timezones4 - en to ast translation catalogue (550 entries)

en: Africa/Abidjan
ast: África/Abiyán

en: Africa/Accra
ast: África/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
ast: África/Adis_Abeba

en: Africa/Algiers
ast: África/Argel

en: Africa/Asmara
ast: África/Asmara

en: Africa/Asmera
ast: África/Asmara

en: Africa/Bamako
ast: África/Bamako

en: Africa/Bangui
ast: África/Bangui

en: Africa/Banjul
ast: África/Banjul

en: Africa/Bissau
ast: África/Bissau

en: Africa/Blantyre
ast: África/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
ast: África/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
ast: África/Bujumbura

en: Africa/Cairo
ast: África/El_Cairo

en: Africa/Casablanca
ast: África/Casablanca

en: Africa/Ceuta
ast: África/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
ast: Ceuta y Melilla

en: Africa/Conakry
ast: África/Conakri

en: Africa/Dakar
ast: África/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
ast: África/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
ast: África/Djibouti

en: Africa/Douala
ast: África/Douala

en: Africa/El_Aaiun
ast: África/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
ast: África/Freetown

en: Africa/Gaborone
ast: África/Gaborone

en: Africa/Harare
ast: África/Harare

en: Africa/Johannesburg
ast: África/Johannesburg

en: Africa/Kampala
ast: África/Kampala

en: Africa/Khartoum
ast: África/Jartum

en: Africa/Kigali
ast: África/Kigali

en: Africa/Kinshasa
ast: África/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
ast: Oeste de la Rep. Dem. del Congo

en: Africa/Lagos
ast: África/Lagos

en: Africa/Libreville
ast: África/Libreville

en: Africa/Lome
ast: África/Lome

en: Africa/Luanda
ast: África/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
ast: África/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
ast: Este de la Rep. Dem. del Congo

en: Africa/Lusaka
ast: África/Lusaka

en: Africa/Malabo
ast: África/Malabo

en: Africa/Maputo
ast: África/Maputo

en: Africa/Maseru
ast: África/Maseru

en: Africa/Mbabane
ast: África/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
ast: África/Mogadiscio

en: Africa/Monrovia
ast: África/Monrovia

en: Africa/Nairobi
ast: África/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
ast: África/Ndjamena

en: Africa/Niamey
ast: África/Niamey

en: Africa/Nouakchott
ast: África/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
ast: África/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
ast: África/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
ast: África/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
ast: África/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
ast: África/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
ast: África/Trípoli

en: Africa/Tunis
ast: África/Túnez

en: Africa/Windhoek
ast: África/Windhoek

en: America/Adak
ast: América/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
ast: Islles Aleutianes

en: America/Anchorage
ast: América/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
ast: Tiempu d'Alaska

en: America/Anguilla
ast: América/Anguilla

en: America/Antigua
ast: América/Antigua

en: America/Araguaina
ast: América/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ast: América/Arxentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
ast: América/Arxentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
ast: América/Arxentina/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
ast: América/Arxentina/Córdoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
ast: la mayoría de llugares (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
ast: la mayoría de llugares (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
ast: América/Arxentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
ast: América/Arxentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
ast: América/Arxentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
ast: América/Arxentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
ast: América/Arxentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
ast: América/Arxentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
ast: América/Arxentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
ast: América/Arxentina/Tucumán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tucuman (TM)
ast: Tucumán (TM)

en: America/Argentina/Ushuaia
ast: América/Arxentina/Ushuaia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
ast: Tierra del Fueu (TF)

en: America/Aruba
ast: América/Aruba

en: America/Asuncion
ast: América/Asunción

en: America/Atikokan
ast: América/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
ast: Hora del Este - Atikokan, Ontario ya Islla de Southampton, Nunavut

en: America/Atka
ast: América/Atka

en: America/Bahia
ast: América/Bahía

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bahia
ast: Bahía

en: America/Barbados
ast: América/Barbados

en: America/Belem
ast: América/Belem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
ast: Amapá, E Pará

en: America/Belize
ast: América/Belize

en: America/Blanc-Sablon
ast: América/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
ast: Hora del Atlánticu - Quebec - Basse-Côte-Nord

en: America/Boa_Vista
ast: América/Boa_Vista

en: America/Bogota
ast: América/Bogotá

en: America/Boise
ast: América/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
ast: Mountain Time - Sur de Idaho y Este de Oregón

en: America/Buenos_Aires
ast: América/Buenos_Aires

en: America/Calgary
ast: América/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
ast: Mountain Time - Alberta, Este de Columbia Británica y Oeste de Saskatchewan

en: America/Cambridge_Bay
ast: América/Cambridge_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
ast: Mountain Time - Oeste de Nunavut

en: America/Campo_Grande
ast: América/Campu_Grande

en: America/Cancun
ast: América/Cancún

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
ast: Hora Central Estándar - Quintana Roo

en: America/Caracas
ast: América/Caraques

en: America/Catamarca
ast: América/Catamarca

en: America/Cayenne
ast: América/Cayenne

en: America/Cayman
ast: América/Caimán

en: America/Chicago
ast: América/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
ast: Hora Central Estándar

en: America/Chihuahua
ast: América/Chihuahua

en: America/Coral_Harbour
ast: América/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
ast: América/Córdoba

en: America/Costa_Rica
ast: América/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
ast: América/Cuiaba

en: America/Curacao
ast: América/Curacao

en: America/Danmarkshavn
ast: América/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
ast: Costa Este, Norte de Scoresbysund

en: America/Dawson
ast: América/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
ast: Hora del Pacíficu - Norte del Yukón

en: America/Dawson_Creek
ast: América/Dawson_Creek

en: America/Denver
ast: América/Denver

en: America/Detroit
ast: América/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
ast: Eastern Time - Michigan - la mayoría de llugares

en: America/Dominica
ast: América/Dominica

en: America/Edmonton
ast: América/Edmonton

en: America/Eirunepe
ast: América/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
ast: Oeste d'Amazones

en: America/El_Salvador
ast: América/El_Salvador

en: America/Ensenada
ast: América/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
ast: Hora del Pacíficu

en: America/Fort_Wayne
ast: América/Fort_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
ast: Hora del Este - Indiana - la mayoría de llugares

en: America/Fortaleza
ast: América/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
ast: NE de Brasil (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
ast: África/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
ast: Hora del Atlánticu - Nueva Escocia (la mayoría de llugares), Islla del Príncipe Eduardo

en: America/Glace_Bay
ast: América/Glace_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
ast: Hora del Atlánticu - Nueva Escocia - llugares ensin horariu de branu 1966-1971

en: America/Godthab
ast: América/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
ast: la mayoría de llugares

en: America/Goose_Bay
ast: América/Goose_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
ast: Hora del Atlánticu - Labrador - la mayoría de llugares

en: America/Grand_Turk
ast: América/Grand_Turk

en: America/Grenada
ast: América/Granada

en: America/Guadeloupe
ast: América/Guadalupe

en: America/Guatemala
ast: América/Guatemala

en: America/Guayaquil
ast: América/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
ast: Territoriu continental

en: America/Guyana
ast: América/Guayana

en: America/Halifax
ast: América/Halifax

en: America/Havana
ast: América/La_Habana

en: America/Hermosillo
ast: América/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
ast: Hora de la Montaña - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
ast: América/Indiana/Indianápolis

en: America/Indiana/Knox
ast: América/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
ast: Hora del Este - Indiana - Condáu de Starke

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
ast: Hora Central Estándar - Indiana - Condáu de Starke

en: America/Indiana/Marengo
ast: América/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
ast: Hora del Este - Indiana - Condáu de Crawford

en: America/Indiana/Petersburg
ast: América/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
ast: Hora Central Estándar - Indiana - Condáu de Pike

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
ast: Hora del Este - Indiana - Condáu de Pike

en: America/Indiana/Tell_City
ast: América/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
ast: Hora Central Estándar - Indiana - Condáu de Perry

en: America/Indiana/Vevay
ast: América/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
ast: Hora del Este - Indiana - Condáu de Suiza

en: America/Indiana/Vincennes
ast: América/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
ast: Hora del Este - Indiana - Condados de Daviess, Dubois, Knox y Martin

en: America/Indiana/Winamac
ast: América/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
ast: Hora del Este - Indiana - Condáu de Pulaski

en: America/Indianapolis
ast: América/Indianapolis

en: America/Inuvik
ast: América/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
ast: Hora de la Montaña - Oeste de los Territorios del Noroeste

en: America/Iqaluit
ast: América/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
ast: Hora del Este - Este de Nunavut - la mayoría de llugares

en: America/Jamaica
ast: América/Xamaica

en: America/Jujuy
ast: América/Jujuy

en: America/Juneau
ast: América/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
ast: Hora d'Alaska - Alaska Panhandle

en: America/Kentucky/Louisville
ast: América/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
ast: Hora del Este - Kentucky - Área de Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
ast: América/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
ast: Hora del Este - Kentucky - Condáu de Wayne

en: America/Knox_IN
ast: América/Knox_IN

en: America/La_Paz
ast: América/La_Paz

en: America/Lima
ast: América/Lima

en: America/Los_Angeles
ast: América/Los_Anxeles

en: America/Louisville
ast: América/Louisville

en: America/Maceio
ast: América/Maceio

en: America/Managua
ast: América/Managua

en: America/Manaus
ast: América/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
ast: Este d'Amazones

en: America/Marigot
ast: América/Marigot

en: America/Martinique
ast: América/Martinica

en: America/Mazatlan
ast: América/Mazatlán

en: America/Mendoza
ast: América/Mendoza

en: America/Menominee
ast: América/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
ast: Hora Central Estándar - Míchigan - Condaos de Dickinson, Gogebic, Iron y Menominee

en: America/Merida
ast: América/Mérida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
ast: Hora Central Estándar - Campeche, Yucatán

en: America/Mexico_City
ast: América/Ciudá_de_México

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
ast: Hora Central Estándar - la mayoría de llugares

en: America/Miquelon
ast: América/Miquelon

en: America/Moncton
ast: América/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
ast: Hora del Atlánticu - New Brunswick

en: America/Monterrey
ast: América/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
ast: Hora Central Estándar - Coahuila, Durango, Nuevo León, Tamaulipas

en: America/Montevideo
ast: América/Montevideo

en: America/Montreal
ast: América/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
ast: Hora del Este - Quebec - la mayoría de llugares

en: America/Montserrat
ast: América/Montserrat

en: America/Nassau
ast: América/Nassau

en: America/New_York
ast: América/Nueva_York

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
ast: Hora del Este

en: America/Nipigon
ast: América/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
ast: Hora del Este - Ontario y Quebec - llugares ensin horariu de branu 1967-1973

en: America/Nome
ast: América/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
ast: Hora d'Alaska - Oeste d'Alaska

en: America/Noronha
ast: América/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
ast: Islles del Atlánticu

en: America/North_Dakota/Center
ast: América/Dakota_del_Norte/Center

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
ast: Hora Central Estándar - Dakota del Norte - Condáu de Oliver

en: America/North_Dakota/New_Salem
ast: América/Dakota_del_Norte/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
ast: Hora Central Estándar - Dakota del Norte - Condáu de Morton (excepto área de Mandan)

en: America/Ontario
ast: América/Ontario

en: America/Panama
ast: América/Panamá

en: America/Pangnirtung
ast: América/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
ast: Hora del Este - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
ast: América/Paramaribo

en: America/Phoenix
ast: América/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
ast: Hora de la Montaña - Arizona

en: America/Port-au-Prince
ast: América/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
ast: América/Puertu_España

en: America/Porto_Acre
ast: América/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
ast: América/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
ast: América/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
ast: América/Rainy_River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
ast: Hora Central Estándar - Rainy River y Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
ast: América/Rankin_Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
ast: Hora Central Estándar - Centru de Nunavut

en: America/Recife
ast: América/Recife

en: America/Regina
ast: América/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
ast: Hora Central Estándar - Saskatchewan - la mayoría de llugares

en: America/Resolute
ast: América/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
ast: Hora del Este - Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
ast: América/Rio_Branco

en: America/Rosario
ast: América/Rosario

en: America/Santarem
ast: América/Santarem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
ast: Oeste de Pará

en: America/Santiago
ast: América/Santiago

en: America/Santo_Domingo
ast: América/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
ast: América/Sao_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ast: S y SE de Brasil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
ast: América/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
ast: América/Scoresbysund

en: America/Shiprock
ast: América/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
ast: Hora de la Montaña - Navajo

en: America/St_Barthelemy
ast: América/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
ast: América/St_Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
ast: Hora de Terranova, incluyío el SE de Labrador

en: America/St_Kitts
ast: América/St_Kitts

en: America/St_Lucia
ast: América/St_Lucia

en: America/St_Thomas
ast: América/St_Thomas

en: America/St_Vincent
ast: América/St_Vincent

en: America/Swift_Current
ast: América/Swift_Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
ast: Hora Central Estándar - Saskatchewan - Medio Oeste

en: America/Tegucigalpa
ast: América/Tegucigalpa

en: America/Thule
ast: América/Thule

en: America/Thunder_Bay
ast: América/Thunder_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
ast: Hora del Este - Thunder Bay, Ontario

en: America/Tijuana
ast: América/Tijuana

en: America/Toronto
ast: América/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
ast: Hora del Este - Ontario - la mayoría de llugares

en: America/Tortola
ast: América/Tórtola

en: America/Vancouver
ast: América/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
ast: Hora del Pacíficu - Oeste de Columbia Británica

en: America/Virgin
ast: América/Virgin

en: America/Whitehorse
ast: América/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
ast: Hora del Pacíficu - Sur del Yukón

en: America/Winnipeg
ast: América/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
ast: Hora Central Estándar - Manitoba y Oeste d'Ontario

en: America/Yakutat
ast: América/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
ast: Hora d'Alaska - Cuellu d'Alaska Panhandle

en: America/Yellowknife
ast: América/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
ast: Hora de la Montaña - Centru de los Territorios del Noroeste

en: Antarctica/Casey
ast: Antártida/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
ast: Base Casey, Península de Bailey

en: Antarctica/Davis
ast: Antártida/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
ast: Base Davis, Vestfold Hills

en: Antarctica/DumontDUrville
ast: Antártida/DumontDUrville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
ast: Base Dumont d'Urville, Tierra Adelia

en: Antarctica/Mawson
ast: Antártida/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
ast: Base Mawson, Holme Bay

en: Antarctica/McMurdo
ast: Antártida/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
ast: Base McMurdo, Islla de Ross

en: Antarctica/Palmer
ast: Antártida/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
ast: Base Palmer, Islla Anvers

en: Antarctica/Rothera
ast: Antártida/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
ast: Base Rothera, Islla Adelaida

en: Antarctica/South_Pole
ast: Antártida/Polu Sur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
ast: Base Amundsen-Scott, Polu Sur

en: Antarctica/Syowa
ast: Antártida/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
ast: Base Showa, Islla Ongul del Este

en: Antarctica/Vostok
ast: Antártida/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
ast: Base Vostok, Polu Sur magnéticu

en: Arctic/Longyearbyen
ast: Ártico/Longyearbyen

en: Asia/Amman
ast: Asia/Amán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
ast: Moscú+10 - Mar de Bering

en: Asia/Ashkhabad
ast: Asia/Asjabad

en: Asia/Baghdad
ast: Asia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
ast: Asia/Barein

en: Asia/Beijing
ast: Asia/Pekín

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
ast: Este de China - Pekín, Guangdong, Shanghái, etc.

