kcm_platform - en to bg translation catalogue (26 entries)

en: Platform
bg: Платформа

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
bg: Специфични настройки за платформата

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
bg: Настолна обвивка Windows

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
bg: Това е стандартната настолна обвивка за Windows. Изберете това, ако искате да върнете системата си към подразбиращия се работен плот.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
bg: Подразбираща се системна настолна обвивка

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
bg: Използване на настолната обвивка KDE, каквато е в GNU/Linux.

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
bg: Изберете това, ако искате да ползване настолната обвивка Plasma за вашата система Windows.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
bg: Настолна обвивка Plasma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
bg: Настолна обвивка за KDE4 Plasma

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
bg: Ваша настроена настолна обвивка

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
bg: Натиснете за настройка на настолната обвивка

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
bg: Натиснете тук за прозорец с настройки на настолната обвивка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
bg: Настройка...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
bg: Системна интеграция

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
bg: Инсталиране на системните настройки в контролния панел на Windows.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
bg: Инсталиране в контролния панел

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
bg: Инсталиране на курсори от Oxygen като схеми за курсора в Windows

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
bg: Инсталиране на курсори от Oxygen

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
bg: Инсталиране на тапети от Oxygen

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
bg: Зареждане на KDE при влизане

en: KDE System Settings
bg: Системни настройки на KDE

en: All KDE settings in one place
bg: Всички настройки на KDE на едно място

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
bg: Зареждане на друга обвивка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
bg: Име:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
bg: Команда:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
bg: Описание:
