Refacer

en: &Undo: %1
ast: &Desfacer: %1

en: &Redo: %1
ast: &Refacer: %1

en: Close
ast: Zarrar

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
ast: Conxelar

[ctx: Dock this window]
en: Dock
ast: Empotrar

en: Detach
ast: Despegar

en: Hide %1
ast: Anubrir: %1

en: Show %1
ast: Amosar %1

en: Search Columns
ast: Buscar columnes

en: All Visible Columns
ast: Toles columnes visibles

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
ast: Columna Nº %1

en: S&earch:
ast: &Guetar:

en: &Password:
ast: &Contraseña:

en: &Keep password
ast: &Remembrar contraseña

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Verify:
ast: &Verificar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStrengthMeter)
en: Password strength meter:
ast: Mididor de la seguridá de les contraseñes:

en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered.  To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols, such as #, as well as letters.
ast: El mididor de seguridá de contraseñes úfrete una indicación de la seguridá de la contraseña que punxiste. Pa meyorar la contraseña intenta:
     - usar una contraseña más llarga;
     - usar un entemezu de lletres mayúscules y minúscules;
     - usar númberos o símbolos, como #, xunto coles lletres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, labelMatch)
en: Passwords do not match
ast: Les contraseñes nun concasen

en: You entered two different passwords. Please try again.
ast: Punxisti dos contraseñes distintes. Por favor, téntalo otra vegada.

en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
ast: El mididor de seguridá de contraseñes úfrete una indicación de la seguridá de la contraseña que punxisti. Pa meyorar la contraseña intenta:
     - usar una contraseña más llarga;
     - usar un entemezu de lletres mayúscules y minúscules;
     - usar númberos o símbolos, como #, xunto con lletres.
    
    ¿Quies usar esta contraseña de toes maneres?

en: Low Password Strength
ast: Seguridá baxa de la contraseña

en: Password Input
ast: Entrada de contraseña

en: Password is empty
ast: La contraseña ta erma

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
ast[0]: La contraseña tien de tener polo menos 1 caráuter
ast[1]: La contraseña tien de tener polo menos %1 carauteres

en: Passwords match
ast: Les contraseñes concasen

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
ast: Comprobar ortográficamente

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
ast: Crear combinaciones &raíz/afixu que nun tean nel diccionariu

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
ast: Considerar pallabres &xuntes como errores d'ortografía

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
ast: &Diccionariu:

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
ast: &Codificación:

[ctx: @item:inlistbox Spell checker]
en: International <application>Ispell</application>
ast: <application>Ispell</application> internacional

[ctx: @label:listbox]
en: &Client:
ast: &Veceru:

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
ast: Hebréu

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
ast: Turcu

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
ast: Inglés

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
ast: Español

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
ast: Danés

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
ast: Alemán

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
ast: Alemán (nueva ortografía)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
ast: Portugués de Brasil

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
ast: Portugués

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
ast: Noruegu

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
ast: Polacu

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
ast: Rusu

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
ast: Eslovenu

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
ast: Eslovacu

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
ast: Checu

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
ast: Suecu

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
ast: Alemán de Suiza

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
ast: Ucraín

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
ast: Llituanu

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
ast: Francés

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
ast: Bielorrusu

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
ast: Húngaru

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
ast: desconocíu

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
ast: <application>ISpell</application> por omisión

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
ast: Predetermináu - %1 [%2]

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
ast: <application>ASpell</application> por omisión

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
ast: Predetermináu - %1

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
ast: <application>Hunspell</application> predefiníu

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
ast: Tienes de reaniciar el diálogu pa que los cambeos faigan efeutu

en: Spell Checker
ast: Correutor ortográficu

en: Check Spelling
ast: Comprobar ortografía

en: &Finished
ast: &Fináu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
ast: <qt><p>Esta pallabra considérase una «palabra desconocía» porque nun concasa con denguna entrada del diccionariu que ta usando. Puede que se trate d'una pallabra extranxera.</p>
    <p>Si la pallabra escrita correcho, puede amestala al diccionariu calcando <b>Amestar al diccionariu</b>. Si nun deseya amestar la pallabra al diccionariu pero quier dexala como ta, calque <b>Inorar</b> o <b>Inorar toes</b>.</p>
    <p>Sicasí, si la pallabra ye incorreuta puede tentar alcontrar la forma correuta na llista d'abaxo. Si nn alcuentra un reemplazu equí, puede introducilu nel cuadru de testu inferior, y calcar <b>Trocar</b> o <b>Trocar toes</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
ast: Pallabra desconocida:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
ast: Pallabra desconocía

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
ast: <b>fallu ortográficu</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
ast: <qt>
    <p>Esbille la llingua del documentu que ta verificando equí.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
ast: &Llingua:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
ast: Escoyeta de testu qu'amuesa la pallabra desconocida nel so contestu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
ast: <qt>
    <p>Equí pues ver una escoyeta del testu qu'amuesa la pallabra desconocida nel so contestu. Si esta información nun basta pa escoyer el meyor reemplazu pa la pallabra desconocida, pues calcar nel documentu que tas revisando, lleer una parte mayor del testu y tornar equí pa siguir cola revisión.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
ast: ... la pallabra <b>tracamundiada</b> amosada nel contestu ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
ast: << Amestar al diccionariu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ast: <qt>
    <p>Calca equí pa trocar tolos resultaos del testu desconocíu col testu del cuadru d'edición d'arriba (a manzorga).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
ast: T&rocar Toes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_suggestions)
en: Suggestion List
ast: Llista de suxerencies

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, m_suggestions)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ast: <qt>
    <p>Si la pallabra desconocida ta tracamundiada, tendríes que comprobar si tien una correición disponible y, si la tien, calcar enriba d'ella. Si nun hai un reemplazu afayadizu na llista, pues escribir la pallabra correuta nel cuadru de testu d'arriba.</p>
    <p>Pa iguar la pallabra calce <b>Trocar</b> si pa iguar sólo esta ocurrencia de la pallabra o <b>Trocar toes</b> si quies iguar toles ocurrencies.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (text), widget (QListView, m_suggestions)
en: Suggested Words
ast: Pallabras suxeríes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ast: <qt>
    <p>Calca equí pa trocar esti resultáu del testu desconocíu col testu del cuadru d'edición d'arriba (a manzorga).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
ast: &Trocar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_replacement)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ast: <qt>
    <p>Si la pallabra desconocida ta tracamundiada, tendríes de comprobar si tien una correición disponible y, si la tien, calcar enriba d'ella. Si nun hai un reemplazu afayadizu na llista, pues escribir la pallabra correuta nel cuadru de testu d'arriba.</p>
    <p>Pa iguar la pallabra calque <b>Trocar</b> si pa iguar sólo esta ocurrencia de la pallabra o <b>Trocar toes</b> si quies iguar toles ocurrencies.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace &with:
ast: Trocar co&n:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ast: <qt>
    <p>Calca equí pa dexar qu'esti resultáu de la pallabra quede como ta.</p>
    <p>Esta aición ye afayadiza cuando la pallabra ye un nome propiu, un acrónimu, una pallabra estranxera o cualesquier otra pallabra que quies usar pero non añader al diccionariu.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
ast: &Inorar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ast: <qt>
    <p>Calca equí pa dexar que tolos resultaos de la pallabra desconocida queden como tan.</p>
    <p>Esta aición ye afayadiza cuando la pallabra ye un nome propiu, un acrónimu, una pallabra estranxera o cualquier otra pallabra que quieras utilizar pero non añader al diccionariu.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
ast: I&norar toes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
ast: S&uxerir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_language)
en: Language Selection
ast: Escoyeta de Llingua

en: As-you-type spell checking enabled.
ast: Correición ortográfica sobre la marcha activada.

en: As-you-type spell checking disabled.
ast: Correición ortográfica sobre la marcha desactivada.

en: Incremental Spellcheck
ast: Correutor ortográficu incremental

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
ast: Abondes pallabres mal escrites. Igua ortográfica sobre la marcha desactivada.

en: Check Spelling...
ast: Comprobar ortografía...

en: Auto Spell Check
ast: Correutor ortográficu automáticu

en: Allow Tabulations
ast: Permitir tabulaciones

en: Spell Checking
ast: Correición ortográfica

en: &Back
ast: &Retroceder

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
ast: &Alantre

en: Unknown View
ast: Vista desconocida

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
ast: Nun puede usase una aplicación de llinia d'órdenes pa executar módulos KUnitTest.

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
ast: Namái executar los módulos cuyos nomes concasen con regexp.

en: Only run tests modules which are found in the folder. Use the query option to select modules.
ast: Namái executar los módulos de preba que s'alcuentren na carpeta. Usa la opción de solicitú pa esbillar los módulos.

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
ast: Desactiva la captura de depuración. Uses davezu esta opción cuando uses l'entornu gráficu.

en: KUnitTest ModRunner
ast: Preba KUnit ModRunner

en: Please contact your system administrator.
ast: Por favor contauta col alministrador del to sistema.

en: Configuration file "%1" not writable.
ast: Ficheru de configuración «%1» non escribible.

en: am
ast: AM

en: pm
ast: PM

en: No target filename has been given.
ast: Nun s'apurrió dengún nome de ficheru de destín.

en: Already opened.
ast: Yá ta abiertu.

en: Insufficient permissions in target directory.
ast: Permisos insuficientes nel direutoriu de destín.

en: Synchronization to disk failed
ast: La sincronización col discu falló

en: Error during rename.
ast: Fallu nel cambéu de nome.

en: A little program to output installation paths
ast: Un programín pa sacar caminos d'instalación

en: Left for legacy support
ast: Dexáu pa implementación heredada

en: Compiled in prefix for KDE libraries
ast: Prefixu compiláu de les biblioteques de KDE

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
ast: exec_prefix compiláu de les biblioteques de KDE

en: Compiled in library path suffix
ast: Sufixu compiláu del camín de la biblioteca

en: Prefix in $HOME used to write files
ast: Prefixu en $HOME usáu pa escribir ficheros

en: Compiled in version string for KDE libraries
ast: Cadena de versión compilada de les biblioteques de KDE

en: Available KDE resource types
ast: Tipos de recursu de KDE disponibles

en: Search path for resource type
ast: Camín de gueta pal tipu de recursu

en: Find filename inside the resource type given to --path
ast: Guetar el nome del ficheru dientro de la triba de recursu indicada en --path

en: User path: desktop|autostart|document
ast: Camín d'usuariu: escritoriu|autoarranque|documentu

en: Prefix to install resource files to
ast: Prefixu pa onde instalar los ficheros de recursos

en: Installation prefix for Qt
ast: Prefixu d'instalación pa Qt

en: Location of installed Qt binaries
ast: Allugamientu de los binarios Qt instalaos

en: Location of installed Qt libraries
ast: Allugamientu de les biblioteques Qt instalaes

en: Location of installed Qt plugins
ast: Allugamientu de los complementeos Qt instalaos

en: Applications menu (.desktop files)
ast: Menú d'aplicaciones (ficheros .desktop)

en: Autostart directories
ast: Carpetes d'arranque automáticu

en: Cached information (e.g. favicons, web-pages)
ast: Información en caché (p. ej., favicons, páxines web)

en: CGIs to run from kdehelp
ast: CGIs a executar dende kdehelp

en: Configuration files
ast: Ficheros de configuración

en: Where applications store data
ast: Ónde atroxen los datos les aplicaciones

en: Emoticons
ast: Fustaxes

en: Executables in $prefix/bin
ast: Executables en $prefix/bin

en: HTML documentation
ast: Documentación HTML

en: Icons
ast: Iconos

en: Configuration description files
ast: Ficheros  descriptivos de configuración

en: Libraries
ast: Biblioteques

en: Includes/Headers
ast: Includes/Cabeceres

en: Translation files for KLocale
ast: Ficheros de tornes pa KLocale

en: Mime types
ast: Tribes MIME

en: Loadable modules
ast: Módulos cargables

en: Legacy pixmaps
ast: Mapes de bits heredaos

en: Qt plugins
ast: Complementos Qt

en: Services
ast: Servicios

en: Service types
ast: Tribes de servicios

en: Application sounds
ast: Soníos d'aplicaciones

en: Templates
ast: Plantíes

en: Wallpapers
ast: Tapices

en: XDG Application menu (.desktop files)
ast: Menú d'aplicaciones XDG (ficheros .desktop)

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
ast: Descripciones del menú XDG (ficheros .directory)

en: XDG Icons
ast: Iconos XDG

en: XDG Mime Types
ast: Tribes MIME XDG

en: XDG Menu layout (.menu files)
ast: Aspeutu del menú XDG (ficheros .menu)

en: XDG autostart directory
ast: Carpeta XDG d'arranque automáticu

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
ast: Ficheros temporales (específicos pal usuariu actual y pal sirvidor actual)

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
ast: Sockets UNIX (específicos pal sirvidor actual y pal usuariu actual)

en: %1 - unknown type
ast: %1 - tipu desconocíu

en: %1 - unknown type of userpath
ast: %1 - tipu desconocíu de ruta d'usuariu

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
ast: Los términos de llicencia pa esti programa nun s'especificaron.
    Por favor, llei la documentación o'l códigu fonte si quies ver los
    términos de llicencia.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
ast: Esti programa úfrese embaxo los términos de %1.

[ctx: @item license]
en: Custom
ast: Personal

[ctx: @item license]
en: Not specified
ast: Ensin especificar

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
ast: <p>KDE traduzse a munches llingües gracies al trabayu de los equipos de traducción de tol mundu.</p><p>Pa más información sobre la internacionalización de KDE, visite <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>

en: Use the X-server display 'displayname'
ast: Usar la pantalla 'displayname' del sirvidor X

en: Use the QWS display 'displayname'
ast: Usar la pantalla QWS 'displayname'

en: Restore the application for the given 'sessionId'
ast: Restaurar l'aplicación pal Id. 'sessionId' dau

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
ast: Fai que l'aplicación instale un mapa de color priváu
    nuna pantalla de 8 bits

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
ast: Llenda'l númberu de colores reservaos nel cubu de color
    nuna pantalla de 8 bits, si l'aplicación usa
    la especificación QApplication::ManyColor

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
ast: torga que Qt capture'l mur o el tecláu

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
ast: executalu con un depurador puede provocar un -nograb
    implícitu; usa -dograb pa evitalo

en: switches to synchronous mode for debugging
ast: camuda a mou síncronu pa depurar

en: defines the application font
ast: define la triba de lletra de l'aplicación

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
ast: afita'l color predetermináu de fondu y una
    paleta de colores (sombreaos claros y escuros
    calcúlense)

en: sets the default foreground color
ast: especifica'l color predetermináu de primer planu

en: sets the default button color
ast: especifica'l color predetermináu de los botones

en: sets the application name
ast: especifica'l nome de l'aplicación

en: sets the application title (caption)
ast: especifica'l títulu de l'aplicación (pie)

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
ast: fuercia a l'aplicación a usar una paleta de
    colores de color braeru nuna pantalla de 8 bits

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
ast: afita un estilu d'entrada XIM (X Input Method).
    Los valores dables son: «onthespot», «overthespot»,
    «offthespot» y «root»

en: set XIM server
ast: especifica'l sirvidor XIM

en: disable XIM
ast: desactiva XIM

en: forces the application to run as QWS Server
ast: fuercia l'aplicación a executase como sirvidor QWS

en: mirrors the whole layout of widgets
ast: replica'l diseñu completu de widgets

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
ast: Aplica la fueya d'estilu Qt a los elementos gráficos de l'aplicación

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
ast: usar un sistema gráficu estremáu en vez del predetermináu, les opciones son raster y opengl (esperimental)

en: Use 'caption' as name in the titlebar
ast: Usar 'caption' como nome na barra de títulu

en: Use 'icon' as the application icon
ast: Usar 'icon' como iconu de l'aplicación

en: Use alternative configuration file
ast: Usar ficheru alternativu de configuración

en: Disable crash handler, to get core dumps
ast: Desactivar el remanador de fallos, pa obtener volcaos de memoria

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
ast: Espera a un xestor de ventanes compatible con WM_NET

en: sets the application GUI style
ast: especifica l'estilu del GUI de l'aplicación

en: KDE Application
ast: Aplicación de KDE

en: Unknown option '%1'.
ast: Opción desconocía '%1'.

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
ast: Falta '%1'.

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
ast: %1 escritu por
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
ast: Esta aplicación escribióla daquién que quier ser anónimu.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
ast: Por favor usa http://bugs.kde.org pa informar de fallos.

en: Please report bugs to %1.
ast: Por favor informa de fallos a %1.

en: Unexpected argument '%1'.
ast: Argumentu inesperáu '%1'.

en: Use --help to get a list of available command line options.
ast: Usa --help pa tener una llista de les opciones disponibles pa la llinia d'ordes.

en: [options]
ast: [opciones]

en: [%1-options]
ast: [%1-opciones]

en: Usage: %1 %2
ast: Usu: %1 %2

en: 
    Generic options:
ast: 
    Opciones xenériques:

en: Show help about options
ast: Amosar ayuda sobre les opciones

en: Show %1 specific options
ast: Amosar les opciones específiques de %1

en: Show all options
ast: Amosar toles opciones

en: Show author information
ast: Amosar información tocante al autor

en: Show version information
ast: Amosar información de la versión

en: Show license information
ast: Amosar información de la llicencia

en: End of options
ast: Fin de les opciones

en: 
    %1 options:
ast: 
    Opciones de %1:

en: 
    Options:
ast: 
    Opciones:

en: 
    Arguments:
ast: 
    Argumentos:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
ast: Los ficheros/URLs abiertos pola aplicación desaniciaránse dempués d'usase

en: Function must be called from the main thread.
ast: La función tien de llamase dende'l filu principal.

en: Error launching %1. Either KLauncher is not running anymore, or it failed to start the application.
ast: Fallu al executar %1. Ye fácil que KLauncher nun se tea executando, o que fallara al arrancar la aplicación.

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
ast: Nun se pudo llegar a KLauncher per D-Bus. Fallu al llamar %1:
    %2

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
ast: Nun se pudo arrancar el Centru d'Ayuda de KDE:
    
    %1

en: Could not Launch Help Center
ast: Nun pudo aniciase'l Centru d'Ayuda

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
ast: Nun se pudo arrancar el Centru d'Ayuda de KDE:
    
    %1

en: Could not launch Mail Client
ast: Nun pudo aniciase'l veceru de corréu

note: i18n("Could not launch %1:\n\n%2", exe, error), i18n("Could not launch %1:\n\n%2", htmlApp->exec(), error),
en: Could not launch the browser:
    
    %1
ast: Nun se pudo arrancar el restolador:
    
    %1

en: Could not launch Browser
ast: Nun pudo aniciase'l navegador

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
ast: Nun se pudo arrancar el veceru de terminal:
    
    %1

en: Could not launch Terminal Client
ast: Nun pudo arrancase'l veceru de terminal:

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
ast: Européu occidental

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
ast: Centroeuropéu

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
ast: Bálticu

[ctx: @item Text character set]
en: South-Eastern Europe
ast: Européu suroriental

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
ast: Turcu

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
ast: Cirílicu

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
ast: Chinu tradicional

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
ast: Chinu simplificáu

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
ast: Coreanu

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
ast: Xaponés

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
ast: Griegu

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
ast: Árabe

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
ast: Hebréu

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
ast: Thailandés

[ctx: @item Text character set]
en: Northern Saami
ast: Saami del Norte

[ctx: @item Text character set]
en: Other
ast: Otru

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
ast: Otra codificación (%1)

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
ast: Desactiváu

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
ast: Árabe índicu

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
ast: Árabe índicu oriental

[ctx: digit set]
en: Arabic
ast: Árabe

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
ast: %1 díes

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
ast: %1 hores

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
ast: %1 minutos

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
ast: %1 segundos

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
ast[0]: %1 milisegundu
ast[1]: %1 milisegundos

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
ast[0]: 1 día
ast[1]: %1 díes

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
ast[0]: 1 hora
ast[1]: %1 hores

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
ast[0]: 1 minutu
ast[1]: %1 minutos

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
ast[0]: 1 segundu
ast[1]: %1 segundos

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ast: %1 y %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ast: %1 y %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
ast: %1 y %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_rangesButton)
en: Today
ast: Güei

en: Yesterday
ast: Ayeri

[ctx: @note/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: Note: %1
ast: Nota: %1

[ctx: @note/rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <i>Note</i>: %1
ast: <i>Nota</i>: %1

[ctx: @warning/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: WARNING: %1
ast: AVISU: %1

[ctx: @warning/rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <b>Warning</b>: %1
ast: <b>Avisu</b>: %1

[ctx: @emphasis/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: *%1*
ast: %1

[ctx: @emphasis-strong/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: **%1**
ast: %1

[ctx: keyboard-key-name]
en: Backspace
ast: Retroceder

[ctx: keyboard-key-name]
en: CapsLock
ast: Mayúscules

[ctx: keyboard-key-name]
en: Del
ast: Supr

[ctx: keyboard-key-name]
en: Delete
ast: Desaniciar

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
ast: AvPáx

[ctx: keyboard-key-name]
en: End
ast: Fin

[ctx: keyboard-key-name]
en: Enter
ast: Intro

[ctx: keyboard-key-name]
en: Home
ast: Aniciu

[ctx: keyboard-key-name]
en: Ins
ast: Inxert

[ctx: keyboard-key-name]
en: Insert
ast: Inxertar

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
ast: Esquierda

[ctx: keyboard-key-name]
en: Menu
ast: Menú

[ctx: keyboard-key-name]
en: NumLock
ast: BloqNúmb

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageDown
ast: AvPág

[ctx: keyboard-key-name]
en: PageUp
ast: RePág

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgDown
ast: AvPáx

[ctx: keyboard-key-name]
en: PgUp
ast: RePáx

[ctx: keyboard-key-name]
en: PauseBreak
ast: PausaInter

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrintScreen
ast: ImprPant

[ctx: keyboard-key-name]
en: PrtScr
ast: ImprPant

[ctx: keyboard-key-name]
en: Return
ast: Intro

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
ast: Derecha

[ctx: keyboard-key-name]
en: ScrollLock
ast: BloqDespl

[ctx: keyboard-key-name]
en: Shift
ast: Mayús.

[ctx: keyboard-key-name]
en: Space
ast: Espaciu

[ctx: keyboard-key-name]
en: SysReq
ast: PetSis

[ctx: keyboard-key-name]
en: Tab
ast: TAB

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
ast: Arriba

en: no error
ast: ensin error

en: requested family not supported for this host name
ast: familia solicita nun soportada pa esti nome de sirvidor

en: temporary failure in name resolution
ast: fallu temporal na resolución de nomes

en: non-recoverable failure in name resolution
ast: fallu nun recuperable na resolución de nomes

en: invalid flags
ast: banderes inválides

en: memory allocation failure
ast: fallu d'asignación de memoria

en: name or service not known
ast: nome o serviciu desconocíos

en: requested family not supported
ast: familia solicitada nun soportada

en: requested service not supported for this socket type
ast: serviciu solicitáu nun soportáu pa esta triba de socket

en: requested socket type not supported
ast: socket solicitáu nun soportáu

en: unknown error
ast: Error desconocíu

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
ast: error del sistema: %1

en: request was canceled
ast: solicitú encaboxada

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
ast: Familia %1 desconocida

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
ast: ensin error

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
ast: gueta de nome fallida

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
ast: Direición n'usu

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
ast: el socket yá ta coneutáu

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
ast: el zócalu yá se creó

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
ast: el socket nun ta coneutáu

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
ast: el zócalu nun se creó

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
ast: lo operación sedría bloqueante

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
ast: conexón torgada activamente

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
ast: Gandió'l tiempu de conexón

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
ast: Operación en procesu yá

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
ast: Hebo un fallu na rede

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
ast: operación nun soportada

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
ast: Escosó'l tiempu d'operación

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
ast: hebo un fallu desconocíu o inesperáu

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
ast: L'anfitrión remotu zarró la conexón

en: NEC SOCKS client
ast: Cliente SOCKS NEC

en: Dante SOCKS client
ast: Cliente SOCKS Dante

en: Specified socket path is invalid
ast: El camín del socket especificáu nun val

en: The socket operation is not supported
ast: La operación del socket nun se permite

en: Connection refused
ast: Conexón refugada

en: Permission denied
ast: Permisu refugáu

en: Connection timed out
ast: Gandió'l tiempu de conexón

en: Unknown error
ast: Error desconocíu

en: Could not set non-blocking mode
ast: Nun se puede activar el mou non bloqueante

en: Address is already in use
ast: La direición yá se ta usando

en: Path cannot be used
ast: Nun se puede usar el camín

en: No such file or directory
ast: Nun esiste'l ficheru o direutoriu

en: Not a directory
ast: Nun ye un direutoriu

en: Read-only filesystem
ast: Sistema de ficheros de sólo llectura

en: Unknown socket error
ast: Fallu de socket desconocíu

en: Operation not supported
ast: Operación non sofitada

en: Timed out trying to connect to remote host
ast: Pasó'l tiempu llende intentando coneutar a la máquina remota

[ctx: SSL error]
en: No error
ast: ensin error

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is invalid
ast: El certificáu de l'autoridá certificadora nun val

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
ast: El certificáu gandió

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
ast: El certificáu nun val

[ctx: SSL error]
en: The certificate is not signed by any trusted certificate authority
ast: El certificáu nun lu robló una autoridá certificadora de confianza

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
ast: El certificáu revocóse

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
ast: El certificáu nun s'afaya pa esti propósitu

[ctx: SSL error]
en: The root certificate authority's certificate is not trusted for this purpose
ast: El certificáu de l'autoridá certificadora raigañu nun ye fiable pa esti propósitu

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is marked to reject this certificate's purpose
ast: El certificáu de l'autoridá certificadora ta marcáu pa refugar el propósitu d'esti certificáu

[ctx: SSL error]
en: The peer did not present any certificate
ast: El par nun presentó dengún certificáu

[ctx: SSL error]
en: The certificate does not apply to the given host
ast: El certificáu nun ye aplicable al sirvidor apurríu

[ctx: SSL error]
en: The certificate cannot be verified for internal reasons
ast: El certificáu nun se puede verificar por motivos internos

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
ast: La cadena de certificaos ye demasiao llarga

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
ast: Error desconocíu

en: address family for nodename not supported
ast: familia de direiciones pal nodu nun soportada

en: invalid value for 'ai_flags'
ast: valor inválidu pa 'ai_flags'

en: 'ai_family' not supported
ast: 'ai_family' nun soportáu

en: no address associated with nodename
ast: nun hai direición asociada col nodu

en: servname not supported for ai_socktype
ast: nome de sirvidor nun soportáu pa ai_socktype

en: 'ai_socktype' not supported
ast: 'ai_socktype' nun soportáu

en: system error
ast: error del sistema

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
ast[0]: Nun pudo atopase la triba MIME <resource>%2</resource>
ast[1]: Nun pudieron atopase les tribes MIME:
    <resource>%2</resource>

en: No mime types installed. Check that shared-mime-info is installed, and that XDG_DATA_DIRS is not set, or includes /usr/share.
ast: Nun hai tribes MIME instalaes. Comprueba que «shared-mime-info» tea instaláu, y que nun s'afitó la variable XDG_DATA_DIRS, o qu'inclúi «/usr/share».

en: No service matching the requirements was found
ast: Nun s'atopó dengún serviciu que coincida colos requisitos

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
ast: El serviciu «%1» nun apurre una interface «%2» cola pallabra clave «%3»

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
ast: sufixos -ise

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
ast: sufixos -ize

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
ast: sufixos -ise y con acentos

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
ast: sufixos -ise y ensin acentos

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
ast: sufixos -ize y con acentos

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
ast: sufixos -ize y ensin acentos

[ctx: dictionary variant]
en: large
ast: grande

[ctx: dictionary variant]
en: medium
ast: mediu

[ctx: dictionary variant]
en: small
ast: pequeñu

[ctx: dictionary variant]
en: variant 0
ast: variante 0

[ctx: dictionary variant]
en: variant 1
ast: variante 1

[ctx: dictionary variant]
en: variant 2
ast: variante 2

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
ast: ensin acentos

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
ast: con acentos

[ctx: dictionary variant]
en: with ye
ast: con «ye»

[ctx: dictionary variant]
en: with yeyo
ast: con «yeyo»

[ctx: dictionary variant]
en: with yo
ast: con «yo»

[ctx: dictionary variant]
en: extended
ast: espardíu

en: File %1 does not exist
ast: El ficheru %1 nun existe

en: Cannot open %1 for reading
ast: Nun se puede abrir %1 pa llectura

en: Cannot create memory segment for file %1
ast: Nun se fue a crear segmentu de memoria pal ficheru %1

en: Could not read data from %1 into shm
ast: Nun se fue a lleer datos de %1 en shm

en: Only 'ReadOnly' allowed
ast: Namái se permite «namái llectura»

en: Cannot seek past eof
ast: Nun se puede guetar dempués del final de ficheru

en: Library "%1" not found
ast: Nun s'alcuentra la llibrería «%1»

en: No service matching the requirements was found.
ast: Nun s'atopó dengún serviciu que coincida colos requisitos.

en: The service provides no library, the Library key is missing in the .desktop file.
ast: El serviciu nun apurre denguna biblioteca, nel ficheru .desktop falta la clave «Library».

en: The library does not export a factory for creating components.
ast: La biblioteca nun exporta una «factory» pa crear componentes.

en: The factory does not support creating components of the specified type.
ast: La «factory» nun almite crear componentes de la triba afayadiza.

en: KLibLoader: Unknown error
ast: KLibLoader: Fallu desconocíu

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
ast: Nun s'alcontró'l complementu '%1' pa l'aplicación '%2'

en: The provided service is not valid
ast: El serviciu especificáu nun ye válidu

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
ast: La biblioteca %1 nun ufierta denguna «factory» compatible con KDE 4.

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
ast: El complementu «%1» usa una llibrería de KDE incompatible (%2).

en: KDE Test Program
ast: Programa de prueba de KDE

en: Rebuilds the system configuration cache.
ast: Reconstrúi'l caché de configuración del sistema.

en: Do not signal applications to update
ast: Nun unviar señales a les aplicaciones p'anovase

en: Disable incremental update, re-read everything
ast: Desactivar l'anovamientu incremental, relleer too

en: Check file timestamps
ast: Comprobar marques temporales del ficheru

en: Disable checking files (dangerous)
ast: Desactivar la verificación de ficheros (peligroso)

en: Create global database
ast: Crear base de datos global

en: Perform menu generation test run only
ast: Facer namái comprobación d'execución de xeneración de menú

en: Track menu id for debug purposes
ast: Identificador del menú de seguimientu pa depuración del códigu

en: KDE Daemon
ast: Degorriu de KDE

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
ast: Degorriu de KDE - anicia l'anovamientu de la base datos Sycoca cuando se necesite

en: Check Sycoca database only once
ast: Comprobar la base de datos Sycoca namái una vegada

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
ast: La secuencia de tecles «%1» ye ambigua. Use «Configurar accesos rápidos»
    nel menú «Preferencies» pa iguar l'ambigüedá.
    Nun s'executará denguna aición.

en: Ambiguous shortcut detected
ast: Deteutóse un accesu rápidu ambiguu

[ctx: Encodings menu]
en: Default
ast: Predetermináu

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
ast: Deteutar automáticamente

en: No Entries
ast: Ensin Entraes

en: Clear List
ast: Vaciar llista

[ctx: go back]
en: &Back
ast: &Retroceder

[ctx: go forward]
en: &Forward
ast: &Avanzar

[ctx: home page]
en: &Home
ast: &Iniciu

[ctx: show help]
en: &Help
ast: &Ayuda

en: Show &Menubar
ast: Amosar barra de &menú

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
ast: Amosar barra de menú<p>Amuesa la barra de menú de nuevu dempués de que s'anubrió</p>

en: Show St&atusbar
ast: Amosar barra d'&estáu

en: &New
ast: &Nuevu

en: Create new document
ast: Crear documentu nuevu...

en: &Open...
ast: &Abrir...

en: Open an existing document
ast: Abrir un documentu esistente

en: Open &Recent
ast: Abrir &reciente

en: Open a document which was recently opened
ast: Abrir un documentu abiertu de recién

en: &Save
ast: &Guardar

en: Save document
ast: Guardar documentu

en: Save &As...
ast: Guardar &Como...

en: Save document under a new name
ast: Guardar un documentu con un nome nuevu

en: Re&vert
ast: Re&vertir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _close)
en: &Close
ast: &Zarrar

en: Close document
ast: Zarrar documentu

en: &Print...
ast: &Imprentar...

en: Print document
ast: Imprentar documentu

en: Print Previe&w
ast: P&revisualizar

en: Show a print preview of document
ast: Amosar una impresión preliminar del documentu

en: &Mail...
ast: &Corréu...

en: Send document by mail
ast: Unviar documentu por corréu-e

en: &Quit
ast: &Colar

en: Quit application
ast: Colar de l'aplicación

en: Undo last action
ast: Desfacer la cabera aición

en: Re&do
ast: Re&facer

en: Redo last undone action
ast: Refacer la cabera aición desfecha

en: Cu&t
ast: Cor&tar

en: Cut selection to clipboard
ast: Cortar seleición al cartafueyu

en: &Copy
ast: &Copiar

en: Copy selection to clipboard
ast: Copiar seleición al cartafueyu

en: &Paste
ast: &Apegar

en: Paste clipboard content
ast: Apegar conteníu del cartafueyu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _clear)
en: C&lear
ast: Lli&mpiar

en: Select &All
ast: Esbillar &too

en: Dese&lect
ast: Dese&sbillar

en: &Find...
ast: &Atopar...

en: Find &Next
ast: Atopar &siguiente

en: Find Pre&vious
ast: Guetar &anterior

en: &Replace...
ast: &Trocar...

en: &Actual Size
ast: Tamañu &actual

en: View document at its actual size
ast: Ver documentu al so tamañu actual

en: &Fit to Page
ast: A&xustar a la páxina

en: Fit to Page &Width
ast: Axustar al a&nchu de la páxina

en: Fit to Page &Height
ast: Axustar al a&ltu de la páxina

en: Zoom &In
ast: Ampl&iar

en: Zoom &Out
ast: Amenor&gar

en: &Zoom...
ast: &Ampliación...

en: Select zoom level
ast: Seleicionar nivel de zoom

en: &Redisplay
ast: &Redibuxar

en: Redisplay document
ast: &Re-amosar documentu

en: &Up
ast: Arr&iba

en: &Previous Page
ast: &Páxina anterior

en: Go to previous page
ast: Dir a la páxina anterior

en: &Next Page
ast: Páxina siguie&nte

en: Go to next page
ast: Dir a la siguiente páxina

en: &Go To...
ast: &Dir a...

en: &Go to Page...
ast: &Dir a páxina...

en: &Go to Line...
ast: Dir a &llinia...

en: &First Page
ast: P&rimera páxina

en: Go to first page
ast: Dir a la primer páxina

en: &Last Page
ast: C&abera páxina

en: Go to last page
ast: Dir a la última páxina

en: Go back in document
ast: Retroceder nel documentu

en: &Forward
ast: &Avanzar

en: Go forward in document
ast: Avanzar nel documentu

en: &Add Bookmark
ast: &Amestar marcador

en: &Edit Bookmarks...
ast: &Editar marcadores...

en: &Spelling...
ast: &Ortografía...

en: Check spelling in document
ast: Comprobar ortografía nel documentu

en: Show or hide menubar
ast: Amosar o anubrir la barra de menú

en: Show &Toolbar
ast: Amosar barra de &ferramientes

en: Show or hide toolbar
ast: Amosar o anubrir la barra de ferramientes

en: Show or hide statusbar
ast: Amosar o anubrir la barra d'estáu

en: F&ull Screen Mode
ast: Mou de pantalla c&ompleta

en: &Save Settings
ast: &Guardar preferencies

en: Configure S&hortcuts...
ast: Configurar B&arres de Ferramientes...

en: &Configure %1...
ast: &Configurar %1...

en: Configure Tool&bars...
ast: Configurar Barr&es de Ferramientes...

en: Configure &Notifications...
ast: Configurar &Notificaciones...

en: %1 &Handbook
ast: &Manual de %1

en: What's &This?
ast: ¿Qué ye &esto?

en: Tip of the &Day
ast: Trucu del &Día

en: &Report Bug...
ast: &Informar d'un fallu...

en: Switch Application &Language...
ast: Camudar Aplicación de Lli&ngua...

en: &About %1
ast: &Tocante a %1

en: About &KDE
ast: Tocante a &KDE

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit F&ull Screen Mode
ast: Colar del &mou de pantalla completa

[ctx: @action:intoolbar]
en: Exit Full Screen
ast: Colar de pantalla completa

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit full screen mode
ast: Colar del mou de pantalla completa

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
ast: Mou de pantalla c&ompleta

[ctx: @action:intoolbar]
en: Full Screen
ast: Pantalla Completa

[ctx: Custom color]
en: Custom...
ast: Personal...

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
ast: * Colores recientes *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
ast: * Colores personalizaos *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
ast: Cuarenta colores

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
ast: Colores d'Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
ast: Colores del Arcu la Vieya

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
ast: Colores Royal

[ctx: palette name]
en: Web Colors
ast: Colores web

en: Named Colors
ast: Colores con nomes

en: Select Color
ast: Esbillar color

en: Hue:
ast: Tonu:

en: Saturation:
ast: Saturación:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
ast: Valor:

en: Red:
ast: Bermeyu:

en: Green:
ast: Verde:

en: Blue:
ast: Azul:

en: &Add to Custom Colors
ast: &Amestar a colores personalizaos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Name:
ast: Nome:

en: Default color
ast: Color predetermináu

en: -default-
ast: -predeterminada-

en: -unnamed-
ast: -ensin nome-

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
ast: <qt>Nun hai información disponible.<br />L'oxetu KAboutData apurríu nun esiste.</qt>

en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />&nbsp;</html>
ast: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Versión %2</b><br />&nbsp;</html>

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
ast: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Versión %2</b><br />Usando KDE Development Platform %3</html>

en: License: %1
ast: Llicencia: %1

en: License Agreement
ast: Alcuerdu de Llicencia

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
ast: Corréu-e collaborador

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
ast: Corréu-e collaborador
    %1

[ctx: A generic social network or homepage link of an unlisted type.]
en: Other
ast: Otru

[ctx: A type of link.]
en: Blog
ast: Blogue

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
ast: Páxina aniciu

en: About KDE
ast: Tocante a KDE

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>
ast: <html><font size="5">KDE - Sé llibre!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>

[ctx: About KDE]
en: &About
ast: &Tocante a

en: &Report Bugs or Wishes
ast: &Informar de fallos o deseos

en: &Join KDE
ast: &Xúnite a KDE

en: &Support KDE
ast: &Andecha con KDE

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
ast: Siguiente

en: Finish
ast: Finar

en: Submit Bug Report
ast: Unvia un informe de fallos

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
ast: La to direición de corréu-e. Si nun ye correuta, usa'l botón «Configurar corréu-e» pa camudala

[ctx: Email sender address]
en: From:
ast: De:

en: Configure Email...
ast: Configurar Corréu-e...

en: The email address this bug report is sent to.
ast: La direición de corréu-e a la que s'unvia esti informe de fallos.

[ctx: Email receiver address]
en: To:
ast: Pa:

en: &Send
ast: &Unviar

en: Send bug report.
ast: Unviar l'informe de fallos.

en: Send this bug report to %1.
ast: Unviar esti informe de fallu %1.

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
ast: L'aplicación pa la que quies unviar l'informe de fallos - si nun ye correuta, por favor, usa l'elementu de menú 'Informar de fallu' de l'aplicación correuta

en: Application:
ast: Aplicación:

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
ast: La versión d'esta aplicación - por favor, decátese de que nun hai disponible una versión postrera enantes d'unviar un informe de fallos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Version:
ast: Versión:

en: no version set (programmer error)
ast: nun hai versión (fallu del programador)

en: OS:
ast: SO:

en: Compiler:
ast: Compilador:

en: Se&verity
ast: Gra&vedá

en: Critical
ast: Críticu

en: Wishlist
ast: Llista de deseyos

en: Translation
ast: Traducción

en: S&ubject:
ast: As&untu:

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
ast: Ponga'l testu (n'inglés si ye dable) que quiera unviar al sistema d'informe de fallos.
    Si calca «Unviar», unviaráse un mensax al encargáu d'esti programa.

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
ast: <qt>Pa mandar un informe de fallos, calca'l botón d'abaxo. Abriráse una ventana del restolador web en <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> au atopará un formulariu pa rellenar. La información amosada enriba tresferiráse a esi sirvidor.</qt>

en: &Launch Bug Report Wizard
ast: &Llanzar l'asistente d'informe de fallos

[ctx: unknown program name]
en: unknown
ast: desconocíu

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
ast: Tien d'especificar tanto un asuntu como una descripción enantes de poder unviar l'informe.

en: Bug report sent, thank you for your input.
ast: Informe de fallos unviáu, gracies pola so contribución.

en: Close and discard
    edited message?
ast: ¿Zarrar y descartar
    el mensax editáu?

en: Close Message
ast: Zarrar mensax

en: Configure
ast: Configurar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCupsOptionsJobWidget)
en: Job
ast: Trabayu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobControlGroupBox)
en: Job Control
ast: Control de xeres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobHoldLabel)
en: Scheduled printing:
ast: Imprentación programada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobBillingLabel)
en: Billing information:
ast: Información de facturación:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobPriorityLabel)
en: Job priority:
ast: Prioridá del trabayu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobOptionsGroupBox)
en: Job Options
ast: Opciones de Trabayu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, jobOptionsTable)
en: Option
ast: Opción

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, jobOptionsTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Value
ast: Valor

en: Print Immediately
ast: Imprentar darréu

en: Hold Indefinitely
ast: Caltener indefinidamente

en: Day (06:00 to 17:59)
ast: Día (de 06:00 a 17:59)

en: Night (18:00 to 05:59)
ast: Nueche (de 18:00 a 05:59)

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
ast: Segundu turnu (de 16:00 a 23:59)

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
ast: Tercer turnu (de 00:00 a 07:59)

en: Weekend (Saturday to Sunday)
ast: Fin de selmana (de sábadu a domingu)

en: Specific Time
ast: Hora específica

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCupsOptionsPagesWidget)
en: Pages
ast: Páxines

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, pagesPerSheetButtonGroup)
en: Pages Per Sheet
ast: Páxines per fueya

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bannerPagesGroupBox)
en: Banner Pages
ast: Páxines de portada

[ctx: Banner page at start]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startBannerLabel)
en: Start
ast: Aniciu

[ctx: Banner page at end]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endBannerLabel)
en: End
ast: Fin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pageLabelGroupBox)
en: Page Label
ast: Etiqueta de la páxina

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Page Border
ast: Berbesu de la páxina

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mirrorPagesGroupBox)
en: Mirror Pages
ast: Reflexar páxines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mirrorPagesCheckBox)
en: Mirror pages along vertical axis
ast: Reflexar páxines nel exe vertical

en: Left to Right, Top to Bottom
ast: D'esquierda a derecha, d'arriba haza abaxo

en: Left to Right, Bottom to Top
ast: D'esquierda a derecha, d'abaxo haza arriba

en: Right to Left, Bottom to Top
ast: De derecha a esquierda, d'abaxo haza arriba

en: Right to Left, Top to Bottom
ast: De derecha a esquierda, d'arriba haza abaxo

en: Bottom to Top, Left to Right
ast: D'abaxo haza arriba, d'esquierda a derecha

en: Bottom to Top, Right to Left
ast: D'abaxo haza arriba, de derecha a esquierda

en: Top to Bottom, Left to Right
ast: D'arriba haza abaxo, d'esquierda a derecha

en: Top to Bottom, Right to Left
ast: D'arriba haza abaxo, de derecha a esquierda

[ctx: No border line]
en: None
ast: Dengún

en: Single Line
ast: Llinia cenciella

en: Single Thick Line
ast: Llinia gorda cenciella

en: Double Line
ast: Llinia doble

en: Double Thick Line
ast: Llinia gorda doble

[ctx: Banner page]
en: None
ast: Dengún

[ctx: Banner page]
en: Standard
ast: Estándar

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
ast: Desclasificáu

[ctx: Banner page]
en: Confidential
ast: Confidencial

[ctx: Banner page]
en: Classified
ast: Clasificáu

[ctx: Banner page]
en: Secret
ast: Secretu

[ctx: Banner page]
en: Top Secret
ast: Altu secretu

en: All Pages
ast: Toles Páxines

[ctx: @title:window]
en: Print
ast: Imprentar

en: &Try
ast: &Prebar

en: modified
ast: camudáu

en: &Details
ast: &Detalles

en: Get help...
ast: Ayuda...

en: --- separator ---
ast: --- separtador ---

en: Change Text
ast: Camudar Testu

en: Icon te&xt:
ast: Testu d'ico&nu:

en: Configure Toolbars
ast: Configurar Barres de Ferramientes

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
ast: ¿Daveres quier reaniciar toles barres de ferramientes d'esta aplicación a los sos valores predefiníos?. Los cambeos aplicaránse nel intre.

en: Reset Toolbars
ast: Reaniciar Configurar barres de ferramientes

en: Reset
ast: Restablecer

en: &Toolbar:
ast: Barra de &ferramientes:

note: i18n("&New"), this); new_toolbar->setPixmap(BarIcon("document-new", KIconLoader::SizeSmall)); new_toolbar->setEnabled(false); // disabled until implemented QPushButton *del_toolbar = new QPushButton(i18n("&Delete"), this); del_toolbar->setPixmap(BarIcon("edit-delete", KIconLoader::SizeSmall)); del_t
en: A&vailable actions:
ast: A&iciones disponibles:

en: Filter
ast: Peñera

en: Curr&ent actions:
ast: Aiciones ac&tuales:

en: Change &Icon...
ast: Camudar &iconu...

en: Change Te&xt...
ast: Camudar Te&stu...

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
ast: Esti elementu trocaráse por tolos elementos d'un componente incrustáu.

en: <Merge>
ast: <Mecer>

en: <Merge %1>
ast: <Mecer %1>

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
ast: Esto ye una llista dinámica d'aiciones. Pues cambiala de sitiu, pero si la desanicies, nun sedrá dable amestala otra vegada.

en: ActionList: %1
ast: Llista d'aiciones: %1

en: Change Icon
ast: Camudar iconu

en: Manage Link
ast: Xestionar enllaz

en: Link Text:
ast: Testu del enllaz:

en: Link URL:
ast: URL del enllaz:

en: Details
ast: Detalles

en: Question
ast: Entruga

en: Do not ask again
ast: Nun entrugar más

en: Warning
ast: Avisu

en: Error
ast: Fallu

en: Sorry
ast: Siéntolo

en: Information
ast: Información

en: Do not show this message again
ast: Nun amosar esti mensax otra vegada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: Password:
ast: Contraseña:

en: Password
ast: Contraseña

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a username and password below.
ast: Proporcione abaxo un nome d'usuariu y una contraseña.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
ast: Nome d'usuariu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Domain:
ast: Dominiu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepCheckBox)
en: Remember password
ast: Remembrar contraseña

en: Select Region of Image
ast: Esbillar una rexón de la imaxe

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
ast: Por favor calque y arrastre sobre la imaxe pa esbillar la rexón d'interés:

en: Default:
ast: Predeterminaos:

[ctx: No shortcut defined]
en: None
ast: Dengún

en: Custom:
ast: Personalizáu:

en: Shortcut Schemes
ast: Esquemes d'accesos rápidos

en: Current scheme:
ast: Esquema actual:

en: New...
ast: Nuevu...

en: Delete
ast: Desaniciar

en: More Actions
ast: Más Aiciones

en: Save as Scheme Defaults
ast: Guardar como predeterminaos d'esquema

en: Export Scheme...
ast: Esportar esquema...

en: Name for New Scheme
ast: Nome pal esquema nuevu

en: Name for new scheme:
ast: Nome del esquema nuevu:

en: New Scheme
ast: Esquema nuevu

en: A scheme with this name already exists.
ast: Yá existe un esquema con esti nome.

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
ast: ¿Daveres quies desaniciar l'esquema %1?
    Ten en cuenta qu'esto nun desaniciará dengún esquema d'accesos rápidos del sistema.

en: Export to Location
ast: Esportar a allugamientu

en: Could not export shortcuts scheme because the location is invalid.
ast: Nun se puede esportar l'esquema d'accesos rápidos porque l'allugamientu nun val.

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
ast: Modificóse l'esquema actual d'accesos rápidos. ¿Quies atroxalu enantes de cambiar al nuevu esquema?

en: Configure Shortcuts
ast: Configurar Atayos

en: Print
ast: Imprentar

en: Reset to Defaults
ast: Restablecer a predeterminaos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTreeWidgetSearchLineWidget, searchFilter)
en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
ast: Guetar interactivamente nomes rápidos (p.xj. Copiar) o combinaciones de tecles (p.ex. Ctrl+C) poniéndoles equí.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, list)
en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
ast: Equí pues ver una llista d'asociaciones de tecles, ye dicir, asociaciones ente aiciones (p.ex, 'Copiar') amosaes na columna de la esquierda y tecles o combinaciones de tecles (p. ex., CTRL-V) na columna de la derecha.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Action
ast: Aición

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Shortcut
ast: Accesu rápidu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Alternate
ast: Alternativu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global Alternate
ast: Alternativu global

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Button Gesture
ast: Xestu col botón del mur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Shape Gesture
ast: Xestu de forma col mur

en: Unknown
ast: desconocíu

en: Key Conflict
ast: Engarradiella de tecles

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
ast: El xestu de forma «%1» yá s'asignó a l'aición «%2».
    ¿Quier reasignalu d'esa aición a l'aición actual?

en: Reassign
ast: Reasignar

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
ast: El xestor de mecedura «%1» yá s'asignó a l'aición «%2».
    ¿Quier reasignalu d'esa aición a l'aición actual?

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
ast: Accesos rápidos pa %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priLabel)
en: Main:
ast: Principal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altLabel)
en: Alternate:
ast: Alternativu:

en: Action Name
ast: Nome de l'aición

en: Shortcuts
ast: Accesos rápidos

en: Description
ast: Descripción

en: Switch Application Language
ast: Camudar la llingua de la aplicación

en: Please choose the language which should be used for this application:
ast: Escueyi la llingua que quier usar nesta aplicación:

en: Add Fallback Language
ast: Amestar una llingua a la que recurrir

en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
ast: Amiesta una llingua más, que s'usará si les otres traducciones nun tán completes.

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
ast: Camudóse la llingua d'esta aplicación. El cambéu furrulará la próxima vegada que s'arranque l'aplicación.

en: Application Language Changed
ast: La llingua de l'aplicación camudóse

en: Primary language:
ast: Llinguax primariu

en: Fallback language:
ast: Idioma d'emerxencia:

en: Remove
ast: Desaniciar

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
ast: Esta ye la llingua principal de l'aplicación, que s'usará enantes que denguna otra llingua.

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
ast: Esta ye la llingua que s'usará si los idiomes anteriores nun tienen una traducción afayadiza.

en: Tip of the Day
ast: Trucu del Día

en: Did you know...?
ast: Sabíes que...?

en: &Show tips on startup
ast: &Amosar trucos nel aniciu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_previous)
en: &Previous
ast: &Atrás

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
ast: &Alantre

en: Find Next
ast: Guetar siguiente

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
ast: <qt>Alcontrar la siguiente coincidencia con '<b>%1</b>'?</qt>

en: 1 match found. | %1 matches found.
ast[0]: 1 coincidencia alcontrada.
ast[1]: %1 coincidencies alcontraes.

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
ast: <qt>Nun s'alcontraron coincidencies pa '<b>%1</b>'.</qt>

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
ast: Nun s'alcontraron coincidencies pa '<b>%1</b>'.

en: Beginning of document reached.
ast: Aportóse al entamu del documentu.

en: End of document reached.
ast: Aportóse al final del documentu.

en: Continue from the end?
ast: ¿Continuar dende'l final?

en: Continue from the beginning?
ast: ¿Continuar dende l'entamu?

en: Find Text
ast: Guetar testu

[ctx: @title:group]
en: Find
ast: Guetar

en: &Text to find:
ast: &Testu a atopar:

en: Regular e&xpression
ast: Espresión &regular

en: &Edit...
ast: &Editar...

en: Replace With
ast: Trocar con

en: Replace&ment text:
ast: Testu a tro&car:

en: Use p&laceholders
ast: U&sar contenedores

en: Insert Place&holder
ast: Inxertar contend&or

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Options
ast: Opciones

en: C&ase sensitive
ast: Distinguir m&ayúscules/minúscules

en: &Whole words only
ast: Namái pallabres comp&letes

en: From c&ursor
ast: Dende'l c&ursor

en: Find &backwards
ast: Guetar &haza atrás

en: &Selected text
ast: Testu &esbilláu

en: &Prompt on replace
ast: &Entrugar si trocar

en: Start replace
ast: Entamar a trocar

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
ast: <qt>Si calques nel botón de <b>Trocar</b>, el testu que punxiste más arriba guetaráse a lo llargo del documentu, y si hubiere dalguna correspondencia, el testu alcontráu camudaráse pol conseñáu a trocar.</qt>

en: &Find
ast: &Guetar

en: Start searching
ast: Aniciar gueta

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
ast: <qt>Si calques el botón <b>Guetar</b>, restolaráse pol testu qu'escribisti arriba nel documentu.</qt>

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
ast: Escribi un patrón pa guetar, o escueyi un patrón anterior de la llista.

en: If enabled, search for a regular expression.
ast: Si ta activáu, guetar una espresión regular.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
ast: Calcar equí para editar la espresión regular usando un editor gráficu.

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
ast: Escribi una cadena de reemplazu, o escueyi una anterior de la llista.

en: Click for a menu of available captures.
ast: Calcar pa ver un menú de captures disponibles.

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
ast: Necesita llendes de pallabra nos dos cabos pa qu'una concordancia tenga éxitu.

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
ast: Entamar la gueta na posición actual del cursor y non al principiu.

en: Only search within the current selection.
ast: Guetar sólo dientro de la seleición actual.

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
ast: Facer una gueta sensible a les mayúscules: escribiendo'l patrón 'Xuan' nun alcontrará 'xuan' nin 'XUAN', sólo 'Xuan'.

en: Search backwards.
ast: Guetar haza atrás.

en: Ask before replacing each match found.
ast: Entrugar enantes de trocar cada concordancia alcontrada.

en: Any Character
ast: Cualesquier caráuter

en: Start of Line
ast: Aniciu de llinia

en: End of Line
ast: Fin de llinia

en: Set of Characters
ast: Xuegu de carauteres

en: Repeats, Zero or More Times
ast: Repítese, cero o más vegaes

en: Repeats, One or More Times
ast: Repítese, una o más veces

en: Optional
ast: Opcional

en: Newline
ast: Nueva llinia

en: Carriage Return
ast: Retornu de carru

en: White Space
ast: Espaciu en blancu

en: Digit
ast: Díxitu

en: Complete Match
ast: Coincidencia completa

en: Captured Text (%1)
ast: Testu capturáu (%1)

en: You must enter some text to search for.
ast: Debes escribir dalgún testu a guetar.

en: Invalid regular expression.
ast: Espresión regular incorreuta.

en: Replace
ast: Trocar

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
ast: &Tou

en: &Skip
ast: O&mitir

en: Replace '%1' with '%2'?
ast: Trocar '%1' con '%2'?

en: No text was replaced.
ast: Nun se trocó dengún testu.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
ast[0]: fízose un troque.
ast[1]: ficiéronse %1 troques.

en: Do you want to restart search from the end?
ast: ¿Deseya reaniciar la gueta dende'l final?

en: Do you want to restart search at the beginning?
ast: ¿Quies reaniciar la gueta dende l'entamu?

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
ast: Reaniciar

[ctx: @action:button Stop find & replace]
en: Stop
ast: Detener

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
ast: La to cadena de troque fai referencia a una captura mayor que '\%1',

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
ast[0]: pero'l to patrón namái define una captura.
ast[1]: pero'l to patrón namái define %1 captures.

en: but your pattern defines no captures.
ast: pero el to patrón nun define captures.

en: 
    Please correct.
ast: 
    Por favor ígualo.

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
ast: Monoespaciada

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
ast: Equí pues escoyer la fonte pa usar.

en: Requested Font
ast: Fonte escoyida

[ctx: @option:check]
en: Font
ast: Tipu de lletra

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
ast: Activa esta caxella pa camudar les preferencies sobre la familia de la fonte.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
ast: ¿Camudar familia de la fonte?

[ctx: @label]
en: Font:
ast: Fonte:

[ctx: @option:check]
en: Font style
ast: Estilo de fonte

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
ast: Activa esta caxella pa camudar les preferencies sobre l'estilu de fonte.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
ast: ¿Camudar l'estilu de fonte?

en: Font style:
ast: Estilu de Fonte:

[ctx: @option:check]
en: Size
ast: Tamañu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
ast: Activa esta caxella pa camudar les preferencies sobre'l tamañu de fonte.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
ast: ¿Camudar el tamañu de la fonte?

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
ast: Tamañu:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
ast: Equí pues escoyer la familia de la fonte pa usar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
ast: Equí pues escoyer l'estilu de la fonte pa usar.

[ctx: @item font]
en: Italic
ast: Cursiva

[ctx: @item font]
en: Oblique
ast: Oblicua

[ctx: @item font]
en: Bold
ast: Negrina

[ctx: @item font]
en: Bold Italic
ast: Negrina Cursiva

[ctx: @item font size]
en: Relative
ast: Relativu

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
ast: Tamañu de la fonte de lletra <br /><i>fixu</i> o <i>rellativu</i><br />al entornu

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
ast: Equí pues camudar entre'l tamañu de lletra fixu y el tamañu de lletra calculáu dinámicamente y axustáu a entornos variables (p. ex. dimensiones de widgets, tamañu de papel).

en: Here you can choose the font size to be used.
ast: Equí pues escoyer el tamañu de fonte pa usar.

note: i18n: A classical test phrase, with all letters of the English alphabet. Replace it with a sample text in your language, such that it is representative of language's writing system. If you wish, you can input several lines of text separated by \n.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ast: Ú ta to má. Ma ta pa Ponga. Ú ta pá. Pá ta pa Colunga

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
ast: Esti testu d'amuesa illustra les preferencies actuales. Pues editalu pa comprobar los carauteres especiales.

en: Actual Font
ast: Fonte actual

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
ast: Ú ta to má. Ma ta pa Ponga. Ú ta pá. Pá ta pa Colunga

en: Select Font
ast: Esbillar una triba de lletra

en: Choose...
ast: Escoyer...

en: Click to select a font
ast: Calca pa escoyer una fonte

en: Preview of the selected font
ast: Previsualizar la fonte escoyida

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
ast: Esto ye una previsualización de la fonte escoyida. Pues camudala calcando nel botón "Escoyer...".

en: Preview of the "%1" font
ast: Previsualización de la fonte «%1»

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
ast: Esto ye una previsualización de la fonte «%1». Pues camudala calcando nel botón «Escoyer...».

en: Search
ast: Gueta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbStop) i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Stop
ast: Detener

en:  Stalled
ast:  Paráu

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
ast[0]: %2 de %3 completáu
ast[1]: %2 de %3 completáu

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
ast[0]: %2 / %1 carpeta
ast[1]: %2 / %1 carpetes

en: %2 / %1 file | %2 / %1 files
ast[0]: %2 / %1 ficheru
ast[1]: %2 / %1 ficheros

en: %1% of %2
ast: %1% de %2

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
ast[0]: %2% de 1 ficheru
ast[1]: %2% de %1 ficheros

en: Stalled
ast: Paráu

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
ast[0]: %2/s (queden %3)
ast[1]: %2/s (queden %3)

en: %1/s (done)
ast: %1/s (fecho)

en: &Resume
ast: Sigui&r

en: &Pause
ast: &Posar

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
ast: Orixe:

[ctx: The destination url of a job]
en: Destination:
ast: Destín:

en: Click this to expand the dialog, to show details
ast: Calque equí pa desplegar el diálogu y amosar detalles

en: &Keep this window open after transfer is complete
ast: &Caltener abierta esta ventana cuando acabe la tresferencia

en: Open &File
ast: Abrir &Ficheru

en: Open &Destination
ast: Abrir &Destín

en: Progress Dialog
ast: Diálogu de progresu

en: %1 folder | %1 folders
ast[0]: %1 carpeta
ast[1]: %1 carpetes

en: %1 file | %1 files
ast[0]: %1 ficheru
ast[1]: %1 ficheros

en: Click this to collapse the dialog, to hide details
ast: Calca equí pa plegar el diálogu y tapecer detalles

en: The style '%1' was not found
ast: Nun s'atopó l'estilu «%1»

en: Do not run in the background.
ast: Nun executar en segundu planu.

en: Internally added if launched from Finder
ast: Amestáu internamente si se llanzó dende'l guetador

en: Unknown Application
ast: Aplicación desconocida

en: &Minimize
ast: &Minimizar

en: &Restore
ast: &Restaurar

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
ast: <qt>¿Daveres quies colar de <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
ast: Confirmar colar dende la bandexa del sistema

en: Minimize
ast: Minimizar

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
ast: Diagnósticu d'aceleradores del Dr. Klash

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
ast: Desactivar la comprobación automática

[ctx: @action:button]
en: Close
ast: Zarrar

en: <h2>Accelerators changed</h2>
ast: <h2>Aceleradores camudaos</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
ast: <h2>Aceleradores desaniciaos</h2>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
ast: <h2>Aceleradores amestaos (namái pa la so información)</h2>

[ctx: left mouse button]
en: left button
ast: botón esquierdu

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
ast: botón central

[ctx: right mouse button]
en: right button
ast: botón derechu

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
ast: botón non válidu

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
ast: Caltenga calcáu el %1, y dempués calque %2

en: Conflict with Global Shortcut
ast: Engarradiella con accesu rápidu global

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
ast: La combinación de tecles «%1» yá ta asignada a l'aición global «%2» en %3.
    ¿Quier reasignala d'esa aición a l'aición actual?

en: The '%1' key combination is registered by application %2 for action %3:
ast: La combinación de tecles «%1» ta rexistrada pola aplicación %2 pa l'aición %3:

en: In context '%1' for action '%2'
ast: Nel contestu «%1» pa l'aición «%2»

en: The '%1' key combination is registered by application %2.
    %3
ast: La combinación de tecles «%1» ta rexistrada pola aplicación %2.
    %3

en: Conflict With Registered Global Shortcut
ast: Conflictu con un accesu rápidu global rexistráu

[ctx: @action]
en: Open
ast: Abrir

[ctx: @action]
en: New
ast: Nuevu

[ctx: @action]
en: Close
ast: Zarrar

[ctx: @action]
en: Save
ast: Guardar

[ctx: @action]
en: Print
ast: Imprentar

[ctx: @action]
en: Quit
ast: Colar

[ctx: @action]
en: Undo
ast: Desfacer

[ctx: @action]
en: Redo
ast: Refacer

[ctx: @action]
en: Cut
ast: Cortar

[ctx: @action]
en: Copy
ast: Copiar

[ctx: @action]
en: Paste
ast: Apegar

[ctx: @action]
en: Paste Selection
ast: Pegar escoyeta

[ctx: @action]
en: Select All
ast: Esbillar too

[ctx: @action]
en: Deselect
ast: Desescoyer

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
ast: Desaniciar pallabra p'atrás

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
ast: Desaniciar pallabra p'alantre

[ctx: @action]
en: Find
ast: Guetar

[ctx: @action]
en: Find Next
ast: Guetar siguiente

[ctx: @action]
en: Find Prev
ast: Guetar anterior

[ctx: @action]
en: Replace
ast: Trocar

[ctx: @action Go to main page]
en: Home
ast: Aniciu

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
ast: Aniciu

[ctx: @action End of document]
en: End
ast: Fin

[ctx: @action]
en: Prior
ast: Anterior

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
ast: Siguiente

[ctx: @action]
en: Up
ast: Arriba

[ctx: @action]
en: Back
ast: Atrás

[ctx: @action]
en: Forward
ast: Alantre

[ctx: @action]
en: Reload
ast: Recargar

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
ast: Entamu de llinia

[ctx: @action]
en: End of Line
ast: Fin de llinia

[ctx: @action]
en: Go to Line
ast: Dir a llinia

[ctx: @action]
en: Backward Word
ast: Una pallabra atrás

[ctx: @action]
en: Forward Word
ast: Una pallabra alantre

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
ast: Amestar marcador

[ctx: @action]
en: Zoom In
ast: Ampliar

[ctx: @action]
en: Zoom Out
ast: Amenorgar

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
ast: Mou de pantalla completa

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
ast: Amosar barra de menú

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
ast: Activar la siguiente llingüeta

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
ast: Activar la llingüeta anterior

[ctx: @action]
en: Help
ast: Ayuda

[ctx: @action]
en: What's This
ast: Qué ye esto

[ctx: @action]
en: Text Completion
ast: Completáu de testu

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
ast: Coincidencia anterior del completáu

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
ast: Coincidencia siguiente del completáu

[ctx: @action]
en: Substring Completion
ast: Completáu de subcadena de testu

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
ast: Elementu anterior na llista

[ctx: @action]
en: Next Item in List
ast: Elementu siguiente na llista

[ctx: @action]
en: Open Recent
ast: Abrir reciente

[ctx: @action]
en: Save As
ast: Guardar como

[ctx: @action]
en: Revert
ast: &Revertir

[ctx: @action]
en: Print Preview
ast: Imprentar la vista previa

[ctx: @action]
en: Mail
ast: Corréu

[ctx: @action]
en: Clear
ast: Llimpiar

[ctx: @action]
en: Actual Size
ast: Tamañu actual

[ctx: @action]
en: Fit To Page
ast: Axustar a la páxina

[ctx: @action]
en: Fit To Width
ast: Axustar al anchu

[ctx: @action]
en: Fit To Height
ast: Axustar a la altura

[ctx: @action]
en: Zoom
ast: Ampliar

[ctx: @action]
en: Goto
ast: Dir a

[ctx: @action]
en: Goto Page
ast: Dir a páxina

[ctx: @action]
en: Document Back
ast: Dir atrás nel documentu

[ctx: @action]
en: Document Forward
ast: Dir alantre nel documentu

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
ast: Editar marcadores

[ctx: @action]
en: Spelling
ast: Ortografía

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
ast: Amosar barra de ferramientes

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
ast: Amosar barra d'estáu

[ctx: @action]
en: Save Options
ast: Guarda les opciones

[ctx: @action]
en: Key Bindings
ast: Combinaciones de tecles

[ctx: @action]
en: Preferences
ast: Preferencies

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
ast: Configurar Barres de Ferramientes

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
ast: Configurar Notificaciones

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
ast: Trucu del Día

[ctx: @action]
en: Report Bug
ast: Informar de fallu

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
ast: Camudar la llingua de la aplicación

[ctx: @action]
en: About Application
ast: Tocante a l'Aplicación

[ctx: @action]
en: About KDE
ast: Tocante a KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bgSpellCB)
en: Enable &background spellchecking
ast: Activar la igua ortográfica en segun&du planu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipUpperCB)
en: Skip all &uppercase words
ast: Saltar toles pallabres en mayúsc&ulas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipRunTogetherCB)
en: S&kip run-together words
ast: Saltar toles palla&bres compuestes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
ast: Llingua predeterminada:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, m_ignoreListBox)
en: Ignored Words
ast: Pallabres inoraes

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
ast: Comprobar ortografía

[ctx: @action:button]
en: &Finished
ast: &Fináu

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
ast: Comprobación d'ortografía en cursu...

en: Spell check stopped.
ast: Correición ortográfica parada.

en: Spell check canceled.
ast: Correición ortográfica encaboxada.

en: Spell check complete.
ast: Correición ortográfica completada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
ast: Autocorrexir

en: You reached the end of the list
    of matching items.
ast: Algamó'l final de la llista
    de coincidencies.

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
ast: El completáu ye ambiguu, hai más d'una
    coincidencia disponible.

en: There is no matching item available.
ast: Nun hai coincidencies disponibles.

en: Backspace
ast: Retroceder

en: SysReq
ast: PetSis

en: CapsLock
ast: Mayúscules

en: NumLock
ast: BloqNúmb

en: ScrollLock
ast: BloqDespl

en: PageUp
ast: RePág

en: PageDown
ast: AvPág

en: Again
ast: Otra vez

en: Props
ast: Propiedaes

en: Undo
ast: Desfacer

en: Front
ast: Frente

en: Copy
ast: Copiar

en: Open
ast: Abrir

en: Paste
ast: Apegar

en: Find
ast: Guetar

en: Cut
ast: Cortar

en: &OK
ast: Aceu&tar

en: &Cancel
ast: &Encaboxar

en: &Yes
ast: &Sí

en: Yes
ast: Sí

en: &No
ast: &Non

en: No
ast: Non

en: &Discard
ast: &Descartar

en: Discard changes
ast: Descartar cambeos

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
ast: Al calcar esti botón van descartase tolos cambeos recientes fechos nesti diálogu.

en: Save data
ast: Guardar datos

en: &Do Not Save
ast: Non &guardar

en: Do not save data
ast: Nun grabar los datos

en: Save file with another name
ast: Guardar ficheru con otru nome

en: &Apply
ast: &Aplicar

en: Apply changes
ast: Aplicar cambeos

en: Administrator &Mode...
ast: &Mu alministrador...

en: Enter Administrator Mode
ast: Entrar en mou alministrador

en: Clear input
ast: Llimpiar entrada

en: Clear the input in the edit field
ast: Llimpiar entrada nel campu d'edición

en: Show help
ast: Amosar ayuda

en: Close the current window or document
ast: Zarrar la ventana o documentu actual

en: &Close Window
ast: &Zarrar Ventana

en: Close the current window.
ast: Zarrar la ventana actual.

en: &Close Document
ast: &Zarrar Documentu

en: Close the current document.
ast: Zarrar el documentu actual.

en: &Defaults
ast: Pre&determináu

en: Reset all items to their default values
ast: Afitar tolos elementos a los sos valores predeterminaos

en: Go back one step
ast: Dir un pasu atrás

en: Go forward one step
ast: Dir un pasu alantre

en: Opens the print dialog to print the current document
ast: Abre'l diálogu d'impresión pa imprentar el documentu actual

en: C&ontinue
ast: C&ontinuar

en: Continue operation
ast: Continuar la operación

en: &Delete
ast: D&esaniciar

en: Delete item(s)
ast: Desaniciar elementu(os)

en: Open file
ast: Abrir ficheru

en: &Reset
ast: &Restablecer

en: Reset configuration
ast: Reaniciar configuración

[ctx: Verb]
en: &Insert
ast: &Inxertar

en: Confi&gure...
ast: Confi&gurar...

en: Add
ast: Amestar

en: Test
ast: Preba

en: Properties
ast: Propiedaes

en: &Overwrite
ast: &Sobrescribir

en: Redo
ast: Refacer

en: &Available:
ast: &Disponible:

en: &Selected:
ast: &Escoyíu:

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
ast: Alfabetos europeos

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
ast: Escritures africanes

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
ast: Escritures d'Oriente Mediu

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
ast: Escritures del sur asiáticu

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
ast: Escritures filipines

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
ast: Escritures del sudeste asiáticu

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
ast: Escritures del este asiáticu

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
ast: Escritures centruasiátiques

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
ast: Otres escritures

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
ast: Símbolos

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
ast: Símbolos matemáticos

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
ast: Símbolos fonéticos

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
ast: Combinación de carauteres diacríticos

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
ast: Otru

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
ast: Llatín básicu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
ast: Suplementu 1 de llatín

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
ast: Llatín ampliáu A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
ast: Llatín ampliáu B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
ast: Estensiones IPA

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
ast: Lletres modificadores d'espaciáu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
ast: Combinación de carauteres diacríticos

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
ast: Griegu y Coptu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
ast: Cirílicu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
ast: Cirílicu, suplementu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
ast: Armenia

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
ast: Hebréu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
ast: Árabe

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
ast: Siria

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
ast: Árabe Suplementu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bengali
ast: Bengalí

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Gujarati
ast: Gujaratí

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thai
ast: Thailandés

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Lao
ast: Laosiana

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
ast: Tibetana

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian
ast: Xorxana

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
ast: Etíope

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
ast: Etíope Suplementu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ast: Silábicu unificáu de los aboríxenes Canadienses

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Runic
ast: Rúnica

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
ast: Mongola

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
ast: Tai Lue (nuevu)

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
ast: Símbolos Khmer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buginese
ast: Buyinés

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Balinese
ast: Balinés

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
ast: Estensiones Vedic

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
ast: Estensiones fonétiques

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
ast: Estensiones fonétiques Suplementu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
ast: Signos diacríticos pa combinar Suplementu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
ast: Llatín estendíu adicional

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
ast: Griegu estendíu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
ast: Puntuación xeneral

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
ast: Superíndices y subíndices

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
ast: Símbolos monetarios

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ast: Combinando marques diacrítiques pa símbolos

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
ast: Símbolos Letterlike

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
ast: Formes numbériques

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
ast: Fleches

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
ast: Operadores matemáticos

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
ast: Dellos carauteres téunicos

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
ast: Imaxes de control

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
ast: Reconocimientu Ópticu de Carauteres

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
ast: Alfanumbéricos axuntos

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
ast: Dibuxos de marcu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
ast: Elementos de bloque

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
ast: Formes xeométriques

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
ast: Símbolos variaos

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Dingbats
ast: Carauteres gráficos (Dingbats)

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ast: Dellos símbolos matemáticos A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
ast: Fleches suplementaries A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
ast: Patrones Braille

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
ast: Fleches suplementaries B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ast: Dellos símbolos matemáticos B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
ast: Operadores matemáticos suplementarios

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ast: Símbolos y fleches diversos

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
ast: Glagolíticu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
ast: Llatín estendíu-C

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Coptic
ast: Coptu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
ast: Xeorxanu Suplementu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
ast: Etíope estendíu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
ast: Puntuación suplementaria

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
ast: Radicales CJK Suplementu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
ast: Radicales Kangxi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
ast: Carauteres de descripción d'ideogrames

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
ast: Símbolos y puntuación CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
ast: Jamo con compatibilidá Hangul

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
ast: Bopomofu estendíu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
ast: Trazos CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
ast: Estensiones fonétiques de Katakana

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
ast: Lletres y meses CJK axuntos

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
ast: CJK Compatibilidá

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
ast: Estensiones ideográfiques unificaes CJK A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
ast: Símbolos d'hexagrama Yijing

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
ast: Ideografíes unificaes CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
ast: Sílabes Yi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
ast: Radicales Yi

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
ast: Lletres modificadores de la entonación

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
ast: Llatín estendíu-D

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
ast: Sílabes Hangul

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
ast: Sustitutos Altos

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
ast: Sustitutos Altos d'Usu Priváu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
ast: Sustitutos Baxos

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
ast: Estaya d'usu priváu

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
ast: Ideogrames de compatibilidá CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
ast: Formes de presentación alfabética

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
ast: Formes de presentación árabes A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
ast: Seleutores de variación

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
ast: Formes verticales

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
ast: Marques intermedies combinantes

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
ast: Formes de compatibilidá CJK

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
ast: Variantes de formes pequeñes

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
ast: Formes de presentación árabes B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
ast: Especiales

en: Enter a search term or character here
ast: Introduz equí un términu o caráuter de gueta

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
ast: Anterior nel hestorial

en: Previous Character in History
ast: Caráuter anterior nel hestorial

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
ast: Siguiente nel hestorial

en: Next Character in History
ast: Caráuter siguiente nel hestorial

en: Select a category
ast: Esbille una categoría

en: Select a block to be displayed
ast: Esbille un bloque a amosar

en: Set font
ast: Afitar fonte

en: Set font size
ast: Afitar el tamañu de fonte

en: Character:
ast: Caráuter:

en: Name:
ast: Nome:

en: Annotations and Cross References
ast: Anotaciones y referencies cruzaes

en: Alias names:
ast: Nomes de los alias:

en: See also:
ast: Agüeye tamién:

en: Equivalents:
ast: Equivalencies:

en: Approximate equivalents:
ast: Equivalentes aproximaos:

en: CJK Ideograph Information
ast: Información d'ideogrames CJK

en: Definition in English:
ast: Definición n'inglés:

en: Mandarin Pronunciation:
ast: Pronunciación en mandarín:

en: Cantonese Pronunciation:
ast: Pronunciación en cantonés:

en: Japanese On Pronunciation:
ast: Pronunciación en xaponés:

en: Japanese Kun Pronunciation:
ast: Pronunciación en xaponés Kun:

en: Tang Pronunciation:
ast: Pronunciación Tang:

en: Korean Pronunciation:
ast: Pronunciación coreana:

en: General Character Properties
ast: Propiedaes xenerales del caráuter

en: Block:
ast: Bloque:

en: Unicode category:
ast: Categoría Unicode:

en: Various Useful Representations
ast: Delles representaciones útiles

en: C octal escaped UTF-8:
ast: UTF-8 escapáu n'octal pa C:

en: XML decimal entity:
ast: Entidá XML en decimal:

en: Unicode code point:
ast: Puntu de códigu Unicode:

[ctx: Character]
en: In decimal:
ast: En decimal:

en: <Non Private Use High Surrogate>
ast: <Usu non priváu - Sustitutu altu>

en: <Private Use High Surrogate>
ast: <Usu priváu - Sustitutu altu>

en: <Low Surrogate>
ast: <Sustitutu baxu>

en: <Private Use>
ast: <Usu priváu>

en: <not assigned>
ast: <ensin asignar>

en: Non-printable
ast: Non imprentable

en: Other, Control
ast: Otru, Control

en: Other, Format
ast: Otru, Formatu

en: Other, Not Assigned
ast: Otru, ensin asignar

en: Other, Private Use
ast: Otru, Usu priváu

en: Other, Surrogate
ast: Otru, sustitutu

en: Letter, Lowercase
ast: Lletra, Minúscula

en: Letter, Modifier
ast: Lletra, Modificador

en: Letter, Other
ast: Lletra, Otra

en: Letter, Titlecase
ast: LLetra, tamañu de títulu

en: Letter, Uppercase
ast: Lletra, Mayúscula

en: Mark, Spacing Combining
ast: Marca, Combinación d'espaciu

en: Mark, Enclosing
ast: Marca, Envoltura

en: Mark, Non-Spacing
ast: Marca, ensin espaciu

en: Number, Decimal Digit
ast: Númberu, Díxitu decimal

en: Number, Letter
ast: Númberu, Lletra

en: Number, Other
ast: Númberu, Otru

en: Punctuation, Connector
ast: Puntuación, Coneutor

en: Punctuation, Dash
ast: Puntuación, Guión

en: Punctuation, Close
ast: Puntuación, zarrada

en: Punctuation, Final Quote
ast: Puntuación, Comines Finales

en: Punctuation, Initial Quote
ast: Puntuación, Comines d'entamu

en: Punctuation, Other
ast: Puntuación, Otru

en: Punctuation, Open
ast: Puntuación, Apertura

en: Symbol, Currency
ast: Símbolu, Moneda

en: Symbol, Modifier
ast: Símbolu, Modificador

en: Symbol, Math
ast: Símbolu, Matemátiques

en: Symbol, Other
ast: Símbolu, Otru

en: Separator, Line
ast: Separador, Llinia

en: Separator, Paragraph
ast: Separador, Párrafu

en: Separator, Space
ast: Separador, Espaciu

en: You will be asked to authenticate before saving
ast: Entrugarásete p'autenticación enantes de salvar

en: You are not allowed to save the configuration
ast: Nun tienes permisos pa guardar la configuración

[ctx: @option next year]
en: Next Year
ast: Siguiente añu

[ctx: @option next month]
en: Next Month
ast: Siguiente mes

[ctx: @option next week]
en: Next Week
ast: Siguiente selmana

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
ast: Mañana

[ctx: @option today]
en: Today
ast: Güei

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
ast: Ayeri

[ctx: @option last week]
en: Last Week
ast: Última selmana

[ctx: @option last month]
en: Last Month
ast: Últimu mes

[ctx: @option last year]
en: Last Year
ast: Últimu añu

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
ast: Ensin data

en: Week %1
ast: Selmana %1

en: Next year
ast: Siguiente añu

en: Previous year
ast: Añu anterior

en: Next month
ast: Siguiente mes

en: Previous month
ast: Mes anterior

en: Select a week
ast: Seleicionar una selmana

en: Select a month
ast: Seleicionar un mes

en: Select a year
ast: Seleicionar un añu

en: Select the current day
ast: Seleicionar el día actual

[ctx: No specific time zone]
en: Floating
ast: Flotante

en: &Add
ast: &Amestar

en: &Remove
ast: &Desaniciar

en: Move &Up
ast: Mover &arriba

en: Move &Down
ast: Mover a&baxo

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ast: &Ayuda

en: Clear &History
ast: Desaniciar &Historial

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
ast[0]: Conflictu d'atayu
ast[1]: Conflictu d'atayos

en: Shortcut '%1' for action '%2'
ast: Atayu '%1' pa l'aición '%2'

en: Shortcut conflict
ast: Conflictu d'accesos rápidos

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
ast: <qt>La combinación de tecles «%1» yá ta usándose pola aición <b>%2</b>.<br />Seleicione otra diferente.</qt>

en: Conflict with Standard Application Shortcut
ast: Engarradiella col accesu rápidu de l'aplicación estándar

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
ast: La combinación de tecles «%1» yá ta asignada a l'aición estándar «%2», que s'usa por delles aplicaciones.
    ¿De verdá quier usala tamién como accesu rápidu global?

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
ast: Entrada

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
ast: La tecla qu'acabes de calcar nun se contempla en Qt.

en: Unsupported Key
ast: Tecla non funcional

en: without name
ast: ensin nome

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
ast: Llimpiar testu

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
ast: Completáu de testu

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
ast: Dengún

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
ast: Automáticu

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
ast: Llista estenderexable

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
ast: Automáticu curtiu

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
ast: Llista estenderexable y automática

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
ast: Predetermináu

en: Image Operations
ast: Operaciones d'imáxenes

en: &Rotate Clockwise
ast: &Rotar en sen horariu

en: Rotate &Counterclockwise
ast: Rotar en sen anti&horariu

[ctx: @action]
en: Text &Color...
ast: &Color del testu...

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
ast: Resalte de te&stu...

[ctx: @action]
en: &Font
ast: &Triba de lletra

[ctx: @action]
en: Font &Size
ast: &Tamañu de la tipografía

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
ast: &Negrina

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
ast: &Cursiva

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
ast: &Sorrayáu

[ctx: @action]
en: &Strike Out
ast: Tac&háu

[ctx: @action]
en: Align &Left
ast: Alliñar a la e&squierda

[ctx: @label left justify]
en: Left
ast: Esquierda

[ctx: @action]
en: Align &Center
ast: Alliñar al &centru

[ctx: @label center justify]
en: Center
ast: Centráu

[ctx: @action]
en: Align &Right
ast: Alliñar a la d&erecha

[ctx: @label right justify]
en: Right
ast: Derecha

[ctx: @action]
en: &Justify
ast: &Xustificar

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
ast: Xustificar

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
ast: Esquierda-a-derecha

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
ast: Esquierda-a-derecha

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
ast: Derecha-a-esquierda

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
ast: Derecha-a-esquierda

[ctx: @title:menu]
en: List Style
ast: Estilu de llista

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
ast: Dengún

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
ast: Círculu

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
ast: Círculu

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
ast: Cuadráu

[ctx: @item:inmenu uppercase abc lists]
en: ABC
ast: abc

[ctx: @action]
en: Increase Indent
ast: Incrementar sangráu

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
ast: Amenorgar sangráu

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
ast: Inxertar llinia de separtación

[ctx: @action]
en: Link
ast: Enllaz

[ctx: @action]
en: Format Painter
ast: Formatu de brocha

[ctx: @action]
en: To Plain Text
ast: A testu planu

[ctx: @action]
en: Subscript
ast: Soíndiz

[ctx: @action]
en: Superscript
ast: Superíndiz

en: &Copy Full Text
ast: &Copiar tol testu

en: Nothing to spell check.
ast: Res que comprobar ortográficamente.

en: Speak Text
ast: Lleer testu

en: No suggestions for %1
ast: Nun hai suxerencies pa %1

en: Ignore
ast: Inorar

en: Add to Dictionary
ast: Amestar al diccionariu

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
ast: Área

[ctx: Time zone]
en: Region
ast: Rexón

en: Comment
ast: Comentariu

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
ast: Amosar testu

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
ast: Axustes de barra de ferramientes

[ctx: Toolbar orientation]
en: Orientation
ast: Orientación

[ctx: toolbar position string]
en: Top
ast: Arriba

[ctx: toolbar position string]
en: Left
ast: Esquierda

[ctx: toolbar position string]
en: Right
ast: Derecha

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
ast: Abaxo

en: Text Position
ast: Posición del testu

en: Icons Only
ast: Namái iconos

en: Text Only
ast: Namái testu

en: Text Alongside Icons
ast: Testu xunto a iconos

en: Text Under Icons
ast: Testu baxo iconos

en: Icon Size
ast: Tamañu del iconu

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
ast: Predetermináu

en: Small (%1x%2)
ast: Pequeñu (%1x%2)

en: Medium (%1x%2)
ast: Medianu (%1x%2)

en: Large (%1x%2)
ast: Grande (%1x%2)

en: Huge (%1x%2)
ast: Enorme (%1x%2)

en: Lock Toolbar Positions
ast: Bloquiar les posiciones de les barres de ferramientes

en: Desktop %1
ast: Escritoriu %1

en: Add to Toolbar
ast: Amestar a la barra ferramientes

en: Configure Shortcut...
ast: Configurar Atayos...

en: Toolbars Shown
ast: Barres de ferramientes amosaes

en: No text
ast: Ensin testu

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ast: &Ficheru

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ast: Xue&gu

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ast: &Editar

[ctx: @title:menu Game move]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
ast: &Mover

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ast: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ast: &Dir

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
ast: &Marcadores

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ast: &Ferramientes

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ast: &Preferencies

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ast: Barra de ferramientes principal

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
ast: Crea complementos de widget de Qt dende un ficheru de descripción d'estilu.

en: Input file
ast: Ficheru d'entrada

en: Output file
ast: Ficheru de salida

en: Name of the plugin class to generate
ast: Nome de la clase de complementu a xenerar

en: Default widget group name to display in designer
ast: Nome de grupu de widget predetermináu p'amosar nel diseñador

en: makekdewidgets
ast: crearkdewidgets

en: Call Stack
ast: Pila de llamaes

en: Call
ast: Llamar

en: Line
ast: Llinia

en: Console
ast: Consola

en: Enter
ast: Intro

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
ast: Nun pudo atopase'l componente d'edición Kate:
    comprueba la to instalación de KDE.

en: Breakpoint
ast: Puntu de ruptura

en: JavaScript Debugger
ast: Depurador JavaScript

en: &Break at Next Statement
ast: &Parar na siguiente instrucción

en: Break at Next
ast: Parar na siguiente

en: Continue
ast: Continuar

en: Step Over
ast: Pasar al siguiente

en: Step Into
ast: Entrar nel procesu

en: Step Out
ast: Colar del procesu

en: Reindent Sources
ast: Sangrar fontes otra vuelta

en: Report Exceptions
ast: Informar de las escepciones

en: &Debug
ast: &Depurar

en: Close source
ast: Zarrar fonte

en: Ready
ast: Sollerte

en: Parse error at %1 line %2
ast: Fallu d'interpretación na %1 llinia %2

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
ast: Hebo un fallu al intentar executar un procedimientu nesta páxina
    
    %1 llinia %2:
    %3

en: Do not know where to evaluate the expression. Please pause a script or open a source file.
ast: Nun se sabe aú evaluar la espresión. Posa un script o abri un ficheru de códigu fonte.

en: Evaluation threw an exception %1
ast: La evaluación llanzó una escepción %1

en: JavaScript Error
ast: Fallu de JavaScript

en: &Do not show this message again
ast: &Nun amosar esti mensaxe otra vuelta

en: Local Variables
ast: Variables llocales

en: Reference
ast: Referencia

en: Loaded Scripts
ast: Scripts cargaos

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
ast: Un script nesta páxina ta faciendo que KHTML se bloquie. Si continúes cola execución, ye dable qu'otres aplicaciones respuendan peor.
    ¿Quies detener el script?

en: &Stop Script
ast: &Parar script

en: Confirmation: JavaScript Popup
ast: Confirmación: Popup Javascript

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
ast: Esti sitiu ta unviando una solicitú p'abrir una nueva ventana del restolador usando Javascript.
    ¿Permites l'unvíu de la solicitú?

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
ast: <qt>Esti sitiu ta mandando una solicitú qu'abrirá <p>%1</p> nuna ventana nueva de restolador usando Javascript.<br />¿Permites l'unvíu de la solicitú?</qt>

en: Allow
ast: Permitir

en: Do Not Allow
ast: Non permitir

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
ast: Esti sitiu ta solicitando abrir una ventana del restolador usando Javascript.
    ¿Das-y permisu?

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
ast: <qt>Esti sitiu ta solicitando abrir <p>%1</p> nuna ventana del restolador usando Javascript.<br />¿Das-y permisu?</qt>

en: Close window?
ast: ¿Zarrar ventana?

en: Confirmation Required
ast: Requierse Confirmación

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
ast: ¿Quies amestar a la to coleición un marcador a la direición «%1»?

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
ast: ¿Quies amestar a la to coleición un marcador denomáu «%2» a la direición «%1»?

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
ast: JavaScript intentó inxertar un marcador

en: Insert
ast: Inxertar

en: Disallow
ast: Denegar

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
ast: Nun se xubirán los siguientes ficheros porque nun s'alcontraron.
    ¿Quies siguir?

en: Submit Confirmation
ast: Unviar confirmación

en: &Submit Anyway
ast: &Unviar de cualesquier mou

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
ast: Tas a piques de tresferir los siguientes ficheros dende'l to equipu llocal a Internet.
    ¿Daveres quies siguir?

en: Send Confirmation
ast: Unviar confirmación

en: &Send File | &Send Files
ast[0]: &Unviar Ficheru
ast[1]: &Unviar Ficheros

en: Submit
ast: Unviar

en: Key Generator
ast: Xenerador de claves

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
ast: Nun s'atopó dengún complementu pa «%1».
    ¿Quies descargar ún de %2?

en: Missing Plugin
ast: Falta complementu

en: Download
ast: Descargar

en: Do Not Download
ast: Non descargar

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
ast: Ésti ye un índiz de gueta. Introduza les pallabres clave de gueta:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KHTMLInfoDlg)
en: Document Information
ast: Información del documentu

[ctx: @title:group Document information]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: General
ast: Xeneral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
ast: Títulu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _lmLabel)
en: Last modified:
ast: Cabera modificación:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _eLabel)
en: Document encoding:
ast: Codificación del documentu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: HTTP Headers
ast: Cabeceres HTTP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Property
ast: Propiedá

en: Initializing Applet "%1"...
ast: Aniciando la miniaplicación «%1»...

en: Starting Applet "%1"...
ast: Aniciando la miniaplicación «%1» ...

en: Applet "%1" started
ast: Miniaplicación «%1» aniciada

en: Applet "%1" stopped
ast: Miniaplicación «%1» detenida

en: Loading Applet
ast: Cargando la miniaplicación

en: Error: java executable not found
ast: Fallu: executable Java non alcontráu

en: Signed by (validation: %1)
ast: Roblau por (validación: %1)

en: Certificate (validation: %1)
ast: Certificáu (validación: %1)

en: Security Alert
ast: Alerta de seguridá

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
ast: ¿Autoriza la miniaplicación de Java con certificáu(os):

en: the following permission
ast: el siguiente permisu

en: &Reject All
ast: &Refugar too

en: &Grant All
ast: &Autorizar too

en: Applet Parameters
ast: Parámetros de la miniaplicación

en: Parameter
ast: Parámetru

en: Class
ast: Clase

en: Base URL
ast: URL base

en: Archives
ast: Ficheros

en: KDE Java Applet Plugin
ast: Complementu de miniaplicaciones Java de KDE

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
ast: Barra de ferramientes HTML

en: &Copy Text
ast: &Copiar testu

en: Open '%1'
ast: Abrir '%1'

en: &Copy Email Address
ast: &Copiar direición de corréu eleutrónicu

en: &Save Link As...
ast: &Guardar enllaz como...

en: &Copy Link Address
ast: &Copiar direición d'enllaz

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
ast: Marcu

en: Open in New &Window
ast: Abrir nuna &nueva ventana

en: Open in &This Window
ast: Abrir nes&ta ventana

en: Open in &New Tab
ast: Abrir nuna &nueva llingüeta

en: Reload Frame
ast: Recargar marcu

en: Print Frame...
ast: Imprentar marcu...

en: Save &Frame As...
ast: Guardar &marcu como...

en: View Frame Source
ast: Ver el códigu fonte del marcu

en: View Frame Information
ast: Ver información del marcu

en: Block IFrame...
ast: Bloquiar IFrame...

en: Save Image As...
ast: Guardar imaxe como...

en: Send Image...
ast: Unviar imaxe...

en: Copy Image
ast: Copiar imaxe

en: Copy Image Location
ast: Copiar direición de la imaxe

en: View Image (%1)
ast: Ver imaxe (%1)

en: Block Image...
ast: Bloquiar imaxe...

en: Block Images From %1
ast: Bloquiar imáxenes dende %1

en: Stop Animations
ast: Detener animaciones

en: Search for '%1' with %2
ast: Guetar '%1' con %2

en: Search for '%1' with
ast: Guetar '%1' con

en: Save Link As
ast: Guardar enllaz como

en: Save Image As
ast: Guardar imaxe como

en: Add URL to Filter
ast: Amestar URL al filtru

en: Enter the URL:
ast: Introduza la URL:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ast: Yá esiste un ficheru col nome  «%1». ¿Daveres quies trocalu?

en: Overwrite File?
ast: ¿Sobroscribir el ficheru?

en: Overwrite
ast: Sobroscribir

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
ast: L'alministrador de descargues (%1) nun pudo alcontrase nel to $PATH

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
ast: Intenta reinstalalu  
    
    La integración con Konqueror inhabilitaráse.

en: Default Font Size (100%)
ast: Tamañu predetermináu de la lletra (100%)

en: Embeddable HTML component
ast: Componente HTML incrustable

en: View Do&cument Source
ast: Ver fonte del do&cumentu

en: View Document Information
ast: Ver información del documentu

en: Save &Background Image As...
ast: Guardar imaxe de &fondu como...

en: Print Rendering Tree to STDOUT
ast: Imprentar árbol de representación a STDOUT

en: Print DOM Tree to STDOUT
ast: Imprentar árbol DOM a STDOUT

en: Stop Animated Images
ast: Detener imáxenes animaes

en: Set &Encoding
ast: Especificar &codificación

en: Use S&tylesheet
ast: Usar fueya d'es&tilos

en: Enlarge Font
ast: Medrar el tamañu de lletra

en: Shrink Font
ast: Amenorgar el tamañu de lletra

en: Find Text as You Type
ast: Alcontrar testu según teclea

en: Find Links as You Type
ast: Alcontrar enllaces según teclea

en: Toggle Caret Mode
ast: Alternar mou Caret

en: The fake user-agent '%1' is in use.
ast: L'axente d'usuariu simuláu '%1' ta n'usu.

en: This web page contains coding errors.
ast: Esta páxina web tien fallos de codificación.

en: &Hide Errors
ast: &Anubrir fallos

en: &Disable Error Reporting
ast: &Desactivar informe de fallos

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
ast: <qt><b>Fallu</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
ast: <qt><b>Fallu</b>: nodu %1: %2</qt>

en: Display Images on Page
ast: Amosar imáxenes na páxina

en: The requested operation could not be completed
ast: La operación solicitada nun pudo completase

en: Technical Reason:
ast: Razón téunica:

en: Details of the Request:
ast: Detalles de la solicitú:

en: Protocol: %1
ast: Protocolu: %1

en: Date and Time: %1
ast: Data y hora: %1

en: Additional Information: %1
ast: Información adicional: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Description:
ast: Descripción:

en: Possible Causes:
ast: Causes dables:

en: Possible Solutions:
ast: Soluciones dables:

en: Page loaded.
ast: Páxina cargada.

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
ast[0]: Cargada %1 imaxe de %2.
ast[1]: Cargaes %1 imáxenes de %2.

en: Automatic Detection
ast: Deteición automática

en:  (In new window)
ast:  (en nueva ventana)

en: Symbolic Link
ast: Enllaz simbólicu

en: %1 (Link)
ast: %1 (enllaz)

en:  (In other frame)
ast:  (n'otru marcu)

en: Email to:
ast: Corréu pa:

en:  - Subject:
ast:  - Asuntu:

en:  - BCC:
ast:  - CCT:

en: Save As
ast: Guardar como

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
ast: <qt>Esta páxina insegura tiene enllaces a<br /><b>%1</b><br />¿Quies siguir l'enllaz?</qt>

en: Follow
ast: Siguir

en: Frame Information
ast: Información de marcu

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
ast:    <a href="%1">[Propiedaes]</a>

en: Save Background Image As
ast: Guardar imaxe de fondu como

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
ast: Paez que la cadena de certificaos SSL del par ta tollida.

en: Save Frame As
ast: Guardar marcu como

en: &Find in Frame...
ast: &Guetar en marcu...

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
ast: Avisu:  Esti ye un formulariu seguru, pero ta intentanto unviar los tos datos de vuelta ensin cifrar.
    Una tercera parte podría interceutar y lleer esta información.
    ¿Quies siguir?

en: Network Transmission
ast: Tresmisión de rede

en: &Send Unencrypted
ast: Unviar en&sin cifrar

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
ast: Avisu: Los tos datos tán a piques de tresmitise pela rede ensin cifrar.
    ¿Quies siguir?

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
ast: Esti sirvidor ta tentando unviar datos de formulariu pel corréu-e.
    ¿Quies siguir?

en: &Send Email
ast: &Unviar corréu-e

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
ast: <qt>El formulariu mandaráse a <br /><b>%1</b><br />nel to sistema de ficheros llocal.<br />¿Quies mandar el formulariu?</qt>

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
ast: Esti sirvidor intentó axuntar un ficheru dende'l yo equipu nel formulariu d'unvíu. El ficheru axuntu desanicióse pa la to proteición.

en: Security Warning
ast: Avisu de seguridá

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
ast: <qt>Denegáu accesu de páxina insegura a<br /><b>%1</b>.</qt>

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
ast: La cartera '%1' ta abierta y ta usándose pa datos de formularios y contraseñes.

en: &Close Wallet
ast: &Zarrar cartera

en: &Allow storing passwords for this site
ast: &Permitir que se guarden contraseñes pa esti sitiu

en: Remove password for form %1
ast: Desaniciar contraseña pal formulariu %1

en: JavaScript &Debugger
ast: &Depurador JavaScript

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
ast: Torgóse que s'abriera una ventana auxiliar per aciu de JavaScript.

en: Popup Window Blocked
ast: Ventana emerxente bloquiada

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
ast: Esta páxina intentó abrir un ventanu emerxente pero bloquióse.
    Pues calcar sobre esti iconu na barra d'estáu pa remanar esti comportamientu 
    o abrir el ventanu emerxente.

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
ast[0]: &Amosar ventanu emerxente bloquiáu
ast[1]: Amosar %1 ventanos emerxentes  bloquiaos

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
ast: Amosar la &notificación de ventana flotante pasiva bloquiada

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
ast: &Configurar les polítiques de nueves ventanes en JavaScript...

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
ast: <qt><p><strong>'Imprentar imáxenes'</strong></p><p>Si conseña esta caxella, imprentaránse les imáxenes na páxina HTML. La impresión puede llevar más tiempu y usar más tinta o tóner.</p><p>Si la caxella ta ensin conseñar, namaí s'imprentará'l testu de la páxina HTML, ensin les imáxenes incluyíes. La impresión sedrá más rápida y usará menos tinta o tóner.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
ast: <qt><p><strong>'Imprentar testera'</strong></p><p>Si se conseña esta caxella, la impresión del documentu HTML contendrá una llinia de testera al entamu de cada páxina. La testera contién la data actual, l'allugamientu URL de la páxina impresa y el númberu de páxina.</p><p>Si esta caxella nun ta marcada, la impresión del documentu HTML nun contendrá esa llinia de testera.</p> </qt>

en: HTML Settings
ast: Preferencies de HTML

en: Printer friendly mode (black text, no background)
ast: Mou amistosu d'imprentadora (testu prietu, ensin fondu)

en: Print images
ast: Imprentar imáxenes

en: Print header
ast: Imprentar cabecera

en: Filter error
ast: Fallu de filtráu

en: Inactive
ast: Inactivu

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
ast: %1 (%2 - %3x%4 píxeles)

en: %1 - %2x%3 Pixels
ast: %1 - %2x%3 píxeles

en: %1 (%2x%3 Pixels)
ast: %1 (%2x%3 píxeles)

en: Image - %1x%2 Pixels
ast: Imaxe - %1x%2 píxeles

en: Done.
ast: Fecho.

en: Access Keys activated
ast: Claves d'accesu activaes

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KJSErrorDlgBase)
en: JavaScript Errors
ast: Fallos JavaScript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDialog, KJSErrorDlgBase)
en: This dialog provides you with notification and details of scripting errors that occur on web pages.  In many cases it is due to an error in the web site as designed by its author.  In other cases it is the result of a programming error in Konqueror.  If you suspect the former, please contact the webmaster of the site in question.  Conversely if you suspect an error in Konqueror, please file a bug report at http://bugs.kde.org/.  A test case which illustrates the problem will be appreciated.
ast: Esti diálogu ufre notificación y detalles de los errores de guiones qu'ocurren nes páxines web. En munchos débense a un error de diseñu del autor del sitiu web. N'otros casos ye'l resultáu d'un error de programación de Konqueror. Si sospeches que ye'l primer casu, ponte'n contautu col alministrador d'esi sitiu. De lo contrario, si sospeches d'un error en Konqueror, rexistra un informe de fallu en http://bugs.kde.org/. Agradeceremos un exemplu pa reproducir el fallu.

en: Embeddable component for multipart/mixed
ast: Componente empotrable pa multipart/mixed

en: No handler found for %1.
ast: Nun s'atopó dengún remanador pa %1.

en: Play
ast: Reproducir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pauseContinueButton)
en: Pause
ast: Posar

en: New Web Shortcut
ast: Nuevu accesu rápidu web

en: %1 is already assigned to %2
ast: %1 yá s'asignó a %2

en: Search &provider name:
ast: Nome d'a&purridor de guetes:

en: New search provider
ast: Nuevu apurridor de guetes

en: UR&I shortcuts:
ast: Accesos rápidos d'UR&I:

en: Create Web Shortcut
ast: Crear accesu rápidu web

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
ast: Direutoriu que tien les prebes y los direutorios base y de salida.

en: Do not suppress debug output
ast: Nun desaniciar la salida de depuración

en: Regenerate baseline (instead of checking)
ast: Xenerar otra vuelta la llinia de base (en vez de verificar)

en: Do not show the window while running tests
ast: Nun amosar la ventana mentanto s'execuenten les prebes

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
ast: Executar namái una sola preba. Permítense delles opciones.

en: Only run .js tests
ast: Executar solamente les prebes .js

en: Only run .html tests
ast: Executar solamente les prebes .html

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Do not use Xvfb
ast: Non usar Xvfb

en: Directory containing tests, basedir and output directories. Only regarded if -b is not specified.
ast: Direutoriu que tien les prebes y los direutorios base y de salida.

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
ast: Camín relativu a la batería de prebes, o direutoriu de prebes a executar (equivalente a la opción -t).

en: Regression tester for khtml
ast: Prebes de regresión pa khtml

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindow)
en: KHTML Regression Testing Utility
ast: Utilidá de prebes de regresión de KHTML

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, firstTab)
en: Regression testing output
ast: Salida de les prebes de regresión

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseContinueButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, pauseContinueButton)
en: Pause/Continue regression testing process
ast: Posar/Siguir el procesu de prebes de regresión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveLogButton)
en: Output to File...
ast: Salida a ficheru...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Regression Testing Status
ast: Estáu de les pruebes de regresión

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, secondTab)
en: View HTML Output
ast: Ver la salida HTML

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuSettings)
en: Settings
ast: Preferencies

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuMain)
en: Tests
ast: Prebes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Only Run JS Tests
ast: Executar sólo les pruebes de JS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Only Run HTML Tests
ast: Executar sólo les pruebes de HTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Do Not Suppress Debug Output
ast: Nun desaniciar la salida de depuración

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Run Tests...
ast: Executar pruebes...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Run Single Test...
ast: Executar una sola prueba...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify tests Directory...
ast: Indicar el direutoriu de pruebes...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify khtml Directory...
ast: Especificar direutoriu de khtml...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify Output Directory...
ast: Especificar direutoriu de salida...

en: GUI for the khtml regression tester
ast: Interfaz gráfica pa les prebes de regresión de khtml

en: Available Tests: 0
ast: Prebes disponibles: 0

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
ast: Escueyi un direutoriu «khtmltests/regression/» válidu.

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
ast: Escueyi un direutoriu de compilación «khtml/» válidu.

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
ast: Prebes disponibles: %1 (ignoraes: %2)

en: Cannot find testregression executable.
ast: Nun se pudo atopar l'executable de prebes de regresión.

en: Run test...
ast: Executar preba...

en: Add to ignores...
ast: Amestar a los ignoraos...

en: Remove from ignores...
ast: Desaniciar de los ignoraos...

en: URL to open
ast: URL a abrir

en: a basic web browser using the KHTML library
ast: un restolador web básicu qu'usa la biblioteca KHTML

en: Not found
ast: Nun s'atopó

en: No more matches for this search direction.
ast: Nun hai más coincidencies pa esta dirección de gueta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
ast: &Atopar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_next)
en: &Next
ast: &Alantre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_options)
en: Opt&ions
ast: Opci&ones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: Do you want to store this password?
ast: ¿Quies almacenar esta contraseña?

en: Do you want to store this password for %1?
ast: ¿Quies almacenar esta contraseña pa %1?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_store)
en: &Store
ast: A&lmacenar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_neverForThisSite)
en: Ne&ver store for this site
ast: &Enxamás guardar pa esti sitiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_doNotStore)
en: Do &not store this time
ast: Nun g&uardar esta vegada

en: Basic Page Style
ast: Estilu de páxina básicu

en: the document is not in the correct file format
ast: el documentu nun ta nel formatu de ficheru correutu

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
ast: fallu fatal d'interpretación: %1 na llinia %2, columna %3

en: XML parsing error
ast: Fallu al analizar XML

en: Unable to start new process.
    The system may have reached the maximum number of open files possible or the maximum number of open files that you are allowed to use has been reached.
ast: Imposible crear un procesu nuevu.
    El sistema puede qu'algamara'l númberu máximu de ficheros abiertos o'l númberu máximu de ficheros abiertos que pues usar.

en: Unable to create new process.
    The system may have reached the maximum number of processes possible or the maximum number of processes that you are allowed to use has been reached.
ast: Imposible crear un procesu nuevu.
    El sistema puede qu'algamara'l númberu máximu de procesos o'l númberu máximu de procesos que pues usar.

en: Could not find '%1' executable.
ast: Nun pudo atopase l'executable '%1'.

en: Could not open library '%1'.
    %2
ast: Nun pudo abrise biblioteca '%1'.
    %2

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
ast: Nun pudo atopase 'kdemain' en '%1'.
    %2

en: Could not find service '%1'.
ast: Nun pudo atopase'l serviciu '%1'.

en: Service '%1' must be executable to run.
ast: El serviciu «%1» tien de ser executable.

en: Service '%1' is malformatted.
ast: El serviciu '%1' ta mal formateáu.

en: Launching %1
ast: Llanzando %1

en: Unknown protocol '%1'.
ast: Protocolu desconocíu '%1'.

en: Error loading '%1'.
ast: Fallu al cargar '%1'.

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
ast: klauncher: Suponse qu'esti programa nun tendría d'arrancase manualmente.
    klauncher: Arráncalu automáticamente kdeinit4.

en: Evaluation error
ast: Error d'evaluación

en: Range error
ast: Error de rangu

en: Reference error
ast: Error de referencia

en: Syntax error
ast: Error de sintaxis

en: Type error
ast: Error de tipu

en: URI error
ast: Error d'URI

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, calc)
en: JS Calculator
ast: Calculadora en JS

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, KJSConsole) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, jsConsole)
en: MainWindow
ast: Ventana principal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>KJSEmbed Documentation Viewer</h1>
ast: <h1>Visor de la documentación de KJSEmbed</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mExecute)
en: Execute
ast: Executar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuFile)
en: File
ast: Ficheru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Open Script
ast: Abrir script

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Open a script...
ast: Abrir un script...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Close Script
ast: Zarrar el script

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Close script...
ast: Zarrar script...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonQuit) i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Quit
ast: Colar

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Quit application...
ast: Colar de l'aplicación...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run
ast: Executar

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run script...
ast: Executar un script...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run To...
ast: Executar hasta...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run to breakpoint...
ast: Executar hasta un puntu d'interrupción...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step
ast: Pasu

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step to next line...
ast: Dar un pasu a la siguiente llinia...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step execution...
ast: Dar un pasu na execución...

en: Utility for running KJSEmbed scripts
ast: Utilidá pa executar scripts KJSEmbed

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
ast: (C) 2005-2006 Los autores de KJSEmbed

en: Execute script without gui support
ast: Executar el script ensin implementación gráfica

en: start interactive kjs interpreter
ast: entamar l'intérprete kjs interactivu

en: start without KDE KApplication support.
ast: entamar ensin la implementación de KApplication de KDE.

en: Script to execute
ast: Script a executar

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
ast: Asocedió un fallu mientres se procesaba include «%1» llinia %2: %3

en: include only takes 1 argument, not %1.
ast: include namái tien 1 argumentu, no %1

en: File %1 not found.
ast: Nun s'atopó'l ficheru %1.

en: library only takes 1 argument, not %1.
ast: la biblioteca namái tien 1 argumentu, non %1.

en: Alert
ast: Alertar

en: Confirm
ast: Confirmar

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
ast: Remanador d'eventos non válidu: Oxetu %1 Identificador %2 Métodu %3 Triba: %4.

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
ast: Esceición al llamar a la función «%1» dende %2:%3:%4

en: Could not open file '%1'
ast: Nun foi dable abrir el ficheru «%1»

en: Could not create temporary file.
ast: Nun foi dable crear el ficheru temporal.

en: %1 is not a function and cannot be called.
ast: %1 nun ye una función y nun se-y puede llamar.

en: %1 is not an Object type
ast: %1 nun ye de triba oxetu

en: Action takes 2 args.
ast: Action requier 2 argumentos.

en: ActionGroup takes 2 args.
ast: ActionGroup requier 2 argumentos.

en: Must supply a valid parent.
ast: Tien d'apurrir un oxetu padre válidu.

en: There was an error reading the file '%1'
ast: Hebo un fallu al lleer el ficheru «%1»

en: Could not read file '%1'
ast: Nun foi dable lleer el ficheru «%1»

en: Must supply a filename.
ast: Tien d'apurrir un nome de ficheru.

en: '%1' is not a valid QLayout.
ast: «%1» nun ye una QLayout válida.

en: Must supply a layout name.
ast: Tien d'apurrir un nome de disposición.

en: Wrong object type.
ast: Triba d'oxetu incorreutu.

en: First argument must be a QObject.
ast: El primer argumentu tien de ser un QObject.

en: Incorrect number of arguments.
ast: Númberu incorreutu d'argumentos.

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
ast: Nun foi dable convertir a %1 un valor de triba %2 (%3)

en: No such method '%1'.
ast: Nun esiste esi métodu «%1».

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
ast: La llamada al métodu «%1» falló, nun puede obtenese l'argumentu %2: %3

en: Call to '%1' failed.
ast: La llamada a «%1» falló.

en: Could not construct value
ast: Nun foi dable construyir el valor

en: Not enough arguments.
ast: Nun hai abondos argumentos.

en: Failed to create Action.
ast: La creación de la «Action» falló.

en: Failed to create ActionGroup.
ast: La creación de la «ActionGroup» falló.

en: No classname specified
ast: Nun s'indicó dengún nome de clas

en: Failed to create Layout.
ast: La creación del «Layout» falló.

en: No classname specified.
ast: Nun s'indicó dengún nome de clas.

en: Failed to create Widget.
ast: La creación del elementu gráficu falló.

en: Could not open file '%1': %2
ast: Nun foi dable abrir el ficheru «%1»: %2

en: Failed to load file '%1'
ast: La carga del ficheru «%1» falló

en: '%1' is not a valid QWidget.
ast: «%1» nun ye un QWidget válidu.

en: Must supply a widget name.
ast: Tien d'apurrir un nome d'elementu gráficu.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
ast: Remanador de «slots» non válidu: Oxetu %1 Identificador %2 Métodu %3 Robla: %4

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
ast: Esceición al llamar al slot «%1» dende %2:%3:%4

en: loading %1
ast: cargando %1

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
note: i18n("Unsorted")); Currently this is used for latest
en: Latest
ast: Más reciente

en: Highest Rated
ast: Meyor puntuáu

en: Most Downloads
ast: Más descargaos

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ast: <qt>nun puede aniciase <i>gpg</i> y trayer les claves disponibles. Asegúrate de que tienes instaláu <i>gpg</i>, sinón ye imposible verificar los recursos descargaos.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
ast: <qt>Enxerta la contraseña pa la clave <b>0x%1</b>, que pertenez a <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
ast: <qt>Nun puede aniciase <i>gpg</i> pa comprobar la validez del ficheru.  Asegúrate de tener <i>gpg</i> instaláu, sinón ye imposible verificar los recursos descargaos.</qt>

en: Select Signing Key
ast: Escoyer la clave de robla

en: Key used for signing:
ast: Clave usada pa roblar:

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
ast: <qt>Nun puede aniciase <i>gpg</i> pa roblar el ficheru.  Asegúrate de tener <i>gpg</i> instaláu, sinón ye imposible roblar los recursos.</qt>

en: Get Hot New Stuff
ast: Obtener lo más novedoso

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
ast: Instalador de complementos pa %1

en: Add Rating
ast: Amestar una calificación

en: Add Comment
ast: Amestar un comentariu

en: View Comments
ast: Ver comentarios

en: Entries failed to load
ast: Falló la carga d'entraes

en: Server: %1
ast: Sirvidor: %1

en: <br />Provider: %1
ast: <br />Apurridor: %1

en: <br />Version: %1
ast: <br />Versión: %1

en: Provider information
ast: Apurridor d'información

en: Could not install %1
ast: Nun se puede instalar %1

en: Get Hot New Stuff!
ast: Obtener novedaes

en: There was an error loading data providers.
ast: Hebo un fallu al cargar los apurridores de datos.

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
ast: Hebo un fallu de protocolu. La pitición falló.

en: Desktop Exchange Service
ast: Serviciu d'intercambéu d'escritorios

en: A network error has occurred. The request has failed.
ast: Hebo un fallu de rede. La pitición falló.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Source:
ast: &Fonte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Order by:
ast: &Axeitar por:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Enter search phrase here
ast: Introduza equí la fras a guetar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_collaborationButton)
en: Collaborate
ast: Collaborar

en: Rating:
ast: Calificación:

en: Downloads:
ast: Descargues:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: Install
ast: Instalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
ast: Desinstalar

en: <p>No Downloads</p>
ast: <p>Nun hai descargues</p>

en: <p>Downloads: %1</p>
ast: <p>Descargues: %1</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioUpdate)
en: Update
ast: Anovar

en: Rating: %1
ast: Valoración: %1

en: No Preview
ast: Ensin vista previa

en: Loading Preview
ast: Cargando vista preliminar

en: Comments
ast: Comentarios

en: Changelog
ast: Rexistru de cambeos

en: Switch version
ast: Camudar de versión

en: Contact author
ast: Contautar col autor

en: Collaboration
ast: Collaboración

en: Translate
ast: Tornar

en: Subscribe
ast: Soscribir

en: Report bad entry
ast: Informar d'entrada incorreuta

en: Send Mail
ast: Unviar un corréu electrónicu

en: Contact on Jabber
ast: Contautar por Jabber

en: Provider: %1
ast: Proveedor: %1

en: Version: %1
ast: Versión: %1

en: The removal request was successfully registered.
ast: La solicitú de desaniciu rexistróse correcho.

en: Removal of entry
ast: Eliminación de la entrada

en: The removal request failed.
ast: La solicitú de desaniciu falló.

en: The subscription was successfully completed.
ast: La soscrición finalizó correcho.

en: Subscription to entry
ast: Soscrición a la entrada

en: The subscription request failed.
ast: La solicitú de soscrición falló.

en: The rating was submitted successfully.
ast: La puntuación unvióse correutamente.

en: Rating for entry
ast: Puntuación de la entrada

en: The rating could not be submitted.
ast: No foi dable unviar la calificación.

en: The comment was submitted successfully.
ast: El comentariu unvióse con éxitu.

en: Comment on entry
ast: Comentar la entrada

en: The comment could not be submitted.
ast: No foi dable unviar el comentariu.

en: KNewStuff contributions
ast: Contribuciones de KNewStuff

en: This operation requires authentication.
ast: Esta operación necesita autenticación.

en: Version %1
ast: Versión %1

en: Leave a comment
ast: Dexar un comentariu

en: User comments
ast: Comentarios de los usuarios

en: Rate this entry
ast: Puntuar esta entrada

en: Translate this entry
ast: Traducir esta entrada

en: Payload
ast: Carga útil

en: Hot New Stuff Providers
ast: Proveedores de lo más novedoso

en: Please select one of the providers listed below:
ast: Por favor escueye un proveedor de la llista d'abaxo:

en: No provider selected.
ast: Dengún proveedor seleicionáu.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UploadDialog)
en: Share Hot New Stuff
ast: Compartir lo más novedoso

en: Please put in a name.
ast: Por favor introduza un nome.

en: Old upload information found, fill out fields?
ast: Alcontrose información de carga antigua. ¿Rellenar los campos?

en: Fill Out
ast: Rellenar

en: Do Not Fill Out
ast: Non rellenar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
ast: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Email address:
ast: Corréu Electrónicu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: License:
ast: Llicencia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Preview URL:
ast: Previsualizar URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Language:
ast: Llingua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: In which language did you describe the above?
ast: ¿En qué idioma ficiste la descripción anterior?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Please describe your upload.
ast: Describi'l to unvíu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Summary:
ast: Resume:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Please give some information about yourself.
ast: Apurri daqué d'información sobre ti.

en: You are now a fan.
ast: Agora yes fan.

en: Network error. (%1)
ast: Fallu de rede. (%1)

en: Initializing
ast: Anicializando

en: Error initializing provider.
ast: Fallu anicializando'l fornidor

en: Loading data
ast: Cargando datos

en: Loading data from provider
ast: Cargando datos dende'l fornidor

en: Loading of providers from file: %1 failed
ast: Cargando fornidores dende'l ficheru: %1 falló

en: Loading one preview | Loading %1 previews
ast[0]: Cargando vista preliminar
ast[1]: Cargando %1 vistes preliminares

en: Installing
ast: Instalando

en: Invalid item.
ast: Elementu inválidu

en: Overwrite existing file?
ast: ¿Sobrescribir el ficheru esistente?

en: Download File
ast: Descargando ficheru

en: Icons view mode
ast: Mou de vista d'iconos

en: Details view mode
ast: Mou de vista de detalles

en: All Providers
ast: Tolos fornidores

en: All Categories
ast: Toles categoríes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Provider:
ast: Fornidor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCategoryLabel)
en: Category:
ast: Categoría:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
ast: Calificación

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
ast: Más descargaos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
ast: Instalaos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
ast: Ordenar por:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
ast: Guetar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
ast: Faite Fan

en: Details for %1
ast: Detalles pa %1

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
ast: Páxina aniciu

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
ast: Fai una donación

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
ast: Abre nuna ventana del navegador

en: Rating: %1%
ast: Valoración: %1%

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
ast: Por <i>%1</i>

en: 1 download | %1 downloads
ast[0]: 1 descarga
ast[1]: %1 descargues

en: Updating
ast: Anovando

en: Install Again
ast: Instalar otra vegada

en: Checking login...
ast: Comprobando accesu...

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
ast: Visitar sitiu web

en: File not found: %1
ast: Nun s'atopó'l ficheru: %1

en: Upload Failed
ast: Falló la xubida

en: The selected category "%1" is invalid.
ast: La categoría seleicionada "%1" nun ye válida.

en: Uploading Failed
ast: Falló la xubida

en: Authentication error.
ast: Fallu d'autenticación.

en: Upload failed: %1
ast: Falló la xubida: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadFileLabel)
en: File to upload:
ast: Ficheru a xubir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNewUpload)
en: New Upload
ast: Nueva xubida

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview Images
ast: Previsualizar imaxes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview1Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview3Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview2Button)
en: Select Preview...
ast: Seleicionar previsualizar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, creatingContentLabel_2)
en: Upload content
ast: Xubir conteníu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Sound_check)
en: Play a &sound
ast: Reproducir un &soníu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Sound_select)
en: Select the sound to play
ast: Seleicione el soníu a reproducir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Popup_check)
en: Show a message in a &popup
ast: Amosar un mensax nuna &ventana emerxente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Logfile_check)
en: Log to a file
ast: Rexistrar nún ficheru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Taskbar_check)
en: Mark &taskbar entry
ast: Conseñar entrada na barra de &xeres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Execute_check)
en: Run &command
ast: Exe&cutar la orde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Execute_select)
en: Select the command to run
ast: Esbille la orde a executar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, KTTS_check)
en: Sp&eech
ast: Vo&z

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Event Message
ast: Lleer mensaxe d'eventu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Event Name
ast: Lleer nome d'eventu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Custom Text
ast: Lleer testu personalizáu

en: Configure Notifications
ast: Configurar Notificaciones

[ctx: State of the notified event]
en: State
ast: Estáu

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
ast: Títulu

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
ast: Descripción

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
ast: <qt>¿Quies guetar <b>%1</b> n'Internet?</qt>

en: Internet Search
ast: Gueta en Internet

en: &Search
ast: Gu&etar

[ctx: @label Type of file]
en: Type: %1
ast: Tipu: %1

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
ast: &Abrir con %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
ast: Abrir &con %1

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
ast: Abrir '%1'?

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
ast: &Abrir con...

[ctx: @label:button]
en: &Open with
ast: &Abrir con

[ctx: @label:button]
en: &Open
ast: &Abrir

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
ast: Nome: %1

en: Do you really want to execute '%1'?
ast: ¿Daveres quies executar «%1»?

en: Execute File?
ast: ¿Executar el ficheru?

en: Accept
ast: Aceutar

en: Reject
ast: Refugar

en: Untitled
ast: Ensin títulu

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ast: El documentu «%1» camudó
    ¿Quies guardar los cambeos o descartalos?

en: Close Document
ast: Zarrar documentu

en: Error reading from PTY
ast: Fallu al lleer de PTY

en: Error writing to PTY
ast: Fallu al escribir en PTY

en: PTY operation timed out
ast: La operación de PTY pasó'l tiempu llende

en: Error opening PTY
ast: Fallu al abrir PTY

en: KDE application to run Kross scripts.
ast: Aplicación de KDE pa executar scripts de Kross.

en: Run Kross scripts.
ast: Executar los scripts Kross.

en: Scriptfile
ast: Ficheru de script

en: Scriptfile "%1" does not exist.
ast: El ficheru de script «%1» nun esiste.

en: Failed to determine interpreter for scriptfile "%1"
ast: Fallu al determinar l'intérprete pal ficheru de script «%1»

en: Failed to open scriptfile "%1"
ast: Fallu al abrir el ficheru de script «%1»

en: Failed to load interpreter "%1"
ast: Fallu al cargar l'intérprete «%1»

en: No such interpreter "%1"
ast: Nun s'alcuentra esi intérprete «%1»

en: Failed to create script for interpreter "%1"
ast: Nun foi dable crear un script pal intérprete «%1»

en: Level of safety of the Ruby interpreter
ast: Nivel de seguridá del intérprete Ruby

en: Cancel?
ast: ¿Encaboxar?

en: No such function "%1"
ast: Nun esiste la función «%1»

en: Text:
ast: Testu:

en: Comment:
ast: Comentariu:

en: Icon:
ast: Iconu:

en: Interpreter:
ast: Intérprete:

en: File:
ast: Ficheru:

en: Execute the selected script.
ast: Executar el script escoyí­u.

en: Stop execution of the selected script.
ast: Detener la execución del script escoyí­u.

en: Edit...
ast: Editar...

en: Edit selected script.
ast: Editar el script escoyí­u.

en: Add...
ast: Amestar...

en: Add a new script.
ast: Amestar un nuevu script.

en: Remove selected script.
ast: Desaniciar el script escoyí­u.

en: Edit
ast: Editar

[ctx: @title:group Script properties]
en: General
ast: Xeneral

en: The module %1 could not be found.
ast: Nun s'alcontró el módulu %1.

en: The module %1 is disabled.
ast: El módulu %1 ta inhabilitáu.

en: The module %1 is not a valid configuration module.
ast: El módulu %1 nun ye un módulu de configuración válidu.

en: There was an error loading the module.
ast: Hebo un error al cargar el módulu.

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
ast: Esta seición de configuración ta abierta en %1

en: Apply Settings
ast: Aplicar axustes

note: i18n: ectx: label, entry, group (DesktopIcons)
en: Distance between desktop icons
ast: Distancia ente los iconos del escritoriu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (DesktopIcons)
en: The distance between icons specified in pixels.
ast: La distancia ente los iconos, en píxeles.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Widget style to use
ast: Estilu a usar pa los elementos gráficos

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
ast: El nome del estilu de los componentes, por exemplu «keramik» o «plastik». Ensin les comines.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use the PC speaker
ast: Usar l'altavoz del equipu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
ast: Si se tien d'usar l'altavoz ordinariu del equipu n'arróu del sistema de notificaciones propiu de KDE.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: What terminal application to use
ast: Qué aplicación de terminal usar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
ast: Siempres que se llance una aplicación de terminal usaráse esti programa emulador de terminal.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fixed width font
ast: Fonte d'anchor fixu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
ast: Úsase esta fonte de lletra cuando se necesita una lletra d'anchor constante.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: System wide font
ast: Fonte de lletra pa tol sistema

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for menus
ast: Fonte de lletra de los menús

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for menus in applications.
ast: Qué fonte de lletra usar nos menús de les aplicaciones.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for links
ast: Color de los enllaces

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What color links should be that have not yet been clicked on
ast: Qué color tienen de tener los enllaces nos qu'entá nun se calcó.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for visited links
ast: Color de los enllaces visitaos

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for the taskbar
ast: Fonte de lletra para la barra de xeres

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
ast: Qué fonte de lletra usar nel panel de la parte inferior de la pantalla, au s'alcuentren les aplicaciones que se tán executando anguaño.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fonts for toolbars
ast: Fonte de lletra de les barres de ferramientes

note: i18n: ectx: label, entry (Desktop Screenshot), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for taking screenshot
ast: Accesu rápido pa facer una una captura de pantalla

note: i18n: ectx: label, entry (Enable/Disable Clipboard Actions), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
ast: Accesu rápidu p'activar y desactivar les aiciones del cartafueyu

note: i18n: ectx: label, entry (Halt without Confirmation), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
ast: Accesu rápidu p'apagar l'equipu ensin pidir confirmación

note: i18n: ectx: label, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Show directories first
ast: Amosar enantes los direutorios

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
ast: Si hai d'allugar les carpetes na estaya superior al amosar ficheros

note: i18n: ectx: label, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: The URLs recently visited
ast: Los URL visitaos recién

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
ast: Úsase, por exemplu, pa la terminación automática nos diálogos de ficheru.

note: i18n: ectx: label, entry (Show Preview), group (KFileDialog Settings)
en: Show file preview in file dialog
ast: Amosar una previsualización del ficheru nos diálogos de ficheru

note: i18n: ectx: label, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Show hidden files
ast: Amosar ficheros anubríos

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
ast: Determina si hai d'amosar los ficheros cuyu nome entame por un puntu (la convención pa los ficheros anubríos).

note: i18n: ectx: label, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Show speedbar
ast: Amosar la barra de velocidá

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
ast: Si hai d'amosar los iconos d'accesu rápidu a la esquierda nes ventanes de ficheru

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What country
ast: Qué país

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
ast: Úsase, por exemplu, pa determinar cómo amosar los númberos, divises, dates y hores.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What language to use to display text
ast: Qué llingua s'usa p'amosar testos

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: Character used for indicating positive numbers
ast: Caráuter a usar pa indicar númberos positivos

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Most countries have no character for this
ast: La mayoría de los países non tienen dengún caráuter pa esto

note: i18n: ectx: label, entry, group (Paths)
en: Path to the autostart directory
ast: Camín al direutoriu d'entamu automáticu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Paths)
en: Path to the directory containing executables to be run on session login
ast: Camín al direutoriu que tien los executables pa executar nel arranque de la sesión

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Enable SOCKS support
ast: Habilitar la implementación de SOCKS

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Socks)
en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
ast: Si hai qu'habilitar SOCKS versión 4 y 5 nos sosistemes de KDE

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Path to custom SOCKS library
ast: Camín a la biblioteca SOCKS personalizada

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Highlight toolbar buttons on mouse over
ast: Resaltar los botones de la barra ferramientes al pasar el mur penriba

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Show text on toolbar icons
ast: Amosar testu nos iconos de la barra ferramientes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Toolbar style)
en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
ast: Si nos iconos de les barres de ferramientes hai d'amosar testu amás de los iconos

note: i18n: ectx: label, entry (EchoMode), group (Passwords)
en: Password echo type
ast: Triba de rempuesta al poner la contraseña

note: i18n: ectx: label, entry (Dialog Size), group (KKeyDialog Settings)
en: The size of the dialog
ast: El tamañu la ventana

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
ast: Ficiéronse cambeos automáticos pola mor de dependencies de complementos. Calque equí pa más información.

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
ast: Ficiéronse cambeos automáticos pa satisfacer les dependencies de los complementos:

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
ast: 
        Conseñóse automáticamente'l complementu %1, pola mor de la dependencia del complementu %2

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
ast: 
        Desconseñóse automáticamente'l complementu %1, pola mor de la dependencia del complementu %2

en: Dependency Check
ast: Comprobación de dependencies

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
ast[0]: Amestóse %1 complementu automáticamente darréu d'una dependencia del complementu
ast[1]: Amestáronse %1 complementos automáticamente darréu de dependencies de los complementos

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
ast[0]: Desanicióse %1 complementu automáticamente pola mor de dependencies
ast[1]: Desaniciáronse %1 complementos automáticamente pola mor de dependencies

en: Search Plugins
ast: Buscar complementos

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
ast: Tocante a %1

en: Could not load print preview part
ast: Nun se pudo cargar la parte de previsualización d'imprentación

en: Print Preview
ast: Imprentar la vista previa

en: Select Components
ast: Esbillar componentes

en: Enable component
ast: Habilitar componente

en: Success
ast: Éxitu

en: Communication error
ast: Fallu de comunicación

en: Invalid type in Database
ast: Triba inválida na base datos

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
ast: y

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
ast: o

en: Maintainer
ast: Caltenimientu

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
ast: Camudar etiquetes

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
ast: Amestar etiquetes

[ctx: @label]
en: Create new tag:
ast: Crear etiqueta nueva:

[ctx: @info]
en: Delete tag
ast: Desaniciar etiqueta

[ctx: @title]
en: Delete tag
ast: Desaniciar etiqueta

[ctx: @action:button]
en: Delete
ast: Desaniciar

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ast: Encaboxar

en: Changing annotations
ast: Camudar anotaciones

[ctx: @label]
en: Show all tags...
ast: Amosar toles etiquetes...

[ctx: @label]
en: Add Tags...
ast: Amestar etiquetes...

[ctx: @label]
en: Change...
ast: Camudar...

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
ast: Güei

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
ast: Ayeri

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
ast: Esta selmana

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
ast: Última selmana

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
ast: Esti mes

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
ast: Últimu mes

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
ast: Esti añu

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
ast: Últimu añu

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
ast: Personalizar...

en: This Week
ast: Esta selmana

en: This Month
ast: Esti mes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_beforeButton)
en: Before
ast: Enantes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_afterButton)
en: After
ast: Dempués

[ctx: @option:check An item in a list of resources that allows to query for more resources to put in the list]
en: More...
ast: Más...

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Documents
ast: Documentos

[ctx: @option:check A filter on file type - media video]
en: Video
ast: Videu

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Images
ast: Imaxes

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Last modified
ast: Cabera modificación

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
ast: Más importante

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
ast: 1 o más

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
ast: 2 o más

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
ast: 3 o más

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
ast: 4 o más

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Contacts
ast: Contautos

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
ast: Corréu-e

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
ast: Xeres

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tags
ast: Etiquetes

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
ast: Ficheros

[ctx: @option:check Do filter on type - show everything but files]
en: Other
ast: Otru

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobsBase)
en: ThreadWeaver Jobs Examples
ast: Exemplos de trabayos de ThreadWeaver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, JobsBase)
en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
ast: El programa executa 100 xeres en 4 filos. Cada xera espera una cantidá al debalu de milisegundos ente 1 y 1000.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbLog)
en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
ast: Conseñe pa ver la información de rexistru sobre l'actividá de los filos. Adique la salida de la consola pa ver la información de rexistru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbLog)
en: Log thread activity
ast: Rexistrar les xeres de los filos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (ThreadWeaver::WeaverThreadGrid, threadGrid)
en: Displays Thread Activity
ast: Amuesa l'actividá de los filos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbStart)
en: Start
ast: Aniciu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
ast: Exemplu gráficu del xestor de filos ThreadWeaver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remaining number of jobs:
ast: Númberu de trabayos pendientes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonStart)
en: What time is it? Click to update.
ast: ¿Qué hora ye? Calque p'anovala.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
ast: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(entá nun se conoz)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbSelectFiles)
en: Select Files...
ast: Seleicionar Ficheros...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbCancel)
en: Cancel
ast: Encaboxar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbSuspend)
en: Suspend
ast: Suspender