en: Asia/Calcutta
ast: Asia/Calcuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
ast: Centru de China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.

en: Asia/Chungking
ast: Asia/Chongqing

en: Asia/Damascus
ast: Asia/Damascu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
ast: Heilongjiang (excepto Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
ast: Bayan-Ölgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
ast: Moscú+05 - Lago Baikal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
ast: Xava y Sumatra

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
ast: Irian Xaya y Les Moluccas

en: Asia/Jerusalem
ast: Asia/Xerusalén

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
ast: Moscú+09 - Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
ast: Oeste del Tibet y Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
ast: Moscú+04 - Río Yeniséi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
ast: Malasia peninsular

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
ast: Sabah y Sarawak

en: Asia/Macau
ast: Asia/Macao

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
ast: Moscú+08 - Magadán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
ast: Moscú+03 - Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
ast: Moscú+03 - Oeste de Siberia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
ast: Oeste de Kazajistán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
ast: Oeste y centru de Borneo

en: Asia/Riyadh
ast: Asia/Riad

en: Asia/Saigon
ast: Asia/Saigón

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
ast: Moscú+07 - Islla de Sajalín

en: Asia/Samarkand
ast: Asia/Samarkanda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
ast: Oeste de Uzbekistán

en: Asia/Seoul
ast: Asia/Seul

en: Asia/Singapore
ast: Asia/Singapur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
ast: Este d'Uzbekistán

en: Asia/Tehran
ast: Asia/Teherán

en: Asia/Thimbu
ast: Asia/Timbu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
ast: la mayoría del Tíbet y Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
ast: Moscú+07 - Río Amur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
ast: Moscú+06 - Río Lena

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
ast: Moscú+02 - Urales

en: Atlantic/Azores
ast: Atlánticu/Azores

en: Atlantic/Bermuda
ast: Atlánticu/Bermuda

en: Atlantic/Canary
ast: Atlánticu/Islles Canaries

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
ast: Islles Canaries

en: Atlantic/Cape_Verde
ast: Atlánticu/Cabu_Verde

en: Atlantic/Faeroe
ast: Atlánticu/Feroe

en: Atlantic/Faroe
ast: Atlánticu/Feroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
ast: Atlánticu/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
ast: Atlánticu/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
ast: Islles Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
ast: Atlánticu/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
ast: Atlánticu/Georgia_Sur

en: Atlantic/St_Helena
ast: Atlánticu/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
ast: Atlánticu/Stanley

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
ast: Nueva Gales del Sur - la mayoría de llugares

en: Australia/Adelaide
ast: Australia/Adelaida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
ast: Australia del Sur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
ast: Queensland - la mayoría de llugares

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
ast: Nueva Gales del Sur - Yancowinna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
ast: Territoriu del Norte

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
ast: Australia Occidental - Área de Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
ast: Tasmania - la mayoría de llugares

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
ast: Islla de Lord Howe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
ast: Queensland - Islles Holiday

en: Australia/North
ast: Australia/Norte

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
ast: Australia Occidental - la mayoría de llugares

en: Australia/South
ast: Australia/Sur

en: Australia/West
ast: Australia/Oeste

en: Brazil/Acre
ast: Brasil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
ast: Brasil/DeNoronha

en: Brazil/East
ast: Brasil/Este

en: Brazil/West
ast: Brasil/Oeste

en: Canada/Atlantic
ast: Canadá/Atlánticu

en: Canada/Central
ast: Canadá/Centru

en: Canada/East-Saskatchewan
ast: Canadá/Este de Saskatchewan

en: Canada/Eastern
ast: Canadá/Este

en: Canada/Mountain
ast: Canadá/Hora de la Montaña

en: Canada/Newfoundland
ast: Canadá/Terranova

en: Canada/Pacific
ast: Canadá/Pacíficu

en: Canada/Saskatchewan
ast: Canadá/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
ast: Canadá/Yukón

en: Chile/EasterIsland
ast: Chile/Islla de Pascua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
ast: Islla de Pascua ya Islla Sala y Gómez

en: Egypt
ast: Exiptu

en: Eire
ast: Irlanda

en: Europe/Amsterdam
ast: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
ast: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
ast: Europa/Atenes

en: Europe/Belfast
ast: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
ast: Europa/Belgráu

en: Europe/Berlin
ast: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
ast: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
ast: Europa/Bruxeles

en: Europe/Bucharest
ast: Europa/Bucarest

en: Europe/Budapest
ast: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
ast: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
ast: Europa/Copenhague

en: Europe/Dublin
ast: Europa/Dublín

en: Europe/Gibraltar
ast: Europa/Xibraltar

en: Europe/Guernsey
ast: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
ast: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
ast: Europa/Islla_de_Man

en: Europe/Istanbul
ast: Europa/Estambul

en: Europe/Jersey
ast: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
ast: Europa/Kaliningráu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
ast: Moscú-01 - Kaliningráu

en: Europe/Kiev
ast: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
ast: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
ast: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
ast: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
ast: Europa/Luxemburgu

en: Europe/Madrid
ast: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
ast: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
ast: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
ast: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
ast: Europa/Mónaco

en: Europe/Moscow
ast: Europa/Moscú

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
ast: Moscú+00 - Oeste de Rusia

en: Europe/Oslo
ast: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
ast: Europa/París

en: Europe/Podgorica
ast: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
ast: Europa/Praga

en: Europe/Riga
ast: Europa/Riga

en: Europe/Rome
ast: Europa/Roma

en: Europe/Samara
ast: Europa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
ast: Moscú+01 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
ast: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
ast: Europa/Saraxevo

en: Europe/Simferopol
ast: Europa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
ast: Centru de Crimea

en: Europe/Skopje
ast: Europa/Skopie

en: Europe/Sofia
ast: Europa/Sofía

en: Europe/Stockholm
ast: Europa/Estocolomu

en: Europe/Tallinn
ast: Europa/Tallín

en: Europe/Tirane
ast: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
ast: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
ast: Europa/Uzhgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
ast: Rutenia

en: Europe/Vaduz
ast: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
ast: Europa/Vaticán

en: Europe/Vienna
ast: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
ast: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
ast: Europa/Volgográu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
ast: Moscú+00 - Mar Caspiu

en: Europe/Warsaw
ast: Europa/Varsovia

en: Europe/Zagreb
ast: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
ast: Europa/Zaporozhye

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
ast: Zaporozh'ye, Este de Lugansk / Zaporizhia, Este de Luhansk

en: Europe/Zurich
ast: Europa/Zurich

en: GB-Eire
ast: GB-Irlanda

en: Hongkong
ast: Hong Kong

en: Iceland
ast: Islandia

en: Indian/Antananarivo
ast: Índicu/Antananarivu

en: Indian/Chagos
ast: Índicu/Chagos

en: Indian/Christmas
ast: Índicu/Christmes

en: Indian/Cocos
ast: Índicu/Cocos

en: Indian/Comoro
ast: Índicu/Comoro

en: Indian/Kerguelen
ast: Índicu/Kerguelen

en: Indian/Mahe
ast: Índicu/Mahe

en: Indian/Maldives
ast: Índicu/Maldives

en: Indian/Mauritius
ast: Índicu/Mauriciu

en: Indian/Mayotte
ast: Índicu/Mayotte

en: Indian/Reunion
ast: Índicu/Reunión

en: Iran
ast: Irán

en: Jamaica
ast: Xamaica

en: Japan
ast: Xapón

en: Libya
ast: Libia

en: Mexico/BajaNorte
ast: México/Baxa California Norte

en: Mexico/BajaSur
ast: México/Baxa California Sur

en: Mexico/General
ast: México/Xeneral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
ast: Islles Chatham

en: Navajo
ast: Navaḥo

en: Pacific/Apia
ast: Pacíficu/Apia

en: Pacific/Auckland
ast: Pacíficu/Auckland

en: Pacific/Chatham
ast: Pacíficu/Chatham

en: Pacific/Easter
ast: Pacíficu/Islla de Pascua

en: Pacific/Efate
ast: Pacíficu/Efate

en: Pacific/Enderbury
ast: Pacíficu/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
ast: Islles Fénix

en: Pacific/Fakaofo
ast: Pacíficu/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
ast: Pacíficu/Fiyi

en: Pacific/Funafuti
ast: Pacíficu/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
ast: Pacíficu/Galápagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
ast: Islles Galápagos

en: Pacific/Gambier
ast: Pacíficu/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
ast: Islles Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
ast: Pacíficu/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
ast: Pacíficu/Guam

en: Pacific/Honolulu
ast: Pacíficu/Honolulu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
ast: Hawai

en: Pacific/Johnston
ast: Pacíficu/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
ast: Atolón Johnston

en: Pacific/Kiritimati
ast: Pacíficu/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
ast: Islles de la Llinia

en: Pacific/Kosrae
ast: Pacíficu/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
ast: Pacíficu/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
ast: Pacíficu/Majuro

en: Pacific/Marquesas
ast: Pacíficu/Marqueses

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
ast: Islles Marqueses

en: Pacific/Midway
ast: Pacíficu/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
ast: Islles Midway

en: Pacific/Nauru
ast: Pacíficu/Nauru

en: Pacific/Niue
ast: Pacíficu/Niue

en: Pacific/Norfolk
ast: Pacíficu/Norfolk

en: Pacific/Noumea
ast: Pacíficu/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
ast: Pacíficu/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
ast: Pacíficu/Palau

en: Pacific/Pitcairn
ast: Pacíficu/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
ast: Pacíficu/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
ast: Pacíficu/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
ast: Pacíficu/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
ast: Pacíficu/Saipán

en: Pacific/Samoa
ast: Pacíficu/Samoa

en: Pacific/Tahiti
ast: Pacíficu/Tahití

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
ast: Islles Sociedá

en: Pacific/Tarawa
ast: Pacíficu/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
ast: Islles Gilbert

en: Pacific/Tongatapu
ast: Pacíficu/Tongatapu

en: Pacific/Truk
ast: Pacíficu/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
ast: Truk (Chuuk) y Yap

en: Pacific/Wake
ast: Pacíficu/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
ast: Islla Wake

en: Pacific/Wallis
ast: Pacíficu/Wallis

en: Pacific/Yap
ast: Pacíficu/Yap

en: Poland
ast: Polonia

en: Singapore
ast: Singapur

en: Turkey
ast: Turquía

en: US/Alaska
ast: EE. XX./Alaska

en: US/Aleutian
ast: EE. XX./Aleutianes

en: US/Arizona
ast: EE. XX./Arizona

en: US/Central
ast: EE. XX./Centru

en: US/East-Indiana
ast: EE. XX./Este d'Indiana

en: US/Eastern
ast: EE. XX./Este

en: US/Hawaii
ast: EE. XX./Hawai

en: US/Indiana-Starke
ast: EE. XX./Indiana-Starke

en: US/Michigan
ast: EE. XX./Míchigan

en: US/Mountain
ast: EE. XX./Hora de la Montaña

en: US/Pacific
ast: EE. XX./Pacíficu

en: US/Samoa
ast: EE. XX./Samoa
